Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zadrugah (ZZad-D)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zadrugah (ZZad-D), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 13. julija 2021.
Št. 003-02-3/2021-143
Ljubljana, dne 21. julija 2021
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O ZADRUGAH (ZZad-D)
1. člen
V Zakonu o zadrugah (Uradni list RS, št. 97/09 – uradno prečiščeno besedilo) se v 17. členu v prvem odstavku besedilo »Na pisno zahtevo mora zadruga odgovoriti članu najkasneje v 30 dneh.« nadomesti z besedilom »Zadruga mora članu posredovati zahtevane podatke in obvestila oziroma mu omogočiti vpogled v svoje poslovne knjige in korespondenco najpozneje v 15 dneh od prejema zahteve.«.
V 22. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Zadružna pravila lahko omogočajo glasovanje članov po pošti ter omogočajo zadrugam, da člani, njihovi zakoniti zastopniki oziroma pooblaščenci na občnem zboru sodelujejo in glasujejo tako, da se nanj prijavijo s sredstvi elektronske identifikacije ravni zanesljivosti srednja ali visoka oziroma drugimi sredstvi za dostop do elektronskih storitev ravni zanesljivosti srednja ali visoka v skladu s predpisi, ki urejajo elektronsko identifikacijo (v nadaljnjem besedilu: sredstvo elektronske identifikacije).«.
Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Zadružna pravila določajo tudi postopek glasovanja iz prejšnjega odstavka.«.
V 25. členu se na koncu tretjega odstavka doda besedilo »Člani občnega zbora lahko zapisnik podpišejo s kvalificiranim elektronskim podpisom, ki je enakovreden lastnoročnemu podpisu v fizični obliki.«.
V 27. členu se sedmi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Člani upravnega ali nadzornega odbora lahko sodelujejo na sejah tudi tako, da se prijavijo na sejo s sredstvom elektronske identifikacije in sprejemajo sklepe tudi pisno, elektronsko ali z uporabo drugih tehničnih sredstev, če temu ne nasprotuje noben član upravnega ali nadzornega odbora. V zadružnih pravilih ali poslovniku upravnega ali nadzornega odbora se podrobneje določijo pravila za izvedbo sej in sprejemanje sklepov brez fizične prisotnosti članov. Člani upravnega ali nadzornega odbora lahko zapisnik seje podpišejo s kvalificiranim elektronskim podpisom, ki je enakovreden lastnoročnemu podpisu v fizični obliki.«.
Za 33.b členom se dodajo novo IV.A poglavje ter nova 33.c in 33.č člen, ki se glasita:
Upravni odbor ali predsednik zadruge, če zadruga nima upravnega odbora, sprejme sklep, da se opravi revizija določenega pravnega posla v zadnjih treh letih. Iz obrazložitve sklepa morajo biti razvidni razlogi za sprejetje sklepa. Predlog za sprejetje takega sklepa lahko da tudi nadzorni odbor.
S sklepom iz prejšnjega odstavka upravni odbor ali predsednik zadruge, če zadruga nima upravnega odbora, tudi imenuje revizorja, ki je revizijska družba, ki ima po zakonu, ki ureja revidiranje, dovoljenje za opravljanje storitev revidiranja. Za revidiranje pravnih poslov v zadrugi je lahko imenovana revizijska družba, ki ni revidirala letnega poročila zadruge v zadnjih treh letih.
Upravni odbor oziroma predsednik zadruge s sprejetjem sklepa iz prvega odstavka tega člena seznani člane na naslednjem občnem zboru.
Ne glede na prvi odstavek tega člena lahko sklep o reviziji določenega pravnega posla v zadnjih treh letih in imenovanje revizorja sprejme tudi občni zbor z večino glasov navzočih in zastopanih članov ali predstavnikov. Revizor mora izpolnjevati pogoje iz drugega odstavka tega člena.
Če občni zbor zavrne predlog iz prejšnjega odstavka za izvedbo revizije določenega pravnega posla v zadnjih treh letih in imenovanje revizorja, lahko najmanj desetina članov zadruge, ki so najmanj tri leta člani zadruge in menijo, da obstaja vzrok za domnevo, da je pri vodenju posameznih poslov prišlo do oškodovanja zadruge ali hujših kršitev zakona ali zadružnih pravil, predlaga sodišču, da v nepravdnem postopku imenuje revizorja.
Predlog iz prejšnjega odstavka lahko vložijo člani zadruge na sodišču v 15 dneh po občnem zboru, na katerem je bil zavrnjen predlog za revizijo določenega pravnega posla v zadnjih treh letih.
Z odločbo o imenovanju revizorja sodišče naloži zadrugi, da založi predujem za kritje stroškov revizije. Če zadruga predujma ne založi, ga sodišče izterja po uradni dolžnosti. Če sredstva predujma ne zadoščajo za plačilo stroškov in plačilo dela revizorja, sodišče naloži zadrugi založitev dodatnega predujma. Pritožba ne zadrži izvršbe.
Organi zadruge morajo revizorju omogočiti vpogled v poslovne knjige, dokumentacijo in premoženje zadruge, podati dodatna pojasnila in predložiti dokazila, kar velja tudi za odvisne družbe zadruge.
Glede poteka revidiranja in pogojev revidiranja se smiselno uporabljajo predpisi o revidiranju.
O ugotovitvah revizije revizor pripravi in podpiše pisno poročilo, ki vsebuje vsa pomembna dejstva, da bi upravni odbor, predsednik zadruge, nadzorni odbor, občni zbor oziroma člani zadruge lahko ustrezno ovrednotili revidirane postopke oziroma posle.
Poročilo iz prejšnjega odstavka se nemudoma predloži predsedniku zadruge in sodišču, kadar je postopek imenovanja revizorja sprožen pred sodiščem.
Predsednik zadruge mora poročilo revizorja nemudoma predložiti upravnemu oziroma nadzornemu odboru ter ga uvrstiti na dnevni red naslednjega občnega zbora.
Poročilo mora biti na vpogled vsem članom zadruge. Članom, ki to zahtevajo, mora biti v petih dneh od prejema zahteve poslan prepis oziroma fotokopija poročila na stroške zadruge.
Glede revizije, odškodninske odgovornosti in pravice do povrnitve stroškov za izvedbo revizije se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja gospodarske družbe.
Na podlagi poročila revizorja predsednik zadruge, upravni odbor, nadzorni odbor oziroma občni zbor sprejme ustrezne ukrepe v okviru svojih pristojnosti v skladu z zakonom in zadružnimi pravili.«.
Za 46. členom se dodajo novo V.A poglavje in novi 46.a do 46.f člen, ki se glasijo:
»V.A ZADRUGE S POSEBNIM POMENOM
Zadrugi se podeli status zadruge s posebnim pomenom na področju na katerem deluje, če delovanje zadruge na določenem področju presega interese njenih ustanoviteljev oziroma njenih članov in ima zadruga na svojem geografskem območju poseben pomen. Geografsko območje je lahko območje občin, regij ali drugih naravno zaokroženih območij. Posebni pomen na svojem geografskem območju zadruga izkazuje na področju razvoja in promocije zadružništva, povezovanja, družbene odgovornosti, zelene ekonomije, inovacij, pametnih tehnologij, samooskrbe, celostne oskrbe, trajnostnih pristopov, verig vrednosti, konkurenčnosti, krožnega gospodarstva, varovanja narave, tradicije ali zagotavljanja družbenih oziroma drugih storitev za oživitev in ohranjanje svojega geografskega območja.
Zadrugi se podeli status zadruge s posebnim pomenom, če:
1. deluje najmanj dve leti pred vložitvijo vloge za podelitev statusa;
2. izkaže pomembnejše dosežke svojega delovanja na področju razvoja in promocije zadružništva, povezovanja, družbene odgovornosti, zelene ekonomije, inovacij, pametnih tehnologij, samooskrbe, celostne oskrbe, trajnostnih pristopov, verig vrednosti, konkurenčnosti, krožnega gospodarstva, varovanja narave, tradicije, ali zagotavljanja družbenih oziroma drugih storitev za oživitev in ohranjanje svojega geografskega območja in sicer v dveh letih pred vložitvijo vloge;
3. izkaže delovanje na določenem geografskem območju;
4. ima izdelan najmanj dveletni program prihodnjega delovanja, ki vsebuje izvajanje dejavnosti, ki imajo poseben pomen na določenem področju iz prejšnjega odstavka;
5. ji ni bila pravnomočna izrečena sankcija globe za hujši davčni prekršek ali prekršek na davčnem področju, katerega narava je posebno huda, in ni bila pravnomočno obsojena zaradi storitve kaznivega dejanja;
6. nad njo ni začet stečajni postopek ali postopek likvidacije.
O podelitvi statusa zadruge s posebnim pomenom na določenem področju odloči ministrstvo, pristojno za področje na katerem zadruga deluje, oziroma na področju, na katerem zadruga pretežno deluje.
Če zadruga s posebnim statusom zaprosi za podelitev statusa zadruge s posebnim pomenom na več področjih, ki so v pristojnosti več ministrstev, o podelitvi statusa odloči ministrstvo, pristojno za področje, na katerem zadruga pretežno deluje, po predhodnem soglasju ministrstev, pristojnih za preostala področja.
Če zadruga, ki že ima status zadruge s posebnim pomenom na določenem področju, zaprosi za podelitev statusa še na drugem področju, ki je v pristojnosti drugega ministrstva, o podelitvi statusa še na drugem področju odloči ministrstvo, ki je zadrugi že podelilo status zadruge s posebnim pomenom, po predhodnem soglasju ministrstva, pristojnega za drugo področje.
O pritožbi zoper odločbo pristojnega ministrstva o podelitvi statusa zadruge s posebnim pomenom odloča Vlada Republike Slovenije.
Ministri, pristojni za področja, na katerih zadruge delujejo, podrobneje določijo geografska območja na katerih zadruga deluje in kriterije za izpolnjevanje pogojev iz drugega odstavka tega člena, če kriteriji niso določeni s tem zakonom.
Vlogo za podelitev statusa zadruge s posebnim pomenom zadruga vloži pri ministrstvu, pristojnem za področje, na katerem zadruga deluje.
Vloga vsebuje:
1. poročilo o delu, iz katerega so razvidni aktivnosti in dosežki delovanja v dveh letih pred vložitvijo vloge na področju razvoja in promocije zadružništva, povezovanja, družbene odgovornosti, zelene ekonomije, inovacij, pametnih tehnologij, samooskrbe, celostne oskrbe, trajnostnih pristopov, verig vrednosti, konkurenčnosti, krožnega gospodarstva, varovanja narave, tradicije, ali zagotavljanja družbenih oziroma drugih storitev za oživitev in ohranjanje svojega geografskega območja;
2. dokazila o izvedenih aktivnostih in dosežkih iz prejšnje točke;
3. dokazila o delovanju na določenem geografskem območju;
4. sprejet najmanj dveletni program prihodnjega delovanja, ki vsebuje izvajanje dejavnosti, ki imajo poseben pomen na določenem področju iz prvega odstavka prejšnjega člena;
5. izjavo, da ji ni bila pravnomočna izrečena sankcija globe za hujši davčni prekršek ali prekršek na davčnem področju, katerega narava je posebno huda, in ni bila pravnomočno obsojena zaradi storitve kaznivega dejanja;
6. izjavo, da nad njo ni začet stečajni postopek ali postopek likvidacije.
Ministrstva, pristojna za področja, na katerih delujejo zadruge, lahko enkrat letno za namen preverjanja izpolnjevanja pogoja iz 5. točke drugega odstavka prejšnjega člena pridobivajo podatke iz evidenc prekrškovnega organa oziroma iz kazenske evidence.
Ministri, pristojni za področja, na katerih zadruge delujejo, podrobneje določijo vsebino vloge, dokazil in prilog ter način vložitve vloge iz tega člena.
Zadruga s posebnim pomenom mora vsako drugo leto od leta podelitve statusa do 31. marca predložiti ministrstvu, ki ji je podelilo status:
1. poročilo o delu za predpreteklo in preteklo leto, iz katerega so razvidni aktivnosti in dosežki delovanja na področju razvoja in promocije zadružništva, povezovanja, družbene odgovornosti, zelene ekonomije, inovacij, pametnih tehnologij, samooskrbe, celostne oskrbe, trajnostnih pristopov, verig vrednosti, konkurenčnosti, krožnega gospodarstva, varovanja narave, tradicije, ali zagotavljanja družbenih oziroma drugih storitev za oživitev in ohranjanje svojega geografskega območja;
2. dokazila o izvedenih aktivnostih in dosežkih iz prejšnje točke;
3. dokazila o delovanju na določenem geografskem območju;
4. najmanj dveletni program bodočega delovanja, ki vsebuje izvajanje dejavnosti, ki imajo poseben pomen na določenem področju iz prvega odstavka 46.a člena tega zakona.
Če zadruga s posebnim pomenom ne izpolni obveznosti iz prejšnjega odstavka, jo ministrstvo, ki ji je podelilo status, v 15 dneh pisno pozove, da obveznost izpolni v 30 dneh.
Ministrstvo, ki je zadrugi podelilo status, na podlagi poročila z dokazili in programa iz prvega odstavka tega člena preveri, ali zadruga s posebnim pomenom še vedno izpolnjuje pogoje iz 46.a člena tega zakona.
Ministri, pristojni za področja, na katerih zadruge delujejo, podrobneje določijo način predložitve ter vsebino poročila, dokazil in programa iz prvega odstavka tega člena.
Ministrstvo, ki je zadrugi podelilo status, z odločbo odvzame zadrugi ta status, če:
– ne izpolnjuje več pogojev iz 46.a člena tega zakona ali je prenehala delovati,
– kljub pozivu ministrstva tudi v naknadnem roku 30 dni ne izpolni obveznosti iz prvega odstavka prejšnjega člena ali
– se zadruga podeljenemu statusu pisno odpove.
Besedno zvezo »zadruga s posebnim pomenom« lahko uporablja samo zadruga s podeljenim statusom zadruge s posebnim pomenom.
Pri javnih razpisih za pridobivanje javnih sredstev se v merilih za izbor prejemnikov sredstev lahko upošteva tudi status zadruge s posebnim pomenom na področju, ki mu je javni razpis namenjen.
Druge ugodnosti, olajšave, prednosti in druge pravice za zadruge s posebnim pomenom se lahko določijo samo z zakonom.
Evidenco zadrug s posebnim pomenom (v nadaljnjem besedilu: evidenca) v elektronski obliki vzpostavi in vodi ministrstvo, pristojno za kmetijstvo, na podlagi podatkov ministrstev, pristojnih za podelitev in odvzem statusa zadruge s posebnim pomenom, ter je namenjena vpisu in javni objavi podatkov o zadrugah s posebnim pomenom.
V evidenci se vodijo naslednji podatki o zadrugah s posebnim pomenom:
1. ime zadruge in naslov;
2. davčna številka;
3. datum vpisa v evidenco;
4. številka in datum odločbe o podelitvi statusa zadruge s posebnim pomenom;
5. številka in datum odločbe o odvzemu statusa zadruge s posebnim pomenom;
6. področje, na katerem zadruga izkazuje poseben pomen;
7. navedba pristojnega ministrstva, ki zagotavlja pravilnost podatkov v evidenci in je ministrstvo, ki na podlagi tega člena vpisuje podatke in njihove spremembe v evidenco.
Ministrstvo, ki zadrugi podeli ali odvzame status zadruge s posebnim pomenom, z dnem dokončnosti odločbe o podelitvi ali odvzemu statusa vpiše v evidenco podatke o podeljenem statusu ali podatke o odvzemu statusa.
Vpis podatkov iz prejšnjega odstavka opravi pooblaščena oseba ministrstva, pristojnega za vpis podatkov, z uporabo aplikacije za vnos podatkov na spletnem portalu ministrstva, pristojnega za kmetijstvo.
Evidenca zadrug, ki jim je dodeljen status zadruge s posebnim pomenom, je javna in brezplačno dostopna na spletnem portalu ministrstva, pristojnega za kmetijstvo.
Podatki v evidenci se hranijo še pet let po odvzemu statusa zadruge s posebnim pomenom.«.
V 48.č členu se v prvem odstavku za šestindvajseto alinejo doda nova sedemindvajseta alineja, ki se glasi:
»– izpodbijanje skupščinskih sklepov;«.
Dosedanji sedemindvajseta in osemindvajseta alineja postaneta osemindvajseta in devetindvajseta alineja.
Za petim odstavkom se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:
»Predlog za vpis združitve ali delitve zadruge se lahko ne glede na rok za vložitev tožbe zoper sklep občnega zbora iz drugega odstavka 24. člena tega zakona vloži pri sodišču v sedmih dneh po zaključku občnega zbora, ki je sprejel sklep o združitvi ali delitvi zadruge. V tem primeru je treba predlogu za vpis združitve ali delitve zadruge priložiti izjavo predsednika zadruge ali članov upravnega odbora v obliki notarskega zapisa, da je bila vsem članom ali predstavnikom zadruge omogočena udeležba na občnem zboru zadruge ter noben član zadruge, upravnega ali nadzornega odbora oziroma direktor na občnem zboru ni posebej nasprotoval sprejemu takšnega sklepa in zahteval, da se njegov protest vpiše v zapisnik.«.
V prvem odstavku 48.o člena, prvem odstavku 48.r člena in prvem odstavku 48.s člena se črta besedilo »razen tihe družbe,«.
V 49. členu se v drugem odstavku v prvi alineji črta besedilo »ter opravljajo zadružno revizijo«.
V 68.a členu se v prvem odstavku besedilo »Davčna uprava Republike Slovenije« nadomesti z besedilom »Finančna uprava Republike Slovenije.«.
V drugem odstavku se črta besedilo »tretjega odstavka 50. člena«.
V tretjem odstavku se besedilo »Davčna uprava Republike Slovenije« nadomesti z besedilom »Finančna uprava Republike Slovenije«.
V 70. členu se v prvem odstavku za 5. točko doda nova 6. točka, ki se glasi:
»6. zadruga, ki v nasprotju s 46.d členom tega zakona uporablja besedno zvezo »zadruga s posebnim pomenom«;«.
Dosedanje 6. do 9. točka postanejo 7. do 10. točka.
Dosedanja 10. točka, ki postane 11. točka, se spremeni tako, da se glasi:
»11. pravna oseba, če v nasprotju z drugim odstavkom 55. člena tega zakona v firmi uporablja označbo, da gre za zadrugo;«.
Dosedanja 11. točka postane 12. točka.
V tretjem odstavku se za besedo »posameznik« doda besedilo »ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost«.
V četrtem odstavku se za besedo »posameznika« doda besedilo »ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost«.
PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
Ministri, pristojni za področja na katerih zadruge delujejo, izdajo predpise iz novih 46.a, 46.b in 46.c člena zakona do 1. septembra 2022.
Ministrstvo, pristojno za kmetijstvo, vzpostavi evidenco zadrug iz novega 46.f člena zakona do 1. januarja 2023.
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 322-01/21-10/11
Ljubljana, dne 13. julija 2021
EPA 1829-VIII