Uradni list

Številka 121
Uradni list RS, št. 121/2021 z dne 23. 7. 2021
Uradni list

Uradni list RS, št. 121/2021 z dne 23. 7. 2021

Kazalo

2578. Uredba o pristojbini za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, stran 7521.

  
Na podlagi drugega odstavka 164. člena Zakona o letalstvu (Uradni list RS, št. 81/10 – uradno prečiščeno besedilo, 46/16 in 47/19) in drugega odstavka 9. člena Zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa (Uradni list RS, št. 30/06 – uradno prečiščeno besedilo, 109/09, 62/10 – ZLet-C in 18/11 – ZUKN-A) in za izvrševanje drugega odstavka 12. člena Zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o pristojbini za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih 
1. člen 
(vsebina) 
Ta uredba določa pravila za obračun pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, izračun cene za enoto storitve, oprostitev plačila pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, način in zavezance za povračilo sredstev za kritje stroškov storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih za oproščene lete ter druge posebnosti glede pristojbin za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih (opredelitev območja zaračunavanja na terminalih, znižanje cene za enoto storitve, podrobnosti skupne stroškovne baze za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih, metodo kritja celotnih stroškov in usklajevalni mehanizem, pobiranje pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih).
2. člen 
(obveznosti v okviru nadzora) 
(1) Izvajalci navigacijskih služb zračnega prometa in pristojni nadzorni organi v skupni stroškovni bazi za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih morajo ob nadzoru predložiti vse podatke, potrebne za izvedbo nadzora.
(2) Če se pri nadzoru ugotovijo kršitve, jih morajo izvajalci navigacijskih služb zračnega prometa in pristojni nadzorni organi odpraviti najpozneje v treh mesecih.
3. člen 
(pomen posameznih izrazov) 
Izrazi, uporabljeni v tej uredbi, pomenijo:
– dejanski stroški so stroški, ki so dejansko nastali v koledarskem letu pri izvajanju navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih in so določeni na podlagi računovodskih izkazov, ali če takih računovodskih izkazov ni, na podlagi revizije;
– območje zaračunavanja na terminalih pomeni letališče ali skupino letališč v Republiki Sloveniji, kjer se izvajajo navigacijske službe zračnega prometa na terminalih, za katere sta uvedeni enotna stroškovna baza in enotna cena za enoto;
– ugotovljeni stroški so stroški, ki se razdelijo med uporabnike zračnega prostora in so ugotovljeni (ocenjeni) stroški zagotavljanja navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, vključno z ustreznimi vsotami za obresti na kapitalske investicije in amortizacijo aktive ter tudi stroški vzdrževanja, obratovanja, vodenja in uprave; ugotovijo se za vsako koledarsko leto vnaprej;
– pristojni nadzorni organ iz prvega odstavka prejšnjega člena ter prvega in tretjega odstavka 8. člena te uredbe je Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije v skladu z Uredbo o izvajanju izvedbene uredbe (EU) o skupnih zahtevah za izvajalce storitev upravljanja zračnega prometa/izvajanja navigacijskih služb in drugih funkcij omrežja za upravljanje zračnega prometa ter njihov nadzor (Uradni list RS, št. 67/19).
4. člen 
(območje zaračunavanja na terminalih) 
(1) Za območje zaračunavanja storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih se vodi skupna stroškovna baza za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih in oblikuje cena za enoto storitve.
(2) Minister, pristojen za promet, določi letališča, na katerih se izvajajo storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih in ki so vključena v območje zaračunavanja storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih. Določitev se izvede v roku, ki omogoča pravočasen izračun cene za enoto storitve iz 5. člena te uredbe, ob tem pa se upoštevajo predpisi EU, ki urejajo pristojbine na enotnem evropskem nebu.
5. člen 
(cena za enoto storitve) 
(1) Cena za enoto storitve se izračuna za posamezno koledarsko leto na podlagi ugotovljenih stroškov navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih in predvidenega števila enot storitev za zadevno leto. Cena za enoto storitve se izračuna pred začetkom vsakega leta tako, da se ugotovljeni stroški iz skupne stroškovne baze za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih delijo s predvidenim številom enot storitev za zadevno leto po tej formuli:
P = B/S, 
pri čemer je:
P –
cena za enoto storitve;
B –
stroški iz skupne stroškovne baze za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih;
S –
predvideno število enot storitev za zadevno leto.
(2) Za izračun cene za enoto storitve se uporabita metoda kritja celotnih stroškov in usklajevalni mehanizem.
6. člen 
(znižanje cene za enoto storitve) 
(1) Vlada Republike Slovenije lahko na predlog ministrstva, pristojnega za promet (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), če je to potrebno za izboljšanje poslovnega okolja ali letalske povezljivosti, določi višino javnih sredstev, ki se zagotovijo v skupni stroškovni bazi za Republiko Slovenijo za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, da se s tem doseže nižanje cene za enoto storitve. Višina javnih sredstev ne sme preseči 50 odstotkov vseh upravičenih stroškov v skupni stroškovni bazi za Republiko Slovenijo za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih.
(2) V primeru iz prejšnjega odstavka se sredstva zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije.
(3) Ministrstvo z javnim podjetjem Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o., ki vodi skupno stroškovno bazo za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih v skladu z zakonom, ki ureja izvajanje navigacijskih služb zračnega prometa, v 30 dneh po odločitvi iz prvega odstavka tega člena sklene pogodbo za izvedbo ukrepa.
(4) Javna sredstva iz tega člena se razdelijo izvajalcem posameznih navigacijskih služb zračnega prometa in drugim upravičencem v skladu z zakonom, ki ureja izvajanje navigacijskih služb zračnega prometa.
7. člen 
(predvideno število enot storitev za zadevno leto) 
Ministrstvo, na podlagi predloga izvajalca služb zračnega prometa pripravi oceno prometa za naslednje leto za vsako od letališč, vključeno v območje zaračunavanja storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, ter za celotno območje zaračunavanja storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih. Predvideno število enot storitev za zadevno leto je ključni faktor v izračunu cene za enoto storitve, kot je določena v 5. členu te uredbe.
8. člen 
(skupna stroškovna baza za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih) 
(1) Skupna stroškovna baza za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih zajema ugotovljene stroške izvajalcev navigacijskih služb zračnega prometa, povezane z izvajanjem navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, in ugotovljene stroške pristojnih nadzornih organov, povezane z izvajanjem navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih.
(2) Ugotovljeni stroški vsebujejo stroške za zaposlene, operativne stroške poslovanja, ki niso stroški zaposlenih, stroške amortizacije, stroške kapitala in izredne stroške.
(3) Izvajalci navigacijskih služb zračnega prometa in pristojni nadzorni organi v naslednjem letu (ali po končanem obračunskem obdobju) pripravijo svojo dejansko stroškovno bazo preteklega leta (ali obračunskega obdobja), ki zajema revidirane računovodsko zabeležene stroške, tako da so zagotovljene doslednost in preglednost računovodskih izkazov ter določitev vrednosti usklajevalnih mehanizmov.
(4) Javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o., ki vodi in vzdržuje skupno stroškovno bazo za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih, nakaže drugim udeleženim subjektom del prihodkov iz naslova opravljenih storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih glede na delež stroškov subjektov iz prvega odstavka tega člena v skupni stroškovni bazi za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih.
(5) Ministrstvo pred začetkom obračunskega obdobja izvede posvetovanje ter vsem udeleženim subjektom zagotovi popolne in ustrezne informacije o skupni stroškovni bazi za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih, ugotovljenih stroških in cenah za enoto storitve.
(6) V skupno stroškovno bazo za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih se vključi le tak obseg stroškov, kot izhaja iz meril za razporeditev ugotovljenih stroškov med območja obračunavanja, ki so pripravljena v skladu s predpisi EU, ki urejajo pristojbine na enotnem evropskem nebu.
9. člen 
(metoda kritja celotnih stroškov) 
Za izračun cene za enoto storitve se uporabi metoda kritja celotnih stroškov, po kateri se izvajalcem navigacijskih služb zračnega prometa zagotovi pokrivanje dejanskih stroškov, ki nastajajo v zvezi z izvajanjem storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih. Za ta namen se uporabi usklajevalni mehanizem, kot je določen v 10. členu te uredbe.
10. člen 
(usklajevalni mehanizem) 
(1) Za usklajevanje preveč ali premalo obračunane pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih se metoda kritja celotnih stroškov uporablja tako, da se preveč ali premalo zaračunane pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, ki nastanejo kot rezultat razlike med prihodki od pristojbin in dejanskimi stroški storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih v posameznem letu (leto »n«), vključijo v skupno stroškovno bazo za Republiko Slovenijo za oblikovanje pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa na terminalih praviloma v letu »n + 2«, razen če ministrstvo določi drugače, vendar najpozneje v letu »n + 4«.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se za usklajevanje preveč ali premalo zaračunane pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih upošteva ureditev, kot jo določajo predpisi EU, ki urejajo pristojbine na enotnem evropskem nebu.
11. člen 
(pristojbina za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih) 
(1) Pristojbina za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih se obračuna uporabnikom storitev navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih in izračuna po tej formuli:
R = P x T, 
 
pri čemer je:
R –
pristojbina za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih;
P –
cena za enoto storitve;
T –
faktor mase zrakoplova.
Faktor mase zrakoplova T je enak 0,7 potenci petdesetine največje potrjene vzletne mase (MTOW) zrakoplova, izražene v tonah na dve decimalni mesti natančno (T = (MTOW/50)0,7).
(2) Pristojbino za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih plača oseba, ki je operator zrakoplova med koriščenjem storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih. Če operator ni znan, pristojbino za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih plača lastnik zrakoplova.
(3) Kadar ima operator v lasti več zrakoplovov različnih različic enega tipa zrakoplova, se na njegovo zahtevo lahko določi faktor mase tega tipa zrakoplova kot povprečje največjih potrjenih vzletnih mas vseh operatorjevih različic zrakoplova enakega tipa, vendar se tak faktor lahko določi največ za leto dni.
(4) Pristojbina za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih se obračuna za odlet zrakoplova, pri čemer se upošteva storitev za potrebe zrakoplova v fazi prileta in odleta, ne glede na to, ali je med priletom in odletom zrakoplova krajši ali daljši časovni blok ali sta izvedena skupaj kot ponavljajoči pristanki in vzleti (t. i. »touch and go«).
12. člen 
(obračunavanje in pobiranje pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih) 
(1) Pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih obračunava in pobira javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o.
(2) Javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o., lahko obračunavanje in pobiranje pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, vključno z njeno izterjavo, pogodbeno prenese na drugega izvajalca.
(3) V primeru iz prejšnjega odstavka mora javno podjetje Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o., en izvod pogodbe deponirati pri ministrstvu.
(4) Pri obračunavanju pristojbin za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih se upošteva enaka zamudna obrestna mera, kot je določena pri izvajanju skupnega sistema pristojbin na rutah v skladu s predpisi EU.
13. člen 
(oprostitev plačila pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih) 
(1) Plačila pristojbine za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih iz prejšnjega člena so oproščeni:
1. leti po pravilih vizualnega letenja;
2. leti zrakoplovov, katerih največja potrjena vzletna masa je manjša od dveh ton;
3. leti zrakoplovov, ki sodelujejo v akcijah iskanja in reševanja ter zaščite in reševanja;
4. leti v humanitarne namene in za nujno medicinsko pomoč;
5. humanitarni leti, ki jih odobri ustrezen pristojni organ;
6. leti zrakoplovov, ki se opravljajo izključno za prevoz vladajočih monarhov in članov njihove ožje družine, voditeljev držav, voditeljev vlad in ministrov vlad na uradni dolžnosti, kar mora biti razvidno iz načrta leta;
7. leti, izvedeni izključno zaradi preverjanja ali preizkušanja opreme, ki se uporablja ali je namenjena za uporabo kot zemeljska pomoč navigaciji v zračnem prometu, razen leti zaradi postavitve zadevnega zrakoplova;
8. krožni let;
9. policijski leti;
10. vojaški leti, izvedeni za potrebe Nata;
11. vojaški leti držav članic Nata, ki niso članice Eurocontrola, vojaški leti držav članic Eurocontrola ob načelu vzajemnosti, vojaški leti tretjih držav pa le, če tako določa mednarodna pogodba.
(2) Sredstva za kritje stroškov storitev, ki so jih izvajalci navigacijskih služb zračnega prometa opravili v okviru letov, oproščenih plačila pristojbin na rutah, zagotavljajo:
– ministrstvo za lete iz 1. do 9. točke prejšnjega odstavka;
– ministrstvo, pristojno za obrambo, za lete iz 10. in 11. točke prejšnjega odstavka in lete iz 1. do 8. točke, kadar te lete izvajajo vojaški zrakoplovi.
(3) Povrnitev iz prejšnjega odstavka se uredi z dogovorom med javnim podjetjem Kontrola zračnega prometa Slovenije, d. o. o., in državnima organoma iz prejšnjega odstavka.
14. člen 
(smiselna uporaba načel za ugotavljanje stroškovne osnove pristojbin na zračnih poteh in cene na enoto storitve) 
Za podrobnejše ureditve v zvezi s pristojbino za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, ki niso določene s to uredbo, se smiselno uporabljajo načela za ugotavljanje stroškovne osnove pristojbin na zračnih poteh in cene na enoto storitve, ki jih izdaja Evropska organizacija za varnost zračne plovbe (Eurocontrol) za izvajanje Večstranskega sporazuma o pristojbinah na zračnih poteh (Zakon o ratifikaciji Večstranskega sporazuma o pristojbinah na zračnih poteh (Uradni list RS – Mednarodne pogodbe, št. 11/95)).
KONČNI DOLOČBI 
15. člen 
(prenehanje veljavnosti) 
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Uredba o terminalni pristojbini za storitve navigacijskih služb zračnega prometa (Uradni list RS, št. 102/06).
16. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00710-70/2021
Ljubljana, dne 22. julija 2021
EVA 2020-2430-0145
Vlada Republike Slovenije 
Janez Janša 
predsednik 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti