Na podlagi tretjega odstavka 30. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 53. člena Statuta Občine Straža (Uradni list RS, št. 61/21) je Občinski svet Občine Straža na seji dne 10. 2. 2022 sprejel
o ustanovitvi krajevnih odborov v Občini Straža
1. člen
S tem odlokom se ureja organizacija in način dela krajevnih odborov v Občini Straža.
Zaradi zadovoljevanja določenih skupnih potreb občanov in zaradi zadovoljevanja lokalnih interesov, se v Občini Straža ustanovijo krajevni odbori, kot posvetovalna telesa občinskega sveta. Ustanovijo se krajevni odbori po naslednjih naseljih oziroma ulicah/naslovih:
– Krajevni odbor Rumanja vas za naselje Rumanja vas,
– Krajevni odbor Vavta vas za naselji Vavta vas in Jurka vas,
– Krajevni odbor Drganja sela za naselje Drganja sela,
– Krajevni odbor Potok za naselja Potok od vključno h.š. 7 dalje, Prapreče in Dol. Mraševo,
– Krajevni odbor Loke za naselja Loke, Zalog, Potok (Volavče) do h.š. 7,
– Krajevni odbor Dol Straža za ulice in naselja Drča, Dule, Gaj, Novomeška cesta, Podreber, Podgora in Resa,
– Krajevni odbor Straža za ulice Na žago, Pod Srobotnikom, Stara cesta, Ob Krki, Pod vinogradi, Gradiška, Ulica talcev, Zavrtnica, Sela in Hruševec.
Krajevni odbor ima od 3 do 7 članov.
Krajevni odbori sodelujejo pri opravljanju naslednjih javnih zadev na območju za katerega so ustanovljeni:
– dajejo predloge pri pripravi razvojnih programov,
– dajejo pobude za proračun,
– dajejo mnenja na gradiva in akte ter na predlagane sklepe pred obravnavo na sejah občinskega sveta,
– dajejo mnenja pri javnih razgrnitvah prostorskih planov,
– dajejo pobude za prometno ureditev,
– dajejo pobude za ureditev javnih površin in olepšanje kraja,
– dajejo predloge za sanacijo divjih odlagališč,
– dajejo pobude pri koordinaciji del v zvezi s pluženjem snega in rednim vzdrževanjem krajevnih cest,
– seznanjajo župana in občinski svet o potrebah krajanov,
– dajejo druga mnenja in predloge na željo župana ali občinskega sveta.
Točno število članov odbora, ter člane krajevnega odbora, na zboru občanov, volijo in razrešujejo volivci s tistega območja občine, za katerega je odbor ustanovljen.
Prvo sejo krajevnega odbora skliče župan v roku 30 dni po imenovanju krajevnega odbora in jo vodi do izvolitve predsednika krajevnega odbora.
Krajevni odbor izmed svojih članov z večino glasov vseh članov izvoli predsednika, lahko pa tudi namestnika predsednika.
Mandat članov krajevnega odbora traja do poteka mandata občinskemu svetu.
Krajevni odbor dela in odloča na sejah. Krajevni odbor veljavno odloča, če je na seji navzoča večina njegovih članov. Krajevni odbor sprejema odločitve z večino glasov navzočih članov. Krajevni odbor odloča z javnim glasovanjem, ki se opravi z dvigom rok.
Seje krajevnega odbora sklicuje in vodi predsednik odbora ali od njega pooblaščen član odbora. Predsednik krajevnega odbora mora sklicati odbor, če to zahteva župan, občinski svet ali najmanj polovica članov odbora.
Sejo krajevnega odbora se skliče najmanj 5 dni pred dnevom, za katerega je sklicana seja. Z vabilom se članom pošlje tudi predlog dnevnega reda in morebitno gradivo za predlagane točke dnevnega reda. Vabilo za sklic krajevnega odbora se mora poslati vsem članom občinskega sveta, ki so občani območja delovanja krajevnega odbora, županu in direktorju občinske uprave. Ostalim članom občinskega sveta se vabilo pošlje v vednost.
Župan ali član občinskega sveta ima pravico biti navzoč na seji krajevnega odbora. Za vsako sejo krajevni odbor izdela zapisnik s podatki o udeležbi na seji, o predlogih, o izidih glasovanja o posameznih predlogih in sklepih, ki so bili sprejeti, ki ga podpišejo vsi prisotni člani odbora. Zapisnik se posreduje občinski upravi najkasneje 15 dni po seji odbora le ta pa članom občinskega sveta.
Za ostala vprašanja, ki se nanašajo na delovanje krajevnih odborov in niso urejena s tem odlokom, se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta.
Organizacijsko, strokovno in tehnično pomoč za potrebe krajevnih odborov zagotavlja občinska uprava.
Funkcija člana krajevnega odbora je nezdružljiva s funkcijo župana, podžupana, člana občinskega sveta, člana nadzornega odbora ter s funkcijo uslužbenca v občinski upravi.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Prvo izvolitev članov krajevnih odborov se opravi po naslednjih lokalnih volitvah.
Št. 00700-9/2021
Straža, dne 10. februarja 2022
Dušan Krštinc