Na podlagi 110., 118., 119. in 268. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-2) (Uradni list RS, št. 61/17), 3.ea člena Zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11 - uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17 in 44/22) ter 29. člena Statuta Občine Žalec (Uradni list RS, št. 29/13 in 23/17) sprejemam
o začetku postopka priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo kmetijskih objektov na kmetijskih zemljiščih – kmetija Toman
S tem sklepom se začne postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo kmetijskih objektov na kmetijskih zemljiščih brez spremembe namenske rabe zemljišč (v nadaljevanju: OPPN), na območju naselja Podlog v Savinjski dolini.
Pobudo za pripravo OPPN je podal nosilec kmetijskega gospodarstva, vpisanega v register kmetijskih gospodarstev s št. KMG-MID 100331296 (v nadaljevanju: pobudnik). Iz izpisa registra je razvidno, da je kmetijsko gospodarstvo organizirano kot kmetija, nosilec kmetije pa je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovan na podlagi 17. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. S tem je izpolnjen pogoj iz točke a) četrtega odstavka 3.ea člena Zakona o kmetijskih zemljiščih za začetek postopka priprave OPPN za načrtovanje kmetijskih objektov, ki so neposredno namenjeni kmetijski dejavnosti na kmetijskih zemljiščih brez spremembe namenske rabe zemljišč.
(izhodišča za pripravo OPPN)
Za pripravo OPPN so oblikovana izhodišča s katerimi je opredeljen namen in potreba po pripravi OPPN, vsebinski predlog s predlagano rešitvijo, potrebne investicije in okvirni roki. Izhodišča je pripravilo podjetje IUP d.o.o. iz Celja, pod številko 3/22 v mesecu februarju 2022 in se s tem sklepom potrdijo.
(območje in predmet načrtovanja OPPN)
Območje obravnave je v celoti opredeljeno kot najboljša kmetijska zemljišča (K1), leži v območju enote urejanja prostora z oznako OP-5 in se navezuje na območje stavbnih zemljišč s podrobnejšo namensko rabo Površine podeželskega naselja (SK) v enoti urejanja prostora z oznako PD-1. Območje obravnave se nahaja v jugovzhodnem delu naselja Podlog v Savinjski dolini.
Zemljišče je v naravi že pozidano zemljišče s kmetijskimi objekti. Okvirno ureditveno območje izdelave OPPN obsega približno 1840 m2 in zajema zemljišča z naslednjimi parcelnimi številkami: 192, 193, 197-del, vse k.o. Zalog. Glede na rezultate izdelanih strokovnih podlag oziroma smernic nosilcev urejanja prostora ali novih usmeritev, se območje v času priprave OPPN lahko tudi spremeni.
Predmet izdelave OPPN je umestitev objektov za potrebe kmetijske dejavnosti:
– stavba za shranjevanje kmetijskih strojev,
– šotor za krmo,
– silos,
– objekti prometne infrastrukture (dovozi, dostopi),
– urejanje utrjenih zunanjih in zelenih površin.
(način pridobitve strokovnih rešitev)
Strokovne podlage se izdelajo na osnovi obstoječe veljavne prostorske dokumentacije, analize prostora, idejne zasnove in smernic nosilcev urejanja prostora območju. Strokovne rešitve za izvedbo OPPN bodo temeljile na usmeritvah iz OPN.
Strokovne rešitve prostorskih ureditev ter ostale strokovne podlage zagotovi pobudnik oziroma investitor.
(vrsta postopka in roki za pripravo sprememb in dopolnitev ZN)
Postopek priprave in sprejema OPPN se izvaja skladno s 119., 123. in 268. členom ZUreP-2 (Uradni list RS, št. 61/17) ter se pripravi in sprejme ob smiselni uporabi določb, ki veljajo za postopek priprave in sprejetje občinskega prostorskega načrta.
Sprejem OPPN je predviden v roku 12 mesecev od objave tega sklepa.
Okvirni roki priprave in sprejema OPPN:
– pridobitev konkretnih smernic in pridobitev mnenj ključnih nosilcev urejanja prostora o verjetnosti pomembnejših vplivov na okolje / 2 meseca po objavi tega sklepa.
– pridobitev odločbe o potrebnosti izdelave celovite presoje vplivov na okolje – v nadaljevanju: CPVO / 45 dni,
– dopolnitev osnutka OPPN / 30 dni,
– pridobitev prvih mnenj / 60 dni
– javna razgrnitev in javna obravnava / 30 dni,
– priprava predloga stališč do pripomb iz JR, sprejem stališč do pripomb / 30 dni,
– priprava predloga OPPN / 15 dni po potrditvi stališč do pripomb in predlogov,
– pridobitev drugih mnenj / 60 dni,
– izdelava usklajenega predloga OPPN / 15 dni,
– sprejem odloka OPPN na občinskem svetu / 15 dni,
– objava odloka OPPN v Uradnem listu RS.
Upoštevani so minimalni okvirni roki, predvideni roki se zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev v postopku lahko tudi spremenijo. V kolikor bo ugotovljeno, da je potrebno izvesti CPVO, se postopek in roki od faze dopolnjenega osnutka dalje ustrezno spremenijo.
(nosilci urejanja prostora)
Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo pozvani za podajo mnenj pri pripravi OPPN so:
1. Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, graditev in stanovanja, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana,
2. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana,
3. RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Savinje, Mariborska c. 88, 3000 Celje,
4. Elektro Celje, Javno podjetje za distribucijo električne energije, d.d., Vrunčeva 2a, Celje,
5. Telekom Slovenije, PE Celje, Lava 1, Celje,
6. Telemach d.o.o., Cesta Ljubljanske brigade 21, 1000 Ljubljana,
7. Javno komunalno podjetje Žalec, d.o.o., Nade Cilenšek 5, Žalec,
8. SIMBIO d.o.o., Celje, Teharska cesta 49, Celje,
9. Občina Žalec, Urad za gospodarske javne službe, Ul. Savinjske čete 5, Žalec,
10. KS Šempeter, Rimska cesta 80, 3311 Šempeter v Sav. dolini, ter drugi nosilci urejanja, če to pogojujejo utemeljene potrebe, ugotovljene v postopku priprave.
Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (za CPVO) sodeluje v postopku kot organ, ki skladno z zakonodajo na podlagi pridobljenih mnenj odloča, ali je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov plana na okolje.
Državni nosilci urejanja prostora, kateri podajo svoja mnenja o verjetnosti pomembnejših vplivov na okolje, so naslednji:
– Ministrstvo za kulturo,
– Zavod RS za varstvo narave,
– Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano,
– Ministrstvo za zdravje,
– Direkcija RS za vode,
– Zavod za gozdove.
V postopek se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se v postopku priprave OPPN izkaže, da ureditve posegajo v njihovo pristojnost.
Javnost se seznani s pričetkom postopka priprave OPPN z objavo tega sklepa v Uradnem listu RS in z objavo sklepa ter izhodišč na spletni strani Občine Žalec. Občina Žalec o objavi sklepa za pripravo OPPN obvesti Krajevno skupnost Šempeter. V postopek priprave bo občina skupaj s Krajevno skupnostjo Šempeter javnost vključila tako, da bo občina dopolnjen osnutek OPPN za 30 dni javno razgrnila, gradivo pa objavila na svoji spletni strani. Javnosti se na razgrnjeno in objavljeno gradivo omogoči dajanje predlogov in pripomb v roku 30 dni. Javnost se seznani s krajem in časom javne razgrnitve, spletnim naslovom, kjer bo osnutek OPPN objavljen, z načinom dajanja pripomb in rokom za njihovo posredovanje. Med javno razgrnitvijo bo občina zagotovila tudi javno obravnavo razgrnjenih gradiv. Občina prouči pripombe in predloge javnosti ter do njih zavzame stališča. Stališča skupaj s predlogom OPPN, objavi na svoji spletni strani.
(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev glede njihovega zagotavljanja)
Za potrebe priprave OPPN mora pobudnik oziroma investitor zagotoviti: geodetski načrt, geološko geomehansko poročilo, pripravo vseh strokovnih rešitev, elaborat ekonomike skladno s 65. členom ZUreP-2, druge študije glede na zahteve nosilcev urejanja prostora, Okoljsko poročilo, če bo ugotovljeno, da je v postopku sprememb in dopolnitev ZN potrebno izvesti celovito presojo vplivov plana na okolje. Sredstva v zvezi s financiranjem priprave OPPN in vseh potrebnih strokovnih podlag, zagotovi pobudnik – investitor.
(začetek veljavnosti sklepa)
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletnih straneh Občine Žalec. Veljati začne z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3502-0003/2022
Žalec, dne 20. aprila 2022