Na podlagi Zakona o štipendiranju (Uradni list RS, št. 56/13, 99/13 – ZUPJS-C, 8/16, 61/17 – ZUPŠ in 31/18) ter 18. člena Statuta Občine Turnišče (Uradni list RS, št. 6/17) je Občinski svet Občine Turnišče na 24. redni seji dne 21. 4. 2022 sprejel
o štipendiranju v Občini Turnišče
Ta pravilnik določa postopek, pogoje in kriterije za podeljevanje štipendij v Občini Turnišče, višino štipendije, trajanje štipendiranja ter pravice in obveznosti štipendista (študenta) in štipenditorja (Občine Turnišče).
(1) Štipendije se podeljujejo za javno veljavne dodiplomske in podiplomske študijske programe v Republiki Sloveniji in tujini.
(2) Štipendist lahko prejema štipendijo za posamezni letnik na isti stopnji le eno leto.
(1) Občina Turnišče zagotavlja sredstva za izplačilo štipendij v okviru vsakoletnega proračuna občine.
(2) Občina Turnišče vsako študijsko leto podeli najmanj štiri (4) štipendije v višini 150,00 EUR na mesec. Sklep o povečanem številu štipendij lahko sprejme vsako leto pred javnim razpisom župan Občine Turnišče.
(1) Za štipendijo po tem pravilniku ne morejo kandidirati študentje:
– ki že prejemajo kakršnokoli štipendijo,
– ki so v delovnem razmerju ali so vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu RS za zaposlovanje,
– so poslovodne osebe gospodarskih družb ali direktorji zasebnih zavodov,
– ki opravljajo samostojne registrirane dejavnosti.
(2) Študentje, ki se jim podeli štipendija po tem pravilniku ne morejo biti istočasno upravičeni do stimulacije, ki jo Občina Turnišče podeljuje na podlagi Pravilnika o denarnih nagradah študentov.
II. POGOJI IN KRITERIJI ZA PODELJEVANJE ŠTIPENDIJ
(1) Pravico do štipendije lahko uveljavljajo kandidati s statusom študenta dodiplomskega in podiplomskega študija, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– imajo najmanj 3 leta prijavljeno stalno bivališče v Občini Turnišče,
– imajo status rednega študenta (lahko tudi izrednega, vendar pod pogojem, da niso zaposleni ali prijavljeni v evidenci brezposelnih oseb),
– so vpisani v dodiplomski študijski program (najmanj v drugi letnik) ali podiplomski študijski program,
– niso prejemniki drugih štipendij,
– ob prvem vpisu v prvi letnik študija niso starejši od 26 let,
– imajo povprečje ocen v preteklem študijskem letu najmanj 7,0.
(3) Povprečna ocena se določi tako, da se izračuna povprečje vseh ocen, doseženih od 1. oktobra do 30. septembra v preteklem študijskem letu. Če je v navedenem obdobju študent opravil manj kot 5 izpitov se upoštevajo tudi vse ocene iz predhodnega študijskega leta.
(4) Kot dokazilo se upošteva originalno potrdilo fakultete/šole o opravljenih izpitih.
Občina Turnišče pristopi k Pomurski izobraževalni fundaciji (v nadaljevanju PIF), s katero sklene Pogodbo o medsebojnem sodelovanju na področju štipendiranja študentov Občine Turnišče iz namenskih proračunskih sredstev Občine Turnišče.
III. POSTOPEK ZA PODELJEVANJE ŠTIPENDIJ
(1) Štipendije po tem pravilniku se podeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi vsako leto najkasneje do 15. oktobra na spletni strani Občine Turnišče in PIF. Sklep o razpisu štipendij sprejme župan.
(2) Objavljen javni razpis mora vsebovati: predmet razpisa, splošne določbe, pogoje za pridobitev štipendije, zahtevano dokumentacijo in roke ter način oddaje vlog.
Komisijo za štipendiranje (v nadaljevanju Komisija) imenuje župan za obdobje mandata župana. Komisija šteje 3 člane v naslednji sestavi:
– predstavnik občinske uprave Občine Turnišče,
– predstavnik/član Občinskega sveta Občine Turnišče,
– predstavnik PIF.
Prijava na razpis obsega:
– izpolnjeno predpisano vlogo,
– dokazilo o vpisu v tekoče študijsko leto,
– fotokopijo veljavnega osebnega dokumenta,
– fotokopijo davčne številke in številke transakcijskega računa,
– dokazilo o opravljenih izpitih z ocenami ali dokazilo o študijskem uspehu.
(1) Komisija za štipendiranje obravnava popolne in v roku razpisa prispele vloge v skladu s pogoji in kriteriji tega pravilnika ter odprtega razpisa. Na podlagi zbrane dokumentacije in dokazil Komisija izdela predlog za dodelitev štipendij v obliki zapisnika.
(2) V primeru, če se ugotovi, da je vloga nepopolna, se kandidata pozove k dopolnitvi vloge. Če je le-ta ne dopolni v roku 8 dni od prejema poziva, se vloga s sklepom zavrže. Zoper sklep, s katerim se vloga zavrže, ni pritožbe.
(3) O podelitvi štipendij, na predlog Komisije, na prvi stopnji odloča občinska uprava. Občinska uprava mora z odločbo obvestiti kandidate v roku 15 dni po opravljeni izbiri. Pritožba je dopustna v roku 8 dni od vročitve odločitve. O pritožbi odloča župan. Odločitev župana je dokončna.
(1) Prejete popolne vloge Komisija oceni na podlagi točk, doseženih po naslednjih kriterijih:
a) povprečna ocena (zaokrožena na eno decimalko): |
– povprečna ocena od 7,0 do vključno 7,4 | 10 točk |
– povprečna ocena od 7,5 do vključno 8,0 | 30 točk |
– povprečna ocena od 8,1 do vključno 8,5 | 50 točk |
– povprečna ocena od 8,6 do vključno 9,0 | 70 točk |
– povprečna ocena od 9,1 ali več | 90 točk |
b) študijski programi: |
– prva stopnja (dodiplomski študijski program) | 5 točk |
– druga stopnja (podiplomski študijski program) | 10 točk |
– tretja stopnja (podiplomski študijski program) | 15 točk |
(2) Če ima štipendist podaljšan absolventski staž, se mu štipendija za čas podaljšanja absolventskega staža ne izplačuje.
(3) Lista kandidatov (ime in priimek) se objavi na spletni strani Občine Turnišče.
(4) V primeru, da imata dva ali več kandidatov isto število točk, se kot merilo za razvrstitev uporabi višje število točk po kriteriju povprečne ocene in nato po študijskem programu. V kolikor tudi potem ni možno kandidatov razvrstiti glede na število razpisanih štipendij, opravi Komisija žreb med kandidati z istim številom točk.
IV. PRAVICE IN OBVEZNOSTI ŠTIPENDISTA IN ŠTIPENDITORJA
(1) Medsebojne pravice in obveznosti med Občino Turnišče kot štipenditorjem in študentom kot štipendistom, se podrobneje uredijo s pisno pogodbo o štipendiranju.
(2) Pogodba o štipendiranju mora vsebovati:
– ime in priimek ter naslov štipendista,
– višina štipendije,
– čas prejemanja štipendije,
– način izplačevanja štipendije,
– opredelitev obveznosti in pravic štipenditorja in štipendista,
– sankcije v primeru kršitve pogodbenih obveznosti ali določil pogodbe o štipendiranju,
– druge obveznosti štipendista iz tega pravilnika.
(3) Štipendist mora podpisano pogodbo vrniti najkasneje v 15 dneh od vročitve. V primeru, da pogodbe ne podpiše in ne vrne občini v roku iz prejšnjega odstavka, se šteje, da je odstopil od podpisa pogodbe in umaknil prijavo.
(1) Štipendist lahko prejema štipendijo za posamezni letnik le eno leto.
(2) Štipendije se izplačujejo od 1. oktobra tekočega leta do 30. septembra naslednjega leta. Štipendisti, ki prejemajo štipendijo na osnovi tega pravilnika imajo možnost, da se v naslednjem študijskem letu ponovno prijavijo na razpis.
(3) Če štipendist konča študij pred potekom roka, dogovorjenega s pogodbo, se mu lahko izplača preostala štipendija v enkratnem znesku.
Štipendist se s pogodbo o štipendiranju obveže:
– da Občini Turnišče poda letno poročilo o poteku študija ali potrdilo, da je uspešno dokončal letnik študija za katerega je prejemal štipendijo,
– da je pripravljen sodelovati z Občino Turnišče in PIF.
(1) Štipendist izgubi pravico do štipendiranja, če:
– uspešno ne zaključi letnika, za katerega je prejel štipendijo,
– po svoji volji ali krivdi prekine izobraževanje,
– navaja neresnične podatke,
– sklene pogodbo z drugim štipenditorjem,
– se redno zaposli v nasprotju s Pogodbo o štipendiranju.
(2) V teh primerih se pogodba o štipendiranju razveže pred potekom pogodbenega roka. Štipendist je dolžan že prejeto štipendijo vrniti.
(3) V primeru, da se štipendist redno zaposli, preneha štipendijsko razmerje z dnem zaposlitve. Štipendist že prejete štipendije ni dolžan vrniti.
(4) Štipendistu se na njegovo prošnjo za eno leto lahko odloži vračilo prejete štipendije, če ne izdela letnika. Vračila se ga lahko oprosti, če v tem času letnik, za katerega je prejel štipendijo, izdela.
(5) Izjemoma se lahko štipendista v celoti ali delno oprosti vračila že prejete štipendije na podlagi utemeljenega razloga. Za utemeljen razlog se šteje:
– smrt ali dalj trajajoča bolezen ali invalidnost štipendista, njegovih staršev, rejnikov ali posvojiteljev in drugih oseb, ki štipendista vzdržujejo,
– težek socialni položaj štipendista ali njegove družine, ki nastopi med prejemanjem štipendije.
(6) Štipendist je dolžan vsako spremembo, ki vpliva na prejemanje štipendije, sporočiti štipenditorju najkasneje v roku 15 dni od nastanka razloga.
(7) O načinu in rokih vrnitve štipendije se lahko sklene izvensodna poravnava. V primeru, da s štipendistom ni mogoče skleniti dogovora o poravnavi obveznosti, se dolžni znesek izterja po sodni poti.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 900-7/2022
Turnišče, dne 21. aprila 2022