Na podlagi 119. člena v povezavi s 110. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZUreP-3 in 20/22 – odl. US) in na podlagi 34. člena Statuta Občine Litija (Uradni list RS, št. 31/17) je župan Občine Litija sprejel
o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za obvoznico Gabrovka
1. člen
(1) S tem sklepom župan Občine Litija določa način in postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za obvoznico Gabrovka (v nadaljevanju: OPPN).
(2) Potrdijo se Izhodišča za pripravo OPPN (maj 2022), ki so objavljena na spletni strani Občine Litija: https://www.litija.si/.
(3) Pobudnik in naročnik izdelave OPPN je Občina Litija, izdelovalec pa podjetje Acer Novo mesto, d.o.o.
(1) Območje urejanja obsega traso obvoznice, ki se od obstoječe regionalne ceste odcepi južno od tovarne Presad, poteka po travniških površinah vzhodno od osnovne šole ter se na jugovzhodnem vstopu v naselje spet priključi na regionalno cesto. Območje poleg ceste vključuje tudi enostransko avtobusno postajališče za obe smeri vožnje s čakališčem ter nekaj parkirišč za osebne avtomobile in peš povezavo do osnovne šole. Območje OPPN je določeno na podlagi predhodno izdelane idejne zasnove in obsega 0,8 ha.
(2) V skladu z občinskim prostorskim načrtom Občine Litija (Uradni list RS, št. 58/10, 34/11, 53/12 in 63/18; v nadaljevanju OPN) so na obravnavanem območju opredeljene enote urejanja prostora: GA-05, GA-08, GA-13 in KE6. Na območju so opredeljena stavbna zemljišča z namenskimi rabami IG, CD, SK in K1. Za območje enote GA-05 IG je predvidena izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta. Ureditve so načrtovane skladno z določili OPN, v katerem je potreba po izgradnji obvoznice Gabrovka zapisana v Strateškem delu odloka o OPN (17. člen, prometna infrastruktura), cesta je prikazana na karti Prikaz območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture.
(3) Območje urejanja se lahko v postopku priprave OPPN tudi spremeni oziroma razširi na sosednje površine z namenom, da se zagotovijo celovite funkcionalne in prometne ureditve obravnavanega območja ter ostale ureditve gospodarske javne infrastrukture.
Predmet načrtovanja z OPPN je določitev podrobnejših izvedbenih pogojev za ureditev obvoznice naselja Gabrovka kot delna prestavitev regionalne ceste R2-417/4326 Moravče–Tihaboj–Mirna, ki v obstoječem stanju poteka skozi strnjeno jedro naselja Gabrovka. Po izgradnji obvoznice pa bo ta del regionalne ceste, obstoječ odsek skozi jedro naselja pa se bo prekategoriziralo v občinsko cesto. Območje obdelave se nahaja na robu naselja na nagnjenem terenu. Predvidena projektna hitrost je 40 km/h.
(način pridobitve strokovnih rešitev, seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti glede njihovega zagotavljanja)
(1) Strokovne rešitve izhajajo iz rešitve, predvidene v Idejni zasnovi za pridobitev projektnih pogojev – obvoznica Gabrovka (Acer Novo mesto, d.o.o.).
(2) Poleg te idejne zasnove in veljavnega OPN se pri pripravi OPPN upoštevajo tudi podatki iz javno dostopnih evidenc ter usmeritve in mnenja nosilcev urejanja prostora.
(3) Geodetski načrt zagotovi pobudnik. Če bo v postopku priprave OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se v času priprave osnutka OPPN pripravi tudi okoljsko poročilo, ki ga financira pobudnik.
(4) Skladno s 65. členom Zakona o urejanju prostora se izdela elaborat ekonomike.
(5) V postopku priprave OPPN se lahko določi izdelava tudi morebitnih dodatnih strokovnih podlag glede na zahteve nosilcev urejanja prostora, ki jih zagotovi pobudnik.
(roki za pripravo in postopek)
(1) OPPN se pripravi v skladu s 118. in 119. členom Zakona o urejanju prostora.
(2) Okvirni roki za pripravo OPPN:
FAZA | ROKI (dni) |
Posredovanje sklepa o pripravi OPPN in Izhodišč za pripravo OPPN nosilcem urejanja prostora, ki sodelujejo pri postopkih CPVO in pridobivanje mnenj o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje ter konkretnih smernic | 30 |
Pridobitev odločbe o potrebnosti izvedbe CPVO | 21 |
Izdelava osnutka odloka OPPN, obveznih prilog | 20 |
Pridobivanje prvih mnenj NUP | 30 |
Izdelava dopolnjenega osnutka | 20 |
Javna razgrnitev in javna obravnava | 30 |
Priprava stališč do pripomb in uskladitev z občino | 10 |
Predstavitev na OS in odborom – 1. obravnava | ** |
Izdelava predloga OPPN | 10 |
Pridobivanje drugih mnenj | 30 |
Izdelava usklajenega predloga | 10 |
Predstavitev na OS in odborom – sprejem | ** |
Objava v Uradnem listu (občina) | * |
Izdelava končnega dokumenta | 10 |
(*) Prilagoditev terminom objav v uradnih glasilih
(**) Prilagoditev terminom zasedanj OS in odborov
(3) Terminski plan ne vključuje čas postopka CPVO. V kolikor bo potrebno izvesti postopek CPVO, bo ta v skladu z določili veljavnega zakona potekal istočasno z izdelavo OPPN, čemur se prilagodijo zgoraj navedeni roki izdelave OPPN.
(nosilci urejanja prostora)
(1) Pri pripravi OPPN morajo s svojimi smernicami, usmeritvami in priporočili ter mnenji sodelovati naslednji nosilci urejanja prostora ter ostali udeleženci:
– Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, graditev in stanovanja Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Direktorat za kmetijstvo Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, Tržaška cesta 19, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za infrastrukturo, Služba za trajnostno mobilnost in prometno politiko Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje Vojkova 61, 1000 Ljubljana;
– Občina Litija, Jerebova ulica 14, 1270 Litija;
– Javno podjetje Komunalno stanovanjsko podjetje Litija, d.o.o., Ponoviška cesta 15, 1270 Litija;
– Elektro Ljubljana, Podrečje 48, 1230 Domžale;
– Telekom Slovenije d.d., Cigaletova 15, 1000 Ljubljana.
(2) Poziv za pripravo mnenja o verjetnosti pomembnejših vplivih OPPN na okolje se posreduje:
– Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova 10, 1000 Ljubljana;
– Zavod RS za varstvo narave, Tobačna ulica 5, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana;
– Zavod za gozdove Slovenije, Večna pot 2, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Hajdrihova ul. 28 c, 1000 Ljubljana;
– Ministrstvo za okolje in prostor, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, Dunajska 47, 1000 Ljubljana.
(3) Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pridobiti mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prostora, se jih v postopek vključi naknadno.
(načrt vključevanja javnosti)
(1) Zainteresirana javnost je bila vključena že med pripravo izhodišč za pripravo OPPN v obliki poziva k podaji predlogov in pripomb nosilcev urejanja pripomb, pristojne krajevne skupnosti in lastnikov zemljišč na območju OPPN.
(2) Širša javnost se v pripravo OPPN vključuje preko 30-dnevne javne razgrnitve, v okviru katere bo izvedena tudi javna obravnava.
(obveznosti financiranja priprave)
Finančna sredstva za pripravo OPPN in drugih gradiv v postopku priprave prostorskega akta zagotovi Občina Litija.
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, objavi pa se tudi na spletni strani Občine Litija.
Št. 371-54/2007-67
Litija, dne 19. maja 2022