Uradni list

Številka 87
Uradni list RS, št. 87/2022 z dne 24. 6. 2022
Uradni list

Uradni list RS, št. 87/2022 z dne 24. 6. 2022

Kazalo

2079. Pravilnik o dodeljevanju sredstev za programe v mladinskem sektorju v Občini Tolmin, stran 6493.

  
Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 76/08, 79/09, 51/10 in 30/18), 27. člena Zakona o javnem interesu v mladinskem sektorju (Uradni list RS, št. 42/10) in 21. člena Statuta Občine Tolmin (Uradni list RS, št. 13/09, 17/11 in 106/15) je Občinski svet Občine Tolmin na 29. seji dne 14. junija 2022 sprejel
P R A V I L N I K 
o dodeljevanju sredstev za programe v mladinskem sektorju v Občini Tolmin 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(1) S tem pravilnikom se določajo postopek, namen, upravičenci, pogoji, kriteriji in merila za dodeljevanje sredstev za mladinske programe in programe za mlade v javnem interesu v Občini Tolmin ter spremljanje in nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev.
(2) V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
2. člen 
(1) Sredstva za mladinske programe in programe za mlade v javnem interesu v Občini Tolmin (v nadaljnjem besedilu: programi v mladinskem sektorju) se zagotavljajo v proračunu Občine Tolmin, v višini, določeni z odlokom o proračunu Občine Tolmin za posamezno proračunsko leto.
(2) Sredstva iz prejšnjega odstavka se dodeljujejo kot nepovratna sredstva v obliki dotacij.
3. člen 
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo pomen, kot sledi:
1. »Mladi« so mladostniki in mlade odrasle osebe obeh spolov, stari od 15. do dopolnjenega 29. leta.
2. »Mladinsko delo« je organizirana in ciljno usmerjena oblika delovanja mladih in za mlade, v okviru katere mladi na podlagi lastnih prizadevanj prispevajo k lastnemu vključevanju v družbo, krepijo svoje kompetence ter prispevajo k razvoju skupnosti.
3. »Organizacija v mladinskem sektorju« je subjekt, ki deluje v mladinskem sektorju, in je organizirana kot mladinska organizacija ali organizacija za mlade.
4. »Mladinski program« je skupek dejavnosti, ki ga izvaja mladinska organizacija in poteka med vrstniki nepretrgoma skozi večji del leta ter vključuje večje število izvajalcev in aktivnih udeležencev.
5. »Program za mlade« je program ukrepov v mladinskem sektorju, ki ga izvajajo organizacije za mlade z namenom zagotavljanja boljših pogojev za življenje, delovanje in organiziranost mladih, ter poteka nepretrgoma skozi večji del leta in vključuje večje število aktivnih udeležencev.
II. POSTOPEK IZBIRE PROGRAMOV V MLADINSKEM SEKTORJU 
4. člen
(1) Sredstva za programe v mladinskem sektorju se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: javni razpis), po postopku, določenem v veljavnih predpisih, tem pravilniku in javnem razpisu.
(2) Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Tolmin.
(3) Postopek javnega razpisa vodi Komisija za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki jo s pisno odločbo imenuje župan za obdobje trajanja mandata župana. Komisijo sestavljajo predsednik in štirje člani.
(4) Komisija opravlja naslednje naloge:
1. potrdi predlog javnega razpisa, razpisne dokumentacije ter kriterijev in meril za ocenjevanje vlog,
2. odpira na javni razpis prispele vloge,
3. ugotavlja pravočasnost, formalno popolnost in pravno formalno ustreznost vlog,
4. zahteva dopolnitev formalno nepopolnih vlog,
5. ocenjuje vloge z merili za ocenjevanje vlog,
6. pripravi predlog upravičencev do dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju.
(5) Strokovne in administrativno tehnične naloge za komisijo opravlja pristojni organ. Pristojni organ opravlja naslednje naloge:
1. pripravi predlog javnega razpisa, razpisne dokumentacije ter kriterijev in meril za ocenjevanje vlog,
2. zagotovi objavo javnega razpisa,
3. izdaja ustrezne upravne akte,
4. vodi zapisnike sej komisije.
5. člen 
(1) Objava javnega razpisa obsega:
1. naziv in sedež Občine Tolmin;
2. pravno podlago za izvedbo javnega razpisa;
3. namen javnega razpisa;
4. višino sredstev, ki so na razpolago za izvedbo javnega razpisa v posameznem proračunskem letu;
5. navedbo pogojev za kandidiranje na javnem razpisu;
6. navedbo kriterijev in meril za ocenjevanje vlog;
7. določitev obdobja, v katerem morajo biti programi v mladinskem sektorju izvedeni;
8. določitev obdobja, načina in pogojev za črpanje dodeljenih sredstev za programe v mladinskem sektorju;
9. opredelitev upravičencev;
10. opredelitev upravičenih stroškov;
11. vsebino vloge in navedbo dokumentacije, ki mora biti priložena vlogi;
12. rok, način in naslov za vložitev vlog za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju, pri čemer rok za vložitev vlog ne sme biti krajši od 15 dni od dneva objave javnega razpisa;
13. datum odpiranja na javni razpis prejetih vlog za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju;
14. rok, v katerem bo organizacija, ki zaproša za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: vlagatelj), obveščena o izidu javnega razpisa;
15. kraj, čas in osebo, pri kateri lahko vlagatelj dvigne razpisno dokumentacijo.
(2) Vlogo za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: vloga) na javni razpis vlagatelj predloži na obrazcih, določenih v razpisni dokumentaciji.
(3) Vloga praviloma obsega:
1. podatke o vlagatelju;
2. vsebinski, finančni in terminski načrt organizacije in izvedbe programov v mladinskem sektorju, ki so predmet prijave na javni razpis;
3. višino zaprošenih sredstev za programe v mladinskem sektorju;
4. izjavo vlagatelja o strinjanju z razpisnimi pogoji;
5. izjavo vlagatelja, dano pod kazensko in materialno odgovornostjo, da so v vlogi navedena dejstva točna, popolna in resnična.
(4) Vlogi vlagatelj priloži dokumente, določene v razpisni dokumentaciji.
(5) Vloga mora biti dostavljena do roka in na način, določen v objavi javnega razpisa.
(6) Vlagatelj lahko na javni razpis za posamezno proračunsko leto predloži največ eno vlogo.
6. člen 
(1) Komisija opravi odpiranje prejetih vlog v roku osem dni od dneva, ki je bil v objavi javnega razpisa določen kot rok za vložitev vlog.
(2) Prepozno prejete vloge in vloge v nepravilno opremljenih ovojnicah pristojni organ zavrže s sklepom.
(3) Zoper sklep iz prejšnjega odstavka je v osmih dneh od dneva vročitve možna pritožba na župana.
(4) Odpirajo se le pravočasno in v pravilno opremljenih ovojnicah prejete vloge, in sicer v vrstnem redu, kot so bile prejete.
(5) Na odpiranju vlog komisija ugotavlja formalno popolnost vlog.
(6) Vloga je formalno popolna, če vsebuje vse obrazce in zahtevane priloge, določene v razpisni dokumentaciji.
(7) O odpiranju vlog pristojni organ vodi zapisnik, ki obsega:
1. naslov, prostor in čas zasedanja komisije,
2. imena prisotnih članov komisije,
3. imena vlagateljev po vrstnem redu odpiranja vlog,
4. ugotovitve o formalni popolnosti vlog,
5. morebitne pomanjkljivosti vlog.
7. člen 
(1) Vlagatelja, katerega vloga je formalno nepopolna, komisija v roku osem dni od odpiranja vlog pisno pozove, da vlogo dopolni. Rok za dopolnitev vloge je osem dni od dneva vročitve poziva za dopolnitev vloge.
(2) Formalno nepopolno vlogo, ki jo vlagatelj v roku iz prejšnjega odstavka ne dopolni ali jo dopolni neustrezno, pristojni organ zavrže s sklepom.
(3) Zoper sklep iz prejšnjega odstavka je v osmih dneh od dneva vročitve možna pritožba na župana.
8. člen 
(1) Komisija v roku osem dni od dneva izteka roka za dopolnitev vlog iz prvega odstavka prejšnjega člena opravi strokovni pregled formalno popolnih vlog, v okviru katerega za posamezno vlogo ugotovi njeno pravno formalno ustreznost.
(2) Vloga je pravno formalno ustrezna, če izpolnjuje pogoje in je skladna z namenom in upravičenimi stroški, določenimi v objavi javnega razpisa.
(3) Vlogo, ki je pravno formalno neustrezna, pristojni organ zavrže s sklepom.
(4) Zoper sklep iz prejšnjega odstavka je v osmih dneh od dneva vročitve možna pritožba na župana.
(5) Vse pravno formalno ustrezne vloge komisija oceni na podlagi kriterijev in meril, določenih v objavi javnega razpisa.
(6) O strokovnem pregledu vlog in njihovem ocenjevanju pristojni organ vodi zapisnik.
(7) Na podlagi ocene vlog komisija pripravi predlog upravičencev do dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju.
(8) Višina sredstev za programe v mladinskem sektorju, ki se dodeli posameznemu vlagatelju, se določi na podlagi določb tega pravilnika in javnega razpisa, rezultatov ocenjevanja vlog, višine zaprošenih sredstev s strani vlagatelja in višine razpoložljivih sredstev.
9. člen 
(1) Na podlagi predloga komisije iz sedmega odstavka prejšnjega člena pristojni organ izda posameznemu vlagatelju sklep, s katerim odloči o dodelitvi ali o nedodelitvi sredstev za programe v mladinskem sektorju. V obrazložitvi sklepa mora utemeljiti svojo odločitev.
(2) Rok, v katerem morajo biti izdani sklepi iz prejšnjega odstavka, ne sme biti daljši od 30 dni od dneva odpiranja vlog.
(3) Zoper sklep iz prvega odstavka tega člena je v osmih dneh od dneva vročitve možna pritožba na župana. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb o dodelitvi sredstev za programe v mladinskem sektorju z ostalimi izbranimi upravičenci do dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: upravičenec).
(4) Predmet pritožbe iz prejšnjega odstavka ne morejo biti kriteriji in merila za ocenjevanje vlog, določena v objavi javnega razpisa.
(5) Župan o pritožbi iz tretjega odstavka tega člena odloči v roku osem dni s sklepom. Odločitev župana je dokončna.
10. člen 
(1) Na podlagi pravnomočnega sklepa o dodelitvi sredstev za programe v mladinskem sektorju iz prvega odstavka prejšnjega člena in skladno z določbami tega pravilnika in javnega razpisa Občina Tolmin in upravičenec skleneta pogodbo o dodelitvi sredstev za programe v mladinskem sektorju (v nadaljnjem besedilu: pogodba), s katero uredita medsebojne pravice in obveznosti.
(2) Pogodba praviloma obsega:
1. vsebinske, finančne in terminske podatke o organizaciji in izvedbi načrtovanih programov v mladinskem sektorju, za katere so sredstva dodeljena;
2. višino dodeljenih sredstev, ki jih za organizacijo in izvedbo programov iz prejšnje točke zagotavlja proračun Občine Tolmin;
3. obveznost upravičenca, da dodeljena sredstva porabi namensko;
4. rok za izvedbo programov v mladinskem sektorju;
5. rok za predložitev in vsebino poročila o izvedbi programov v mladinskem sektorju;
6. rok in način izplačila dodeljenih sredstev;
7. način nadzora nad namensko porabo dodeljenih sredstev in posledice morebitno ugotovljenih kršitev;
8. druge medsebojne pravice in obveznosti.
(3) Datum dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju je datum začetka veljavnosti pogodbe.
(4) Če upravičenec v roku osem dni od dneva prejema poziva k podpisu pogodbe pristojnemu organu ne vrne podpisane pogodbe, se šteje, da je umaknil vlogo za dodelitev sredstev za programe v mladinskem sektorju.
11. člen 
(1) Upravičencu se dodeljena sredstva za programe v mladinskem sektorju izplačajo na podlagi zahtevka za izplačilo sredstev, kateremu mora upravičenec priložiti vsebinsko in finančno poročilo o izvedbi programov v mladinskem sektorju, za katere so sredstva dodeljena (v nadaljnjem besedilu: poročilo).
(2) Poročilo upravičenec predloži na obrazcu iz razpisne dokumentacije.
(3) Pristojni organ v roku osem dni od prejema poročilo iz prvega odstavka tega člena pregleda in pisno obvesti upravičenca o svoji morebitni zahtevi za spremembo in/ali dopolnitev poročila. Rok za spremembo in/ali dopolnitev poročila je 15 dni od dneva prejema zahteve za spremembo in/ali dopolnitev poročila.
(4) Če upravičenec v roku iz prejšnjega odstavka poročila ne spremeni in/ali dopolni ali ga spremeni in/ali dopolni neustrezno, Občina Tolmin enostransko odstopi od pogodbe, s čimer upravičenec izgubi pravico do koriščenja dodeljenih sredstev za programe v mladinskem sektorju.
(5) V primeru, da upravičenec s poročilom izkaže nižjo višino upravičenih stroškov, kot je določena s pogodbo, se dodeljena sredstva za programe v mladinskem sektorju izplačajo v sorazmerno nižji višini, upoštevaje razmerje med višino upravičenih stroškov, določeno s pogodbo, in višino doseženih upravičenih stroškov programov v mladinskem sektorju, izkazano s poročilom.
(6) Sredstva za programe v mladinskem sektorju se upravičencu nakažejo na transakcijski račun, odprt v Republiki Sloveniji.
III. NAMEN DODELJEVANJA SREDSTEV ZA PROGRAME V MLADINSKEM SEKTORJU 
12. člen
Namen dodeljevanja sredstev za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku je spodbujanje razvoja mladinske politike in mladinskega dela s podporo kvalitetnim programom v mladinskem sektorju v Občini Tolmin, katerih cilji se nanašajo na:
1. avtonomijo mladih,
2. neformalno učenje in usposabljanje ter večanje kompetenc mladih,
3. prostovoljstvo, solidarnost in medgeneracijsko sodelovanje mladih,
4. mobilnost mladih in mednarodno povezovanje,
5. zdrav način življenja in preprečevanje različnih oblik odvisnosti mladih,
6. dostop mladih do kulturnih dobrin in spodbujanje ustvarjalnosti ter inovativnosti mladih in
7. sodelovanje mladih pri upravljanju javnih zadev v družbi.
13. člen 
(1) Sredstva za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku se lahko dodeli za naslednje upravičene stroške organizacije in izvedbe programov v mladinskem sektorju:
1. stroški priprave, koordinacije, izvedbe in vodenja programov v mladinskem sektorju,
2. stroški oglaševanja in promocije programov v mladinskem sektorju,
3. stroški dela prostovoljcev, opravljenega v povezavi z aktivnostmi iz prejšnjih dveh točk,
4. stroški za pokrivanje lastnega deleža pri prijavah na razpise za pridobitev dodatnih virov financiranja,
5. davek na dodano vrednost za stroške iz prve in druge točke tega odstavka, če ni povračljiv.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka, se sredstva za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku ne dodeli za:
1. investicijske stroške,
2. stroške nakupa opreme,
3. druge stroške, ki niso neposredno povezani z organizacijo in izvedbo programov v mladinskem sektorju.
(3) Stroški dela prostovoljcev iz tretje točke prvega odstavka tega člena se evidentirajo in vrednotijo na obrazcu iz razpisne dokumentacije.
(4) Kot upravičeni stroški organizacije in izvedbe programov v mladinskem sektorju štejejo stroški, našteti v prvem odstavku tega člena, ki nastanejo v letu, za katerega je objavljen javni razpis.
IV. UPRAVIČENCI, POGOJI, KRITERIJI IN MERILA DODELJEVANJA SREDSTEV ZA PROGRAME V MLADINSKEM SEKTORJU 
14. člen
Upravičenec do dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku je organizacija v mladinskem sektorju, ki izvaja programe v mladinskem sektorju in:
1. je pravno organizirana kot društvo, zveza društev ali mladinski svet,
2. ima registriran sedež ali organizacijsko enoto v Občini Tolmin,
3. je registrirana za opravljanje dejavnosti, ki so predmet prijave na javni razpis,
4. izvaja programe v mladinskem sektorju, namenjene otrokom ali mladim v Občini Tolmin,
5. je do dneva objave javnega razpisa registrirana najmanj eno leto,
6. sledi ciljem lokalnega programa za mlade v Občini Tolmin,
7. ima v ustanovitvenem ali drugem temeljnem aktu določeno neprofitno delovanje na področju programov v mladinskem sektorju,
8. ima zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za organizacijo in izvedbo programov v mladinskem sektorju, ki so predmet prijave na javni razpis,
9. ima urejeno evidenco o članstvu v skladu s predpisom, ki ureja nevladni sektor,
10. se programi v mladinskem sektorju, ki so predmet prijave na javni razpis ne (so)financirajo iz drugih virov proračuna Občine Tolmin,
11. ima poravnane vse zapadle obveznosti in izpolnjene vse pogodbene obveznosti do Občine Tolmin,
12. ni v postopku prenehanja, prisilne poravnave, stečaja, prepovedi delovanja, sodne likvidacije ali izbrisa iz registra,
13. ima poravnane vse davke, prispevke in druge dajatve, določene z zakonom,
14. izpolnjuje druge pogoje, določene z javnim razpisom.
15. člen 
(1) Vloge, prispele na javni razpis, komisija oceni upoštevaje kriterije in merila, ki so sestavni del razpisne dokumentacije.
(2) Kriteriji in merila za ocenjevanje vlog morajo upoštevati vrsto, kakovost in obseg programov v mladinskem sektorju, vključenost občanov Občine Tolmin v aktivnosti programov v mladinskem sektorju, vrsto in višino upravičenih stroškov, povezanih z organizacijo in izvedbo programov v mladinskem sektorju, in druge cilje, ki jih, upoštevaje veljavne strateške in/ali izvedbene dokumente s tega področja, komisija prepozna kot posebnega pomena za spodbujanje in razvoj programov v mladinskem sektorju na območju Občine Tolmin.
16. člen 
(1) Sredstva za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku se upravičencu lahko dodeli največ v višini 100 odstotkov vrednosti upravičenih stroškov programov v mladinskem sektorju, opredeljenih v prvem odstavku 13. člena tega pravilnika.
(2) Upoštevaje določbo prejšnjega odstavka, se najnižji in najvišji znesek sredstev, ki se upravičencu lahko dodeli za programe v mladinskem sektorju v posameznem proračunskem letu, določi z javnim razpisom.
V. SPREMLJANJE SREDSTEV, DODELJENIH ZA PROGRAME V MLADINSKEM SEKTORJU 
17. člen
(1) Občina Tolmin z namenom spremljanja dodeljenih sredstev po tem pravilniku vzpostavi evidenco dodeljenih sredstev za programe v mladinskem sektorju.
(2) V evidenci iz prejšnjega odstavka se za vsak program v mladinskem sektorju vodijo podatki o upravičencu, programu, višini pogodbeno določenih in višini doseženih upravičenih stroškov programa, datumu dodelitve in datumu izplačila sredstev za programe v mladinskem sektorju ter višini dodeljenih in višini izplačanih sredstev za programe v mladinskem sektorju.
(3) Rok hrambe evidence iz prvega odstavka tega člena je pet let od datuma zadnje dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku.
18. člen 
Upravičenec je pet let od datuma dodelitve sredstev za programe v mladinskem sektorju dolžan:
1. voditi in hraniti dokumentacijo v zvezi s programi v mladinskem sektorju, za katere so sredstva po tem pravilniku dodeljena,
2. zagotoviti dostop do dokumentacije iz prejšnje točke vsem organom, ki so vključeni v spremljanje izvajanja, nadzora in revizije javnega razpisa.
VI. NADZOR NAD NAMENSKO PORABO DODELJENIH SREDSTEV 
19. člen
(1) Nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev po tem pravilniku opravljata pristojni organ in komisija.
(2) Upravičenec do sredstev za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku, pri katerem se ugotovi, da:
1. dodeljenih sredstev delno ali v celoti ni porabil za namen, za katerega so bila dodeljena, ali
2. so mu bila sredstva dodeljena na podlagi neresničnih navedb, ali
3. je kršil druga določila pogodbe o dodelitvi sredstev za programe v mladinskem sektorju,
je dolžan vrniti dodeljena sredstva v celoti, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva nakazila do dneva vračila sredstev.
(3) V primerih iz prejšnjega odstavka upravičenec izgubi pravico do pridobitve sredstev za programe v mladinskem sektorju po tem pravilniku za naslednje leto.
VII. KONČNA DOLOČBA 
20. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0004/2022
Tolmin, dne 15. junija 2022
Maša Klavora 
podžupanja v funkciji županje 

AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 30. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti