Na podlagi četrtega odstavka 25. člena Zakona o Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 78/06 – uradno prečiščeno besedilo, 106/12, 39/16, 11/18 – ZIZ-L, 139/20 in 17/22) minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izdaja
o postopku za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine
To navodilo ureja natančnejši postopek za uveljavljanje in izplačevanje nadomestila preživnine ter izterjavo dolga.
(postopek uveljavljanja pravice do nadomestila preživnine)
(1) Otrok ali njegov zakoniti zastopnik vloži v skladu z zakonom, ki ureja Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zakon) zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije, Dunajska cesta 20, 1000 Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: sklad).
(2) Zakoniti zastopnik otroka vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine na obrazcu iz Priloge 1, ki je sestavni del tega navodila. Zakoniti zastopnik izpolni zahtevo skupaj za vse otroke, ki imajo istega preživninskega zavezanca.
(3) Otrok, starejši od 18 let, vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine na obrazcu iz Priloge 2, ki je sestavni del tega navodila.
(dolžnost sklada ob dopolnitvi starosti 18 let)
V mesecu, ko otrok, ki mu je priznano nadomestilo preživnine, dopolni 18 let, sklad pozove otroka, da poda izjavo, v kateri se strinja z nadaljnjim izplačevanjem nadomestila preživnine in potrdi, da pri njem niso podani razlogi za prenehanje pravice do nadomestila preživnine.
Sklad o priznanju pravice do nadomestila preživnine obvesti preživninskega zavezanca in pristojni center za socialno delo (v nadaljnjem besedilu: center) ob prvem izplačilu.
(dolžnost zakonitega zastopnika)
Zakoniti zastopnik otroka mora pisno sporočiti skladu vsako spremembo, ki ima za posledico prenehanje pravice do nadomestila preživnine ali spremembo njene višine, v osmih dneh od dneva, ko je taka sprememba nastala. Kot sprememba se šteje zlasti sklenitev delovnega razmerja otroka, starejšega od 15 let, oddaja otroka v rejništvo, namestitev otroka v zavod, v katerem ima pretežno brezplačno oskrbo, ter sprememba preživnine s sodbo ali sklepom.
(dolžnost otroka, starejšega od 18 let)
Otrok, starejši od 18 let, mora pisno sporočiti skladu vsako spremembo, ki ima za posledico prenehanje pravice do nadomestila preživnine ali spremembo njene višine, v osmih dneh od dneva, ko je taka sprememba nastala. Kot sprememba se šteje zlasti sklenitev delovnega razmerja, bivanje s preživninskim zavezancem, vpis v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, sklenitev zakonske zveze, življenje v zunajzakonski skupnosti, dokončanje šolanja, prenehanje rednega šolanja ali sprememba preživnine s sodbo, sklepom ali notarskim zapisom.
(1) Center mora sporočiti skladu vsako spremembo glede otroka v osmih dneh od dneva namestitve otroka v rejništvo, zavod ali od namestitve otroka v družino zaradi posvojitve.
(2) Center mora sporočati skladu tudi podatke o uskladitvi preživnin.
(dolžnost preživninskega zavezanca)
Preživninski zavezanec pisno sporoči skladu vsako spremembo glede plačevanja preživnine. Plačilo preživnine dokazuje s potrdilom o plačilu preživnine najpozneje do osmega v mesecu za tekoči mesec, iz katerega mora biti razviden namen plačila, obdobje, na katerega se plačilo nanaša, in za katerega otroka je preživnina plačana.
(znižanje višine plačila nadomestila preživnine)
Med izplačevanjem nadomestila preživnine sklad zmanjša višino nadomestila za znesek plačane preživnine od preživninskega zavezanca, če je bilo plačilo javljeno skladno s prejšnjim členom in še ni prišlo do izplačila sklada.
(ravnanje sklada pri upoštevanju sprememb)
Sklad upošteva vsako spremembo, ki ima za posledico spremembo višine nadomestila ali višine plačanega zneska nadomestila, od prvega dne naslednjega meseca po prejemu sporočila.
(postopek izterjave dolga)
Sklad prične terjati vračilo plačanega nadomestila preživnine od preživninskega zavezanca po prvem izplačilu nadomestila preživnine.
Glede morebitnega odpisa neizterljivih terjatev ali terjatev, katerih stroški postopka izterjave so v nesorazmerju z višino terjatve, sklad ravna v skladu z zakonom ter Splošnimi pogoji poslovanja Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/18; v nadaljnjem besedilu: splošni pogoji).
(odlog poplačila terjatve)
Sklad lahko preživninskemu zavezancu na njegovo zahtevo dovoli odlog ali obročno plačilo terjatve, če zavezanec predloži dokaze o nezmožnosti plačila, na način, kot je določen z zakonom ter splošnimi pogoji.
Z dnem uveljavitve tega navodila preneha veljati Navodilo o postopku za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine (Uradni list RS, št. 135/03, 4/04 – popr., 84/08 in 157/20).
To navodilo začne veljati 1. septembra 2022.
Št. 007-119/2022
Ljubljana, dne 12. avgusta 2022
EVA 2022-2611-0027
za delo, družino, socialne zadeve