Na podlagi desetega odstavka 19. člena Zakona o orožju (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo, 85/09, 125/21 in 105/22 – ZZNŠPP) ministrica za notranje zadeve izdaja
o spremembah in dopolnitvi Pravilnika o usposabljanju in preizkusu znanja o ravnanju z orožjem
1. člen
V Pravilniku o usposabljanju in preizkusu znanja o ravnanju z orožjem (Uradni list RS, št. 102/15 in 45/22) se v 5. členu peta alineja spremeni tako, da se glasi:
»– vsaj tri kose različnih tipov/vrst kratkocevnega orožja in vsaj tri kose različnih tipov/vrst dolgocevnega orožja.«.
V 6. členu se v tretjem odstavku besedilo »srednjo raven izobrazbe« nadomesti z besedilom »peto raven izobrazbe (srednja strokovna in splošna izobrazba)«.
10. člen se spremeni tako, da se glasi:
(komisija za preizkus znanja)
(1) Preizkus znanja izvaja komisija za preizkus znanja (v nadaljnjem besedilu: komisija). Predsednika, enega ali več namestnikov predsednika in člane komisije imenuje minister, pristojen za notranje zadeve, izmed javnih uslužbencev ministrstva, predstavnikov izvajalcev usposabljanja in strokovnjakov, ki jih za člane komisij predlagajo strelske športne organizacije, ki so članice Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez ali mednarodno in uradno priznane strelske športne zveze ali strelske organizacije, ki imajo status nevladne organizacije v javnem interesu na področju športa (v nadaljnjem besedilu: registrirane strelske organizacije). Posamezna registrirana strelska organizacija lahko predlaga enega kandidata, posamezen izvajalec usposabljanja pa lahko predlaga največ dva kandidata za člana komisije iz prejšnjega stavka. Ministrstvo, posamezna registrirana strelska organizacija oziroma posamezen izvajalec usposabljanja lahko predlaga zamenjavo člana komisije namesto tistega, ki ga je predlagal in je bil imenovan za člana komisije.
(2) Predsednik, namestnik predsednika in člani komisije morajo aktivno obvladati slovenski jezik. Predsednik komisije in njegov namestnik, ki sta predstavnika ministrstva, morata izpolnjevati pogoje iz prvega odstavka 6. člena tega pravilnika ter imeti opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem iz 19. člena Zakona o orožju, ostali člani komisije iz prejšnjega odstavka pa morajo izpolnjevati pogoje iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika.
(3) Kandidati opravljajo preizkus znanja pred tremi člani komisije iz prvega odstavka tega člena, pri čemer je predsednik komisije za posamezen preizkus znanja predstavnik ministrstva, člana pa sta po en predstavnik registrirane strelske organizacije in en predstavnik izvajalca usposabljanj. Komisijo za posamezen preizkus znanja sestavi in imenuje predsednik komisije iz prvega odstavka tega člena oziroma njegov namestnik na podlagi predhodnega pisnega obvestila izvajalca usposabljanja, da se izvede preizkus znanja o ravnanju z orožjem. Član komisije za posamezen preizkus znanja ne more biti predstavnik izvajalca usposabljanja, pri katerem poteka preizkus znanja, ima pa predstavnik izvajalca usposabljanja, pri katerem poteka preizkus znanja, možnost spremljati potek preizkusa znanja.
(4) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka kandidat opravlja posebni del praktičnega preizkusa znanja pred predstavnikom izvajalca usposabljanja, ki je član komisije iz prvega odstavka tega člena.
(5) Za pravilen potek posameznega preizkusa znanja je odgovoren predsednik komisije za posamezen preizkus znanja. Za vodenje, načrtovanje in usmerjanje dela članov komisije je odgovoren predsednik komisije iz prvega odstavka tega člena oziroma njegov namestnik.
(6) Izvajalec usposabljanja, pri katerem poteka preizkus znanja, mora poskrbeti za zadostno število zapisnikov o preizkusu znanja o ravnanju z orožjem in potrdil o opravljenem preizkusu ter zagotoviti ustrezno administrativno pomoč komisiji.
(7) Predsednik komisije oziroma njegov namestnik iz prvega odstavka tega člena mora do 31. marca tekočega leta ministrstvu predložiti poročilo o delu komisije za preteklo leto, ki je enako koledarskemu letu.«.
V 12. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(3) Izvajalec usposabljanja, ki sprejme prijavo za preizkus znanja, mora usklajeno s predsednikom oziroma namestnikom predsednika komisije iz prvega odstavka 10. člena tega pravilnika določiti datum preizkusa znanja ter predsednika ali namestnika predsednika komisije iz prvega odstavka 10. člena tega pravilnika in kandidata pisno obvestiti o datumu preizkusa znanja najmanj deset dni pred izvedbo preizkusa znanja.«.
V 14. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Teoretični del preizkusa znanja obsega pisni in ustni del.«.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(2) Pisni del obsega deset vprašanj iz posameznega sklopa teoretičnega dela usposabljanja iz 8. člena tega pravilnika. Vprašanja so podana v obliki obkroževanja pravilnega odgovora, ki je ovrednoten s točkami. Ustni del vsebuje najmanj pet vprašanj iz sklopov teoretičnega dela usposabljanja iz 8. člena tega pravilnika.«.
V četrtem odstavku se drugi stavek spremeni tako, da se glasi:
»Ne glede na prejšnji stavek lahko teoretični del preizkusa znanja poteka prek spletne učilnice oziroma na daljavo, če je zbiranje ljudi začasno omejeno ali prepovedano in če člani komisije in kandidati razpolagajo s strojno in programsko opremo ki omogoča vidno, pisno in slušno komuniciranje med komisijo in kandidatom.«.
V 15. členu se četrti odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(4) Pri splošnem in posebnem delu praktičnega preizkusa znanja kandidat izvede:
1. prikaz varnega rokovanja s praznim orožjem:
– varno jemanje iz embalaže in priprava za prenos orožja,
– kontrola orožja (napolnjeno, prazno),
– drža orožja (orožje obrnjeno v varno smer, prst izven branika orožja),
– prikaz delovanja vseh zunanjih krmilnih vzvodov na orožju,
– preveritev delovanja varnostnih mehanizmov (funkcij) orožja,
– postopek polnjenja in praznjenja ter menjave nabojnikov,
– izbira pravega streliva med različnim strelivom,
– razstavljanje in sestavljanje orožja ter postopek čiščenja in vzdrževanja;
2. rokovanje in streljanje z orožjem:
– priprava orožja in pravilna drža orožja,
– praktični prikaz odpravljanja zastojev,
– uporaba zaščitnih sredstev,
– izvajanje streljanja.«.
V petem odstavku se v prvem stavku besedilo »s kratkocevnim orožjem« nadomesti z besedilom »s kratkocevnim ognjenim orožjem«.
V 19. členu se besedilo »pred opravljanjem preizkusa znanja« nadomesti z besedilom »ob vsakokratni prijavi za opravljanje preizkusa znanja«.
Za prvim stavkom se doda nov drugi stavek, ki se glasi:
»Če se kandidat iz opravičenih razlogov (npr. bolezen, nujni službeni opravki) ne udeleži preizkusa znanja, se mu plačilo preizkusa znanja vrne.«.
PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA
(1) Minister, pristojen za notranje zadeve, imenuje komisijo iz prvega odstavka 10. člena pravilnika v treh mesecih od uveljavitve tega pravilnika.
(2) Kandidate za člane komisije iz registriranih strelskih organizacij se pozove z javnim pozivom, ki se objavi na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve v tridesetih dneh po uveljavitvi tega pravilnika. Izvajalce usposabljanja se v tridesetih dneh po uveljavitvi tega pravilnika pisno pozove, da predlagajo kandidate za člane komisije.
(3) Do imenovanja komisije iz prvega odstavka tega člena izvaja preizkus znanja iz 10. člena pravilnika Komisija za preizkus znanja o ravnanju z orožjem, ki jo je minister, pristojen za notranje zadeve, imenoval na podlagi 10. člena Pravilnika o usposabljanju in preizkusu znanja o ravnanju z orožjem (Uradni list RS, št. 102/15 in 45/22).
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-284/2022
Ljubljana, dne 28. septembra 2022
EVA 2022-1711-0020