Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o finančni upravi (ZFU-B)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o finančni upravi (ZFU-B), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 24. januarja 2023.
Št. 003-02-2/2022-6
Ljubljana, dne 1. februarja 2023
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O FINANČNI UPRAVI (ZFU-B)
1. člen
V Zakonu o finančni upravi (Uradni list RS, št. 25/14 in 39/22) se 10.a in 10.b člen črtata.
V 14. členu se v prvem odstavku 4. točka spremeni tako, da se glasi:
»4. uporablja tehnične pripomočke za fotografiranje ali snemanje in sledilne naprave, ki uporabljajo globalni sistem pozicioniranja,«.
V 16. členu se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Uradna oseba lahko pridobiva podatke za opravljanje nalog finančne uprave tudi na podlagi neposredne zaznave ali z opazovanjem.«.
Dosedanji drugi, tretji in četrti odstavek postanejo tretji, četrti in peti odstavek.
Za 18. členom se doda nov 18.a člen, ki se glasi:
(uporaba tehničnih pripomočkov za pridobivanje podatkov o položaju in gibanju blaga)
(1) Uradna oseba sme pri opravljanju finančne preiskave, ko so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno dejanje, s katerim so bile storjene najtežje kršitve predpisov o obdavčenju s področja trošarin, carin in davka na dodano vrednost, vključno z zagotovitvijo medsebojne pomoči pristojnim organom EU in držav članic EU, pridobiti podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo sledilnih naprav, ki uporabljajo globalni sistem pozicioniranja za ugotavljanje položaja in gibanja blaga.
(2) Uradna oseba uporabi sledilno napravo, če glede na okoliščine primera naloge iz prejšnjega odstavka ne bi bilo mogoče izvesti z uporabo drugih pooblastil in tehničnih pripomočkov iz tega zakona.
(3) Uradna oseba sme namestiti sledilno napravo le na zunanji del prevoznega oziroma prenosnega sredstva.
(4) O uporabi sledilne naprave na predlog uradne osebe s sklepom, ki vsebuje utemeljitev pogojev in okoliščin iz prvega in drugega odstavka tega člena, odloči s strani predstojnika pooblaščena oseba.
(5) Podatki o lokaciji in gibanju blaga, pridobljeni z uporabo sledilne naprave, se smejo uporabiti le v postopkih, ki niso v nasprotju z namenom iz prvega odstavka tega člena.
(6) Podatki, ki ne bodo uporabljeni za dokazovanje kršitev iz prvega odstavka tega člena, se brišejo takoj, ko je to mogoče, najpozneje pa v desetih dneh od njihovega nastanka.
(7) Uradna oseba ne sme z uporabo sledilne naprave neposredno ali posredno identificirati in s tem pridobivati osebnih podatkov o osebah, ki so povezane z blagom, ki se mu sledi (vozniki, razkladalci tovora, potniki in druge fizične osebe).
(8) Podatki o položaju in gibanju blaga, pridobljeni z uporabo sledilne naprave, se ne smejo zbirati in obdelovati v povezavi s podatki o fizičnih osebah, ki so zbrani na podlagi drugih pooblastil, ki jih uradne osebe finančne uprave uporabljajo na podlagi tega zakona.
(9) Najtežje kršitve predpisov iz prvega odstavka so ravnanja ali dejanja davčnih zavezancev in drugih oseb ali institucij, s katerimi je lahko resno ogrožen finančni interes oziroma interes varstva in varnosti Republike Slovenije oziroma EU. Za najtežje kršitve predpisov o obdavčenju se štejejo predvsem kršitve, ki so glede na svojo težo v davčnem predpisu opredeljene kot hujši davčni prekrški.«.
V 20. členu se v prvem odstavku za besedo »ogrevanje« doda besedilo »ter za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije in vozil, prirejenih za prevoz čebeljih panjev«.
V drugem odstavku se za besedo »ogrevanje« doda besedilo »ter za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije in vozil, prirejenih za prevoz čebeljih panjev«.
V 42. členu se četrti in peti odstavek črtata.
V 49. členu se v prvem odstavku v 3. točki za besedo »kraj« doda besedilo »ter država«.
V 6. točki se za besedilom »prijave prebivališča)« doda besedilo »in časovna veljavnost naslova za vročanje«.
11. točka se spremeni tako, da se glasi:
»11. kontaktne podatke (telefonska številka, elektronski naslov in drugi kontaktni podatki),«.
Na koncu 15. točke se pika nadomesti z vejico ter doda nova 16. točka, ki se glasi:
»16. podatke o osebni elektronski identiteti in podatke o sredstvih elektronske identifikacije.«.
V drugem odstavku se 14. točka spremeni tako, da se glasi:
»14. podatke o osebah, ki so pooblaščene za zastopanje pravne osebe in drugih oseb, ki opravljajo dejavnost (davčna številka, osebno ime, naslov prebivališča, vrsta zastopnika, meje pooblastil za zastopanje, datum podelitve pooblastila, datum prenehanja pooblastila, podatki o osebni elektronski identiteti in podatki o sredstvih elektronske identifikacije),«.
V 51. členu se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Uradna oseba sme pri opravljanju nalog finančne uprave za namen identifikacije posameznika tudi prepisati, kopirati ali drugače obdelati podatke iz osebne izkaznice ali potnega lista.«.
V 68. členu se v 1. točki za besedilom »plačniku trošarine« dodata vejica in besedilo »upravičencu za nakup goriva za kmetijstvo«.
V 6. točki se za besedilom »za namene oproščene uporabe« dodata vejica in besedilo »oziroma za prodajo kot gorivo za kmetijstvo«.
7. in 9. točka se črtata.
V 11. točki se za besedilom »ki so podlaga za« doda besedilo »upravičenost do nakupa goriva za kmetijstvo ter«.
V 78. členu se v prvi alineji besedilo »5.,« črta.
Na koncu tretje alineje se pika nadomesti z vejico in doda nova četrta alineja, ki se glasi:
»– 5. točke drugega odstavka 60. člena tega zakona po pravnomočni odločitvi o uvedbi kazenskega postopka, če ta ni uveden, pa po zastaranju pregona.«.
V 100. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Finančna preiskava pomeni izvajanje dejanj, ukrepov in postopkov po tem zakonu in po zakonu, ki ureja davčni postopek, ko so dani razlogi za sum, da je bilo storjeno dejanje, s katerim so bili kršeni predpisi o obdavčenju ali drugi predpisi iz pristojnosti finančne uprave. Dejanja in ukrepi finančne preiskave se izvajajo zaradi preprečevanja, preiskovanja in odkrivanja najtežjih kršitev predpisov o obdavčenju in drugih predpisov, za nadzor nad izvajanjem katerih je pristojna finančna uprava. Finančna preiskava se lahko uvede tudi zaradi izvajanja dejanj in ukrepov po tem zakonu in zakonu, ki ureja davčni postopek, za zagotovitev medsebojne pomoči organom EU, držav članic EU in tretjih držav. Najtežje kršitve predpisov o obdavčenju ali drugih predpisov iz pristojnosti finančne uprave so ravnanja ali dejanja davčnih zavezancev in drugih oseb ali institucij, s katerimi je lahko resno ogrožen finančni interes oziroma interes varstva in varnosti Republike Slovenije oziroma EU.«.
V drugem odstavku se zadnji stavek črta.
Četrti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(4) Če so dani razlogi za sum o premalo obračunanih obveznih dajatvah ali obstoju drugih nepravilnosti iz pristojnosti finančne uprave, se v okviru finančne preiskave lahko opravi inšpekcijski nadzor, ki se začne v skladu s predpisom, ki ureja postopek nadzora.«.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
(položaj direktorjev finančnih uradov)
(1) Direktorji finančnih uradov, ki so bili imenovani na podlagi 10.a člena Zakona o finančni upravi (Uradni list RS, št. 25/14 in 39/22), se po izteku mandata premestijo na delovno mesto, ki ustreza nazivu, ki ga je javni uslužbenec dosegel pred premestitvijo na delovno mesto direktorja finančnega urada in za katerega izpolnjuje pogoje.
(2) Za trajanje mandata in prenehanje pogodbe o zaposlitvi s potekom mandata se za direktorje finančnih uradov iz prejšnjega odstavka do prenehanja njihovega mandata še naprej uporablja 10.a člen Zakona o finančni upravi (Uradni list RS, št. 25/14 in 39/22).
Postopki, vodeni po 10.b členu zakona, ki so ob uveljavitvi tega zakona v teku, in zadeve, glede katerih je bilo ob uveljavitvi tega zakona že vloženo pravno sredstvo, se dokončajo po določbah Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 – uradno prečiščeno besedilo, 105/06 – ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10, 82/13, 175/20 – ZIUOPDVE in 3/22 – ZDeb). V postopkih, vodenih po 10.b členu zakona, ki so ob uveljavitvi tega zakona v teku, vodi postopek in odloča uradna oseba, ki je bila do uveljavitve tega zakona predsednik kolegija.
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 432-01/22-13/22
Ljubljana, dne 24. januarja 2023
EPA 304-IX
mag. Urška Klakočar Zupančič