Uradni list

Številka 40
Uradni list RS, št. 40/2023 z dne 3. 4. 2023
Uradni list

Uradni list RS, št. 40/2023 z dne 3. 4. 2023

Kazalo

1128. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti (ZSDV-A), stran 3591.

  
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z 
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti (ZSDV-A) 
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti (ZSDV-A), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 22. marca 2023.
Št. 003-02-3/2022-78
Ljubljana, dne 30. marca 2023
Nataša Pirc Musar 
predsednica 
Republike Slovenije 
Z A K O N 
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O SPODBUJANJU DIGITALNE VKLJUČENOSTI (ZSDV-A) 
1. člen
V Zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti (Uradni list RS, št. 35/22) se 5. člen spremeni tako, da se glasi:
»5. člen 
(načelo enakopravne dostopnosti) 
Ukrepi za spodbujanje so dostopni vsem pripadnikom posameznih ciljnih skupin, ki se določijo na podlagi meril iz 9. člena tega zakona, pod enakimi pogoji.«.
2. člen 
9. člen se spremeni tako, da se glasi:
»9. člen 
(določitev ciljnih skupin) 
(1) Ukrepi za spodbujanje so usmerjeni v povečanje digitalne vključenosti vseh prebivalcev Republike Slovenije, ki se v ciljne skupine oblikujejo po naslednjih merilih:
1. starost,
2. spol,
3. izobrazba,
4. status aktivnosti (kot so predšolski otroci, šoloobvezni otroci, dijaki srednjih šol, otroci s posebnimi potrebami po predpisih o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, študenti višjih šol po predpisih o višjem strokovnem izobraževanju, študenti študijskih programov prve, druge in tretje stopnje po predpisih o visokem šolstvu, strokovni delavci v vzgoji in izobraževanju, strokovni delavci v višjih strokovnih šolah ter visokošolski učitelji, znanstveni delavci in visokošolski sodelavci, delovno aktivni in neaktivni odrasli po predpisih o urejanju trga dela (v nadaljnjem besedilu: odrasli), osebe, ki prejemajo pokojnino po predpisih o pokojninskem zavarovanju ali od tujega nosilca pokojninskega zavarovanja (v nadaljnjem besedilu: upokojenci), in invalidi, kot jih opredeljujejo predpisi s področja invalidskega varstva (v nadaljnjem besedilu: invalidi),
5. stopnja urbanizacije območja, v katerem imajo prebivalci stalno ali začasno prebivališče,
6. višina dohodka.
(2) Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) ciljne skupine določi v načrtu spodbujanja digitalne vključenosti iz 11. člena tega zakona na podlagi meril iz prejšnjega odstavka.
(3) Vlada ciljne skupine določi na podlagi predhodno izvedene analize o obstoju manj ugodnega položaja posamezne skupine na področju digitalne vključenosti v skladu z zakonom, ki ureja varstvo pred diskriminacijo.«.
3. člen 
10. člen se črta.
4. člen 
V 11. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Vlada pripravi dvoletni načrt spodbujanja digitalne vključenosti, ki ga sprejme pred iztekom obdobja, za katero je bil sprejet prejšnji načrt spodbujanja. Pri pripravi načrta vlada upošteva aktualne statistične podatke, ki jih po vzpostavljeni metodologiji objavljata Statistični urad Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: statistični urad) in statistična služba Evropske unije Eurostat, ter strateške dokumente Republike Slovenije in strateške dokumente Evropske unije.«.
Za prvim odstavkom se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Pristojni organ pri ugotavljanju potreb po statističnih podatkih s področja digitalne vključenosti redno sodeluje s statističnim uradom.«.
V dosedanjem drugem odstavku, ki postane tretji odstavek, se v prvem stavku za besedo »skupine« dodata vejica in besedilo »ki se določijo na podlagi meril«.
Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek.
5. člen 
V 12. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Ukrepi za spodbujanje so:
– subvencije za dvig digitalnih kompetenc,
– sooblikovanje politik resornih ministrstev,
– podpora izobraževalnim in promocijskim kampanjam ali njihova izvedba,
– digitalni bon,
– mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme.«.
6. člen 
V 14. členu se v prvem odstavku besedilo »izvedbo programov neformalnega izobraževanja, obveznih izbirnih vsebin in interesnih dejavnosti« nadomesti z besedilom »dvig kakovosti javno veljavnih izobraževalnih in študijskih programov od predšolske do vključno visokošolske ravni vzgoje in izobraževanja, drugih javno veljavnih programov ter neformalnih izobraževalnih programov«.
Drugi odstavek se črta.
Dosedanja tretji in četrti odstavek, ki postaneta drugi in tretji odstavek, se spremenita tako, da se glasita:
»(2) Subvencije lahko pristojni organ podeli za vzpostavitev in delovanje klicnih in drugih centrov za pomoč uporabnikom ter drugih projektov, katerih namen je pomoč pripadnikom vseh ciljnih skupin, določenih na podlagi meril iz 9. člena tega zakona, pri praktični uporabi osnovnih in zahtevnejših digitalnih kompetenc.
(3) Subvencije lahko pristojni organ podeli za nakup pravic za uporabo digitalnega šolskega učnega in knjižničnega gradiva, licenčnih programov, namenjenih premostitvi specifičnih učnih težav ali posameznikovih primanjkljajev, licenčnih programov in računalniške opreme, namenjene nadomestni komunikaciji, ali računalniške opreme, ki nadomešča običajne načine dela z računalnikom za ciljne skupine, določene na podlagi meril iz 9. člena tega zakona.«.
V dosedanjem petem odstavku, ki postane četrti odstavek, se besedilo »ciljne skupine iz 9. točke« nadomesti z besedilom »ciljnih skupin, določenih na podlagi«.
Dosedanji šesti odstavek, ki postane peti odstavek, se spremeni tako, da se glasi:
»(5) Za nakup računalniške opreme lahko pristojni organ podeli subvencije socialnim podjetjem, izvajalcem socialnovarstvenih programov, javnim zavodom za izobraževanje odraslih, nevladnim organizacijam, namenjenim združevanju starejših, spodbujanju medgeneracijskega sodelovanja in vseživljenjskega učenja, invalidskim organizacijam, nevladnim organizacijam, ki delujejo na področju otrok s posebnimi potrebami, ter reprezentativnim socialnim partnerjem na ravni države.«.
7. člen 
V 15. členu se na koncu drugega odstavka doda besedilo »V javnem razpisu se lahko določi, da za subvencijo iz tretjega do petega odstavka prejšnjega člena lahko kandidirajo samo določene skupine oseb iz prejšnjega stavka.«.
Četrti in peti odstavek se spremenita tako, da se glasita:
»(4) Osnovni pogoji za dodeljevanje subvencij iz prvega in drugega odstavka prejšnjega člena so:
– strokovna usposobljenost kadra za izvedbo izobraževanj oziroma vzpostavitev in delovanje klicnih centrov ali drugih centrov za pomoč uporabnikom,
– prostorski pogoji za izvajanje izobraževanj oziroma delovanje klicnih centrov ali drugih centrov za pomoč uporabnikom,
– računalniška oprema za izvajanje izobraževanj oziroma oprema, potrebna za delovanje klicnih centrov ali drugih centrov za pomoč uporabnikom.
(5) Osnovna merila za dodeljevanje subvencij iz prvega in drugega odstavka prejšnjega člena so:
– pretekle reference glede izvajanja izobraževanja oziroma delovanja klicnih centrov ali drugih centrov za pomoč uporabnikom na področju digitalnih kompetenc,
– vsebinska in izvedbena zasnova izobraževalnih programov,
– raven storitve delovanja klicnega centra ali drugega centra za pomoč uporabnikom.«.
Šesti odstavek se črta.
Dosedanji sedmi odstavek postane šesti odstavek.
8. člen 
Naslov 17. člena se spremeni tako, da se glasi: »(podpora izobraževalnim in promocijskim kampanjam ali njihova izvedba)«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Pristojni organ lahko v skladu s predpisi o javnih financah in zakonom, ki ureja nevladne organizacije, podeli subvencije za izvedbo projektov vsebinskih mrež nevladnih organizacij za dejavnosti informiranja, svetovanja, izobraževanja, raziskovanja, zagovorništva mreženja, promocije in podpore v korist vseh nevladnih organizacij na področju uporabe in razvoja digitalnih tehnologij in digitalnih kompetenc. Osnovni pogoj za dodelitev subvencije je status nevladne organizacije v javnem interesu, osnovno merilo pa pretekle reference na področju izvajanja izobraževalnih in promocijskih kampanj. Podrobnejši pogoji in merila za dodelitev subvencij se določijo v javnem razpisu.«.
Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
9. člen 
V 18. členu se v prvem odstavku besedilo »ali delom ciljnih skupin iz 2. do 5. in 7. do 9. točke« nadomesti z vejico in besedilom »ki se določijo na podlagi meril iz«.
Četrti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(4) Pri določitvi vrednosti digitalnega bona (višina dobroimetja) se upoštevajo višina razpoložljivih sredstev, predvideno število upravičencev in vrednost računalniške opreme ali cena izobraževalnih programov za pridobitev digitalnih kompetenc, za kar je mogoče unovčiti digitalni bon.«.
V desetem odstavku se:
– v prvi alineji črta besedilo »– če je digitalni bon namenjen ciljnim skupinam iz 2. do 4. točke 9. člena tega zakona«,
– v drugi alineji črta besedilo »– če je digitalni bon namenjen ciljni skupini iz 5. točke 9. člena tega zakona«,
– v tretji alineji za besedo »Slovenije« doda vejica in črta besedilo »– če je digitalni bon namenjen ciljni skupini iz 8. točke 9. člena tega zakona in«,
– v četrti alineji za besedo »zadeve« doda veznik »in« in črta besedilo »– če je digitalni bon namenjen ciljnim skupinam iz 7. ali 9. točke 9. člena tega zakona«,
– za četrto alinejo doda nova peta alineja, ki se glasi:
»– s centralno zbirko podatkov o pravicah iz javnih sredstev, ki jo vodi ministrstvo, pristojno za socialne zadeve.«.
10. člen 
V 23. členu se v drugem odstavku besedilo »in analizo digitalne vključenosti iz 10. člena tega zakona« črta.
11. člen 
Za 23. členom se dodajo novi 23.a do 23.č člen, ki se glasijo:
»23.a člen 
(mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme) 
(1) Republika Slovenija zagotavlja pravico do izposoje računalniške opreme državljanom Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, tujcem, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji, in osebam, ki jim je priznana mednarodna zaščita, ter njihovim družinskim članom, ki so na podlagi pravice do združitve družine pridobili dovoljenje za prebivanje v Republiki Sloveniji in imajo prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče v Republiki Sloveniji, po naslednjem prednostnem vrstnem redu:
1. upravičenci do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka ali izredne denarne socialne pomoči po zakonu, ki ureja socialnovarstvene prejemke, upravičenci do otroškega dodatka do vključno 6. dohodkovnega razreda po zakonu, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke, in zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, upravičenci do državne štipendije po zakonu, ki ureja štipendiranje, in zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev,
2. otroci s posebnimi potrebami po zakonu, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami,
3. osebe s statusom invalida po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov, in invalidi I. kategorije invalidnosti po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki nimajo pravice do pokojnine,
4. upokojenci, ki prejemajo pokojnino, nižjo od zagotovljene pokojnine iz tretjega odstavka 39. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 48/22 – uradno prečiščeno besedilo).
(2) Za upravičenca iz 1. točke prejšnjega odstavka se šteje tudi oseba, ki se upošteva pri ugotavljanju materialnega položaja pri pravici do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, izredne denarne socialne pomoči, otroškega dodatka ali državne štipendije.
(3) Upravičenci iz 3. točke prvega odstavka tega člena so upravičeni do računalniške opreme, če niso upravičeni do računalniške opreme v obliki tehničnega pripomočka na podlagi zakona, ki ureja izenačevanje možnosti invalidov.
(4) Mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme se vzpostavi pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: javni sklad).
(5) Sredstva za izvajanje mehanizma iz prejšnjega odstavka se zagotavljajo v finančnem načrtu pristojnega organa.
(6) Ne glede na določbe zakona, ki ureja ravnanje s stvarnim premoženjem države in samoupravnih lokalnih skupnosti, državni organi in samoupravne lokalne skupnosti delujočo računalniško opremo, katere knjigovodska vrednost je nič in je izločena iz uporabe, pred odsvojitvijo ali uničenjem predhodno ponudijo v brezplačno pridobitev javnemu skladu.
(7) Za računalniško opremo iz prejšnjega odstavka se šteje namizni računalnik s pripadajočo opremo (monitor, tipkovnica, miška ipd.), prenosni računalnik, tablični računalnik, grafične kartice, bralno pisalni pomnilnik (RAM), brajeva vrstica, komunikator in ostala specializirana računalniška oprema namenjena uporabnikom s posebnimi potrebami.
(8) Javni sklad v okviru upravljanja mehanizma iz četrtega odstavka tega člena zagotavlja tudi računalniško opremo, prilagojeno potrebam uporabnikov invalidov.
(9) Vlada podrobneje uredi upravljanje mehanizma iz četrtega odstavka tega člena in način uresničevanja pravice do izposoje računalniške opreme, vključno z določitvijo obdobja izposoje, ki ne sme biti krajše od šestih mesecev. Vlada določi tudi količino in vrsto opreme, do katere so upravičene osebe iz prvega odstavka tega člena.
23.b člen 
(izbor izvajalca) 
Za izvajanje logističnih in strokovno-tehničnih nalog mehanizma iz četrtega odstavka prejšnjega člena lahko javni sklad izbere zunanjega izvajalca, ki mora biti izbran v skladu z določili zakona, ki ureja javno naročanje.
23.c člen 
(uveljavljanje pravice) 
(1) Javni sklad glede na razpoložljivo računalniško opremo objavi javni poziv za predložitev vlog za dodelitev računalniške opreme v izposojo.
(2) O pravici do izposoje računalniške opreme odloča na prvi stopnji javni sklad. Javni sklad upravičencem iz prvega odstavka 23.a člena tega zakona računalniško opremo z odločbo dodeli v izposojo. Obdobje izposoje, določeno v odločbi, se lahko na predlog upravičenca podaljša. O pritožbah zoper odločbe sklada odloča ministrstvo, pristojno za socialne zadeve. V sporih zoper odločbe ministrstva odloča Upravno sodišče Republike Slovenije.
(3) V postopku odločanja o pravici iz tega člena se uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek, če s tem zakonom ni drugače določeno.
(4) Če javni sklad v okviru posameznega javnega poziva prejme več vlog upravičencev, kot je na voljo računalniške opreme, se ta dodeljuje glede na prednostni vrstni red skupin upravičencev iz prvega odstavka 23.a člena tega zakona. Znotraj posamezne prednostne skupine se upošteva časovni vrstni red oddanih vlog.
(5) Upravičenec, ki mu je računalniška oprema dodeljena v izposojo, mora z opremo ravnati s skrbnostjo dobrega gospodarja. Opreme ne sme izročiti v uporabo drugim osebam, uporablja jo lahko le za svoje lastne potrebe in potrebe svojih družinskih članov. Računalniško opremo mora po izteku obdobja izposoje vrniti v stanju, v katerem jo je prejel, ob upoštevanju normalne uporabe. V primeru namernega poškodovanja, uničenja ali če upravičenec opreme po izteku obdobja izposoje ne vrne, javni sklad upravičencu z odločbo naloži plačilo odškodnine glede na ocenjeno vrednost opreme.
23.č člen 
(evidenca upravičencev do izposoje računalniške opreme) 
(1) Javni sklad vzpostavi, vodi, vzdržuje in nadzoruje evidenco upravičencev do izposoje računalniške opreme za potrebe postopka odločanja po tem zakonu in za pripravo statističnih podatkov o izposojeni računalniški opremi.
(2) V evidenci iz prejšnjega odstavka se obdelujejo naslednji podatki upravičenca iz prvega odstavka 23.a člena tega zakona:
– osebno ime,
– rojstni podatki (dan, mesec, leto in kraj),
– EMŠO,
– naslov (stalnega, začasnega) prebivališča,
– podatek, na podlagi katere točke prvega odstavka 23.a člena tega zakona se uveljavlja upravičenost do izposoje računalniške opreme,
– podatek o vrsti in količini izposojene računalniške opreme, datumu izdaje odločbe ter obdobju upravičenosti do izposoje.
(3) Pristojni organ lahko anonimizirane podatke iz prejšnjega odstavka uporabi za analizo potreb pri načrtovanju ukrepov za spodbujanje.
(4) Javni sklad lahko brezplačno pridobiva osebne podatke iz obstoječih zbirk osebnih podatkov od naslednjih upravljavcev:
– ministrstva, pristojnega za socialne zadeve – podatke o upravičenosti do prejemkov iz 1. točke prvega odstavka 23.a člena tega zakona (osebno ime, EMŠO, številka in datum izdaje odločbe ter obdobje veljavnosti),
– Zavoda Republike Slovenije za šolstvo – podatke o izdanih odločbah o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami iz 2. točke prvega odstavka 23.a člena tega zakona (osebno ime, EMŠO, številka in datum izdaje odločbe),
– upravnih enot – podatke o upravičenosti do tehničnih pripomočkov iz tretjega odstavka 23.a člena tega zakona (osebno ime, EMŠO),
– Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Republike Slovenije – podatke o prejemanju pokojnine in statusu invalida (osebno ime, EMŠO, višina pokojnine).
(5) Javni sklad lahko evidenco upravičencev do izposoje računalniške opreme za namen preverjanja upravičenosti do izposoje računalniške opreme poveže s podatki iz zbirk podatkov iz prejšnjega odstavka. Za namene enotne opredelitve in povezave podatkov se kot povezovalni znak uporabi EMŠO.
(6) Podatki, ki so davčna tajnost, se obdelujejo v skladu z določbami zakona, ki ureja davčni postopek.
(7) Javni sklad kot upravljavec zbirke osebnih podatkov iz prvega odstavka tega člena lahko izvajalcu iz 23.b člena tega zakona posreduje podatke o osebnem imenu, EMŠO in datumu izdaje odločbe o dodelitvi računalniške opreme v izposojo za potrebe obdelovanja in uveljavljanja pravice upravičenca do dodelitve računalniške opreme v izposojo.
(8) Podatki iz evidence upravičencev do izposoje računalniške opreme se hranijo pet let po izteku obdobja upravičenosti do izposoje računalniške opreme.«.
12. člen 
V 24. členu se na koncu drugega odstavka doda besedilo »Tržni inšpektorat Republike Slovenije izvaja inšpekcijski nadzor tudi nad upravičenci do izposoje računalniške opreme.«.
V tretjem odstavku se v drugi alineji besedilo »ime in priimek« nadomesti z besedama »osebno ime«.
Za petim odstavkom se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:
»(6) Javni sklad Tržnemu inšpektoratu Republike Slovenije ob izdaji odločb o izposoji računalniške opreme zagotovi podatke za izvajanje nadzora:
– podatek o upravičencu, ki mu je bila izdana odločba o izposoji računalniške opreme: osebno ime in EMŠO;
– podatek o vrsti in količini izposojene računalniške opreme ter obdobju upravičenosti do izposoje.«.
13. člen 
V 25. členu se v sedmem odstavku na koncu pete alineje pika nadomesti z vejico in doda nova šesta alineja, ki se glasi:
»– izroči računalniško opremo, ki mu je bila dodeljena v izposojo, drugi osebi (peti odstavek 23.c člena).«.
14. člen 
V 30. členu se prvi odstavek črta.
Dosedanji drugi odstavek, ki postane prvi odstavek, se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Prvi načrt spodbujanja digitalne vključenosti vlada sprejme do 31. marca 2024.«.
Dosedanji tretji odstavek postane drugi odstavek.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
15. člen 
(določitev ciljnih skupin) 
Do sprejetja prvega načrta spodbujanja digitalne vključenosti iz 11. člena zakona ciljne skupine določi pristojni organ v skladu s tretjim odstavkom 9. člena zakona na podlagi meril iz prvega odstavka 9. člena zakona v javnem razpisu za podelitev subvencij ali javnem naročilu za izvedbo izobraževalnih ali promocijskih kampanj oziroma vlada v predpisu iz 22. člena zakona.
16. člen 
(naloge javnega sklada) 
(1) Javni sklad vzpostavi mehanizem iz četrtega odstavka 23.a člena zakona do 1. januarja 2024.
(2) Vlada v treh mesecih po uveljavitvi tega zakona uskladi Ustanovitveni akt Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 23/13, 84/16, 12/17 – popr., 23/17 in 30/19) in poslovno politiko Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije z določbami zakona.
(3) Javni sklad v treh mesecih po uveljavitvi tega zakona uskladi Splošne pogoje poslovanja Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/18) z določbami zakona.
17. člen 
(podzakonski akt) 
Vlada v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona izda predpis iz devetega odstavka 23.a člena zakona.
18. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 011-02/23-1/24
Ljubljana, dne 22. marca 2023
EPA 556-IX
Državni zbor 
Republike Slovenije 
mag. Urška Klakočar Zupančič 
predsednica 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti