Na podlagi 129. člena v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O), 3.ea člena Zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11 – uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17 in 44/22) in 30. člena Statuta Občine Moravske Toplice (Uradni list RS, št. 35/14, 21/15 in 25/17) je župan Občine Moravske Toplice sprejel
o pripravi Občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo kmetijskih objektov (hlev za perutnino) na kmetijskih zemljiščih kmetije Lainšček
(1) S tem sklepom župan Občine Moravske Toplice, določa začetek in način priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo kmetijskih objektov (hlev za perutnino) na kmetijskih zemljiščih kmetije Lainšček (v nadaljnjem besedilu: OPPN).
(2) Pravna podlaga za pripravo OPPN je Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O) (v nadaljevanju ZUreP-3) in podzakonski predpisi, ki so uveljavljeni z določili tega zakona ter Zakon o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11 – uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17 in 44/22) (v nadaljnjem besedilu: ZKZ).
(območje in predmet načrtovanja)
(1) Obravnavano območje se nahaja na zemljiščih kmetije Lainšček, v naselju Moravci Občine Moravske Toplice.
(2) Z OPPN se bodo določili prostorski izvedbeni pogoji za gradnjo kmetijskih objektov, namenjenih kmetijski dejavnosti (hlev za perutnino) na zemljiščih s parcelno številko 897 k.o. 92 Moravci in dovozne poti na zemljiščih s parcelno št. 883, 884, 888, 898 k.o. 92 Moravci, okvirne skupne površine 0,7 ha.
(3) Območje urejanja se lahko na podlagi rešitev in ugotovitev iz strokovnih podlag ali na podlagi zahtev nosilcev urejanja prostora v postopku priprave OPPN tudi spremeni – smiselno razširi ali zoži z namenom, da se zagotovijo celovite urbanistične, funkcionalne in prometne ureditve obravnavanega območja.
(način pridobitve strokovnih rešitev)
(1) Strokovne rešitve se pridobijo v skladu z določili ZUreP-3 in ZKZ, na podlagi analize prostora, ocene potreb ter ob upoštevanju splošnih smernic nosilcev urejanja prostora.
(2) Pri izdelavi strokovnih podlag je potrebno upoštevati vse predhodno izdelane strokovne podlage in druga gradiva s področja prostorskega razvoja, varstva okolja in ohranjanja narave.
(3) Strokovne rešitve morajo temeljiti na strokovnih standardih in biti izdelane s strani strokovnjakov za področja, ki so predmet obravnave.
Postopek priprave in sprejetja OPPN se izvede po rednem postopku v skladu s 129. členom ZUreP-3.
Okvirni roki posameznih faz priprave in sprejema OPPN:
| Faza | Rok |
1. | Osnutek OPPN | 60 dni po objavi sklepa o začetku priprave * |
2. | Odziv na osnutek OPPN – pridobivanje prvih mnenj in usklajevanje | 30 dni po objavi osnutka ** |
3. | Dopolnjen osnutek OPPN | 60 dni po pridobitvi prvih mnenj |
4. | Javna razgrnitev, javna obravnava, priprava predloga stališč do pripomb, sprejem sklepa o potrditvi predloga stališč glede upoštevanja pripomb podanih v času javne razgrnitve na občinskem svetu | 60 dni po dopolnitvi osnutka OPPN *** |
5. | Predlog OPPN | 30 dni po sprejemu sklepa o potrditvi predloga stališč glede upoštevanja pripomb podanih v času javne razgrnitve |
6. | Pridobivanje drugih mnenj in usklajevanje (če je to potrebno zaradi bistvenih sprememb v fazi predloga) | 30 dni po objavi predloga ** |
7. | Sprejem OPPN in objava | 15 dni po pridobitvi drugih mnenj oziroma 15 dni po objavi sklepa občine, s katerim je bil potrjen predlog stališč glede upoštevanja pripomb |
* lahko več v primeru usklajevanja in tehtanja različnih interesov v prostoru oziroma izdelave variantnih rešitev
** lahko več v primeru usklajevanj oziroma zaradi nespoštovanja predpisanega roka s strani nosilcev urejanja prostora
*** lahko več v primeru usklajevanj z nosilci urejanja prostora glede načina upoštevanja pripomb podanih v času javne razgrnitve
(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo smernic in mnenj)
(1) Nosilci urejanja prostora:
Državni nosilci urejanja prostora:
– Ministrstvo za naravne vire in prostor, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana; Direktorat za prostor in graditev, Direktorat za naravo, Direktorat RS za vode
– Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana; Direktorat za kmetijstvo
– Ministrstvo za obrambo, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana; Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje,
– Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana; Direktorat za kulturno dediščino.
Lokalni nosilci urejanja prostora:
– Elektro Maribor, podjetje za distribucijo električne energije, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor,
– Telekom Slovenije, d.d., TKO vzhodna Slovenija, Titova cesta 38, 2000 Maribor,
– Vodovod sistema B d.o.o., Kopališka ulica 2, 9000 Murska Sobota,
– Čista narava d.o.o., Javno komunalno podjetje, Tešanovci 20, 9226 Moravske Toplice,
– Občina Moravske Toplice, Kranjčeva ulica 3, 9226 Moravske Toplice.
(2) Drugi udeleženci:
– Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana,
– Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20a, 2000 Maribor,
– Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana.
(3) V postopek se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se v postopku priprave OPPN izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.
(načrt vključevanja javnosti)
V skladu s prvim odstavkom 119. člena ZUreP-3 je Občina pred objavo tega sklepa zagotovila sodelovanje zainteresirane javnosti v obliki javnega naznanila za podajo mnenj oziroma predlogov za pripravo OPPN. Javnost bo vključena tudi v pripravo osnutka OPPN, kjer ji bo omogočena predložitev predlogov in usmeritev, kot to določa drugi odstavek 121. člena ZUreP-3. V času javne razgrnitve in javne obravnave dopolnjenega osnutka OPPN, bo imela javnost ponovno možnost dajanja pripomb, skladno s petim odstavkom 122. člena ZUreP-3.
(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)
(1) Za pripravo OPPN se uporabijo javno dostopni grafični in prostorski podatki, podatki katastra nepremičnin, geodetski načrt ter se izdela prikaz stanja prostora.
(2) Za potrebe usklajevanja razvojnih in varstvenih interesov in zagotavljanja transparentne strokovne rešitve je bila izdelana Strokovna podlaga za pripravo osnutka Občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo kmetijskih objektov (hlev za perutnino) na kmetijskih zemljiščih kmetije Lainšček, TIURB, d.o.o., pod št. projekta 2/2023, januar 2023, na podlagi katere je bilo pridobljeno mnenje o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti plana na varovana območja in ocena verjetnosti pomembnejših vplivov izvedbe plana na naravne vrednote in biotsko raznovrstnost s strani pristojnega zavoda za ohranjanje narave.
(3) Kot obvezna strokovna podlaga za pripravo OPPN se izdela elaborat ekonomike.
(4) Za potrebe izvedbe celovite presoje vplivov na okolje se izdela okoljsko poročilo.
(5) V postopku priprave OPPN se na zahteve nosilcev urejanja prostora ali drugih udeležencev, po potrebi, lahko izdelajo tudi druge strokovne podlage.
(6) Pripravo OPPN in izdelavo strokovnih podlag v celoti financira pobudnik OPPN in lastnik zemljišča.
(celovita presoja vplivov na okolje oziroma presoja sprejemljivosti na varovana območja)
(1) V postopku priprave OPPN se izvede celovita presoja vplivov na okolje saj je sprejem OPPN podlaga za spremembo namenske rabe v Občinskem prostorskem načrtu Občine Moravske Toplice. Zaradi navedenega se OPPN lahko smatra za OPPN s spremembo namenske rabe prostora.
(2) Občina je pridobila mnenje zavoda, pristojnega za ohranjanje narave (št. dokumenta 3563-0037/2023-2 z dne 21. 2. 2023), ki navaja, da presoje sprejemljivosti vplivov izvedbe plana v naravo in varovana območja ni potrebno izvesti.
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi, objavi pa se tudi na spletni strani Občine Moravske Toplice.
Št. 350-0118/2021-35
Moravske Toplice, dne 5. junija 2023