Uradni list

Številka 102
Uradni list RS, št. 102/2023 z dne 2. 10. 2023
Uradni list

Uradni list RS, št. 102/2023 z dne 2. 10. 2023

Kazalo

2875. Zakon o dopolnitvah Zakona o višjem strokovnem izobraževanju (ZVSI-B), stran 8588.

  
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z 
o razglasitvi Zakona o dopolnitvah Zakona o višjem strokovnem izobraževanju (ZVSI-B) 
Razglašam Zakon o dopolnitvah Zakona o višjem strokovnem izobraževanju (ZVSI-B), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 22. septembra 2023.
Št. 003-02-3/2022-250
Ljubljana, dne 30. septembra 2023
Nataša Pirc Musar 
predsednica 
Republike Slovenije 
Z A K O N 
O DOPOLNITVAH ZAKONA O VIŠJEM STROKOVNEM IZOBRAŽEVANJU (ZVSI-B) 
1. člen
V Zakonu o višjem strokovnem izobraževanju (Uradni list RS, št. 86/04, 100/13 in 54/22 – ZUPŠ-1) se za 30. členom doda nov 30.a člen, ki se glasi:
»30.a člen 
(postopek prijave in vpisa) 
(1) Prijava za vpis v višješolske študijske programe poteka z oddajo elektronske vloge na spletnem portalu evidenčnega in analitskega informacijskega sistema visokega šolstva v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: eVŠ).
(2) Kandidati prijavo za vpis oddajo elektronsko, tako da se v eVŠ prijavijo s sredstvom elektronske identifikacije najmanj srednje ravni zanesljivosti, s kvalificiranim digitalnim potrdilom za e-podpis, izdanim tudi za namen avtentikacije, z uporabniškim imenom in geslom ali z računom avtentikacijske in avtorizacijske infrastrukture (v nadaljnjem besedilu: AAI-račun) do roka, določenega z razpisom.
(3) Kandidat pošlje priloge k prijavi za vpis na način, določen z razpisom in v roku, ki ga določi minister.
(4) Višje strokovne šole in višješolska prijavna služba kandidatom vročajo dokumente in jim v seznanitev posredujejo obvestila v zvezi z razpisom za vpis z odložitvijo dokumenta oziroma obvestila v spletni portal eVŠ.
(5) Višje strokovne šole oziroma višješolska prijavna služba o odložitvi dokumenta oziroma obvestila iz prejšnjega odstavka preko portala eVŠ obvestijo kandidata, in sicer da je prejel dokument, ki mu ga je treba vročiti, ali obvestilo, s katerim mora biti seznanjen. Informativno sporočilo o elektronsko odloženem dokumentu oziroma obvestilu kandidat prejme na svoj elektronski naslov, ki ga je sporočil ob prijavi, in s sporočilom na številko svojega mobilnega telefona, če jo je sporočil ob prijavi za vpis preko portala eVŠ.
(6) Kandidat prevzame dokument oziroma obvestilo s spletnega portala eVŠ v elektronski obliki po predhodni avtentikaciji. Šteje se, da je bil kandidat seznanjen z vsebino dokumenta oziroma obvestila z vpisom v spletni portal eVŠ.
(7) Ob osebni vročitvi dokumenta preko portala eVŠ kandidat elektronsko potrdi elektronsko vročilnico. Dan elektronske potrditve elektronske vročilnice iz prejšnjega stavka se šteje za dan vročitve dokumenta. Če kandidat dokumenta ne prevzame v roku petih dni od dneva prejema informativnega sporočila o elektronsko odloženem dokumentu na portalu eVŠ, velja vročitev za opravljeno z dnem preteka tega roka.
(8) Elektronska vročilnica iz prejšnjega odstavka mora vsebovati naslednje podatke:
– številko dokumenta,
– navedbo prejemnika (kandidata),
– naslov prejemnika (kandidata) in
– datum in uro vročitve.«.
2. člen 
V 37. členu se v četrtem odstavku za peto alinejo dodata novi šesta in sedma alineja, ki se glasita:
»– evropsko študentsko identiteto,
– številko evropske študentske izkaznice,«.
Dosedanje šesta do osma alineja postanejo osma do deseta alineja.
3. člen 
V 56. členu se v drugem odstavku za besedilom »način študija« dodata vejica in besedilo »telefonsko številko, elektronski naslov, davčno številko«.
4. člen 
Za 56. členom se dodajo novi 56.a, 56.b, 56.c in 56.č člen, ki se glasijo:
»56.a člen 
(evidenca prijavljenih, ki jo vodi ministrstvo) 
(1) Ministrstvo vodi evidenco prijavljenih za vpis v šolo (v nadaljnjem besedilu: evidenca prijavljenih za vpis). V evidenci prijavljenih za vpis se vodijo naslednji podatki o prijavljenih za vpis v višješolske študijske programe:
– osebno ime,
– enotna matična številka občana,
– spol,
– datum, kraj, občina in država rojstva,
– državljanstvo,
– stalno prebivališče in naslov za osebno vročanje pošte (ulica, hišna številka, kraj, poštna številka, občina, država),
– telefonska številka in elektronski naslov,
– učni uspeh, predhodno pridobljena izobrazba, relevantna za vpis v višješolske študijske programe,
– imena šol, navedenih v prijavi za vpis,
– imena višješolskih študijskih programov, navedenih v prijavi za vpis,
– kraj izvajanja študija posameznega študijskega programa,
– študijski program in način študija,
– drugi podatki in dokazila iz prijave za vpis, ki so potrebni za izvedbo izbirnega postopka.
(2) Podatki iz evidence prijavljenih za vpis iz prejšnjega odstavka se obdelujejo za vodenje izbirnega postopka za vpis v višješolske študijske programe v skladu s tem zakonom.
56.b člen 
(uporaba evidenc prijavljenih za vpis in dostop do njih) 
(1) Prijavljeni s kvalificiranim digitalnim potrdilom lahko vpogleda svojo prijavo v evidenci prijavljenih za vpis iz prvega odstavka prejšnjega člena najkasneje do izteka roka za naknadni vpis, ki ga določi minister.
(2) Šola in višješolska prijavna služba lahko pridobita podatke iz prvega odstavka prejšnjega člena za vodenje postopkov, povezanih z razpisom za vpis, s povezavo svojega informacijskega sistema z evidenco prijavljenih z uporabo digitalnega potrdila z obojestranskim preverjanjem istovetnosti in avtorizacije.
(3) Podatki iz prejšnjega odstavka se hranijo do izteka roka za naknadni vpis, potem se arhivirajo v anonimizirani obliki. Arhivirani podatki se lahko uporabljajo za statistične in analitične raziskave.
56.c člen 
(zagotavljanje podatkov) 
(1) Podatke za evidenco prijavljenih za vpis iz prvega odstavka 56.a člena tega zakona vnašajo kandidati za vpis z elektronsko prijavo za vpis v višješolske študijske programe. Za zagotavljanje točnosti podatkov prijavljenih ministrstvo pridobi podatke iz prve, četrte, razen datuma rojstva, pete in šeste alineje prvega odstavka 56.a člena tega zakona iz centralnega registra prebivalstva na podlagi podatka o enotni matični številki občana prijavljenega.
(2) Pri prijavi prijavljenega s kvalificiranim digitalnim potrdilom, z AAI-računom ali na način, da je identiteto prijavitelja mogoče ugotoviti, se podatki iz prejšnjega odstavka in podatki, ki se o njem vodijo v eVŠ, prijavljenemu prikažejo ob izpolnjevanju elektronske vloge.
(3) Podatke iz osme alineje prvega odstavka 56.a člena tega zakona o učnem uspehu ter predhodni srednješolski izobrazbi, relevantni za vpis v šolo, ministrstvo pridobi iz centralne evidence udeležencev vzgoje in izobraževanja (v nadaljnjem besedilu: CEUVIZ) oziroma evidence kandidatov splošne in poklicne mature Državnega izpitnega centra, na podlagi podatka o enotni matični številki občana, če obstaja, sicer pa od kandidata.
(4) Za ugotavljanje upravičenosti do vpisa v šolo se na podlagi enotne matične številke občana izmenjajo podatki o predhodnem trajanju izobraževanja kandidata s povezovanjem eVŠ in CEUVIZ.
56.č člen 
(evidenca predavateljev) 
(1) Ministrstvo vodi evidenco predavateljev z namenom ugotavljanja pogojev za imenovanje predavateljev in vodenja postopka o imenovanju predavateljev. Zbirka podatkov obsega:
– osebno ime,
– enotno matično številko občana,
– stalno oziroma začasno prebivališče (ulica, hišna številka, kraj, poštna številka, občina, država),
– stopnjo in smer izobrazbe na posameznih ravneh,
– datum pridobitve pedagoško-andragoške izobrazbe oziroma specialno-pedagoške izobrazbe,
– vrsto in datum podelitve naziva, pridobljenega v vzgoji in izobraževanju,
– datum in področje opravljanja strokovnega izpita, izdajatelja in številko javne listine o opravljenem strokovnem izpitu,
– datum opravljanja nastopnega predavanja in področje, izdajatelja in številko listine, ki to dokazuje,
– datum imenovanja predavatelja in izdajatelja javne listine, ki to dokazuje,
– delovne izkušnje v vzgoji in izobraževanju,
– delovne izkušnje izven vzgoje in izobraževanja,
– delovno dobo (delovna doba v celoti, delovna doba v vzgoji in izobraževanju, pripravništvo),
– podatek o zaposlitvi (ime, sedež, odgovorna oseba),
– identifikacijske podatke višje strokovne šole (ime, naslov), ki vlaga predlog za imenovanje predavateljev (ime, sedež, odgovorna oseba),
– življenjepis (v Europass obliki),
– predmete v študijskih programih, za katere je bil kandidat obravnavan oziroma imenovan,
– dokazila o vidnih pedagoških in strokovnih dosežkih,
– datum obravnave vloge,
– datum sklepa o imenovanju in prenehanju imenovanja,
– podatke o seji komisije za akreditacijo (datum seje, številka seje, številka zadeve).
(2) Podatki v evidenci predavateljev se hranijo eno leto po prenehanju imenovanja predavatelja ali zavrnitvi vloge kandidata za predavatelja, potem se arhivirajo. Arhivirani podatki se lahko v anonimizirani obliki uporabljajo za znanstveno-raziskovalne, razvojne in statistične namene.«.
PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI 
5. člen 
(uskladitev podzakonskega predpisa) 
Podzakonski predpis iz 30. člena zakona se uskladi s tem zakonom do roka za prijavo za vpis v študijsko leto 2025/2026.
6. člen 
(začetek uporabe) 
(1) Novi 56.a, 56.b in 56.c člen zakona se začnejo uporabljati z začetkom roka za prijavo za vpis v študijsko leto 2025/2026.
(2) Novi 56.č člen zakona se začne uporabljati eno leto po začetku veljavnosti tega zakona.
7. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 602-13/23-4/10
Ljubljana, dne 22. septembra 2023
EPA 852-IX
Državni zbor 
Republike Slovenije 
mag. Urška Klakočar Zupančič 
predsednica 
 
 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti