Na podlagi 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 12. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Komen (Uradni list RS, št. 3/21) in 16. člena Statuta Občine Komen (Uradni list RS, št. 80/09, 39/14, 39/16) je Občinski svet Občine Komen na 6. redni seji dne 4. 10. 2023 sprejel
o predmetu in pogojih za podelitev koncesije za opravljanje obvezne gospodarske javne službe »vzdrževanje občinskih javnih cest«
(1) S tem odlokom, kot koncesijskim aktom se določijo predmet in pogoji opravljanja obvezne gospodarske javne službe »vzdrževanje občinskih javnih cest« na območju Občine Komen.
(2) S tem odlokom se določijo:
– dejavnosti ali zadeve, ki so predmet gospodarske javne službe,
– območje izvajanja gospodarske javne službe, uporabnike ter razmerja do uporabnikov,
– pogoje, ki jih mora izpolnjevati koncesionar,
– morebitna javna pooblastila koncesionarju,
– splošne pogoje za izvajanje gospodarske javne službe in za uporabo javnih dobrin, ki se z njo zagotavljajo,
– vrsto in obseg monopola ali način njegovega preprečevanja,
– začetek in čas trajanja koncesije,
– vire financiranja gospodarske javne službe,
– način plačila koncesionarja ali način plačila odškodnine za izvrševanje gospodarske javne službe oziroma varščine,
– nadzor nad izvajanjem gospodarske javne službe,
– prenehanje koncesijskega razmerja,
– organ, ki opravi izbor koncesionarja,
– organ, pooblaščen za sklenitev koncesijske pogodbe,
– druge sestavine, potrebne za določitev in izvajanje gospodarske javne službe,
– način opravljanja obvezne gospodarske javne službe »vzdrževanje občinskih javnih cest« do oddaje koncesije, ki je predmet tega odloka.
Izrazi uporabljeni v tem odloku imajo enak pomen, kot je določen v zakonu, ki ureja ceste, zakonu, ki ureja gospodarske javne službe in v podzakonskih predpisih, ki so izdani na njunih podlagah.
Za vsa vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz prvega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo določila zakona, ki ureja ceste, zakona, ki ureja gospodarske javne službe in podzakonskih predpisov, izdanih na njuni podlagi.
(1) S storitvami javne službe se zagotavlja redno vzdrževanje kategoriziranih občinskih javnih cest, ki obsega dela za ohranjanje javnih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost javnih cest, nadzor nad stanjem javnih cest in cestnega zemljišča ter vzpostavitev prevoznosti javnih cest ob naravnih in drugih nesrečah (v nadaljnjem besedilu: redno vzdrževanje javnih cest).
(2) Dela rednega vzdrževanja so zlasti:
– pregledniška služba,
– redno vzdrževanje prometnih površin,
– redno vzdrževanje cestnih objektov,
– redno vzdrževanje bankin,
– redno vzdrževanje naprav za odvodnjavanje,
– redno vzdrževanje brežin in berm,
– redno vzdrževanje prometne signalizacije in opreme,
– redno vzdrževanje cestne razsvetljave, naprav in ureditev,
– redno vzdrževanje vegetacije,
– zagotavljanje preglednega polja in prostega profila ceste,
– čiščenje cest,
– redno vzdrževanje mejnikov,
– redno vzdrževanje drugih funkcionalnih površin,
– nadzor osnih obremenitev, skupnih mas in dimenzij vozil,
– intervencijski ukrepi in
– zimska služba.
(3) Podrobneje so vrste nalog iz prejšnjega odstavka tega člena ter način njihovega izvajanja določeni v predpisih, ki urejajo vrste vzdrževalnih del na javnih cestah in nivo rednega vzdrževanja javnih cest.
Dejavnost javne službe se kot koncesionirana dejavnost izvaja na vseh kategoriziranih občinskih javnih cestah na celotnem območju Občine Komen.
(1) Kategorizirane občinske javne ceste so tiste občinske javne ceste, ki jih določi in kategorizira občinski svet Občine Komen na predlog župana.
(2) Seznam občinskih kategoriziranih javnih cest ter druge prometne površine, za katere se podeli koncesija in obseg del, določi koncedent v razpisni dokumentaciji.
(3) Če je v času trajanja koncesije dana v javni promet nova kategorizirana občinska javna cesta, oziroma predana v upravljanje občini druga cesta, postane ta kategorizirana občinska javna cesta, ne glede na seznam iz prejšnjega odstavka tega člena, sestavni del kategoriziranih občinskih javnih cest na tem območju koncesije.
(1) Koncesionar je lahko fizična ali pravna oseba, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesionirane gospodarske javne službe. Koncesionar je lahko tudi tuja oseba, če zakon ne določa drugače.
(2) Pogoji, ki jih mora koncesionar izpolnjevati za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesionirane gospodarske javne službe so:
– da je registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet javne službe, ter imeti vsa potrebna dovoljenja za izvajanje dejavnosti, ki je predmet javne službe,
– da izpolnjuje vse potrebne pogoje, ki jih določa zakonodaja s področja javnega naročanja za gospodarski subjekt in osebe, ki so člani upravnega, vodstvenega ali nadzornega organa gospodarskega subjekta ali osebo, ki ima pooblastila za njegovo zastopanje ali odločanje ali nadzor v njem,
– da izpolnjuje finančne pogoje,
– da je organizacijsko, kadrovsko, strokovno in tehnično usposobljen za izvajanje službe,
– da zagotavlja ustrezna finančna zavarovanja,
– da izpolnjuje druge pogoje, ki jih določi koncedent.
(3) Podrobneje se pogoji in način dokazovanja določijo v dokumentaciji za izbor izvajalca javne službe.
Koncesija za opravljanje dejavnosti javne službe iz prvega odstavka 4. člena tega odloka (predmet javne službe) na območju Občine Komen se podeli enemu koncesionarju.
(1) Koncesijsko razmerje se začne s podpisom koncesijske pogodbe.
(2) Koncesija se podeli za obdobje petih (5) let (rok koncesije). Rok koncesije začne teči z dnem sklenitve koncesijske pogodbe, razen če ni v koncesijski pogodbi drugače določeno.
(3) Rok koncesije se lahko v skladu s koncesijsko pogodbo podaljša za največ dve (2) leti.
(1) Koncesionar pridobiva sredstva za izvajanje javne službe iz proračuna občine in drugih virov.
(2) Koncedent zagotavlja koncesionarju plačilo za izvajanje gospodarske javne službe na podlagi dejansko opravljenih del po cenah, dogovorjenih s koncesijsko pogodbo.
Za izvajanje javne službe koncesionar koncedentu ne plačuje koncesijske dajatve.
(1) Nadzor nad izvajanjem koncesije oziroma koncesijske pogodbe izvaja koncedent na podlagi splošnih zahtev in standardov vzdrževanja. Koncedent lahko za posamezna strokovna in druga opravila pooblasti drugo strokovno službo ali drugo institucijo.
(2) Koncesionar mora koncedentu kadarkoli posredovati informacijo o poslovanju in mu omogočiti vpogled v poslovne knjige in evidence v zvezi z izvajanjem koncesije.
Koncesijsko razmerje preneha:
– s prenehanjem koncesijske pogodbe,
– z odkupom koncesije,
– z odvzemom koncesije,
– s prevzemom javne službe v režijo,
– v drugih primerih določenih s koncesijsko pogodbo.
(1) Koncesijska pogodba preneha:
– po preteku časa, za katerega je bila sklenjena,
– z odpovedjo,
– z razdrtjem.
(2) Razlogi in pogoji za odpoved in razdrtje pogodbe ter druge medsebojne pravice in obveznosti ob odpovedi oziroma razdrtju pogodbe se določijo v koncesijski pogodbi.
(1) Z odkupom koncesije preneha koncesijsko razmerje tako, da koncesionar preneha opravljati dejavnost javne službe pred potekom časa trajanja koncesije, koncedent pa v določenem obsegu prevzame objekte in naprave, ki jih je koncesionar zgradil ali pridobil za namen izvajanja dejavnosti javne službe.
(2) Način, obseg in pogoji odkupa koncesije se določijo v koncesijski pogodbi.
(1) Koncedent odvzame koncesijo koncesionarju, ne glede na določila koncesijske pogodbe:
– če ne začne z izvajanjem dejavnosti javne službe v za to določenem roku,
– če je v javnem interesu, da se dejavnost preneha izvajati kot gospodarska javna služba ali kot koncesionirana gospodarska javna služba,
– če dejavnosti ne izvaja redno, strokovno in pravočasno, skratka tako, da je so povzročene motnje v izvajanju dejavnosti,
– če dejavnosti ne izvaja v skladu s predpisi, standardi in navodili koncedenta,
– zaradi ponovljenih in dokazanih grobih kršitev predpisov in določil koncesijske pogodbe,
– če koncesionar kot fizična ali pravna oseba preneha obstajati.
(2) Koncedent mora koncesionarju, pred odvzemom koncesije, dati primeren rok za odpravo kršitev iz tretje, četrte in pete alinee prvega odstavka tega člena.
(3) V primeru odvzema koncesije v skladu z drugo alinejo prvega odstavka tega člena ima koncesionar pravico do odškodnine v skladu z določili zakona, ki ureja področje gospodarskih javnih služb.
(1) Koncedent pridobiva koncesionarje na podlagi javnega razpisa, ob upoštevanju določb zakona, ki ureja javno-zasebno partnerstvo, javno naročanje, ter zakona, ki ureja gospodarske javne službe.
(2) Javni razpis mora vsebovati vsaj navedbe o:
– predmetu in območju koncesije,
– začetku in času trajanja koncesije,
– pogojih, ki jih mora izpolnjevati koncesionar,
– obveznih sestavinah prijave na razpis,
– zahtevanih referencah in drugih dokazilih, ki morajo biti predložena za ugotavljanje sposobnosti prijavitelja,
– merilih, ki bodo vplivala na izbor koncesionarja,
– roku in načinu predložitve prijav,
– roku za izbor koncesionarja,
– roku, v katerem bodo prijavitelji obveščeni o izboru koncesionarja,
– pravnem varstvu.
(3) Javni razpis se objavi na način, kot ga določa zakon, ki ureja javno-zasebno partnerstvo ali drug predpis in na uradni spletni strani občine.
(1) Javni razpis je veljaven, če se nanj prijavi vsaj en prijavitelj, ki izpolnjuje s tem koncesijskim aktom določene pogoje.
(2) Če javni razpis ni uspel, se lahko ponovi.
19. člen
(1) Vsebina javnega razpisa se določi ob smiselni uporabi zakona, ki ureja področje o javno-zasebnem partnerstvu.
(2) Javni razpis mora ob vsebini iz prejšnjega odstavka tega člena vsebovati tudi pogoje, ki jih mora izpolnjevati koncesionar in so določeni v 7. členu tega odloka.
(1) Za izbiro koncesionarja se uporabi postopek v skladu z določili zakona, ki ureja javno-zasebno partnerstvo, ob smiselni uporabi določil zakona, ki ureja javno naročanje in zakona, ki ureja gospodarske javne službe.
(2) Za vodenje postopka razpisa in oceno ponudb imenuje župan občine strokovno komisijo, ki jo sestavljajo predsednik in dva člana. Vsi člani strokovne komisije morajo imeti delovne izkušnje z delovnega področja, da omogočajo strokovno presojo vlog.
Koncesionarja izbere občinska uprava z odločbo na podlagi predloga strokovne komisije iz drugega odstavka prejšnjega člena tega odloka.
Koncesijsko pogodbo v imenu občine sklene župan občine.
(1) Koncesionar lahko prenese izvajanje javne službe na drugo osebo samo z dovoljenjem koncedenta.
(2) Koncedent lahko v celoti ali delno prenese izvajanje javne službe samo v primerih določenih z zakonom, ki ureja področje gospodarskih javnih služb ali zaradi razlogov, določenih v koncesijski pogodbi, drugače pa samo s soglasjem koncesionarja.
(1) Koncesionar mora v okviru objektivnih možnosti izvajati javno službo tudi v nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile.
(2) V primeru iz prejšnjega odstavka tega člena ima koncesionar pravico od koncedenta zahtevati povračilo stroškov, ki so nastali zaradi izvajanja javne službe na območju občine v nepredvidljivih okoliščinah.
(3) Zaradi nepredvidljivih okoliščin, ki so nastale zaradi višje sile, lahko koncesijsko razmerje preneha, vendar samo sporazumno med koncedentom in koncesionarjem.
(1) Za izvajanje gospodarske javne službe je odgovoren koncesionar.
(2) Koncesionar je v skladu z zakonom odgovoren za škodo, ki jo pri izvajanju ali v zvezi z izvajanjem javne službe povzročijo pri njem zaposlene osebe, ali pogodbeni podizvajalci koncedentu, uporabniku ali tretjim osebam.
(3) Za vse morebitne poškodbe in škode, ki bi nastale izključno kot posledica slabo vzdrževanih ali nevzdrževanih površin in opreme, ki je predana v koncesijo, kazensko in odškodninsko odgovarja koncesionar.
(4) Koncesionar je pred sklenitvijo koncesijske pogodbe dolžan iz naslova splošne civilne odgovornosti (vključno z razširitvijo na druge nevarnostne vire) z zavarovalnico skleniti zavarovalno pogodbo za škodo z najnižjo višino enotne zavarovalne vsote za posamezni zavarovalni primer, kot je določena v koncesijski pogodbi (za škodo, ki jo povzroči z nerednim ali nevestnim opravljanjem gospodarske javne službe in za škodo, ki jo pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem javne službe povzročijo pri njem zaposlene osebe).
Koncedent ne odgovarja za škodo, ki jo pri opravljanju koncesionirane javne službe povzroči koncesionar uporabnikom ali drugim osebam.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
(1) Postopek za podelitev koncesije po tem odloku prične župan z objavo javnega razpisa najpozneje v devetdesetih (90) dneh po uveljavitvi tega odloka.
(2) Gospodarska družba, ki ima ob uveljavitvi tega odloka z občino sklenjeno pogodbo za redno vzdrževanje občinskih javnih cest, opravlja dela po tej pogodbi do izteka njenega roka ali do uveljavitve pogodbe sklenjene z izbranim koncesionarjem v skladu s tem odlokom, če do poteka roka navedene pogodbe koncesijska pogodba še ni sklenjena.
(3) Ob zaključku del po pogodbi iz prejšnjega odstavka tega člena je gospodarska družba dolžna na zahtevo koncedenta predati vso dokumentacijo o občinskih cestah.
Ta odlok se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati petnajsti dan po objavi.
Št. 007-0004/2023
Komen, dne 4. oktobra 2023