Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 171. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22, 18/23 – ZDU-1O in 78/23 – ZUNPEOVE), 106.f člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23), drugega odstavka 89. člena in drugega odstavka 18. člena Statuta Občine Ajdovščina (Uradni list RS, št. 79/22) ter 78. in 79. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Ajdovščina (Uradni list RS, št. 79/22) je Občinski svet Občine Ajdovščina na 9. redni seji dne 9. 11. 2023 sprejel
o določitvi pogojev in merila za dodelitev subvencije za zamenjavo kritin ali fasadnih plošč, ki vsebujejo azbestna vlakna
(1) Ta pravilnik ureja pogoje, merila in postopek za dodeljevanje proračunskih sredstev Občine Ajdovščina (v nadaljevanju: občine) v obliki enkratne denarne pomoči (v nadaljevanju: subvencije) za sofinanciranje stroškov naložb oziroma ukrepov varne odstranitve in odvoza azbestnih materialov, prisotnih v kritinah in v fasadnih ploščah stanovanjskih stavb in pomožnih objektov na območju občine Ajdovščina ter pravice in obveznosti prejemnikov, ki jim bo, skladno z določili tega pravilnika, dodeljena subvencija.
(2) Višina sredstev, ki so letno namenjena za odstranjevanje azbestne kritine in fasadnih plošč, je določena v proračunu občine za posamezno leto.
(3) Občina dodeljuje subvencije po tem pravilniku na podlagi javnega poziva, ki se objavi na spletni strani občine.
(4) Dodeljena subvencija mora biti porabljena v skladu z namenom njene dodelitve.
(5) V tem pravilniku uporabljeni izrazi, ki se nanašajo na fizične osebe in so zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za ženski in moški spol.
(1) Upravičenci za pridobitev subvencij po tem pravilniku so:
a) fizične osebe, ki ne opravljajo dejavnosti in:
– so lastniki oziroma solastniki stanovanjskih objektov ali stanovanjskih enot ter pomožnih stanovanjskih prostorov v smislu zakona, ki ureja stanovanjsko področje, ki je v izključni rabi fizičnih oseb;
– so najemniki stanovanjskih objektov ali stanovanjskih enot ter pomožnih stanovanjskih prostorov v smislu zakona, ki ureja stanovanjsko področje, ki se nahajajo na območju občine, ki imajo z lastnikom objekta ali stanovanjske enote sklenjeno najemno pogodbo, v kateri je opredeljena tudi pravica oziroma dolžnost najemnika do vlaganj v objekt in imajo ustrezno soglasje lastnika za odstranitev azbestne kritine oziroma fasadnih plošč.
(2) Pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki so lastniki ali najemniki stanovanjskih objektov ali stanovanjskih enot, ter pomožnih stanovanjskih prostorov v smislu zakona, ki ureja stanovanjsko področje, niso upravičeni do subvencije, čeprav so udeleženi v investiciji glede na pripadajoči solastniški delež.
(3) Občina za vsak javni poziv za dodelitev subvencije posebej določi upravičence in omejitve pri dodeljevanju subvencije.
(4) Občina na svoji spletni strani objavi vse prejemnike subvencije, njihov naslov ter višino subvencije, skladno s predpisi s področja dostopa do informacij javnega značaja, in s področja varstva osebnih podatkov.
(1) Občina bo dodelila subvencijo upravičencu, ki izpolnjuje vse pogoje za pridobitev sofinanciranja stroškov naložbe oziroma ukrepa varne odstranitve in odvoza azbestnih materialov, prisotnih v kritinah in v fasadnih ploščah stanovanjskih stavb na objektih, ki se nahajajo na območju občine in so namenjeni stanovanjski rabi.
(2) Upravičenec lahko pridobi subvencijo v višini, ki krije celoten strošek prevzema odpadne azbestne kritine pri pooblaščenem odjemalcu nevarnih odpadkov na območju občine in do 100 % ostalih stroškov, ki nastanejo pri izvedbi del (odstranitev azbestne kritine oziroma fasadnih plošč, pakiranje v vreče ali ovijanje s folijo, prevoz do odlagališča), vendar največ 20,00 EUR na m2 površin azbestnih kritin oziroma fasadnih plošč, ki se odstranjujejo.
(Postopek za dodeljevanje subvencije)
(1) Postopek za dodelitev subvencije po javnem pozivu se začne z vlogo vlagatelja, ki jo vloži na posebnem obrazcu, ki je del dokumentacije objavljenega javnega poziva.
(2) Vsebina javnega poziva za dodelitev subvencije mora vsebovati:
– pravno podlago za izvedbo javnega poziva;
– predmet javnega poziva (naložbe oziroma ukrepe, za katere lahko upravičenci pridobijo subvencijo) in krajevne skupnosti za območje katerih se dodeljuje subvencija;
– skupni obseg proračunskih sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega poziva;
– upravičence do subvencije;
– navedbo pogojev za dodelitev subvencije;
– merila za dodelitev višine subvencije;
– rok za vložitev vlog;
– naslov, na katerega se vložijo vloge in načini predložitve vloge (elektronski in/ali fizični);
– obvezno vsebino vloge in obvezne priloge;
– določbe o rokih, načinu preverjanja izvajanja naložbe oziroma ukrepa ter sankcijah zaradi neizpolnjevanja določil odločbe, pogodbe, javnega poziva ali tega pravilnika in nenamenske porabe subvencije;
– pogoje in postopek vračila subvencije;
– določbo, da se poslana dokumentacija in dokazila vlagateljem ne bo vračala;
– druge potrebne podatke.
(3) Vloge, prispele na objavljeni javni pozive, se obravnavajo po vrstnem redu prispetja, razen če je v javnem pozivu določeno drugače.
(1) Vloga za dodelitev subvencije se lahko vloži v pisni obliki (napisana ali natisnjena in lastnoročno podpisana oziroma podpisana s kopijo lastnoročnega podpisa) ali odda v elektronski obliki (lahko se odda brez varnega elektronskega podpisa, če je identiteto mogoče ugotoviti na drug zanesljiv način, npr. z EMŠO ali davčno številko, navedeno v vlogi).
(2) Vlogo se lahko odda tudi na drugačen način, opredeljen v posameznem javnem pozivu.
(Postopek za dodelitev subvencije)
(1) Za formalni in vsebinski pregled prispelih vlog ter njihovo ovrednotenje na podlagi meril in kriterijev za vrednotenje prispelih vlog, določenih v javnem pozivu, lahko župan Občine Ajdovščina imenuje tričlansko komisijo, ki pripravi predlog o upravičenosti vlagatelja do subvencije.
(2) Na podlagi predloga iz prejšnjega odstavka izda občinska uprava Občine Ajdovščina (v nadaljevanju: občinska uprava) odločbo o dodelitvi ali zavrnitvi subvencije oziroma sklep o zavrženju.
(3) Pri odločanju o dodelitvi pravice do subvencije se smiselno uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek, v kolikor drug veljavni predpis ne določa drugače.
(1) Vlagatelj nosi dokazno breme, da je upravičen do subvencije po tem pravilniku.
(2) Občinska uprava lahko od vlagatelja zahteva dodatna dokazila, če meni, da je to potrebno za razjasnitev upravičenosti do subvencije, ki jih mora vlagatelj predložiti v roku, ki ga določi občinska uprava s pozivom na dopolnitev.
(3) Vlagatelj sam nosi vse stroške dokazil iz prvega in drugega odstavka tega člena.
(1) Ob nepopolni ali nerazumljivi vlogi občinska uprava v 30 dneh od njene vložitve pozove vlagatelja, naj v določenem roku odpravi pomanjkljivosti, če v tem pravilniku ni drugače določeno.
(2) Poziv na dopolnitev vloge iz prejšnjega odstavka se lahko opravi po pošti ali po elektronski pošti, če v tem pravilniku ni drugače določeno.
(3) Vloga, ki v določenem roku ni dopolnjena ali je neustrezno dopolnjena, se s sklepom zavrže. Sklep se vroči vlagatelju v fizični ali elektronski obliki, skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
(4) Pritožba zoper sklep iz prejšnjega odstavka je dovoljena pritožba.
(Sprememba višine zahtevka)
Sprememba višine zahtevka iz vloge za dodelitev subvencije je dopustna do konca postopka, če odločba še ni bila izdana in je javni poziv še vedno odprt. V primeru znižanja višine zahtevka, je sprememba dopustna tudi, če je javni poziv že zaprt, vendar odločba še ni bila izdana.
(Vrnitev v prejšnje stanje)
(1) Ob zamudi za vložitev vloge za vrnitev v prejšnje stanje ni dovoljeno.
(2) Ob zamudi drugih procesnih dejanj, je vrnitev v prejšnje stanje dovoljena le, če se do vložitve predloga za vrnitev v prejšnje stanje še ni iztekel rok za vlaganje vlog.
(Odločba, ugasnitev pravice do subvencije, pritožba in sklenitev pogodbe)
(1) Občinska uprava odloči o dodelitvi pravice vlagatelja do subvencije z odločbo.
(2) Z odločbo o dodelitvi subvencije se določijo:
– namen, za katerega se subvencija dodeljuje,
– višina ali obseg dodeljene subvencije,
– druga vprašanja in pogoji, ki jih določa ta pravilnik ali določila javnega poziva.
(3) V postopku odločanja o dodelitvi subvencije občinska uprava ne sme izdati delne ali začasne odločbe.
(4) Občinska uprava izda odločbo iz prvega odstavka tega člena najkasneje v 90 dneh od prejema popolne vloge.
(5) Odločba se vroči vlagatelju v fizični ali elektronski obliki, skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
(6) Zoper odločbo je možna pritožba, ki se v zakonitem roku vloži pri organu, ki jo je izdal. O pritožbi odloči župan v 60 dneh od prejema pritožbe. Zoper druge akte občine, izdane v postopku za dodelitev subvencije po tem pravilniku, ni pritožbe, niti ni mogoče začeti upravnega spora, razen če je z njimi postopek odločanja v postopku, ki se vodi po tem pravilniku, ustavljen ali končan.
(7) Pravica do izplačila subvencije se podrobneje uredi s pogodbo, v kateri občina določi:
– namen, za katerega se subvencija dodeljuje,
– višino dodeljene subvencije,
– druge pogoje v skladu z določili javnega poziva, glede na namen dodeljene subvencije.
(8) Če določila iz odločbe, določena na podlagi drugega odstavka tega člena niso izpolnjena ali če se vlagatelj odpove pravici do subvencije, znesek subvencije pa še ni izplačan, pravica do subvencije ugasne. Občinska uprava na pisno zahtevo vlagatelja o tem izda odločbo. Odločba se vroči fizično ali v elektronski obliki, skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
(Posebni primeri odprave, razveljavitve ali spremembe upravnega akta in obnova postopka)
(1) Če občinska uprava po izdaji odločbe, izdane na podlagi javnega poziva, ugotovi, da je bil materialni predpis napačno uporabljen oziroma sploh ni bil uporabljen, da je bilo dejansko stanje ugotovljeno nepopolno ali napačno ali da so podane kršitve pravil postopka, zaradi česar bi bilo treba izdati drugačno odločbo, izda odločbo, s katero odpravi, razveljavi ali spremeni že izdano odločbo, vendar le, če je nova odločba vlagatelju v korist.
(2) Občinska uprava lahko odločbo iz prejšnjega odstavka izda le do sklenitve pogodbe.
(3) Prejšnji odstavek se smiselno uporablja tudi za sklep o zavrženju in sklep o ustavitvi postopka.
(4) Če občinska uprava izve za nova dejstva ali najde ali pridobi možnost uporabiti nove dokaze, ki bi mogli sami zase ali v zvezi z že izvedenimi in uporabljenimi dokazi pripeljati do drugačne odločbe, če bi bila ta dejstva oziroma dokazi navedeni ali uporabljeni v prejšnjem postopku, lahko začne obnovo postopka iz tega razloga po uradni dolžnosti skladno z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek.
(5) Odločbe in sklepi iz te določbe se vročajo vlagatelju skladno s zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
(Medsebojne pravice in obveznosti občine in prejemnika subvencije)
Prejemnik subvencije mora brez odlašanja obvestiti občino o:
– vseh morebitnih odstopanjih od odločbe o dodelitvi subvencije oziroma pogodbe,
– vsaki okoliščini, ki preprečuje ali zavlačuje izvedbo sofinancirane naložbe oziroma ukrepa,
– drugih podatkih, ki bi kakor koli vplivali na razmerje med občino in prejemnikom subvencije.
Subvencije po tem pravilniku se izplačajo v skladu z odločbo iz 11. člena tega pravilnika in sklenjeno pogodbo, ob izpolnitvi pogojev, določenih s posameznim javnim pozivom.
(1) Občinska uprava odvzame pravico do pridobljene in izplačane subvencije z odločbo o odvzemu pravice, če prejemnik ne izpolni zahtev iz odločbe oziroma pogodbe, če je bila sklenjena.
(2) Odločbe, sklepi, pozivi in drugi dokumenti v postopku odvzema subvencije, od katerih začne teči rok, se vročajo prejemniku z osebno vročitvijo, skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.
(3) Že izplačan znesek subvencije mora prejemnik vrniti v 15 dneh po pravnomočnosti odločbe iz prvega odstavka tega člena, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva izplačila, do dneva vračila.
(Nadzor nad namenskostjo porabe subvencije)
(1) Občinska uprava spremlja izvajanje konkretnih naložb oziroma ukrepov na podlagi izdane odločbe in sklenjene pogodbe o dodelitvi subvencije.
(2) Ne glede na določila odločbe in sklenjene pogodbe o dodelitvi subvencije, lahko občinska uprava kadar koli preveri izvajanje pogodbe po upravno pravni, tehnični in finančni plati.
(3) Občinska uprava opravlja tudi oglede sofinanciranih naložb oziroma ukrepov za namene preveritve namenske porabe subvencije.
Ta pravilnik začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne z zagotovitvijo sredstev v proračunu za leto 2024.
Št. 007-0004/2023
Ajdovščina, dne 9. novembra 2023