Na podlagi 115. člena Zakona o urejanju prostora – ZUreP-2 (Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZUreP-3 in 20/22 – odl. US), Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 (Uradni list RS, št. 175/20, 203/20 – ZIUPOPDVE, 15/21 – ZDUOP, 51/21 – ZZVZZ-O, 57/21 – odl. US in 112/21 – ZIUPGT) ter 13. in 18. člena Statuta Občine Radeče (Uradni list RS, št. 37/99, 48/02, 52/02 – popr., 108/05, 110/09, 92/12) je Občinski svet Občine Radeče na 7. redni seji dne 28. 11. 2023 sprejel
o spremembah in dopolnitvah Občinskega prostorskega načrta Občine Radeče (SD OPN 2)
1. člen
(1) S tem odlokom se sprejme Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine Radeče (v nadaljevanju SD OPN 2) (Uradni list RS, št. 99/11, 7/15).
(2) SD OPN 2 se nanašajo na grafični del – spremembe namenske rabe na območju HE Vrhovo in na uskladitev Odloka z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 37/18).
II. SPREMEMBE IN DOPOLNITVE
1. Spremembe grafičnega dela
Spreminjajo se grafični prikazi iz četrtega odstavka 2. člena:
a) V celoti se zamenjajo grafični prikazi:
– pregledna karta občine z razdelitvijo na liste
– pregledna karta občine s prikazom osnovne namenske rabe in ključnih omrežij gospodarske javne infrastrukture.
b) Zamenjata se lista 10 in 16 v grafičnem prikazu:
– prikaz območij enot urejanja prostora, osnovne oziroma podrobnejše namenske rabe prostora in prostorskih izvedbenih pogojev
– prikaz območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture.
2. Spremembe tekstualnega dela
V 17. členu se v prvem odstavku tretja alinea spremembi tako, da se glasi: »DV 1x110 2x110 kV Trbovlje–Radeče –Vrhovo–Boštanj–Sevnica,«, in peta alinea tako, da se glasi: »RTP 110/20 kV Radeče.«
(1) V 38. členu se v tretjem odstavku za prvo povedjo doda nov stavek, ki se glasi: »V občini je potencial za uporabo sončne energije, biomase in geotermalne energije.«
(2) Za tretjim odstavkom se dodajo novi četrti, peti in šesti odstavek, ki se glasijo:
»(4) Potencial za umeščanje naprav za izkoriščanje sončne energije so predvsem strehe stavb, proste površine na območjih okoljske infrastrukture in na območju obstoječih energetskih sistemov.
(5) Potencial za izkoriščanje geotermalne energije so območja s podtalnico. Ob predhodnih raziskavah se na teh območjih za ogrevanje objektov in sanitarne vode lahko uporabljajo toplotne črpalke (voda-voda).
(6) Potencial za izkoriščanje toplote zraka je na celotnem območju občine, zato je za ogrevanje objektov in sanitarne vode smiselna uporaba toplotnih črpalk (zrak-voda).«
V 47. členu se v drugem odstavku spremeniti besedilo zadnje alineje tako, da se glasi: »vrste objektov, določenih v skupnih in podrobnejših prostorskih izvedbenih pogojih, so povzete po predpisu o razvrščanju objektov«.
V 48. členu se celotno besedilo osmega odstavka črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Ne glede na določbe četrte alineje drugega odstavka tega člena velja, da je nameščanje fotonapetostnih naprav in drugih sistemov obnovljivih virov energije na objektih in območjih kulturne dediščine, ki so razglašeni za kulturni spomenik, dopustno izjemoma in sicer, če je namestitev skladna z varstvenim režimom iz odloka o razglasitvi in z namestitvijo niso prizadete varovane vrednote. Skladnost z varstvenim režimom in sprejemljivost glede ohranjanja varovanih vrednot potrdi pristojni organ z izdajo kulturnovarstvenega soglasja. Na objektih in območjih kulturne dediščine, ki ni razglašena za kulturni spomenik, je umeščanje fotonapetostnih naprav in drugih sistemov obnovljivih virov energije dopustno pod pogojem, da se jih namesti na način, da varovane vrednote niso prizadete, kar potrdi pristojna služba z izdajo kulturnovarstvenega soglasja.«
V 51. členu se besedilo tretjega odstavka črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Pri odmikih objektov, ureditev, vegetacije in naprav od osi najbližjega železniškega tira in objektov se upoštevajo določila navodil za gradnjo in posege v progovni in varovalni progovni pas javne železniške infrastrukture.«
V 58. členu se beseda »soglasja« zamenja z besedo »mnenja«.
(1) V 59. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi: »Progovni pas je prostor med osema skrajnih tirov proge, razširjen na vsako stran od osi skrajnih tirov za 6 m v naselju oziroma 8 m zunaj naselja.«
(2) Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
(1) V 60. členu se doda nov tretji in četrti odstavek, ki se glasita:
»(3) Za vsak poseg v varovalni pas elektroenergetskega omrežja si je potrebno pridobiti mnenje pristojnega sistemskega operaterja pod pogoji skladnimi z veljavno področno zakonodajo.
(4) Širina varovalnega pasu za RTP 110 kV je 15 m od zunanje ograje razdelilne ali transformatorske postaje.«
(2) Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta peti in šesti odstavek.
V 63. členu se v drugem odstavku za zadnjim stavkom doda nov zadnji stavek, ki se glasi: »Kolesarskih povezav in pešpoti morajo potekati izven parcel s statusom javno dobro – javna železniška infrastruktura (JD-JŽI) oziroma parcel z namensko rabo PŽ ter izven progovnega pasu železniških prog.«
V 66. členu se doda osmi odstavek, ki se glasi: »Padavinske vode z objektov in pripadajočih površin ne smejo biti speljane v naprave za odvodnjavanje železniške proge. Zaradi novih ureditev se ne sme poslabšati ali ogroziti obstoječega sistema odvodnjavanja železniške proge.«
V 82. členu se doda triintrideseti odstavek, ki se glasi: »Na območju celinskih voda, po katerih je možna plovba, je za gradnjo ali obnovo objektov, ki lahko vplivajo na varnost plovbe, na obali ali v vodi, treba pridobiti soglasje z vidika pogojev za varnost plovbe, ki ga v skladu z zakonodajo, ki ureja plovbo po celinskih vodah, izda organ, pristojen za varnost plovbe.«
V 85. členu se doda osmi odstavek, ki se glasi: »Zaradi protipoplavnih ukrepov, posegov na vodnih zemljiščih in območjih vodne infrastrukture ter ostalih ureditev se ne sme ogroziti sestavnih delov JŽI.«
(1) V 90. členu se doda nov enajsti odstavek, ki se glasi: »Upravljavec javne železniške infrastrukture ne bo zagotavljal dodatnih ukrepov varstva pred hrupom za nove objekte in njihove funkcionalne površine, izvedba vseh ukrepov za zaščito območja in objektov pred negativnimi vplivi železniške proge je obveznost investitorjev novih posegov ali objektov. V vplivno območje infrastrukturnih objektov, kjer so mejne vrednosti kazalcev hrupa za takšne vire že presežene ni dovoljeno umeščati stavb z varovanimi prostori.«
(2) Dosedanji enajsti odstavek postane dvanajsti odstavek.
V 91. členu se v petem odstavku črta zadnji stavek. Nadomesti ga nov zadnji stavek, ki se glasi: »V varovalne pasove elektroenergetskega omrežja napetostnega nivoja 110 kV in več ni dovoljeno umeščati stanovanjskih objektov.«
V naslovu 3.1.13 Ostali odprti prostor se za besedilom OP 13/64 se doda vejica in oznaka »VR 15«.
(1) V 108. členu se v prvem odstavku iz prve alinee izbrišeta besedilo »naftovode, plinovode,«.
(2) V drugem odstavku se v prvi alinei besedilo za besedilom », skladno z Zakonom o kmetijskih zemljiščih,« črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »zadrževalniki za akumulacijo vode za namakanje kmetijskih zemljišč ter vkopani zadrževalniki in podobni objekti za akumulacijo vode, namenjeni namakanju kmetijskih zemljišč in drugi kmetijski rabi.«
(3) V drugem odstavku se v osmi alinei besedna zveza »lokalnih cest« črta in nadomesti z besedilom »občinskih in državnih cest skladno z zakonom, ki ureja ceste«.
V 111. členu se dodata peti in šesti odstavek, ki se glasita:
»(5) V EUP VR 15 se pred posegi v obalni in priobalni pas izdela ustrezne strokovne podlage, ki bodo opredelile omilitvene ukrepe in podale možnosti umeščanja objektov na zadrževalni visokovodni nasip, ki varuje pred poplavno ogroženostjo naselja Vrhovo. Obvezna je izdelava inženirsko-geološkega poročila o stabilnosti terena. Z nobenim posegom v prostor se ne sme povečevati nevarnosti. Izvede se analiza tveganja za pojave pobočnega masnega premika z namenom opredelitve varovalnih ukrepov, ki bi lahko pripomogli k zmanjšanju nevarnosti. S posegi v prostor se ne sme dodatno obremeniti zemljišč ali razbremeniti podnožij zemljišč. Prav tako se z izvajanjem zemeljskih del ne sme pospešiti zamakanja zemljišč in dviga podzemne vode.
(6) Na objektih, ki predstavljajo tako vodno kot energetsko infrastrukturo v nedeljivem razmerju, se dopušča umeščati energetske objekte za proizvajanje električne energije iz obnovljivih virov energije.«
Doda se nov 111.a člen, ki se glasi:
»(območja energetske infrastrukture)
(1) Namenjene so izvajanju dejavnosti gospodarskih služb s področja energetske infrastrukture.
(2) Vrste objektov: elektrarne in drugi energetski objekti, ki so namenjeni izvajanju gospodarskih služb s področja energetike, vključno z vsemi pripadajočimi enostavnimi in nezahtevnimi objekti.«
V naslovu 3.1.14 Usmeritve za izdelavo OPPN se v prvem odstavku na koncu stavka doda vejica in za njo besedilo »VR – Vrhovo«.
(1) V 112. členu se v naslovu člena na koncu navedbe EUP doda vejica in za njo besedilo »VR 15«.
(2) V tabeli se doda nova 11. vrstica, ki se glasi:
»
11. | VR 15 | Lokacijski načrt za HE Vrhovo | Ob spremembah in dopolnitvah obstoječega veljavnega akta ali izdelave novega OPPN se upošteva naslednje: – sončne elektrarne je dopustno postaviti na visokovodne nasipe hidroelektrarne, – v postopku priprave akta je treba pridobiti naravovarstvene smernice, na podlagi katerih bodo opredeljeni tudi konkretni ukrepi za varstvo narave. |
V 116. členu se v tabeli, v tretji vrstici »Vrste nezahtevnih in enostavnih objektov«, v zadnji alinei črta besedilo »in vzletišča«.
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
24. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3503-2/2021/32
Radeče, dne 28. novembra 2023