Uradni list

Številka 28
Uradni list RS, št. 28/2023 z dne 3. 3. 2023
Uradni list

Uradni list RS, št. 28/2023 z dne 3. 3. 2023

Kazalo

Ob-1553/23, Stran 409
Na podlagi 33. člena Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 (Uradni list RS, št. 8/23), Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: izvajalec razpisa) objavlja
javni razpis 
za izbiro organizatorjev skupinske obnovitvene rehabilitacije v letu 2023 
I. Predmet in namen javnega razpisa
1. Predmet javnega razpisa je izbira organizatorjev (v nadaljnjem besedilu: vlagatelj) skupinske obnovitvene rehabilitacije:
– za osebe s paraplegijo;
– za osebe s paralizo;
– za osebe z multiplo sklerozo;
– za osebe z mišičnimi in živčno-mišičnimi boleznimi;
– za osebe s cerebralno paralizo;
– za osebe z najtežjo obliko generalizirane psoriaze;
– za otroke z juvenilnim revmatoidnim artritisom, sladkorno boleznijo in fenilketonurijo;
– za otroke s celiakijo.
2. Namen javnega razpisa je financiranje skupinske obnovitvene rehabilitacije.
II. Pogoji za udeležbo vlagatelja, ki je organizator obnovitvene rehabilitacije
1. Na tem razpisu lahko sodelujejo vsi vlagatelji, ki so registrirani v skladu z Zakonom o društvih.
2. Vlagatelj mora biti reprezentativna invalidska organizacija, ki ji je priznan ta status v skladu z zakonom, ki ureja invalidske organizacije, in je hkrati interesno združenje po medicinski diagnozi (mišične in živčno-mišične bolezni, paraplegija, cerebralna paraliza, multipla skleroza in paraliza) iz I. točke tega razpisa, za katero organizira skupinsko rehabilitacijo oziroma skupinsko usposabljanje.
3. Če za posamezno medicinsko diagnozo iz prejšnje točke reprezentativna invalidska organizacija ne obstaja ali se ne prijavi na javni razpis, je lahko vlagatelj humanitarna organizacija za kronične bolnike za posamezno medicinsko diagnozo, ki ji je priznan ta status v skladu z zakonom, ki ureja humanitarne organizacije, in je hkrati interesno združenje za kronično bolezen (psoriaza, otroci s kroničnimi boleznimi – juvenilni artritis, sladkorna bolezen, fenilketonurija in celiakija), za katero organizira skupinsko rehabilitacijo oziroma skupinsko usposabljanje.
III. Višina sredstev, ki so na razpolago in obdobje, v katerem morajo biti porabljena
1. Višina sredstev za financiranje programa skupinske obnovitvene rehabilitacije v letu 2023 znaša 4.003.093,20 EUR. Izbrani vlagatelj lahko izstavi e-račun za opravljeno storitev najkasneje do 15. 11. 2023.
2. Ministrstvo zagotavlja sredstva iz proračunske postavke 221092 Programi pomoči ranljivim skupinam in ukrepa številka 2711-23-0005 Zdravstveno varstvo ranljivih skupin.
IV. Merila, ki bodo uporabljena pri ocenjevanju vlog in izbiri vlagateljev
1. Zagotovitev višjega števila udeležencev glede na planirano število ob določenih sredstvih: 0–2 točki.
Po tem merilu se bo vrednotilo število udeležencev, ki jim bo izbrani vlagatelj omogočil koriščenje skupinske obnovitvene rehabilitacije. Največje možno število točk je dve.
število udeležencev
število točk
do 30 % glede na plan
0
od 31 % do 70 % glede na plan 
1
71 % in več glede na plan 
2
2. Zagotovitev programa rehabilitacije, ki bo celovit in bo vključeval optimalni delež fizikalne terapije in aktivnosti za socialno vključenost: 0–3 točke.
Po tem merilu se bo vrednotilo število in pogostost storitev fizikalne terapije, ki jih bo izbrani vlagatelj omogočil uporabnikom skupinske obnovitvene rehabilitacije. Največje možno število točk je tri.
pogostost fizioterapije
število točk
5 krat v 7 dneh
1
6 krat v 7 dneh
2
7 krat v 7 dneh
3
3. Predložitev priporočila ustreznih klinik, inštitutov ali drugih zdravstvenih zavodov, oziroma priznanih strokovnjakov s področja medicine, da je vlagatelj primeren za organizacijo skupinske obnovitvene rehabilitacije. Po tem merilu bo vlagatelj, ki bo priložil vsaj eno priporočilo, pridobil eno točko. Več priporočil ne prinaša večjega števila točk.
Priloženo priporočilo
število točk
da
1
ne
0
V primeru, da zberejo vlagatelji enako število točk ali da vlagatelj ponudi večje število oseb, kot je predvideno, se program razdeli po sorazmerni strukturi števila prijavljenih udeležencev.
V. Splošni pogoji
1. Izbira vlagateljev skupinske obnovitvene rehabilitacije ne bo pogojevana s članstvom v društvu.
2. Vlagatelji skupinske obnovitvene rehabilitacije morajo biti izbrani izključno s triažo. Posamezni udeleženec skupinske obnovitvene rehabilitacije ima lahko hkrati samo enega spremljevalca ali osebnega asistenta.
3. Vlagatelj mora v postopku izbire upravičenih oseb imeti ustanovljeno komisijo za pritožbe.
4. Za udeležbo na skupinski obnovitveni rehabilitaciji vlagatelj ne sme zahtevati napotnice ali delovnega naloga izbranega osebnega zdravnika.
5. Vlagatelj mora zagotoviti ustrezno vodenje, ki ga strokovno izvaja ustrezna klinika ali inštitut ali drug zdravstveni zavod.
6. Vlagatelj, ki kandidira za organiziranje skupinske obnovitvene rehabilitacije mora izpolnjevati zahteve za organizacijo skupinske obnovitvene rehabilitacije:
a) zagotoviti izvajanje skupinske obnovitvene rehabilitacije z namenom ohranjanja ali izboljšanja telesne zmogljivosti, pridobivanje socialnih in življenjskih veščin
b) zagotoviti izvajanje individualne in skupinske obravnave, ki ima za cilj utrjevanje zavesti o pomembnosti neodvisnega življenja in kompleksno bio-psihosocialno rehabilitacijo oseb
c) zagotoviti skupinsko obnovitveno rehabilitacijo v okolju brez gibalnih ovir, opremljenem s potrebno negovalno opremo, kot so npr. stropna dvigala, električne postelje, prilagojene sanitarije in z namensko zdravstveno opremo
d) zagotoviti prvi zdravniški pregled, ki vključuje oceno bolnikovih funkcijskih sposobnosti ob prihodu na skupinsko obnovitveno rehabilitacijo, fizioterapevtsko testiranje in dokumentiranje, individualno in skupinsko balneofizikalno terapijo in kontrolni zdravniški pregled z odpustnim pismom oziroma oceno bolnikovih funkcijskih sposobnosti ob odpustu
e) zagotoviti asistirane vaje, skupinske vaje, aktivno vadbo, različne vrste protibolečinskih terapij, izvajanje tehnik psihofizične relaksacije
f) zagotoviti ustrezni strokovni kader, ki ga sestavljajo zdravniki, fizioterapevti, medicinske sestre, bolniške negovalke in ostalo pomožno osebje
g) zagotoviti poleg odobrenih osebnih spremljevalcev tudi 24-urno dežurno službo
h) zagotoviti strokovna predavanja za udeležence skupinske obnovitvene rehabilitacije in njihove spremljevalce, kako ohranjevati zdravje z ustreznimi vajami v domačem okolju, kako izbirati ustrezne ortopedske in tehnične pripomočke, kako prilagajati pogoje bivanja na domu, kako spoznavati sprožilce bolezni in kako se jim izogniti, kaj lahko oseba sama naredi na področju prehrane, psihične stabilnosti, o sodelovanju in vključevanju v socialno okolje.
7. Vlagatelj, ki kandidira za organiziranje skupinske obnovitvene rehabilitacije za otroke s cerebralno paralizo, presnovnimi motnjami ali celiakijo bo poleg zgoraj navedenih pogojev zagotovil tudi:
– da bo osnovna vsebina programa za otroke s cerebralno paralizo zajemala timsko diagnostično obravnavo, vsakodnevne individualne obravnave pri razvojnem nevrofizioterapevtu oziroma strokovnjaku druge specialnosti, skupinske psihosocialne obravnave in družabne aktivnosti, sprostitvene in rekreativne dejavnosti za otroke in starše, šolo za starše – usposabljanje za »koterapevtsko« delo z otrokom doma, s pomočjo vaj, demonstracij, predavanja in pogovori o cerebralni paralizi, otrokovem razvoju, igri, komunikaciji, negi – s pomočjo strokovnega tima ter zunanjih sodelavcev, organiziral učne delavnice za otroke o možnostih nadaljnjega šolanja in izbiri poklica
– da bodo strokovne programe za otroke s cerebralno paralizo pripravili vodje strokovnih timov izhajajoč iz slovenske doktrine rehabilitacije otrok s cerebralno paralizo ter večletnih izkušenj izvajanja zdravstveno-terapevtskih kolonij
– da bo osnovna vsebina programa za otroke s presnovnimi motnjami omogočila vaje o vodenju bolezni (odvzem krvi, delo z aparatom za merjenje sladkorja v krvi, določitev krvnega sladkorja), predavanje zdravnika, medicinske sestre o pomenu inzulina v človeškem telesu, prebavi in presnovi hranil, o kroničnih zapletih bolezni, o pravilni aplikaciji inzulina, o pomenu higiene, nege nog …
– različne proste aktivnosti skozi katere se otroci učijo samostojnosti pri oblačenju, hranjenju, osebni higieni in drugih vsakodnevnih opravilih
– v okviru programa skupinske obnovitvene rehabilitacije za otroke s celiakijo vzgojitelje, ki poznajo bolezen in obvladajo brezglutensko dieto
– za starejše udeležence (šolarje, dijake) s celiakijo »šolo celiakije« z zaključnim testom.
VI. Rok za predložitev vlog in način predložitve vlog
1. Vloge morajo biti oddane priporočeno po pošti na naslov izvajalca razpisa: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Miklošičeva cesta 24, 1000 Ljubljana, najkasneje do 10. 3. 2023.
2. Vloge za dodelitev sredstev morajo biti dostavljene v zaprti ovojnici tako, da je pri odpiranju vlog možno preveriti, da so zaprte tako, kot so bile predane, na spodaj navedeni naslov tako, da je na ovojnici napisano:
– v desnem spodnjem kotu naziv in naslov izvajalca razpisa:
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Miklošičeva cesta 24, 1000 Ljubljana;
– v levem spodnjem kotu, vidno označeno:
»Ne odpiraj – vloga za javni razpis skupinska obnovitvena rehabilitacija«;
– v levem zgornjem kotu:
naziv in naslov pošiljatelja.
3. Vse stroške povezane s pripravo in predložitvijo vlog nosijo vlagatelji sami. Ministrstvo ali izvajalec razpisa v nobenem primeru nista odgovorna za te stroške, ne gleda na potek in izid postopka. Če vloga ne bo označena na navedeni način, Ministrstvo ali izvajalec razpisa ne prevzemata nobene odgovornosti za morebitno izgubo takšne vloge ali njeno prezgodnje odpiranje.
VII. Odpiranje vlog za dodelitev sredstev
1. Odpiranje vlog ne bo javno.
2. Komisija, ki jo bo za potrebo izvedbe razpisa imenoval izvajalec razpisa, bo opravila strokovni pregled vlog ter jih ocenila na podlagi pogojev in meril, ki so navedeni v razpisni dokumentaciji ter o tem pripravila poročilo, na podlagi katerega bodo izbrani upravičene osebe.
3. Na odpiranju se bo preverila pravočasnost, ustrezna označenost ovojnic in formalna popolnost prispelih vlog.
4. Nepravočasne in nepravilno označene vloge bodo izločene in po končanem postopku odpiranja vlog, neodprte vrnjene vlagateljem.
5. Vlagatelji s formalno nepopolno vlogo bodo pozvani k dopolnitvi. Rok za dopolnitev vloge je 2 delovna dneva od prejema poziva za dopolnitev. Izvajalec razpisa poziva k dopolnitvi vloge izključno po elektronski pošti navedeni na s strani vlagatelja izpolnjenem obrazcu 1 razpisne dokumentacije, tako, da se zagotovi potrdilo ali drug listinski dokaz o prejemu.
6. Vlagatelj v dopolnitvi ne sme spreminjati vsebine same vloge, temveč lahko vlogo dopolni samo z manjkajočim dokumentom oziroma odpravi drugo formalno pomanjkljivost. Dopolnitve se posreduje po elektronski pošti, razen če je potrebno priložiti originalno listino.
7. Vloga, ki jo prijavitelj ne bo dopolnil pravočasno oziroma v skladu z razpisno dokumentacijo in pozivom za dopolnitev, bo zavržena.
8. Izvajalec razpisa bo vloge vlagatelja, ki ne bodo na način iz tega razpisa in razpisne dokumentacije izpolnjevale pogojev (pogoje za kandidiranje in splošne pogoje), ne bo ocenjeval, temveč jo bo zavrnil.
VIII. Rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa
1. Vlagatelji bodo o izidu javnega razpisa s sklepom o izboru obveščeni najpozneje v 45 dneh po izteku roka za predložitev vlog.
2. Izvajalec razpisa bo izbranim vlagateljem posredoval sklep o izbiri in jih hkrati pozval k podpisu pogodbe z Ministrstvom za zdravje, (v nadaljnjem besedilu: Ministrstvo). Izbrani vlagatelj bo podpisal pogodbo z Ministrstvom. Če se izbrani vlagatelj v roku 8 dni od prejema poziva nanj ne bo odzval, se bo štelo, da je umaknil vlogo.
3. V primeru, da se neizpolnjevanje pogojev ugotovi po podpisu pogodbe o financiranju, Ministrstvo lahko odstopi od pogodbe o financiranju, pri čemer je predlagatelj dolžan vrniti vsa že prejeta sredstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva prejema do dneva vračila.
IX. Kraj in čas, kjer lahko zainteresirani dvignejo razpisno dokumentacijo: razpisna dokumentacija je od dneva te objave do izteka roka za predložitev vlog dosegljiva na spletni strani http://www/zzzs.si.
X. Dodatne informacije v zvezi z razpisom
Za dodatna pojasnila v zvezi z razpisno dokumentacijo ali s pripravo vloge za dodelitev sredstev, lahko potencialni vlagatelj pošlje izvajalcu razpisa pisni zahtevek za dodatno pojasnilo najkasneje do 8. 3. 2023.
Vlagatelj naslovi zahtevek za dodatno pojasnilo na elektronski naslov: darja.kusar@zzzs.si, s pripisom: »Pojasnila – javni razpis–skupinska obnovitvena rehabilitacija«.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti