Na podlagi 82. člena, četrtega odstavka 115. člena in druge alineje četrtega odstavka 289. člena v povezavi s prvim odstavkom 119. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZUreP-3 in 20/22 – odl. US) in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 27/08 – odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 – odl. US, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odl. US, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) ter 19. člena Statuta Občine Brežice (Uradni list RS, št. 100/21) je Občinski svet Občine Brežice na 7. redni seji dne 12. 2. 2024 sprejel
o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za umestitev fotonapetostne elektrarne na območju odlagališča za sedimente D2
(podlaga in predmet OPPN)
(1) S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt (v nadaljnjem besedilu OPPN) za umestitev fotonapetostne elektrarne na območju odlagališča za sedimente D2.
(2) OPPN se sprejme ob upoštevanju Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Brežice (Uradni list RS, št. 41/19 – uradno prečiščeno besedilo in 80/21).
(3) Identifikacijska številka prostorskega akta v zbirki prostorskih aktov je 3054.
(1) Tekstualni del (odlok)
1. Opis prostorske ureditve
– 1.1. Namen OPPN in načrtovana prostorska ureditev
– 1.2. Območje OPPN in ureditev izven območja OPPN
2. Umestitev načrtovane ureditve v prostor
– 2.1 Vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji
– 2.2 Rešitve načrtovane ureditve
– 2.3 Pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo
3. Pogoji glede križanj oziroma prestavitev gospodarske javne infrastrukture ter priključevanja nanjo
4. Rešitve in ukrepi za varstvo kulturne dediščine
5. Rešitve in ukrepi za ohranjanje narave, varovanje zdravja ljudi, varstvo okolja in naravnih virov
6. Rešitve in ukrepi za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom
7. Etapnost izvedbe prostorske ureditve in drugi pogoji za izvajanje OPPN
8. Velikost dopustnih odstopanj
(2) Grafični del
B1a Izsek iz grafičnega dela občinskega prostorskega načrta – prikaz območij enot urejanja prostora ter osnovne oziroma podrobnejše namenske rabe prostora | 1:5.000 |
B1b Izsek iz grafičnega dela občinskega prostorskega načrta – prikaz območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture | 1:5.000 |
B2 Območje občinskega podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem | 1:2.500 |
B3 Prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji | 1:10.000 |
B4 Ureditvena situacija s priključitvijo na infrastrukturo in prerezom | 1:2.500/1.000/50 |
B5 Prikaz ureditev, potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom | 1:2.500 |
B6 Prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave | 1:2.500 |
B7 Načrt parcelacije | 1:2.000 |
(3) Spremljajoče gradivo
C1 Izvleček iz hierarhično višjih prostorskih aktov
C2 Izhodišča za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta
C3 Podatki iz prikaza stanja prostora
C4 Seznam strokovnih podlag, na katerih temeljijo rešitve prostorskega akta
C5 Soglasje upravljavca in soglasje Vlade RS za načrtovanje na območju DPN
C6 Mnenja nosilcev urejanja prostora
C7 Elaborat ekonomike
C8 Dokumentacija iz postopka okoljske presoje
C9 Obrazložitev in utemeljitev prostorskega akta
C10 Povzetek za javnost
1. Opis prostorske ureditve
1.1. Namen OPPN in načrtovana prostorska ureditev
(namen OPPN in načrtovana ureditev)
(1) S tem OPPN se, z namenom hitrejšega doseganja podnebnih ciljev Slovenije na področju energetike in obnovljivih virov energije, podrobneje načrtuje umestitev fotonapetostne elektrarne predvidene nazivne električne moči približno 4 MWp.
(2) Fotonapetostna elektrarna se umesti na levem bregu reke Save, na območju načrtovanega odlagališča za sedimente D2, ob akumulacijskem bazenu hidroelektrarne Brežice.
(3) Z OPPN se določijo usmeritve v zvezi s posegi v prostor, vrste možnih posegov v prostor ter pogoji za njihovo izvedbo.
1.2. Območje OPPN in ureditve izven območja OPPN
(1) Območje OPPN se nahaja na levem bregu akumulacijskega bazena hidroelektrarne Brežice, približno 1,7 km gorvodno od jezovne zgradbe hidroelektrarne. Gre za območje načrtovanega odlagališča za sedimente z oznako D2.
(2) Območje, kjer je predvidena umestitev fotonapetostne elektrarne, zajema zemljišča oziroma dele zemljišč z naslednjimi parcelnimi številkami: 6404/2, 3461/34-del, 3501/16, 6404/3-del, 3501/14, 6424/2, vse k.o. 1301 Krška vas.
(3) Zaradi eventualne postavitve informativnih tabel oziroma ureditve učne poti ob obstoječi večnamenski poti, so v območje OPPN zajeti tudi deli zemljišč s parcelnimi številkami: 3501/13, 3501/15, 6404/4, 6404/8 in 6424/5, vse k.o. 1301 Krška vas (na tem območju gradnja elektrarne ni predvidena).
(4) Območje OPPN je velikosti cca 5,1 ha. Od tega je za umestitev fotonapetostne elektrarne predvidena površina cca 4,4 ha.
(5) Območje OPPN s potekom meje je prikazano na grafičnih načrtih.
(ureditve izven območja OPPN)
(1) Izven meje območja OPPN se, na podlagi Uredbe o državnem prostorskem načrtu za območje hidroelektrarne Brežice (Uradni list RS, št. 50/12 in 69/13), umestijo: srednjenapetostni (v nadaljnjem besedilu SN) priključni kablovod, preko katerega se fotonapetostna elektrarna priključi na SN omrežje hidroelektrarne Brežice ter signalni in krmilni kabli za potrebe komunikacije ter nadzora in vodenja fotonapetostne elektrarne (komunikacijsko omrežje).
(2) Srednjenapetostno omrežje in komunikacijsko omrežje iz prejšnjega odstavka se izven območja OPPN načrtuje ob akumulacijskem bazenu, in sicer od območja OPPN do zgradbe hidroelektrarne Brežice. Trasa bo predvidoma potekala ob drenažnem kanalu oziroma ob vzdrževalni oziroma večnamenski poti akumulacijskega bazena hidroelektrarne Brežice.
(3) Izven območja OPPN se na podlagi Uredbe o državnem prostorskem načrtu za območje hidroelektrarne Brežice (Uradni list RS, št. 50/12 in 69/13) v sodelovanju strokovnjaka zagotovi tudi nadomestitev gnezdilne stene za čebelarja. Potencialno primerna lokacija za nadomestitev je na območju nadomestnega habitata NH5. Zagotovi se tudi nadomestna mlaka, in sicer na zemljišču s parcelno številko 6479/2, k.o. 1301 Krška vas ali na drugi lokaciji, usklajeni z Zavodom za varstvo narave. Območje severno in jugovzhodno od območja fotonapetostne elektrarne se zasadi z značilnimi domorodnimi grmovno-drevesnimi vrstami, ki ne vplivajo na delovanje fotonapetostne elektrarne.
2. Umestitev načrtovane ureditve v prostor
2.1. Vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji
(1) Fotonapetostna elektrarna se umesti na območje načrtovanega odlagališča sedimentov D2. Predstavlja začasno ureditev, dokler ne bo potrebno, da se območje nameni svoji prvotni funkciji, torej ravnanju z nanosi oziroma sedimenti. Iz elaborata »Upravljanje z nanosi v pretočnih akumulacijah HE v upravljanju HESS, d.o.o. in analiza z vidika umeščanja fotonapetostne elektrarne na območje deponije za nanose D2« (izdelal HESS, d.o.o., april 2022) izhaja, da bo območje odlagališča D2 v mirovanju vsaj še 30 let. Toliko pa znaša tudi predvidena življenjska doba fotonapetostne elektrarne, zato izvedba in uporaba prostorske ureditve, načrtovane z DPN, ne bo onemogočena. V kolikor bi se potreba po odlaganju sedimentov na tej lokaciji vseeno izkazala že prej, je fotonapetostno elektrarno možno prestaviti ali odstraniti.
(2) Fotonapetostna elektrarna se umesti na območju obstoječega energetskega sistema hidroelektrarne Brežice, ki je s spremljajočimi ureditvami že spremenil prostorska razmerja. Lokacija je vidna iz zraka in večnamenskih oziroma vzdrževalnih poti, ki potekajo ob območju. Izdela se zasnova krajinske ureditve okolice fotonapetostne elektrarne.
(3) Z namenom vzpostavitve koridorja za divjad oziroma ekološke povezljivosti območja, se ograja fotonapetostne elektrarne umesti najmanj 20 m od vzdrževalne-poljske poti, ki poteka ob desnem bregu Močnika.
(4) V bližini načrtovane fotonapetostne elektrarne ni poselitvenih območij. Zaradi tehničnih, tehnoloških in funkcionalnih razlogov se fotonapetostna elektrarna umesti v bližino hidroelektrarne Brežice.
2.2. Rešitve načrtovane ureditve
(1) Območje OPPN je dostopno preko obstoječih večnamenskih in vzdrževalnih poti, zgrajenih v sklopu hidroelektrarne Brežice.
(2) Fotonapetostna elektrarna je sestavljena iz:
– fotonapetostnih modulov, ki zbirajo sončno energijo in jo pretvorijo v električni tok,
– razsmernikov, ki pretvarjajo enosmerni tok v izmenični tok,
– kabelskih povezav med posameznimi elementi,
– števca, ki služi za merjenje proizvedene električne energije,
– nosilne konstrukcije,
– ene ali več transformatorskih postaj, ki pretvarjajo nizko napetost na višji napetostni nivo in se priključujejo na SN omrežje. SN omrežje služi za prenos proizvedene električne energije.
(3) Okoli fotonapetostne elektrarne se uredi pot, preko katere se izvaja vzdrževanje elektrarne. Zahodni rob območja fotonapetostne elektrarne se lahko zasadi z grmovnicami in drugo vegetacijo. Okoli elektrarne je načrtovana zaščitna ograja, ki se arhitekturno oblikuje na način, da se spaja z okolico.
2.3. Pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo
2.3.1. Prostorski izvedbeni pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor
(vrste dopustnih osnovnih in pomožnih objektov glede na namen)
(1) V skladu z Uredbo o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 96/22) je na celotnem območju OPPN dopustna gradnja naslednjih osnovnih in pomožnih objektov:
– 2 Gradbeni inženirski objekti, od teh:
– 21 Objekti prometne infrastrukture
– 22 Cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi
– 23 Industrijski kompleksi, od teh:
– 23021 Elektrarne in drugi energetski objekti
– 24 Drugi gradbeni inženirski objekti, od teh:
– 24205 Objekti za preprečitev zdrsa in ograditev
– 24208 Drugi gradbeni inženirski objekti, ki niso uvrščeni drugje.
(2) Dopustna je tudi umestitev objektov iz petega odstavka 11. člena Uredbe o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 96/22).
(vrste dopustnih dejavnosti)
Na območju OPPN je v času delovanja fotonapetostne elektrarne dopustno izvajanje naslednje dejavnosti, določene v Uredbi o uvedbi in uporabi standardne klasifikacije dejavnosti (Uradni list RS, št. 69/07, 17/08):
– (D) Oskrba z električno energijo, plinom in paro.
(vrste gradenj in drugih posegov)
Na območju OPPN so dopustne naslednje izvedbe gradbenih in drugih del pod pogoji tega odloka:
– novogradnje,
– rekonstrukcije,
– manjše rekonstrukcije,
– vzdrževanje objektov,
– vzdrževalna dela v javno korist,
– odstranitve in
– spremembe namembnosti.
2.3.2. Prostorski izvedbeni pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja
(fotonapetostna elektrarna in druge spremljajoče ureditve)
(1) Lega fotonapetostne elektrarne: fotonapetostni moduli se umestijo znotraj gradbene parcele fotonapetostne elektrarne, razvidne iz Načrta parcelacije, ki je sestavni del OPPN.
(2) Fotonapetostni moduli se postavijo v vrste in orientirajo v smeri proti jugu. Načrtovana je postavitev prostostoječih fotonapetostnih modulov naklona med 15° in 35°, ki so povezani s tlemi preko konstrukcije.
(3) Velikost: predvidena je postavitev večjega števila fotonapetostnih modulov skupne inštalirane moči okvirno 4 MWp. Tlorisna površina celotne fotonapetostne elektrarne bo odvisna od izbranega tipa fotonapetostnih modulov. Višina fotonapetostne elektrarne nad urejeno koto terena je do 4 m. Čez višino fotonapetostne elektrarne se lahko dvigajo še lovilne palice strelovodnega sistema. Nosilni stebri za namen tehničnega varovanja in razsvetljave, ki jih je dopustno postaviti na območju OPPN, se izvedejo v standardnih dimenzijah oziroma v skladu s tehnološkimi zahtevami.
(4) Oblikovanje: skladno s tehnološkimi zahtevami; uporabijo se fotonapetostni moduli, ki čim manj odbijajo svetlobo oziroma odsevajo. Barva okvirjev naj bo nevpadljiva, tako da bo vizualni vpliv čim manjši.
(5) Ureditev okolice objekta: za postavitev fotonapetostne elektrarne se izvedejo gradbena dela, s katerimi se zagotavlja poplavna varnost (nasipi), poravna obstoječ teren ipd. Vzdrževanje terena se po postavitvi fotonapetostne elektrarne zagotavlja s košnjo. Na območju OPPN se uredi površina za parkiranje vzdrževalnih vozil. Zahodni rob območja fotonapetostne elektrarne se lahko zasadi z grmovnicami in drugo vegetacijo, ki ne ovira delovanja fotonapetostne elektrarne. Okoli elektrarne se postavi zaščitna ograja, ki se arhitekturno oblikuje na način, da se spaja z okolico. Izdela se zasnova krajinske ureditve okolice fotonapetostne elektrarne.
(6) Ob večnamenski poti se lahko uredi učna pot (postavijo se informativne table, urbana oprema ipd.).
2.3.3. Prostorsko izvedbeni pogoji in merila za parcelacijo
(1) V načrtu parcelacije, ki je sestavni del OPPN, je gradbena parcela določena fotonapetostni elektrarni.
(2) Gradbena parcela fotonapetostne elektrarne sega od roba načrtovanega odlagališča sedimentov do obstoječih ureditev v sklopu HE Brežice.
3. Pogoji glede križanj oziroma prestavitev gospodarske javne infrastrukture ter priključevanja nanjo
Po javno dostopnih podatkih na območju OPPN ni evidentirane gospodarske javne in druge infrastrukture, ki jo je treba zaradi izvedbe načrtovane ureditve prestaviti, zamenjati oziroma zaščititi.
(elektroenergetsko in komunikacijsko omrežje)
(1) Fotonapetostna elektrarna bo na elektroenergetsko omrežje priključena preko hidroelektrarne Brežice.
(2) Načrtovan je priklop preko srednjenapetostnega priključka, zato se v sklopu fotonapetostne elektrarne načrtuje tudi izvedba ene, lahko tudi več transformatorskih postaj.
(3) Za potrebe komunikacije se ob srednjenapetostnem elektroenergetskem omrežju načrtuje tudi izvedba komunikacijskega omrežja.
4. Rešitve in ukrepi za varstvo kulturne dediščine
(varstvo kulturne dediščine)
(1) Na območju urejanja ter v območju vplivov novih posegov ni enot kulturne dediščine, vpisanih v register nepremične kulturne dediščine, zato posebni ukrepi niso potrebni.
(2) Načrtovane ureditve so od mestnega jedra Brežice oddaljene več kot kilometer.
5. Rešitve in ukrepi za ohranjanje narave, varovanje zdravja ljudi, varstvo okolja in naravnih virov
(življenjski prostor divjadi)
(1) Za zagotovitev nemotenega prehajanja poljskemu zajcu in poljskim kuram se na vzhodni in severni strani elektrarne, na najmanj treh 10 metrskih odsekih, ograja dvigne vsaj 30 cm od tal.
(2) Travna ruša pod in med fotonapetostnimi moduli se ne vzdržuje (kosi) med 1. marcem in 31. julijem, kar omogoča prostor za gnezdenje, poleganje in vzrejo mladičev male divjadi.
(3) Po preteku življenjske dobe fotonapetostne elektrarne naj se območje uporablja v skladu z določili uredbe o državnem prostorskem načrtu za območje hidroelektrarne Brežice.
(1) Dela naj se prilagodijo aktivnemu razmnoževalnemu delu obdobja ključnih živalskih vrst (dvoživke, močvirska sklednica, čebelar), izvajajo naj se v obdobju od 15. novembra. do 15. februarja.
(2) V vrhnji sloj zemljine naj se posega s previdnostjo. Če se pri delih odkrije jajca, se o tem obvesti Zavod RS za varstvo narave.
(3) V sodelovanju s strokovnjakom se pred postavitvijo fotonapetostne elektrarne zagotovi nadomestitev izgubljenih naravovarstveno pomembnih struktur: mlako in gnezdilno steno za čebelarja ter izvede dodatne zasaditve, skladno z določili tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
(1) Območje OPPN se ne nahaja na območju vodnih virov.
(2) Varstvo voda in tal se zagotavlja z ustreznim zbiranjem odpadkov in ustreznim ravnanjem v času postavitve fotonapetostne elektrarne, ki mora biti skladno s predpisi s področja voda in varstva okolja.
(3) Možnost razlitja nevarnih snovi obstaja v primeru izliva pogonskih goriv in olj iz gradbenih strojev ter naprav na gradbišču v času postavitve fotonapetostne elektrarne. Vsako razlitje nevarnih snovi je treba sanirati.
(4) Za preprečitev morebitnih vplivov na podzemne vode se načrtujejo ustrezni ukrepi za preprečitev morebitnega onesnaženja.
Fotonapetostna elektrarna ne povzroča emisij, povezanih z varstvom zraka, zato posebni ukrepi niso potrebni.
(1) Delovanje fotonapetostne elektrarne ne povzroča emisij, povezanih s hrupom.
(2) V času postavitve fotonapetostne elektrarne se upoštevajo ukrepi za zmanjšanje vplivov na okolje, ki jih upoštevata investitor in izvajalec del.
6. Rešitve in ukrepi za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom
(varstvo pred poplavami, plazljivost, erozija)
(1) Po podatkih Direkcije RS za vode se le majhen (obodni) del območja OPPN nahaja znotraj razredov velike, srednje, majhne in preostale poplavne nevarnosti. Vpliv zmanjšanja poplavnega prostora je bil že načrtovan in preverjen v sklopu umeščanja in gradnje hidroelektrarne. Za zagotovitev poplavne varnosti se teren lahko nadviša ali izravna. Postavitev električne opreme fotonapetostne elektrarne se izvede nad gladino Q100 z varnostno višino 0,5 m, glede na izračune iz hidravličnega modela na tem območju.
(2) Po podatkih iz opozorilne karte erozije območje ni erozijsko ogroženo.
(3) Območje ni evidentirano kot plazljivo.
(1) V skladu z novo karto projektnega pospeška tal je na območju OPPN določen projektni pospešek tal 0.300 g.
(2) Zagotavlja se potresna odpornost fotonapetostne elektrarne, pri čemer se upošteva veljavna zakonodaja s področja mehanske odpornosti in stabilnosti objektov.
(1) Potencialno nevarnost za požar predstavlja človeški faktor ali napake na inštalacijah.
(2) Za zagotovitev požarne varnosti se:
– prepove kajenje in uporaba odprtega ognja v sklopu fotonapetostne elektrarne,
– zagotovi pravilna uporaba električnih naprav in napeljav,
– zagotovi ukrepe za preprečitev poškodb elektroinštalacij in zagotavlja njihova strokovna izvedba ter vzdrževanje,
– zagotovijo ukrepi za preprečitev udara strele,
– zagotavljajo drugi ukrepi pred naravnimi nesrečami, kot npr. neurji in potresi ter ukrepi zoper malomarnost.
(3) Dostop za gasilce se zagotavlja preko obstoječih dostopnih poti, kjer se zagotavlja tudi delovna površina za gasilska vozila.
(4) Evakuacijska pot za osebe, ki opravljajo vzdrževalna in servisna dela, se zagotavlja v sklopu obstoječih dostopnih poti do fotonapetostne elektrarne.
(1) Območje OPPN se nahaja na vplivnem območju letališča Cerklje ob Krki, približno 2,5 km od vzletno-pristajalne steze letališča.
(2) Izdelana je študija vpliva fotonapetostne elektrarne na zračni promet, s katero je bilo preverjeno, da sistem ob morebitnih odbojih svetlobe ne bo motil zračnega prometa.
7. Etapnost izvedbe prostorske ureditve in drugi pogoji za izvajane OPPN
Fotonapetostno elektrarno in spremljajoče ureditve je dopustno izvajati etapno, pri čemer posamezne etape predstavljajo funkcionalno zaključene celote.
(obveznosti investitorja in izvajalca)
(1) Gradbišče se v času postavitve fotonapetostne elektrarne načrtuje in uredi skladno z veljavnimi predpisi s področja graditve objektov.
(2) Zagotovi se vse potrebne varnostne ukrepe in organizacijo na gradbišču, da bo preprečeno onesnaževanje okolja.
(3) Po končani gradnji se odstrani provizorije in ostanke začasnih deponij, vse z gradnjo prizadete površine pa krajinsko uredi.
8. Velikost dopustnih odstopanj
(dopustna odstopanja od načrtovanih rešitev)
(1) V skladu z novimi tehničnimi dognanji je dopustno odstopanje glede predvidene zmogljivosti fotonapetostne elektrarne, vendar mora biti ta manjša od 10 MW nazivne električne moči.
(2) Dopustna so odstopanja glede funkcionalne zasnove, zasedbe prostora, parcelacije (dopustna je združitev in delitev gradbenih parcel), lege in velikosti fotonapetostne elektrarne ter njene priključitve na elektroenergetsko omrežje (dopustna je tudi priključitev neposredno na distribucijsko omrežje), če se pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju razmer pridobijo rešitve, ki so primernejše s funkcionalnega, oblikovalskega, okoljevarstvenega ali ekonomskega vidika, upoštevajo zadnje stanje tehnike ali omogočajo racionalnejšo rabo prostora. V primeru zasutja začasnega drenažnega kanala in njegove nadomestitve z zbirnim cevovodom, je gradbeno parcelo fotonapetostne elektrarne in območje fotonapetostne elektrarne dopustno razširiti na območje zasutega drenažnega kanala, pod pogojem uskladitve s pristojnimi mnenjedajalci.
(3) Odstopanja iz prejšnjega odstavka tega člena ne smejo biti v nasprotju z javnimi koristmi, z njimi morajo soglašati organi in organizacije, v delovno območje katerih spadajo ter ne smejo poslabševati prostorskih in okoljskih zahtev po tem odloku.
(inšpekcijsko nadzorstvo)
Nadzor nad izvajanjem OPPN izvajajo pristojne inšpekcijske službe.
OPPN je v času uradnih ur na vpogled na pristojnem oddelku za prostor Občine Brežice.
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-1/2022
Brežice, dne 12. februarja 2024