Na podlagi določil Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23), 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 16. člena Statuta Občine Dravograd (Uradni list RS, št. 8/20 – uradno prečiščeno besedilo – UPB-4 in 106/23) je Občinski svet Občine Dravograd na 11. redni seji dne 22. 2. 2024 sprejel
o subvencioniranju komunalnega prispevka za mlade in mlade družine v Občini Dravograd
S tem odlokom se določajo pogoji in upravičenci za subvencioniranje plačila komunalnega prispevka za novogradnjo, prizidavo ali rekonstrukcijo individualnih stanovanjskih objektov na območju Občine Dravograd (v nadaljevanju: občina), višina subvencije ter postopek za uveljavljanje subvencije.
Subvencija po tem odloku se upravičencem dodeljuje kot spodbuda za reševanje prvega stanovanjskega vprašanja z namenom ustvarjanja pogojev za gradnjo, prizidavo ali rekonstrukcijo individualnih stanovanjskih objektov na območju občine.
Upravičenci po tem odloku so mladi in mlade družine.
Za mlade po tem odloku se štejejo osebe, ki niso starejše od petintrideset let.
Za mlado družino po tem odloku se šteje družina z vsaj enim otrokom, v kateri nobeden od staršev ni star več kot petintrideset let, ne glede na starost otrok ter družina z otrokom starim do največ dveh let, ne glede na starost staršev, v kolikor gre za prvega otroka obeh staršev. Določila odloka se smiselno uporabljajo tudi za druge oblike življenjskih skupnosti, ki so kot družina opredeljene z zakonom, ki ureja družinska razmerja.
Za upravičence, ki niso starejši od petintrideset let, se štejejo osebe, ki v letu vložitve popolne vloge za subvencioniranje komunalnega prispevka dopolnijo največ petintrideset let. Za otroke v starosti do največ dveh let, se štejejo otroci, ki v letu vložitve popolne vloge za subvencioniranje komunalnega prispevka dopolnijo največ dve leti.
Posamezen upravičenec je do subvencije upravičen samo enkrat.
Do subvencioniranja plačila komunalnega prispevka je upravičen upravičenec, ki na območju občine prvič rešuje stanovanjsko vprašanje.
Za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja se šteje prva gradnja novega individualnega stanovanjskega objekta ali prva prizidava ali prva rekonstrukcija obstoječega individualnega stanovanjskega objekta na območju občine.
Upravičenec mora, ob izpolnjevanju ostalih pogojev iz tega odloka, izpolnjevati tudi pogoj, da je zemljiškoknjižni lastnik zemljišča, na katerem je predvidena gradnja novega stanovanjskega objekta ali prizidava ali rekonstrukcija obstoječega stanovanjskega objekta oziroma ima ustrezno izkazano pravico graditi, v skladu z določili zakona, ki ureja graditev objektov.
Višina subvencije za posameznega upravičenca znaša:
– 40 % od odmerjenega komunalnega prispevka za mlade,
– 60 % od odmerjenega komunalnega prispevka za mlade družine.
Ne glede na prejšnji odstavek tega člena, je najvišji znesek subvencije za posamezni stanovanjski objekt 3.500 eur.
Komunalni prispevek je namenski vir financiranja gradnje komunalne opreme. Občina je dolžna sredstva v višini dodeljenih subvencij nadomestiti iz nenamenskih prihodkov občinskega proračuna.
Višino skupnih sredstev za subvencioniranje komunalnega prispevka po tem odloku določi občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto.
Občina glede na zagotovljena sredstva v proračunu vsako leto objavi javni poziv za subvencioniranje komunalnega prispevka po tem odloku.
Župan sprejme sklep o začetku postopka javnega poziva za subvencioniranje komunalnega prispevka v katerem določi okvirno višino sredstev in imenuje tri člansko strokovno komisijo za vodenje postopka dodelitve subvencije.
Javni poziv se objavi na spletni strani občine.
Upravičenec uveljavlja pravico do subvencije z vložitvijo vloge, po objavi javnega poziva, v letu, ko vloži vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Vloge, prispele na javni poziv, se obravnavajo sproti po vrstnem redu njihovega prispetja. Vrstni red prispetja posamezne vloge se določi, ko je vloga popolna.
Javni poziv je odprt do porabe sredstev oziroma najdlje do konca tekočega proračunskega leta.
V kolikor so razpoložljiva sredstva tekočega proračunskega leta porabljena, se vloga upravičenca, ki izpolnjuje vse pogoje po tem odloku, avtomatsko uvrsti na prednostno listo za subvencioniranje komunalnega prispevka in se sredstva upravičencu dodelijo v naslednjem proračunskem letu, v katerem so zagotovljena.
Upravičenec mora hkrati ali pred vložitvijo vloge za uveljavljanje pravice do subvencije vložiti tudi vlogo za odmero komunalnega prispevka.
V vlogi za subvencioniranje komunalnega prispevka tega odloka morajo biti navedeni vsi podatki in dokazila, ki omogočajo presojo izpolnjevanja zahtevanih pogojev po tem odloku.
Vlogi je potrebno priložiti tudi projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za gradnjo oziroma prizidavo ali rekonstrukcijo stanovanjskega objekta, za katero se zaproša za subvencijo, razen če je upravičenec predmetno dokumentacijo že predložil k vlogi za odmero komunalnega prispevka.
Izpolnjevanje pogojev iz 2. člena tega odloka se dokazuje z izjavo upravičenca, v kateri je naveden njegov rojstni datum, za mlade družine pa z izjavo upravičenca, v kateri so navedeni vsi člani mlade družine, njihovi rojstni datumi in sorodstveno razmerje.
Izpolnjevanje pogoja za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja iz 3. člena tega odloka se dokazuje z izjavo upravičenca, v kateri mora biti navedeno, da prvič rešuje svoje stanovanjsko vprašanje z gradnjo novega stanovanjskega objekta ali prizidavo oziroma rekonstrukcijo obstoječega stanovanjskega objekta.
Izpolnjevanje pogoja zemljiškoknjižnega lastništva ali izkazane pravice graditi iz 3. člena tega odloka se ugotavlja z vpogledom v zemljiško knjigo za zadevno nepremičnino.
Komisija opravi strokovni pregled popolnih in pravočasnih vlog ter jih oceni na podlagi pogojev iz tega odloka in dokumentacije javnega poziva.
Na podlagi predloga strokovne komisije, o upravičenosti vlagatelja do subvencije odloči pristojni organ občinske uprave z upravno odločbo.
Za vodenje postopka za dodelitev subvencije se za vprašanja, ki niso urejena s tem odlokom, uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek.
V kolikor upravičenec, ki mu je bila odobrena subvencija komunalnega prispevka po tem odloku, odsvoji zemljiško parcelo ali objekt, za katerega je bila subvencija podeljena, v obdobju desetih let od dodelitve subvencije, mora prejeto subvencijo vrniti z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila do dneva vračila.
Vlagatelj mora odobreno subvencijo vrniti z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki tečejo od dneva nakazila tudi, v kolikor v petih letih od dodeljene subvencije ne prijavi stalnega prebivališča na objektu, za katerega mu je bila dodeljena.
V primeru, da upravičenec uveljavlja zahtevek za vračilo plačanega komunalnega prispevka, do katerega je upravičen na podlagi zakona s področja urejanja prostora, se mu vrne dejansko plačan komunalni prispevek v nominalni vrednosti, brez upoštevane odobrene subvencije po tem odloku.
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0003/2024
Dravograd, dne 22. februarja 2024