Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi in 16. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 83/11, 24/14, 66/16 in 112/22) je Občinski svet Občine Črnomelj na svoji 12. redni seji dne 15. 4. 2024 sprejel
o sofinanciranju programov in projektov na področju turizma v Občini Črnomelj
S tem pravilnikom se določa postopek, pogoji, upravičenci, merila in kriteriji za dodelitev sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov in projektov na področju turizma v Občini Črnomelj (v nadaljevanju Pravilnik).
Sredstva za sofinanciranje programov in projektov na področju turizma po tem pravilniku se zagotovijo iz občinskega proračuna, njihova višina se določi z Odlokom o proračunu Občine Črnomelj za tekoče leto.
Upravičenci za sofinanciranje programov in projektov iz proračuna Občine Črnomelj po tem pravilniku so turistična društva, njihove sekcije, zveze turističnih društev registrirana po Zakonu o društvih in druge pravne osebe, registrirane po Zakonu o zavodih s področja turizma, ki niso javni zavodi, prispevajo pa k razvoju turizma.
Upravičenci iz prejšnjega člena tega pravilnika morajo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– da delujejo na območju občine Črnomelj in so registrirani za delovanje na območju občine Črnomelj;
– da so registrirani najmanj eno leto;
– da imajo urejeno evidenco o članstvu;
– da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za realizacijo načrtovanih aktivnosti na področju turizma;
– upravičenci morajo imeti poravnane vse obveznosti do Občine Črnomelj (v nadaljevanju: Občine);
– druge pogoje določene z javnim razpisom.
(1) Predmet sofinanciranja na podlagi tega pravilnika so programi in projekti upravičencev z naslednjimi vsebinami:
– splošno delovanje;
– izvajanje promocijskih dejavnosti lokalnega in širšega pomena: predstavitev občine in društva oziroma upravičenca na raznih sejmih, razstavah in drugih prireditvah v občini, drugod po Sloveniji in tujini;
– organizacija, izvedba in sodelovanje na prireditvah lokalnega in širšega pomena;
– spodbujanje lokalnega prebivalstva za sodelovanje pri aktivnostih razvoja turizma;
– aktivnosti na področju ohranjanja kulturne in naravne dediščine, urejanja in olepšanja okolja, ohranjanja starih šeg in navad (običajev), čistilne akcije;
– urejanje in vzdrževanje pohodnih poti, razgledišč;
– aktivnosti za zagotavljanje turističnega podmladka: organiziranje delavnic za otroke in mladino;
– izobraževanje članov za namene pospeševanja dejavnosti na področju turizma: organizacija in/ali udeležba na seminarjih, predavanjih, delavnicah, ekskurzijah, šolanje in izpopolnjevanje kadrov za namene pospeševanja turizma;
– investicije in investicijsko vzdrževanje javnega pomena za potrebe turistične dejavnosti.
(2) Vsebine iz prejšnjega odstavka se podrobneje opredelijo z javnim razpisom. V javnem razpisu se določi tudi, katere izmed vsebin prejšnjega odstavka so predmet sofinanciranja in do kakšne višine za posamezne vsebine in po posameznem upravičencu.
(3) Upravičencu, ki so mu bila odobrena sredstva iz naslova razpisa po tem pravilniku, ne more uveljavljati pravice za sofinanciranje istih aktivnosti, za katere Občina razpisuje sredstva programa po drugih pravilnikih oziroma javnih razpisih.
II. POSTOPEK IZBIRE PROGRAMOV IN PROJEKTOV
Predlog za izbiranje programov in projektov na področju turizma, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine, se izvede kot javni razpis.
Postopek javnega razpisa se začne s sklepom o začetku postopka, ki ga sprejeme župan.
(1) Župan s sklepom imenuje strokovno komisijo, ki je pristojna za izvedbo postopka javnega razpisa. Komisijo sestavljajo predsednik in dva člana.
(2) Komisija je sestavljena iz predstavnika odbora, pristojnega za turizem, predstavnika javnega zavoda Razvojno informacijski center Bela krajina in predstavnika občinske uprave.
(1) Sredstva se dodeljujejo na podlagi letno izvedenega javnega razpisa.
Javni razpis in razpisno dokumentacijo pripravi občinska uprava v sodelovanju s strokovno komisijo iz 8. člena tega pravilnika.
(2) Javni razpis in razpisno dokumentacijo pred objavo potrdi župan.
(3) Najava javnega razpisa ali celotni javni razpis se objavi v sredstvih javnega obveščanja in na drug krajevno običajni način. Na uradni spletni strani Občine se objavi celotna vsebina javnega razpisa skupaj z razpisno dokumentacijo.
(4) Obdobje, za katerega se dodeljujejo sredstva, se določi v javnem razpisu.
(5) Objava javnega razpisa mora vsebovati najmanj:
– splošne in posebne pogoje ter merila, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci,
– navedba programov in projektov, ki bodo predmet sofinanciranja,
– upravičence do razpisanih sredstev,
– osnovne podatke, ki jih morajo navesti upravičenci v vlogi,
– višino razpisanih sredstev po posameznih programih in projektih, ki so predmet sofinanciranja,
– splošne in posebne pogoje ter merila, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci do sredstev,
– rok za oddajo vlog,
– datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,
– obvezne priloge, ki jih morajo upravičenci priložiti,
– najvišji znesek, ki ga lahko pridobi posamezni upravičenec za posamezni program ali projekt,
– kontaktno osebo in informacijo o razpisni dokumentaciji, ki mora vsebovati tudi podrobne kriterije in merila za izbor programov,
– rok, v katerem bodo upravičenci obveščeni o izidu javnega razpisa (ta ne sme biti daljši od šest mesecev).
(6) Javni razpis mora biti odprt najmanj 14 dni.
(predlog upravičencev do finančnih sredstev)
(1) Strokovna komisija opravi strokovni pregled pravočasnih in popolnih vlog ter jih oceni na podlagi meril in kriterijev, navedenih v javnem razpisu in razpisni dokumentaciji. Strokovna komisija o opravljanju strokovnega pregleda vlog in njihovem ocenjevanju vodi zapisnik.
(2) Na podlagi dodeljenih ocen strokovna komisija pripravi predlog upravičencev do finančnih sredstev.
Pristojna oseba občinske uprave, na podlagi prejetega predloga strokovne komisije s sklepom odloči o višini odobrenih sredstev v roku, določenem z javnim razpisom.
(1) Zoper sklep iz prejšnjega člena tega pravilnika je dopustno vložiti pritožbo v roku 8 dni od vročitve.
(2) Upravičenec mora v pritožbi natančno navesti razloge, zaradi katerih vlaga pritožbo. Predmet pritožbe ne morejo biti merila in kriteriji za ocenjevanje vlog.
(3) O pritožbi odloča župan.
(4) Odločitev župana je dokončna.
(podpis in vsebina pogodbe)
(1) Z upravičenci, ki so jim bila odobrena sredstva, župan sklene letno pogodbo o sofinanciranju izbranih programov oziroma projektov na področju turizma, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.
(2) Občina kot sofinancer posreduje pogodbe upravičencem v podpis. Upravičenec mora podpisano pogodbo vrniti Občini v roku, ki je določen v pozivu k podpisu pogodbe. Če se upravičenec v roku ne odzove na poziv oziroma ne sklene pogodbe, se šteje, da je umaknil vlogo za sofinanciranje in da odstopa od podpisa pogodbe.
(3) Upravičenci morajo po opravljenih nalogah predložiti dokazila o izpolnitvi prevzetih obveznosti. Če upravičenci ne izpolnijo obveznosti določenih s pogodbo, se jim za neizvedeni del programa sredstva ne dodelijo.
III. SPREMLJANJE IN NADZOR NAD IZVAJANJEM POGODB
(namenska poraba sredstev)
(1) Sredstva, pridobljena na podlagi tega pravilnika, so namenska in se lahko porabijo samo za namene določene s pogodbo iz 13. člena tega pravilnika.
(2) Upravičenec, pri katerem se ugotovijo kršitve iz prvega odstavka tega člena, ne more kandidirati na javnih razpisih po tem pravilniku, ki jih bo po ugotovitvi dejstev iz prvega odstavka tega člena, objavila Občina v naslednjih dveh proračunskih letih.
(nadzor nad porabo sredstev)
(1) Namensko porabo sredstev, pridobljenih pod pogoji tega pravilnika, preverja pristojni občinski organ.
(2) Občina lahko od upravičenca zahteva vsa dokazila in podatke, ki so potrebni za preverjanje namenske porabe sredstev.
(3) Upravičenec je dolžan Občini povrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva nakazila do dneva vračila sredstev, v primeru, ko se ugotovi:
– da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena;
– da je upravičenec za namene pridobitve sredstev navajal neresnične podatke;
– druge nepravilnosti pri porabi sredstev glede na določbe po pogodbi iz 13. člena.
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
Z dnem uveljavitve tega Pravilnika preneha veljati Pravilnik za vrednotenje letnih programov v turistični dejavnosti v Občini Črnomelj (Uradni list RS, št. 28/01, 57/03, 66/05, 30/09). Spremembe in dopolnitve tega Pravilnika se sprejemajo na enak način, kot to velja za njegov sprejem.
Ta Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0003/2024
Črnomelj, dne 15. aprila 2024