Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – uradno prečiščeno besedilo, 14/13 – popr., 101/13, 55/15 – ZFisP, 96/15 – ZIPRS1617, 13/18, 195/20 – odl. US, 18/23 – ZDU-1O in 76/23), Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 50/07, 61/08, 99/09 – ZIPRS1011, 3/13, 81/16, 11/22, 96/22, 105/22 – ZZNŠPP, 149/22 in 106/23) in na podlagi 7. člena Statuta Občine Bovec (Uradni list RS, št. 72/06, 89/10 in 75/17) je Občinski svet Občine Bovec na 12. redni seji dne 11. 4. 2024 sprejel
o sofinanciranju programov in projektov na področju družbenih dejavnosti iz proračuna Občine Bovec
Ta pravilnik določa upravičence, pogoje, merila in kriterije za sofinanciranje programov in projektov, ki jih iz občinskega proračuna sofinancira Občina Bovec na področju družbenih dejavnosti.
Sredstva se zagotavljajo v občinskem proračunu.
Predmet sofinanciranja po tem pravilniku so:
– programi in projekti mladinskih dejavnosti in programi za otroke;
letni programi in projekti, ki spodbujajo kreativnost in zadovoljujejo potrebe otrok in mladih, zmanjšujejo učinke in posledice tveganih vedenj, krajše oblike izobraževanja in usposabljanje mladih za delo v mladinskih projektih, programe, ki se ukvarjajo z mladinsko problematiko, prireditve za mlade, projekte aktivnega preživljanja prostega časa v času šolskih počitnic,
– izvajanje dejavnosti humanitarnih in invalidskih organizacij; letni programi in projekti katerih cilj delovanja so humanitarni, dobrodelni nameni, delujejo preventivno na področju zdravstva in so namenjeni ljudem potrebnim materialne in nematerialne pomoči zaradi materialne in duševne stiske, invalidnosti, bolezni, zasvojenosti in podobno,
– dejavnosti drugih društev in posebnih skupin; programi veteranskih organizacij, borcev in drugih posebnih skupin pomembnih za občino.
II. UPRAVIČENCI IN POGOJI ZA PRIDOBITEV SREDSTEV
Upravičenci do finančnih sredstev po tem pravilniku so organizacije, zavodi, društva, klubi, združenja in zveze, ki so registrirane za izvajanje dejavnosti iz. 2. člena tega pravilnika oziroma imajo to dejavnost opredeljeno v svojem temeljnem aktu, in sicer:
– imajo sedež v Občini Bovec,
– so medobčinskega, regijskega ali državnega značaja s sedežem izven Občine Bovec, če programe, ki jih prijavljajo na razpis, izvajajo na območju Občine Bovec ali so v programe vključeni občani Občine Bovec oziroma se ocenjuje, da so za občino pomembni.
Izvajalci programov so lahko društva, zveze društev, klubi, združenja in druge organizacije (v nadaljevanju: izvajalci), ki morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
– so registrirani za opravljanje programov iz 2. člena tega pravilnika,
– imajo urejen status in delujejo najmanj eno leto,
– imajo urejeno evidenco o članstvu in ostalo dokumentacijo, ki jo določa zakonodaja,
– imajo zagotovljene, materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske možnosti za uresničitev načrtovanih aktivnosti,
– nimajo neporavnanih obveznosti do Občine Bovec,
– se za prijavljene projekte ali programe ne sofinancirajo iz drugih postavk proračuna ali preko drugih razpisov, ki jih vodi Občina Bovec,
– imajo izdelano finančno konstrukcijo, v kateri so predvideni prihodki in odhodki za izvajanje programa, dejavnost opravljajo na neprofitni osnovi,
– vsebina programa ali projekta mora ustrezati predmetu javnega razpisa,
– so v celoti in pravočasno izpolnili pogodbene obveznosti do občine na podlagi razpisa predhodnega leta, če so na njem sodelovali.
Komisija za potrditev izbora programov in predloga delitve razpoložljivih sredstev za sofinanciranje programov, občinska uprava in izvajalci programov oziroma projektov se pri pripravljanju, sprejemanju in izvajanju odločitev o izbiri ravnajo po pogojih in merilih, ki so sestavni del tega pravilnika.
Pogoji in merila za vrednotenje programov izvajalcev morajo biti objavljeni v vsakokratnem razpisu za dodeljevanje sredstev oziroma sofinanciranje programov.
III. POSTOPEK PRIDOBIVANJA SREDSTEV
Višina sredstev za izvajanje programov se določi v proračunu Občine Bovec. Sredstva se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki ga objavi Občina Bovec na svoji spletni strani.
Postopek javnega razpisa in dodeljevanja finančnih sredstev poteka na sledeči način:
– občinska uprava pripravi in objavi javni razpis za zbiranje predlogov programov in projektov,
– zbiranje predlogov,
– odpiranje vlog in ocenjevanje prispelih predlogov,
– obveščanje predlagateljev o odločitvi,
– sklepanje pogodb,
– spremljanje in nadzor izvajanja pogodb in namenskega koriščenja dodeljenih sredstev,
– obravnava poročil o projektih in programih ter ocena skladnosti s pogodbami izvajalcev.
Izvajalci morajo oddati vlogo na predpisanih obrazcih in predložiti dokazila in priloge, ki jih zahtevajo obrazci.
Obrazce za prijavo na razpis pripravi strokovna služba občinske uprave in so v času razpisa na voljo na spletni strani Občine Bovec.
Besedilo javnega razpisa, razpisno dokumentacijo in razpisne roke določi župan.
Javni razpis mora vsebovati:
– ime oziroma naziv in sedež naročnika,
– pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,
– predmet javnega razpisa,
– navedba osnovnih pogojev za kandidiranje na javnem razpisu in meril, s pomočjo katerih se med tistimi, ki izpolnjujejo pogoje, izberejo prejemniki sredstev,
– višina sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega razpisa,
– določitev obdobja, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge za dodelitev sredstev,
– datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,
– rok, v katerem bodo potencialni prejemniki obveščeni o izidu javnega razpisa,
– kraj, čas ter osebo, pri kateri lahko zainteresirani dvignejo oziroma dobijo informacije o razpisni dokumentaciji,
– navedbo dokumentacije, ki jo je potrebno predložiti vlogi.
Naročnik javnega razpisa lahko v javnem razpisu poleg podatkov iz prejšnjega odstavka objavi tudi druge podatke, če so potrebni, glede na vrsto predmeta javnega razpisa.
Župan imenuje s pisnim sklepom tričlansko komisijo za pripravo predloga razdelitve sredstev.
Naloge komisije so:
– odpiranje in pregled prispelih vlog,
– ugotavljanje formalnih pogojev predlagateljev glede na zahteve v javnem razpisu,
– obravnavanje pravilnih, pravočasnih in popolnih vlog ter vrednotenje in ocenjevanje prijavljenih programov in projektov, skladno s pogoji in merili,
– sestava zapisnika o delu.
Na podlagi ocene vlog komisija pripravi predlog prejemnikov sredstev, ki ga podpišejo predsednik in člani komisije.
Strokovna in administrativna dela za komisijo opravlja občinska uprava občine.
Predlagatelje, ki v razpisnem roku oddajo nepopolne vloge, se pisno pozove na dopolnitev. Predlagatelji morajo v roku 8 dni od vročitve poziva na dopolnitev svoje nepopolne vloge dopolniti. V primeru, da vlagatelj vloge ne dopolni v predpisanem roku, se vlogo s sklepom zavrže.
Nepravočasno vloženih vlog komisija ne bo obravnavala. Neodprte se vrne prijavitelju.
Vloge, ki niso oddane na predpisanih obrazcih se zavrže.
Vloge, ki se po vsebini ne nanašajo na javni razpis, se zavrnejo.
Programi so ocenjeni v skladu z merili in kriteriji in ob upoštevanju specifičnosti posameznih programov, vrednost je določena v točkah. Vrednost točke se izračuna vsako leto na podlagi razpoložljivih proračunskih sredstev in skupnega števila točk ovrednotenih programov, prispelih na javni razpis.
V kolikor je glede na dosežene točke višina sredstev za sofinanciranje višja od zaprošenih sredstev, se posameznemu izvajalcu zagotovi sredstva največ v višini zaprošenih v prijavi, razliko pa se vrne v proračun.
V kolikor v vlogi niso navedena zaprošena sredstva, se za program sredstev ne dodeli.
Sredstva, ki niso bila razdeljena ali so bila vrnjena v proračun skladno z določbami tega pravilnika, se lahko s sklepom župana razporedi za realizacijo programov drugih prijavljenih na predmetni razpis.
Z izbranim izvajalcem sklene župan letno pogodbo o sofinanciranju, ki vsebuje:
– naziv in naslov izvajalca,
– namen, za katerega so sredstva dodeljena,
– višina dodeljenih sredstev,
– terminski plan porabe sredstev,
– način nadzora nad namensko porabo sredstev.
Izvajalec je dolžan občinski upravi podpisano pogodbo vrniti v za to določenem roku, sicer se šteje, da je izvajalec odstopil od zahteve po financiranju predloga projekta oziroma programa.
Pravilnik določa nabor meril in kriterijev za vrednotenje prijavljenih programov in projektov ter maksimalno število točk.
Strokovna komisija vrednoti prijavljen program in projekte po merilih in kriterijih tega pravilnika.
Merila za vrednotenje programov so navedena v prilogi pravilnika in so sestavni del tega pravilnika.
Pogoji in merila za vrednotenje programov in izbiro izvajalcev se lahko spreminjajo in dopolnjujejo, vendar ne v času od objave razpisa do pravnomočne odločitve o izboru programov in izvajalcev.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-01/2024
Bovec, dne 11. aprila 2024