Uradni list

Številka 57
Uradni list RS, št. 57/2024 z dne 12. 7. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 57/2024 z dne 12. 7. 2024

Kazalo

2044. Uredba o izvajanju intervencije izmenjava znanja in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027, stran 6052.

  
Na podlagi 10. in 11.a člena Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12, 90/12 – ZdZPVHVVR, 26/14, 32/15, 27/17, 22/18, 86/21 – odl. US, 123/21, 44/22, 130/22 – ZPOmK-2, 18/23 in 78/23) Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o izvajanju intervencije izmenjava znanja in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 
I. poglavje SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
(1) Ta uredba ureja izvajanje intervencije izmenjave znanja in prenosa informacij ter usposabljanja svetovalcev iz 78. člena Uredbe (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L št. 435 z dne 6. 12. 2021, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo (EU) 2024/1468 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. maja 2024 o spremembi uredb (EU) 2021/2115 in (EU) 2021/2116 v zvezi s standardi za dobre kmetijske in okoljske pogoje, shemami za podnebje, okolje in dobrobit živali, spremembami strateških načrtov SKP, pregledom strateških načrtov SKP ter izvzetji iz kontrol in sankcij (UL L št. 2024/1468 z dne 24. 5. 2024); (v nadaljnjem besedilu: Uredba 2021/2115/EU) in iz strateškega načrta, ki ureja skupno kmetijsko politiko za obdobje 2023–2027 (v nadaljnjem besedilu: SN SKP), ki je dostopen na osrednjem spletnem mestu državne uprave in na spletni strani skupne kmetijske politike.
(2) S to uredbo se za podintervenciji v okviru intervencije iz prejšnjega odstavka določajo namen in cilj intervencije, upravičenec do podpore, upravičenec do subvencionirane storitve, pogoji za dodelitev podpore, merila za ocenjevanje vlog, pogoji za izplačilo podpore, obveznosti upravičenca, upravne sankcije, upravičeni stroški in finančne določbe za izvajanje intervencije in podintervencij iz prejšnjega odstavka.
2. člen 
(podintervenciji) 
(1) S to uredbo se v okviru intervencije izmenjava znanja in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev (v nadaljnjem besedilu: intervencija) izvajata naslednji podintervenciji:
– izmenjava znanja in prenos informacij,
– usposabljanje svetovalcev.
(2) Podintervencija izmenjava znanja in prenos informacij se v gozdarskem sektorju za usposabljanja iz 5. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe izvaja v skladu s 47. členom Uredbe Komisije (EU) 2022/2472 z dne 14. decembra 2022 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči v kmetijskem in gozdarskem sektorju ter na podeželju za združljive z notranjim trgom z uporabo členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije (UL L št. 327 z dne 21. 12. 2022, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (EU) 2023/2607 z dne 22. novembra 2023 o popravku Uredbe (EU) 2022/2472 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči v kmetijskem in gozdarskem sektorju ter na podeželju za združljive z notranjim trgom z uporabo členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije (UL L št. 2023/2607 z dne 23. 11. 2023), (v nadaljnjem besedilu: Uredba 2022/2472/EU).
3. člen 
(namen in cilji intervencije) 
(1) Namen intervencije je izvedba usposabljanj, namenjenih osebam, dejavnim v kmetijskem, gozdarskem in živilskopredelovalnem sektorju.
(2) Cilj intervencije je povečati raven usposobljenosti oseb dejavnih v kmetijskem, gozdarskem in živilsko predelovalnem sektorju, z različnimi oblikami in metodami prenosa znanja, ki vključujejo tudi lokalno uporabo znanja z ogledi in demonstracijami na terenu.
(3) Predmet podpore intervencije se šteje za drugo dejavnost v skladu z uredbo, ki ureja skupne določbe za izvajanje intervencij razvoja podeželja, ki niso vezane na površino ali živali, iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (v nadaljnjem besedilu: uredba o skupnih določbah za izvajanje intervencij).
II. poglavje PODROBNEJŠE DOLOČBE ZA IZVAJANJE PODINTERVENCIJ 
1. oddelek Podintervencija izmenjava znanja in prenos informacij
4. člen 
(usposabljanje) 
(1) Usposabljanja, ki se izvajajo v okviru podintervencije izmenjava znanja in prenos informacij, so usposabljanja ali drugi načini teoretičnega oziroma praktičnega pridobivanja strokovnih znanj in so namenjena udeležencem usposabljanja iz 6. člena te uredbe.
(2) Usposabljanja iz prejšnjega odstavka se izvedejo za naslednje vsebinske sklope:
1. vsebine iz intervencije dobrobit živali;
2. vsebine iz intervencij kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila in lokalne pasme in sorte;
3. vsebine iz intervencije ekološko kmetovanje in ekološko čebelarjenje;
4. vsebine iz intervencije podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov;
5. druge vsebine s področja kmetijstva, gozdarstva ter predelave kmetijskih proizvodov, kot so opredeljene v 45. točki 2. člena Uredbe 2022/2472/EU (v nadaljnjem besedilu: predelava kmetijskih proizvodov), in trženja kmetijskih proizvodov, kot je opredeljeno v 35. točki 2. člena Uredbe 2022/2472/EU (v nadaljnjem besedilu: trženje kmetijskih proizvodov).
(3) Kot druge vsebine iz 5. točke prejšnjega odstavka se štejejo:
1. vsebine poslovnih znanj, finančnih spretnosti in digitalizacije;
2. vsebine iz ohranjanja biotske raznovrstnosti, krajine, naravnih virov in prilagajanje podnebnim spremembam ter blaženje podnebnih sprememb;
3. vsebine s področja uvajanja ali prikaza uporabe mehanizacij, tehnologij, praks in procesov;
4. vsebine iz ohranjanja kulturne dediščine na podeželju;
5. usposabljanja s področja gozdarskih vsebin;
6. usposabljanja s področja predelave in trženja kmetijskih proizvodov.
(4) Podrobnejše vsebine, ki obravnavajo vsebinske sklope iz prejšnjega odstavka in roki za izvedbo se opredelijo v javnem razpisu.
(5) Usposabljanja iz tega člena ne smejo biti del storitev javnih služb ali financirana iz drugih javnih sredstev oziroma niso del javnoveljavnih izobraževalnih programov poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja ter javnoveljavnih študijskih programov.
5. člen 
(vlagatelj in upravičenec do podpore) 
(1) Vlagatelj pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij je izvajalec usposabljanja iz 6. člena te uredbe.
(2) Upravičenec do podpore pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij je vlagatelj iz prejšnjega odstavka, ki izpolnjuje pogoje za dodelitev podpore iz 7. člena te uredbe.
6. člen 
(upravičenec do subvencionirane storitve) 
(1) Upravičenec do subvencionirane storitve usposabljanja pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij (v nadaljnjem besedilu: udeleženec usposabljanja) je:
1. fizična oseba, ki se ukvarja s kmetijsko dejavnostjo in je vpisana v register kmetijskih gospodarstev (v nadaljnjem besedilu: RKG) kot nosilec kmetijskega gospodarstva ali član kmetije;
2. fizična oseba, zaposlena pri pravni ali fizični osebi, ki je registrirana za kmetijsko dejavnost;
3. fizična oseba, zaposlena pri pravni ali fizični osebi, ki je registrirana za gozdarsko dejavnost;
4. fizična oseba, zaposlena pri pravni ali fizični osebi, ki je registrirana za predelavo in trženje kmetijskih proizvodov;
5. fizična oseba, ki je član ali predstavnik lokalne akcijske skupine.
(2) Udeleženec usposabljanja iz 3. točke prejšnjega odstavka mora izpolnjevati naslednja pogoja:
– ni naslovnik neporavnanih nalogov za izterjavo na podlagi predhodnega sklepa Evropske komisije, s katerim je pomoč, ki jo je dodelil organ iz Republike Slovenije, razglasila za nezakonito in nezdružljivo z notranjim trgom;
– ni prejel oziroma ni v postopku pridobivanja pomoči iz drugih nacionalnih sredstev za isto vsebino za obdobje, določeno v javnem razpisu.
(3) Usposabljanja iz 1. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe so namenjena udeležencem usposabljanja, ki se v skladu s predpisom, ki ureja intervencijo dobrobit živali, udeležijo usposabljanja s področja dobrobiti živali.
(4) Usposabljanja iz 2. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe so namenjena udeležencem usposabljanja, ki se v skladu s predpisom, ki ureja intervencije kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila ter lokalne pasme in sorte, udeležijo usposabljanja s področja kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil ter lokalnih pasem in sort.
(5) Usposabljanja iz 3. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe so namenjena udeležencem usposabljanja, ki se v skladu s predpisom, ki ureja intervencijo ekološko kmetovanje in ekološko čebelarjenje, udeležijo usposabljanja s področja ekološkega kmetovanja in čebelarjenja.
(6) Usposabljanja iz 4. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe so namenjena udeležencem usposabljanja, ki se v skladu s predpisom, ki ureja intervencijo pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete udeležijo usposabljanja iz vsebin, namenjenih mladim prevzemnikom.
(7) Usposabljanja iz 5. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe so namenjena udeležencem usposabljanja, ki so v skladu s predpisom, ki ureja izvajanje intervencij kmetijske politike za tekoče leto oddali zbirno vlogo oziroma so člani lokalnih akcijskih skupin iz predpisa, ki ureja delovanje lokalnih akcijskih skupin in potrditev strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027.
(8) Udeležba na usposabljanju je za udeleženca usposabljanja brezplačna.
7. člen 
(pogoji za dodelitev podpore) 
(1) Vlagatelj iz prvega odstavka 5. člena te uredbe mora za dodelitev podpore poleg splošnih pogojev za dodelitev podpore iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij ob vložitvi vloge na javni razpis izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
1. imeti najmanj dve leti pred objavo javnega razpisa pri Agenciji Republike Slovenije za javno pravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES) registrirano vsaj eno dejavnost v skladu s predpisom, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti, pod naslednjo šifro:
a) 85.310 Srednješolsko splošno izobraževanje,
b) 85.320 Srednješolsko poklicno in strokovno izobraževanje,
c) 85.421 Višješolsko izobraževanje,
č) 85.422 Visokošolsko izobraževanje,
d) 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje;
2. priložiti program usposabljanja, ki vsebuje opis vsebine usposabljanja, način izvedbe, okvirno lokacijo in terminski načrt izvedbe usposabljanja;
3. navesti okvirno število udeležencev usposabljanja, za katere se do roka za izvedbo usposabljanj izvedejo usposabljanja;
4. priložiti poimenski seznam kvalificiranih predavateljev, ki izvajajo usposabljanja in izpolnjujejo pogoje glede usposobljenosti in referenc. Usposobljenost in reference morajo biti povezane z vsebino javnega razpisa. Pogoj iz te točke je izpolnjen, če posamezen predavatelj v zadnjih treh letih izkaže:
a) sodelovanje pri raziskovalnem projektu;
b) citiranost v bibliotekarski bazi podatkov v Informacijskem sistemu o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji (v nadaljevanju: SICRIS) ali drugi primerljivi bibliotekarski bazi podatkov ali
c) aktivno udeležbo na strokovnih dogodkih kot predavatelj.
(2) Pogoje iz 1. točke prejšnjega odstavka vlagatelj izkaže z izpisom iz registra AJPES.
(3) Pogoje iz 4. točke prvega odstavka tega člena vlagatelj izkaže:
a) za sodelovanje pri raziskovalnem projektu: z navedbo projekta ter aktivno spletno povezavo do podatkov o projektu, iz katerega je razvidna najmanj vsebina projekta, ter navedbo sodelujočih posameznikov;
b) za citiranost v SICRIS ali drugi primerljivi bazi podatkov: z navedbo naslova članka ter aktivno spletno povezavo do članka, iz katerega je razvidna najmanj vsebina članka, ter navedbo avtorjev;
c) za aktivno udeležbo: z dokazilom, iz katerega je razvidno, da je posameznik nastopal kot predavatelj na strokovnih dogodkih. Kot strokovni dogodek, povezan z vsebino javnega razpisa, se šteje usposabljanje, izobraževanje, seminar, konferenca, delavnica, zborovanje, simpozij, kongres, strokovno izpopolnjevanje ali drugi tovrstni dogodki, povezani z vsebino javnega razpisa.
8. člen 
(merila za ocenjevanje vlog) 
(1) Vloge pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij se točkujejo na podlagi naslednjih meril za izbor:
– vključevanje različnih deležnikov v sistem prenosa znanj in inovacij v kmetijstvu;
– sodelovanje pri projektih;
– izkušnje s področja izvedbe usposabljanj odraslih s področja kmetijstva ali gozdarstva ali dopolnilnih dejavnosti;
– inovativne oblike izvedbe usposabljanj.
(2) Priloge, ki jih mora vlagatelj priložiti vlogi na javni razpis, so:
– za izpolnjevanje meril iz prve alineje prejšnjega odstavka kopija pisnega dogovora o sodelovanju z deležniki;
– za izpolnjevanje meril iz druge alineje prejšnjega odstavka kopija dokazila o sodelovanju pri projektih;
– za izpolnjevanje meril iz tretje alineje prejšnjega odstavka dokazila o izvedbi usposabljanj odraslih s področja kmetijstva oziroma gozdarstva;
– program usposabljanja, ki vsebuje navedbo načina izvedbe usposabljanj.
9. člen 
(finančne določbe) 
(1) Sredstva pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij se dodelijo v obliki povračila poenostavljenih stroškov iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij. Podpora za podintervencijo se dodeli kot strošek na enoto, ki znaša 8 eurov na uro na udeleženca usposabljanja iz 6. člena te uredbe v primeru izvedbe usposabljanj v obliki klasičnih ali spletnih usposabljanj oziroma 27 eurov na uro na udeleženca usposabljanj iz 6. člena te uredbe v primeru izvedbe usposabljanj v obliki delavnic ali ogleda dobrih praks.
(2) Upravičencu do podpore se sredstva izplačajo glede na število udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe in višino poenostavljenega stroška iz prejšnjega odstavka.
(3) DDV ni upravičen strošek.
(4) Največja intenzivnost pomoči je omejena na 100 % upravičenih stroškov.
10. člen 
(zahtevek za izplačilo sredstev) 
(1) Poleg splošnih pogojev, ki jih mora upravičenec pri podintervenciji izmenjava znanja in prenos informacij izpolnjevati ob vložitvi zahtevka za izplačilo sredstev iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij, mora upravičenec do podpore ob vložitvi zahtevka za izplačilo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– priložiti poročilo o izvedenih usposabljanjih, iz katerega je razviden seznam udeležencev usposabljanja, ločeno glede na tiste udeležence usposabljanja, za katere upravičenec do podpore uveljavlja izplačilo sredstev in za katere ne uveljavlja izplačila sredstev;
– priložiti dokazila o udeležbi posameznih udeležencev usposabljanja, iz katerega so razvidni najmanj datum izvedbe usposabljanj, lokacija izvedbe usposabljanj ter predstavljena tema;
– priložiti gradivo iz četrte alineje prvega odstavka 20. člena te uredbe za namen objave na osrednjem spletnem mestu državne uprave in na spletni strani skupne kmetijske politike.
(2) Zahtevek za izplačilo sredstev se vloži v dveh rokih:
– prvi rok je najpozneje v 30 dneh po roku, določenem za izvedbo usposabljanja, in vključuje usposabljanja, ki so bila izvedena v času od izdaje odločbe o pravici do sredstev do 15. decembra tekočega leta;
– drugi rok je najpozneje v 30 dneh po roku, določenem za izvedbo usposabljanja, in vključuje usposabljanja, ki so bila izvedena v času od 16. decembra v letu, ko je bila izdana odločba o pravici do sredstev, do 15. decembra v letu, ki sledi letu izdaje odločbe o pravici do sredstev.
2. oddelek Podintervencija usposabljanje svetovalcev
11. člen 
(usposabljanje svetovalcev) 
(1) Usposabljanja, ki se izvajajo v okviru podintervencije usposabljanje svetovalcev, so usposabljanja ali drugi načini teoretičnega oziroma praktičnega pridobivanja strokovnih znanj in so namenjena udeležencem usposabljanja svetovalcev iz 13. člena te uredbe (v nadaljnjem besedilu: usposabljanje svetovalcev).
(2) Usposabljanja iz prejšnjega odstavka se izvedejo za naslednje vsebinske sklope:
1. ekološko kmetovanje in čebelarjenje;
2. krožno gospodarstvo;
3. biotično varstvo rastlin;
4. zmanjševanje izgub hrane in odpadne hrane;
5. uporaba najsodobnejših tehnologij prireje, pridelave in predelave, uporabe kmetijskih praks, ki preprečujejo razvoj odpornosti proti antimikrobikom;
6. kmetijske prakse na področju varovanja okolja in ohranjanja narave, prilagajanja podnebnim spremembam, prispevanja k varstvu biotske raznovrstnosti;
7. povezovanje sheme konzervirajoča obdelava tal s shemo naknadni posevki ter shemo ozelenitev preko zime ter operacijo ohranjanje kolobarja;
8. poslovno povezovanje lastnikov gozdov, gozdne tehnike, gojenja in varstva gozdov, gozdarske ekonomike, davčne politike na področju gozdarstva, tržnih zakonitosti pri trgovanju z lesnimi sortimenti ter gozdne pedagogike;
9. področje dviga kakovosti prenosa znanj, predvsem na področju ohranjanja kulturne dediščine na podeželju, pridobivanja digitalnih kompetenc, trženjskih in podjetniških znanj ter metodoloških pristopov in tehnik, ki so potrebni v svetovalnem procesu in prenosu znanj do uporabnikov znanja.
(3) Usposabljanje svetovalcev se izvaja kot:
– napotitev svetovalcev na enodnevna ali večdnevna usposabljana v Sloveniji ali v tujini;
– organizacija in izvedba usposabljanj za svetovalce v svojem delovnem okolju z gostujočimi kvalificiranimi predavatelji.
(4) Udeleženec usposabljanja svetovalcev se usposabljanj z isto tematiko lahko udeleži le enkrat v obdobju izvajanja SN SKP.
(5) Za udeleženca usposabljanja svetovalcev iz prvega odstavka tega člena je treba zagotoviti, da isti upravičeni stroški iz 17. člena te uredbe niso financirani v okviru javnih služb ali financirani iz drugih javnih sredstev oziroma niso del javnoveljavnih izobraževalnih programov poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja ter javnoveljavnih študijskih programov.
(6) Usposabljanja iz prvega odstavka tega člena morajo biti izvedena od izdaje odločbe o pravici do sredstev do 31. decembra v letu izdaje odločbe.
12. člen 
(vlagatelj in upravičenec do podpore) 
(1) Vlagatelj pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev je izvajalec usposabljanja svetovalcev.
(2) Upravičenec do podpore pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev je vlagatelj, ki izpolnjuje pogoje za dodelitev podpore iz 14. člena te uredbe.
13. člen 
(upravičenec do subvencionirane storitve) 
(1) Upravičenec do subvencionirane storitve usposabljanja svetovalcev pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev (v nadaljnjem besedilu: udeleženec usposabljanja svetovalcev) je fizična oseba, zaposlena pri pravni ali fizični osebi, ki se ukvarja s svetovalno dejavnostjo s področja kmetijstva ali gozdarstva.
(2) Udeležba na usposabljanju pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev je za udeleženca usposabljanja svetovalcev brezplačna.
14. člen 
(pogoji za dodelitev podpore) 
(1) Vlagatelj iz 12. člena te uredbe mora za dodelitev podpore pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev poleg splošnih pogojev za dodelitev podpore iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij ob vložitvi vloge na javni razpis izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
1. imeti najmanj dve leti pred objavo javnega razpisa pri AJPES registrirano vsaj eno dejavnost v skladu s predpisom, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti, pod naslednjo šifro:
a) 85.310 Srednješolsko splošno izobraževanje,
b) 85.320 Srednješolsko poklicno in strokovno izobraževanje,
c) 85.421 Višješolsko izobraževanje,
č) 85.422 Visokošolsko izobraževanje,
d) 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje,
e) 72.110 Raziskovalna in razvojna dejavnost na področju biotehnologije ali
f) 72.190 Raziskovalna in razvojna dejavnost na drugih področjih naravoslovja in tehnologije;
2. priložiti program usposabljanja, ki vsebuje opis vsebine usposabljanja, način izvedbe, okvirno lokacijo in terminski načrt izvedbe usposabljanja;
3. navesti okvirno število udeležencev usposabljanja svetovalcev, za katere bodo do roka za izvedbo usposabljanj izvedena usposabljanja;
4. priložiti poimenski seznam kvalificiranih predavateljev, ki bodo izvajali usposabljanja in izpolnjujejo pogoje glede usposobljenosti in referenc. Usposobljenost in reference morajo biti povezane z vsebino javnega razpisa. Šteje se, da je pogoj iz te točke izpolnjen, če predavatelj v zadnjih treh letih izkaže:
a) sodelovanje pri raziskovalnem projektu;
b) citiranost v bibliotekarski bazi podatkov SICRIS ali drugi primerljivi bibliotekarski bazi podatkov ali
c) aktivno udeležbo na strokovnih dogodkih kot predavatelj.
(2) Pogoje iz 1. točke prejšnjega odstavka vlagatelj izkaže z izpisom iz registra AJPES.
(3) Pogoje iz 4. točke prvega odstavka tega člena vlagatelj izkaže:
a) za sodelovanje pri raziskovalnem projektu: z navedbo projekta ter aktivno spletno povezavo do podatkov o projektu, iz katerega je razvidna najmanj vsebina projekta, ter navedbo sodelujočih posameznikov;
b) za citiranost v SICRIS ali drugi primerljivi bazi podatkov: z navedbo naslova članka ter aktivno spletno povezavo do članka, iz katerega je razvidna najmanj vsebina članka, ter navedbo avtorjev;
c) za aktivno udeležbo na strokovnih dogodkih: z dokazilom, iz katerega je razvidno, da je posameznik nastopal kot predavatelj na strokovnih dogodkih. Kot strokovni dogodek, povezan z vsebino javnega razpisa, se šteje usposabljanje, izobraževanje, seminar, konferenca, delavnica, zborovanje, simpozij, kongres, strokovno izpopolnjevanje ali drugi tovrstni dogodki, povezani z vsebino javnega razpisa.
(4) Če je izvajalec pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev hkrati tudi izvajalec javne službe kmetijskega svetovanja iz zakona, ki ureja kmetijstvo, potem fizične osebe, zaposlene pri izvajalcu javne službe, ne morejo biti kvalificirani predavatelji v okviru podintervencije usposabljanje svetovalcev.
15. člen 
(merila za ocenjevanje vlog) 
(1) Vloge se pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev točkujejo na podlagi naslednjih meril za izbor:
– vključevanje različnih deležnikov v sistem prenosa znanj in inovacij v kmetijstvu;
– sodelovanje pri projektih;
– izkušnje s področja izvedbe usposabljanj odraslih s področja kmetijstva ali gozdarstva ali dopolnilnih dejavnosti;
– inovativne oblike izvedbe usposabljanj.
(2) Priloge, ki jih mora vlagatelj priložiti vlogi na javni razpis, so:
– za izpolnjevanje meril iz prve alineje prejšnjega odstavka kopija pisnega dogovora o sodelovanju z deležniki;
– za izpolnjevanje meril iz druge alineje prejšnjega odstavka kopija dokazila o sodelovanju pri projektih;
– za izpolnjevanje meril iz tretje alineje prejšnjega odstavka dokazila o izvedbi usposabljanj odraslih s področja kmetijstva oziroma gozdarstva;
– program usposabljanja, ki vsebuje navedbo načina izvedbe usposabljanj.
16. člen 
(finančne določbe) 
(1) Sredstva se pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev upravičencu do podpore iz 12. člena te uredbe v primeru usposabljanj, izvedenih na območju Republike Slovenije, dodelijo v obliki povračila poenostavljenih stroškov iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij kot strošek na enoto, ki znaša 8 eurov na uro na udeleženca usposabljanja svetovalcev v primeru izvedbe usposabljanj v obliki klasičnih ali spletnih usposabljanj oziroma 27 eurov na uro na udeleženca usposabljanj svetovalcev v primeru izvedbe usposabljanj v obliki delavnic ali ogleda dobrih praks.
(2) V primeru napotitve svetovalcev na usposabljanja v tujino se sredstva upravičencu do podpore dodelijo v obliki povračila dejansko nastalih stroškov iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij kot povračilo dejanskih stroškov, vendar največ 1.500 eurov upravičenih stroškov na udeleženca usposabljanj svetovalcev.
(3) V primeru dodelitve sredstev v obliki povračila poenostavljenih stroškov se upravičencu do podpore sredstva izplačajo glede na število udeležencev usposabljanja svetovalcev in višino poenostavljenega stroška iz prvega odstavka tega člena.
(4) DDV ni upravičen strošek.
(5) Največja intenzivnost pomoči je omejena na 100 % upravičenih stroškov.
17. člen 
(upravičeni stroški) 
(1) Upravičeni stroški iz drugega odstavka prejšnjega člena so stroški kotizacij, prijavnin ali drugih primerljivih stroškov ter stroški prevoza, nastanitve in tolmačenja.
(2) Za upravičene stroške se štejejo stroški, ki nastanejo v obdobju od dneva izdaje odločbe o pravici do sredstev do dneva oddaje zahtevka za izplačilo sredstev.
18. člen 
(zahtevek za izplačilo sredstev) 
(1) Poleg splošnih pogojev, ki jih mora upravičenec do podpore pri podintervenciji usposabljanje svetovalcev ob vložitvi zahtevka za izplačilo sredstev izpolnjevati iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij, mora upravičenec do podpore ob vložitvi zahtevka za izplačilo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– priložiti poročilo o izvedenih usposabljanjih, ki vsebuje najmanj podatke o nazivu usposabljanj, terminu in lokaciji usposabljanja;
– poročilu priložiti poimenski seznam svetovalcev, ki so se usposabljanj udeležili, ločeno za vsako usposabljanje posebej;
– priložiti račune ali dokazila o plačilu, ki se glasijo na upravičenca do podpore in iz katerih je razvidno, na katerega udeleženca usposabljanja svetovalcev se račun nanaša;
– priložiti gradivo iz četrte alineje prvega odstavka 20. člena te uredbe za namen objave na osrednjem spletnem mestu državne uprave in na spletni strani skupne kmetijske politike.
(2) Sredstva se izplačajo na podlagi zahtevka za izplačilo sredstev. Zahtevek za izplačilo sredstev se vloži v 30 dneh od poteka roka za izvedbo usposabljanj iz šestega odstavka 11. člena te uredbe.
III. poglavje SKUPNE DOLOČBE
19. člen 
(javni razpis) 
(1) Sredstva po tej uredbi se razpišejo z zaprtim javnim razpisom v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo.
(2) Oddaja vlog na javni razpis se začne prvi delovni dan po izteku 21 dni od objave javnega razpisa v Uradnem listu Republike Slovenije.
(3) Javni razpis je za podintervencijo iz prve alineje prvega odstavka 2. člena te uredbe sestavljen iz sklopov glede na vsebine iz 4. člena te uredbe.
(4) Javni razpis je za podintervencijo iz druge alineje prvega odstavka 2. člena te uredbe sestavljen iz sklopov, in sicer:
– prvi sklop, na katerega vloži vlogo vlagatelj iz 12. člena te uredbe za kmetijske vsebine,
– drugi sklop, na katerega vloži vlogo vlagatelj iz 12. člena te uredbe za gozdarske vsebine iz 8. točke drugega odstavka 11. člena te uredbe.
(5) Vloge se obravnavajo po posameznih sklopih, za katere so razpisana sredstva. Če na posameznem sklopu razpisana sredstva niso porabljena, se neporabljena sredstva lahko prenesejo na drug sklop iz istega javnega razpisa, na katerem zaprošena sredstva presegajo razpoložljiva sredstva.
(6) En vlagatelj lahko na javni razpis iz prvega odstavka tega člena vloži le eno vlogo na sklop.
(7) Med vlogami, ki so popolne in dosežejo vstopni prag 51 % možnih točk, se izberejo tiste, ki dosežejo višje število točk, po vrstnem redu do porabe sredstev.
(8) Z javnim razpisom se podrobneje opredelijo višina razpisanih sredstev po podintervencijah in sklopih, obdobje vlaganja vlog, pogoji za dodelitev podpore, merila in točkovnik za ocenjevanje vlog.
20. člen 
(obveznosti upravičenca do sredstev) 
(1) Poleg splošnih obveznosti upravičenca do podpore iz uredbe o skupnih določbah za izvajanje intervencij mora upravičenec do podpore iz 5. in 12. člena te uredbe izpolniti tudi naslednje obveznosti:
– izvesti usposabljanja do roka, ki je v zvezi z usposabljanji določen z javnim razpisom;
– vzpostaviti elektronski sistem registracije udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev in preverjanja prisotnosti udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev z namenom vodenja seznama prisotnosti udeležencev na usposabljanjih, preizkusih, praktičnih prikazih ali drugih oblikah prenosa znanja v elektronski obliki;
– vnesti udeležence usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev v evidenco o izobraževanju, usposabljanju in svetovanju za potrebe kmetijstva in razvoja podeželja (v nadaljnjem besedilu: EVIZO) iz zakona, ki ureja kmetijstvo, v 30 dneh po roku za izvedbo usposabljanja;
– pripraviti gradivo z vsebino usposabljanja, ki je oblikovano v skladu z zakonom, ki ureja dostopnost spletišč in mobilnih aplikacij.
(2) Upravičenec do podpore iz 5. člena te uredbe in upravičenec do podpore iz 12. člena te uredbe, ki izvaja usposabljanja na območju Republike Slovenije, mora poleg obveznosti iz tega člena izvesti usposabljanja s kvalificiranimi predavatelji, ki ustrezajo pogojem iz 4. točke prvega odstavka 7. člena te uredbe ali pogojem iz 4. točke prvega odstavka 14. člena te uredbe. Če v času izvedbe usposabljanja upravičenec zamenja predavatelja, mora spremembo pisno sporočiti na Agencijo Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja ter priložiti dokazila o izpolnjevanju pogojev iz 4. točke prvega odstavka 7. člena ali 4. točke prvega odstavka 14. člena te uredbe.
21. člen 
(upravne sankcije) 
(1) Upravičencu do podpore, ki ne izpolnjuje obveznosti iz prejšnjega člena, se določijo naslednje sankcije:
1. če upravičenec do podpore ne izvede nobenega usposabljanja iz odločbe o pravici do sredstev, je izključen iz prejemanja podpore v koledarskem letu ugotovitve kršitve in naslednje koledarsko leto;
2. če upravičenec do podpore ne izvede vseh usposabljanj iz odločbe o pravici do sredstev, in sicer ne izvede od 10 do vključno 20 % vseh usposabljanj, določenih v odločbi o pravici do sredstev, se mu celotno izplačilo zmanjša za 5 %;
3. če upravičenec do podpore ne izvede vseh usposabljanj iz odločbe o pravici do sredstev, in sicer ne izvede več kot 20 do vključno 30 % vseh usposabljanj, določenih v odločbi o pravici do sredstev, se mu celotno izplačilo zmanjša za 10 %;
4. če upravičenec do podpore ne izvede vseh usposabljanj iz odločbe o pravici do sredstev, in sicer ne izvede več kot 30 % vseh usposabljanj, določenih v odločbi o pravici do sredstev, se mu celotno izplačilo zmanjša za 15 %;
5. če upravičenec do podpore ne vzpostavi elektronskega sistema registracije in preverjanja prisotnosti udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev in preverjanja prisotnosti udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev z namenom vodenja seznama prisotnosti udeležencev na usposabljanjih, preizkusih, praktičnih prikazih ali drugih oblikah prenosa znanja v elektronski obliki, se celotno izplačilo zmanjša za 5 %;
6. če upravičenec do podpore ne vnese udeležencev usposabljanja iz 6. člena te uredbe ali usposabljanja svetovalcev v aplikacijo EVIZO, se zahtevek za izplačilo za tega udeleženca ne izplača;
7. če upravičenec do podpore za posamezno usposabljanje ne pripravi gradiva ali če gradivo ni pripravljeno v skladu z zakonom, ki ureja dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, ali gradiva ne priloži zahtevku, se zahtevek za izplačilo sredstev zniža za 10 %.
(2) Sankcija iz 1. točke prejšnjega odstavka se ne določi pri usposabljanjih iz 5. točke drugega odstavka 4. člena te uredbe.
22. člen 
(odrek pravici do sredstev) 
Če se upravičenec do podpore odreče pravici do sredstev iz odločbe o pravici do sredstev v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, pisno obvesti Agencijo Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja v 30 dneh od dneva vročitve odločbe o pravici do sredstev.
IV. poglavje KONČNA DOLOČBA 
23. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-181/2024
Ljubljana, dne 10. julija 2024
EVA 2023-2330-0154
Vlada Republike Slovenije 
Klemen Boštjančič 
podpredsednik 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti