Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 27/08 – odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 – odl. US, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odl. US, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE), 7. člena Statuta Občine Semič (Uradni list RS, št. 57/10 in 27/16) in 71. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Semič (Uradni list RS, št. 57/10 in 27/16) je Občinski svet Občine Semič na 13. redni seji dne 10. 7. 2024 sprejel
o zagotavljanju brezplačne pravne pomoči občankam in občanom Občine Semič
S tem pravilnikom se urejajo merila, način in postopek zagotavljanja brezplačne pravne pomoči občankam in občanom Občine Semič (v nadaljevanju: Občina).
Brezplačna pravna pomoč na podlagi tega pravilnika pomeni nudenje pravne pomoči v obliki prvega pravnega nasveta.
Za prvi pravni nasvet se šteje:
– pojasnilo upravičencu o pravnem položaju v njegovi zadevi,
– kratek nasvet o možnosti sklenitve izvensodne poravnave,
– nasvet o pravicah in obveznostih pri uvedbi postopka,
– pojasnilo o pristojnosti sodišča,
– pojasnilo o procesnih pravilih, stroških in načinu izvršitve odločbe,
– pojasnilo o možnostih mediacije.
Priprava samih zahtevkov v okviru prvega pravnega nasveta po tem pravilniku ni mogoča, je pa mogoč nasvet o obliki in pravni podlagi.
Brezplačno pravno pomoč po tem pravilniku zagotavlja Občina v sodelovanju s pravnimi strokovnjaki (v nadaljevanju: Izvajalec), v obliki, ki ne bremeni proračunskih sredstev občine. Občina Izvajalca izbere na podlagi javnega povabila.
Izvajalec je lahko odvetnik oziroma odvetniška družba.
S posameznim Izvajalcem sklene Občina pogodbo o brezplačnem svetovanju, v kateri se uredijo medsebojne pravice in obveznosti pogodbenih strank ter se določi obseg, trajanje in kraj pravnega svetovanja.
Brezplačna pravna pomoč po tem pravilniku se zagotavlja do porabe razpoložljivih ur brezplačne pravne pomoči, ki jih za posamezno koledarsko leto zagotovijo Izvajalci na podlagi pogodb o brezplačnem svetovanju.
V kolikor Občina v okviru javnega povabila Izvajalca ne pridobi, se pravice iz tega pravilnika ne izvajajo do zagotovitve le-tega.
Po sklenitvi pogodbe o brezplačnem svetovanju s posameznim izvajalcem bo Občina na svoji spletni strani in oglasni deski objavila obvestilo o možnostih koriščenja brezplačne pravne pomoči.
Vloge za brezplačno pravno pomoč se rešujejo po vrstnem redu vložitve. V primeru, da bodo na podlagi predhodno vloženih vlog vse zagotovljene ure brezplačne pravne pomoči za posamezno koledarsko leto že dodeljene, se vloge, o katerih še ni bilo odločeno, zavrnejo.
5. člen
Do brezplačne pravne pomoči so upravičeni polnoletni občanke in občani s stalnim prebivališčem v Občini (v nadaljevanju: Vlagatelj).
Vsak posamezen Vlagatelj ima pravico do ene ure brezplačne pravne pomoči letno, na podlagi pravnomočnega sklepa o dodelitvi brezplačne pravne pomoči.
Vlogo za brezplačno pravno pomoč se vloži na obrazcu, ki je objavljen na spletni strani Občine, oziroma je prosto dostopen v tajništvu občine.
Vloga se vloži pisno po pošti ali po elektronski pošti. Vloga se lahko izpolni in odda tudi v tajništvu Občine.
Postopek ugotavljanja upravičenosti do brezplačne pravne pomoči vodi in o vlogi odloča občinska uprava s sklepom. Zoper sklep je dovoljena pritožba pri županji. Na podlagi pravnomočnega sklepa, s katerim se ugotovi upravičenost do brezplačne pravne pomoči, se izda napotnica, ki velja do konca tekočega leta.
Vlagatelj, ki je z vročeno napotnico napoten na Izvajalca, se z Izvajalcem sam dogovori za termin izvedbe brezplačne pravne pomoči.
Brezplačno pravno pomoč Izvajalec praviloma izvaja na svojem sedežu.
Vlagatelj ob uveljavljanju brezplačne pravne pomoči napotnico izroči izvajalcu.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-08/2024-2
Semič, dne 10. julija 2024