Uradni list

Številka 85
Uradni list RS, št. 85/2024 z dne 4. 10. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 85/2024 z dne 4. 10. 2024

Kazalo

2586. Odlok o dodeljevanju kadrovskih štipendij Občine Ilirska Bistrica, stran 8304.

  
Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 14. člena Statuta Občine Ilirska Bistrica (Uradni list RS, št. 189/20) je Občinski svet Občine Ilirska Bistrica na 14. seji dne 26. 9. 2024 sprejel
O D L O K 
o dodeljevanju kadrovskih štipendij Občine Ilirska Bistrica 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
(1) Odlok o dodeljevanju kadrovskih štipendij Občine Ilirska Bistrica (v nadaljevanju odlok) opredeljuje cilje štipendiranja, vir financiranja, upravičence in pogoje za dodelitev štipendij, merila za dodelitev ter višino in postopek dodeljevanja štipendij ter možnost dodelitve denarne spodbude. Odlok opredeljuje tudi obveznosti štipendista in štipenditorja, rok do katerega mora štipendist zaključiti izobraževanje ter prehodne in končne določbe.
(2) V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
2. člen 
(cilji štipendiranja) 
Cilji dodeljevanja štipendij so:
– odziv na zaposlitvene potrebe občinske uprave Občine Ilirska Bistrica, potrebe javnih zavodov in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica oziroma soustanoviteljica je Občina Ilirska Bistrica (v nadaljevanju Občina),
– spodbujanje k odločanju za deficitarne poklice,
– promocija kariernih možnosti in strokovnega razvoja,
– da čim več mladih po zaključku izobraževanja ostaja na območju Občine in z zaposlitvijo prispeva k njenemu razvoju in napredku.
3. člen 
(vir financiranja) 
Sredstva za dodeljevanje štipendij po tem odloku se zagotavljajo v vsakoletnem proračunu Občine (v nadaljnjem besedilu: občinski proračun).
II. UPRAVIČENCI DO ŠTIPENDIJE TER POGOJI ZA DODELITEV ŠTIPENDIJE 
4. člen 
(upravičenci do štipendije) 
(1) Pravico do štipendije Občine lahko uveljavlja oseba s statusom dijaka ali oseba s statusom študenta, ki se izobražuje po dodiplomskih oziroma podiplomskih študijskih programih z javno veljavnostjo s prijavo na javni razpis, ki ga objavi Občina ter so državljani Republike Slovenije in izpolnjujejo pogoje, določene v tem odloku.
(2) Štipendija iz prejšnjega odstavka je namenjena redno vpisanim dijakom in študentom.
5. člen 
(splošni pogoji za pridobitev štipendije) 
(1) Za uveljavitev pravice do štipendije mora kandidat izpolnjevati naslednje pogoje:
– imeti mora državljanstvo Republike Slovenije ali državljanstvo EU ali status rezidetna za daljši čas,
– imeti mora stalno prebivališče na območju Občine,
– kandidat ne sme prejemati druge kadrovske štipendije (ob prijavi na javni razpis mora izpolniti posebno izjavo, ki se nanaša na prejemanje druge kadrovske štipendije; na izjavi mora navesti tudi, kje oziroma pri katerem delodajalcu je še zaprosil za štipendijo); za prejemanje ostalih štipendij (državne, Zoisove in štipendij, ki niso kadrovsko zavezujoče), ni omejitev,
– ob vpisu v prvi letnik srednješolskega izobraževanja ni starejši od 17 let,
– ob vpisu v prvi letnik dodiplomskega ali enovitega magistrskega študija ni starejši od 24 let,
– ob vpisu v prvi letnik podiplomskega študija, razen enovitega magistrskega študija ni starejši od 29 let,
– ne sme biti v delovnem razmerju oziroma ne sme opravljati samostojne registrirane dejavnosti,
– ne sme biti družbenik gospodarskih družb ali ustanovitelji ali soustanovitelji zavodov,
– ne sme biti vpisan v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje,
– za štipendijo za srednjo šolo mora imeti kandidat povprečje ocen vseh predmetov zaključnega razreda osnovne šole najmanj tri,
– kandidat, ki se prijavlja na javni razpis za štipendijo za nadaljnje letnike srednješolskega izobraževanja, mora imeti povprečje ocen vseh predmetov preteklega šolskega leta srednje šole najmanj tri,
– za štipendijo za dodiplomski študij mora imeti v zadnjem letniku srednje šole povprečje ocen vseh predmetov zaključnega letnika srednje šole najmanj tri in na maturi mora doseči najmanj 60 % vseh možnih točk,
– kandidat, ki se prijavlja na javni razpis za štipendijo za nadaljnje letnike dodiplomskega izobraževanja ali podiplomskega izobraževanja mora imeti povprečje ocen posameznih ocenjevanih učnih enot v preteklem študijskem letu najmanj 7,5. Pri tem se povprečje izračuna kot ponderirana aritmetična sredina. Ponderirana aritmetična sredina pomeni, da se pri izračunu povprečne ocene upošteva težo/pomen posamezne učne enote, ki je izražena s številom ECTS kreditnih točk.
(2) Dijaki in študenti lahko pridobijo štipendijo po tem odloku le enkrat za izobraževanje na isti stopnji izobraževanja.
6. člen 
(merila za ocenjevanje) 
Če je kandidatov, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev posamezne štipendije, več, kot je razpisanih štipendij, se štipendije dodelijo kandidatom glede na doseženo število točk na podlagi ocenjevanja po naslednjih merilih:
– učni oziroma študijski uspeh zadnjega letnika izobraževanja,
– letnik izobraževanja oziroma trajanje izobraževalnega programa do zaključka (prednost imajo kandidati višjega letnika izobraževanja).
7. člen 
(učni oziroma študijski uspeh zadnjega letnika izobraževanja) 
(1) Za dokazilo o šolskem uspehu v srednješolskem izobraževanju šteje spričevalo zadnjega zaključenega letnika. Povprečna ocena je povprečje vseh številčno izraženih končnih ocen vseh predmetov tega letnika.
(2) Pri študentih se povprečna ocena določi tako, da se izračuna ponderirana aritmetična sredina vseh številčno izraženih končnih ocen učnih enot, razen ocene iz diplomskega oziroma magistrskega dela, doseženih v preteklem študijskem letu, v katerem je študent opravil pogoje za napredovanje v višji letnik. Ponderirana aritmetična sredina pomeni, da se pri izračunu povprečne ocene upošteva težo/pomen posamezne učne enote, ki je izražena s številom ECTS kreditnih točk. Kot dokazilo se upošteva uradno potrdilo izobraževalne ustanove o opravljenih izpitih zadnjega študijskega leta z razvidnimi ocenami in izračunom povprečne ocene. Strokovni sodelavec občinske uprave na osnovi dokazila izračuna ponderirano aritmetično sredino.
8. člen 
(doba prejemanja štipendije in način izplačevanja štipendij) 
(1) Pravica do štipendije pripada štipendistu ob izpolnjevanju pogojev za štipendiranje iz tega odloka od začetka šolskega oziroma študijskega leta, za katerega upravičenec uveljavlja pravico do štipendije, do konca izobraževalnega programa oziroma do zaključka izobraževanja, če izobraževanje zaključi v dodatnem študijskem letu (absolventskem stažu).
(2) Ne glede na prejšnji odstavek štipendistu ne pripada pravica do štipendije v dodatnem študijskem letu (absolventskem stažu) podiplomskega študija, če je štipendist na dodiplomskem študiju že prejemal štipendijo za dodatno študijsko leto (absolventski staž).
(3) Štipendije se izplačujejo mesečno, najkasneje do 10. dne v mesecu za tekoči mesec, na transakcijski račun štipendista, odprt v Republiki Sloveniji.
(4) Štipendije se izplačujejo vseh dvanajst mesecev v koledarskem letu, razen:
– v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja, ko se za mesec julij in avgust ne izplačujejo in
– v zaključnem letniku študija, ko se izplačevanje štipendij zaključi v zadnjem mesecu študijskega leta oziroma v zadnjem mesecu zaključka izobraževanja, če se izobraževanje zaključi v dodatnem študijskem letu.
(5) Štipendistu, ki del študijskega programa opravlja v tujini prek izmenjave, se štipendija za čas trajanja izmenjave lahko izplača vnaprej v enkratnem znesku, vendar največ do zaključka tekočega študijskega leta, če to izobraževanje traja najmanj tri mesece po pravilih izobraževalne institucije, v kateri se izobražuje v Republiki Sloveniji.
(6) Štipendist, ki je izobraževalni program, za katerega je pridobil štipendijo, uspešno zaključil pred koncem trajanja izobraževalnega programa, je upravičen do celotne štipendije za tekoče šolsko oziroma študijsko leto, v katerem je zaključil izobraževanje.
III. MERILA ZA DODELITEV ŠTIPENDIJE 
9. člen 
(merila za dodelitev štipendije) 
(1) Merilo za dodelitev štipendije je učni oziroma študijski uspeh.
(2) Kot učni uspeh se upošteva povprečje ocen vseh predmetov preteklega šolskega oziroma študijskega leta. Pri študentih se povprečna ocena določi tako, da se izračuna povprečna ponderirana aritmetična sredina vseh številčno izraženih končnih ocen učnih enot. Ponderirana aritmetična sredina pomeni, da se pri izračunu povprečne ocene upošteva težo/pomen posamezne učne enote, ki je izražena s številom ECTS kreditnih točk.
(3) Učni oziroma študijski uspeh se točkuje na sledeč način:
a) Za štipendijo za srednješolsko izobraževanje se upošteva povprečje ocen vseh predmetov preteklega šolskega leta:
Povprečje ocen 
Točke
od 3,0 do 3,2
5 točk
od 3,3 do 3,5
10 točk
od 3,6 do 4,0
15 točk
od 4,1 do 4,5
20 točk
nad 4,6
25 točk
b) Za štipendijo za dodiplomski študij (razen za prvi letnik študija) oziroma podiplomski študij se upošteva ponderirana aritmetična sredina ocen vseh učnih enot preteklega študijskega leta:
Povprečje ocen 
Točke
od 7,5 do 8
10 točk
od 8,01 do 8,5
20 točk
od 8,51 do 9
30 točk
nad 9,01
40 točk
c) Pri kandidatih zadnjega letnika srednje šole, ki se prijavljajo na javni razpis za štipendijo za dodiplomski študij, se seštejejo točke dosežene na podlagi točke a) in točke dosežene glede na dosežen uspeh na maturi:
Odstotek vseh možnih točk na maturi
Točke
od 60 % do 70 %
10 točk
od 71 % do 80 %
20 točk
od 81 % do 90 %
30 točk
nad 90 %
40 točk
(4) Izračunano povprečje ocen se zaokrožuje na dve decimalni mesti glede na matematična merila zaokroževanja.
(5) Za štipendijo za srednješolsko izobraževanje lahko kandidat zbere največ 25 točk, za štipendijo za dodiplomski ali podiplomski študij pa največ 40 točk.
(6) Štipendije se dodelijo kandidatom po vrstnem redu na prednostni listi, pri čemer ima prednost kandidat, ki ima boljši učni oziroma študijski uspeh zadnjega letnika izobraževanja.
(7) Ob enakem številu točk ima prednost kandidat, ki je vpisan v višji letnik oziroma v program s krajšim trajanjem izobraževalnega programa do zaključka.
(8) Če upravičenec, ki je pridobil pravico do štipendije, izjavi, da ne želi skleniti pogodbe o štipendiranju ali je ne sklene v roku, določenem s strani štipenditorja, ali če mu v roku za sklenitev pogodbe preneha pravica do štipendije, se štipendija dodeli naslednjemu kandidatu po vrstnem redu na prednostni listi.
IV. VIŠINA ŠTIPENDIJE 
10. člen 
(obseg štipendije) 
Štipendija je sestavljena iz osnovne štipendije in sledečih dodatkov:
– dodatek za izobraževanje izven kraja stalnega prebivališča,
– dodatek za dosežen učni oziroma študijski uspeh.
11. člen 
(osnovna štipendija) 
Višina osnovne štipendije je za dijake 100 evrov, za študente pa 150 evrov.
12. člen 
(dodatek za izobraževanje izven kraja stalnega prebivališča) 
Štipendistu, ki se izobražuje izven kraja stalnega prebivališča, pripada dodatek za bivanje izven kraja stalnega prebivališča v višini 100 evrov mesečno.
13. člen 
(dodatek za dosežen učni oziroma študijski uspeh) 
(1) Štipendistom pripada dodatek za dosežen učni oziroma študijski uspeh. V prvem letniku izobraževanja jim dodatek ne pripada.
Dodatek za dosežen učni uspeh dijakov:
Povprečje ocen
Odstotek osnovne štipendije za dijake
od 3,9 do 4,0
20 %
od 4,1 do 4,4
25 %
od 4,5 do 5
30 %
Dodatek za dosežen študijski uspeh študentov:
Povprečje ocen
Odstotek osnovne štipendije za študente 
od 8,1 do 8,5
20 %
od 8,51 do 9
25 %
od 9,01 do 9,5
30 %
od 9,51 do 10
35 %
(2) Dodatek za dosežen študijski uspeh študentov, ki se izobražujejo v tujini se izračuna na podlagi s strani NAKVISa verificirane metode pretvorbe ocen.
(3) Pri študentih se učni uspeh določi glede na preteklo študijsko leto. Za študente, ki jim štipendija miruje se upošteva vse ocene zadnjega zaključenega letnika.
14. člen 
(uskladitev višine štipendije) 
(1) Štipendija se uskladi na začetku vsakega šolskega oziroma študijskega leta ob predložitvi dokazil o doseženem učnem oziroma študijskem uspehu ter potrdila o bivanju.
(2) Štipendija se izplačuje s prvim naslednjim mesecem po spremembi.
(3) Štipendija se med šolskim oziroma študijskim letom uskladi v primeru spremembe upravičenosti do dodatka za bivanje.
V. DENARNA SPODBUDA 
15. člen 
(dodelitev spodbud) 
(1) Dijakom in študentom, ki se prijavijo na Javni razpis za kadrovske štipendije Občine in vsaj delno ustrezajo razpisanim programom in jim ni bila dodeljena kadrovska štipendija, se lahko, v primeru ostanka sredstev na proračunski postavki, namenjeni kadrovskim štipendijam, dodeli spodbuda za uspešno zaključen letnik šolanja oziroma študija, razen dijakom in študentom, ki so prejemniki katerekoli druge kadrovske štipendije.
(2) Spodbuda se jim dodeli za šolsko oziroma študijsko leto, za katero je bil izveden javni razpis.
16. člen 
(višina spodbud) 
Višina spodbude za dijake, ki se jim jo izplača v enkratnem znesku na koncu šolskega leta znaša največ 100 evrov, za študente pa največ 150 evrov mesečno. Višino spodbud se določi na podlagi razpoložljivega ostanka sredstev na proračunski postavki, namenjeni kadrovskim štipendijam. Višino spodbude določi župan s sklepom.
17. člen 
(pogoj za pridobitev spodbude) 
Spodbuda se dodeli na podlagi prejetega potrdila o uspešno zaključenem šolanju oziroma študiju ter potrdilu o vpisu v naslednji letnik, s sklepom o upravičenosti do spodbude, na podlagi katerega se s posameznim dijakom oziroma študentom sklene pogodbo o dodelitvi spodbude.
18. člen 
(zaposlitev prejemnikov spodbude) 
(1) V kolikor se po zaključenem šolanju izkažejo potrebe po zaposlitvi kadra, kateremu je bila dodeljena spodbuda, se je prejemnik spodbude dolžan na Občini oziroma v zavodih oziroma podjetjih, katerih ustanovitelj je Občina, zaposliti za obdobje, ki je enako obdobju, za katero je prejemal spodbudo.
(2) Prav tako lahko Občina v primeru povečanega obsega dela v občinski upravi, v času počitnic pozove prejemnika spodbude, da opravlja počitniško delo oziroma prakso.
VI. POSTOPEK DODELJEVANJA ŠTIPENDIJ 
19. člen 
(ugotavljanje kadrovskih potreb) 
(1) Občina dodeljuje štipendije na podlagi ugotovljenih kadrovskih potreb ter v proračunu razpoložljivih sredstev.
(2) Kadrovske potrebe javnih zavodov in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica oziroma soustanoviteljica je Občina, za prihodnje šolsko oziroma študijsko leto ugotovi občinska uprava Občine na podlagi poziva, ki ga pošlje vsem javnim zavodom in javnim podjetjem predvidoma v mesecu decembru. Obvestilo o potrebi po deficitarnih poklicih v prihodnjih petih letih se objavi na spletni strani Občine predvidoma v mesecu januarju.
(3) V skladu z razpoložljivimi sredstvi v občinskem proračunu ter ugotovljenimi kadrovskimi potrebami občinska uprava pripravi besedilo javnega razpisa za dodelitev štipendij, v katerem za posamezno šolsko oziroma študijsko leto določi skupno število razpisanih štipendij, število posameznih vrst štipendij glede na področje in stopnjo izobraževanja.
20. člen 
(javni razpis za dodelitev štipendij) 
(1) Štipendije za potrebe javnih zavodov in podjetij, katerih ustanoviteljica oziroma soustanoviteljica je Občina, se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa za dodelitev štipendij (v nadaljnjem besedilu: javni razpis).
(2) Besedilo javnega razpisa pripravi občinska uprava. Pred objavo ga podpiše župan.
(3) Javni razpis se objavi na spletni strani Občine ter v občinskem glasilu Bistriški odmevi, pred začetkom šolskega oziroma študijskega leta. Štipendije se dodelijo za obdobje od začetka šolskega oziroma študijskega leta, začetega v tekočem letu.
(4) Objava javnega razpisa mora vsebovati najmanj naslednje podatke:
1. navedbo naročnika (naziv in sedež štipenditorja),
2. pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,
3. podatke o razpisanih štipendijah z določitvijo naziva izobrazbe, strokovnega ali znanstvenega naslova oziroma specializacije ter področja izobraževanja,
4. osnovno višino štipendije za dijake in študente,
5. pogoje in merila za dodelitev štipendije,
6. način vložitve vloge za dodelitev štipendije,
7. navedbo dokumentacije, ki jo mora kandidat priložiti vlogi za dodelitev štipendije,
8. navedbo obveznosti štipendista,
9. rok za vložitev vloge na javni razpis,
10. navedbo o tem, kdo odloči o dodelitvi štipendij,
11. rok, v katerem bodo kandidati obveščeni o izidu javnega razpisa,
12. kontakt za pridobitev dodatnih informacij v zvezi z javnim razpisom.
(5) Z razpisom se lahko določi tudi druge elemente, ki jih morajo vsebovati vloge, v kolikor so potrebni za ustrezno izvedbo postopkov in sprejemanje odločitev v zvezi s predmetom javnega razpisa.
21. člen 
(vloga za dodelitev štipendije) 
Vloga za dodelitev štipendije se vloži na obrazcu, določenem v javnem razpisu. Vlogi morajo biti priloženi:
– dokazilo o vpisu v izobraževalni program za tekoče šolsko oziroma študijsko leto,
– dokazilo o učnem oziroma študijskem uspehu zadnjega letnika izobraževanja,
– v primeru izobraževanja v tujini mora biti priloženo dokazilo o pretvorbi ocen (NAKVIS),
– življenjepis z opisom dosedanjega izobraževanja ter kariernih ciljev,
– druga dokazila, zahtevana v javnem razpisu.
22. člen 
(komisija za štipendiranje) 
(1) Komisijo za štipendiranje, ki vodi postopek javnega razpisa, imenuje župan s sklepom izmed uslužbencev občinske uprave. Sestavljena je iz predsednika in dveh članov (v nadaljnjem besedilu: komisija). Naloge komisije za štipendiranje so, da odpre in ugotovi pravočasnost ter popolnosti prejetih vlog (formalna popolnost). Prijavitelje nepopolnih vlog se pisno pozove, da jih dopolnijo. Rok za dopolnitev vlog je največ osem dni od prejema poziva. Če vlagatelj vloge ne dopolni v zahtevanem roku ali če dopolnitev ni ustrezna in vloga tudi po dopolnitvi ni popolna, se s sklepom zavrže.
(2) Po prejemu dopolnitev komisija pregleda in strokovno oceni vloge na podlagi pogojev in meril za pridobitev štipendij ter pripravi poročilo in predlog za dodelitev štipendij.
23. člen 
(dodelitev štipendije) 
(1) Na podlagi poročila in predloga komisije izda direktor občinske uprave sklepe o dodelitvi štipendij.
(2) O pritožbi zoper sklep o dodelitvi štipendije odloča župan. Pogoji in merila niso predmet pritožbe.
24. člen 
(pogodba o štipendiranju) 
(1) Štipenditor in štipendist uredita medsebojno razmerje s pogodbo o štipendiranju. V pogodbi se določi višina štipendije, ki prosilcu pripada na podlagi meril tega odloka, čas prejemanja štipendije, program, za katerega se prejema štipendija in medsebojne pravice ter obveznosti pogodbenih strank.
(2) Pogodba o štipendiranju se sklene za obdobje od začetka šolskega oziroma študijskega leta, v katerem je štipendist pridobil pravico do štipendije, do konca izobraževalnega programa, za katerega je pridobil štipendijo, oziroma do zaključka izobraževanja, če izobraževanje zaključi v dodatnem študijskem letu.
(3) Za štipendista, ki ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.
(4) Štipendijsko razmerje se ne sklene in štipendija se ne dodeli, če štipendist odkloni štipendijo po prejemu sklepa o dodelitvi štipendije.
(5) Vse spremembe v obdobju štipendiranja se urejajo z aneksom k pogodbi o štipendiranju.
VII. OBVEZNOSTI ŠTIPENDISTA IN ŠTIPENDITORJA 
25. člen 
(obveznosti štipendista) 
(1) Dolžnosti štipendista so:
– da opravlja vse učne dolžnosti v rokih, ki so določeni z vzgojno izobraževalnim oziroma študijskim programom za napredovanje v višji letnik in za zaključek šolanja,
– da o zaključku šolanju v roku 8 dni o tem pisno obvesti štipenditorja s predložitvijo potrdila o zaključku šolanja,
– dijaki morajo do konca šolskega leta oziroma najkasneje do 31. avgusta, študenti pa najkasneje do 30. septembra, predložiti dokazilo o opravljenih šolskih oziroma študijskih obveznostih preteklega šolskega oziroma študijskega leta, potrdilo o vpisu v naslednji letnik in dokazilo o bivanju v času šolanja,
– da ne spremeni vzgojno izobraževalnega ali študijskega programa brez soglasja štipenditorja,
– da v času štipendiranja ne sklene štipendijskega razmerja z drugim štipenditorjem kadrovske štipendije,
– da štipenditorja v roku 8 dni od nastanka spremembe, ki bi vplivala na štipendijsko razmerje, sporoči vsako spremembo (npr. prekinitev ali konec izobraževanja, spremembo transakcijskega računa …).
(2) Kandidat v roku 15 dni po zaključku študija izroči Občini en izvod diplome v vezani obliki, ki velja za diplome.
(3) Štipendist se je po končanem šolanju dolžan zaposliti pri štipenditorju oziroma v javnem zavodu ali javnem podjetju v Občini ali pri drugem delodajalcu v Občini, v primeru, da se je štipendiranje izvajalo za potrebe deficitarnih poklicev z območja občine in delati najmanj dobo, ki je enaka dobi štipendiranja. Pogodba o zaposlitvi se lahko sklene za polni delovni čas ali za delovni čas, krajši od polnega delovnega časa. Če se pogodba o zaposlitvi sklene za delovni čas, krajši od polnega delovnega časa, se obveznost trajanja zaposlitve preračuna na polni delovni čas.
(4) Te obveznosti je oproščen samo v primeru, če mu štipenditor ne more zagotoviti zaposlitve v roku 90 dni od prejema potrdila o zaključku šolanja oziroma v primeru štipendiranja za potrebe javnega zavoda ali podjetja v roku 90 dni od začetka šolskega leta, ki nastopi po štipendistovem zaključku šolanja ali v primeru štipendiranja za potrebe deficitarnih poklicev, če mu delodajalec ne more zagotoviti zaposlitve v roku 90 dni od prejema potrdila o zaključku šolanja.
(5) Štipendist lahko v primeru povečanega obsega dela v občinski upravi v času počitnic opravlja počitniško delo pri štipenditorju.
26. člen 
(dolžnosti štipenditorja) 
Dolžnosti štipenditorja so:
– da redno izplačuje štipendije skladno s pogodbo o štipendiranju najkasneje 10. v mesecu za tekoči mesec,
– da skupaj z zavodom oziroma javnim podjetjem omogoča štipendistom obvezno prakso v času šolanja, če za to obstajajo potrebe,
– da zagotovi štipendistu zaposlitev v občinskih organih ali v javnem zavodu ali podjetju oziroma poklicu, za katerega potrebe se je štipendiranje v občini izvajalo, v skladu z možnostmi in področno zakonodajo, najkasneje v roku 90 dni po prejemu obvestila o zaključku šolanja, razen če se s štipendistom dogovori drugače.
VIII. MIROVANJE, VRNITEV ŠTIPENDIJE 
27. člen 
(mirovanje štipendije) 
(1) Štipendijsko razmerje miruje, štipendija za tekoče šolsko oziroma študijsko leto pa se ne izplačuje štipendistu v primeru:
– če ne napreduje v višji letnik, dovoljen pa mu je ponoven vpis v isti letnik,
– če izgubi status dijaka ali študenta in mu je dovoljeno opravljanje učnih oziroma študijskih obveznosti.
(2) Štipendijsko razmerje lahko v obdobju študija miruje največ dvakrat, vendar ne zaporedoma dve leti, sicer mora štipendist vrniti izplačano štipendijo. Izjema je mirovanje zaradi dokazanih opravičljivih zdravstvenih razlogov, ki jih kot opravičljive šteje tudi vzgojno izobraževalni zavod oziroma višje-/visokošolska ustanova.
(3) Za opravičljive zdravstvene razloge iz prejšnjega odstavka se šteje bolezen ali poškodba, ki je trajala neprekinjeno najmanj šest mesecev in je vplivala na zmanjšanje učnih oziroma študijskih sposobnosti, kar dokazuje z mnenjem zdravnika specialista ter starševstvo. Starševstvo lahko uveljavljata oba starša.
28. člen 
(vračilo štipendije) 
(1) Štipendist je dolžan vrniti izplačano štipendijo z veljavnimi zamudnimi obrestmi od dneva prekinitve razmerja v naslednjih primerih:
– če ne izpolni učnih obveznosti za napredovanje v višji letnik, niti po enoletnem ponavljanju letnika,
– če ne zaključi študija najkasneje v roku enega leta od poteka absolventskega statusa razen v primeru opravičljivih zdravstvenih razlogov oziroma starševstva,
– če izgubi pravico do nadaljnjega šolanja,
– če brez soglasja štipenditorja spremeni smer izobraževanja,
– če sklene štipendijsko razmerje z drugim štipenditorjem kadrovske štipendije,
– če sam želi razdreti štipendijsko razmerje,
– če predčasno prekine redno šolanje,
– če pridobi štipendijo na podlagi posredovanja neresničnih podatkov,
– če po enoletnem mirovanju štipendijskega razmerja ne predloži ustreznih dokazil oziroma na podlagi predloženih dokazil ne izpolnjuje pogojev za nadaljnje prejemanje štipendije,
– če sklene pogodbo o zaposlitvi ali se samozaposli.
(2) Štipendist mora vrniti celotno prejeto štipendijo skupaj z zamudnimi obrestmi tudi v primeru, če med izobraževanjem pisno sporoči štipenditorju, da ni pripravljen skleniti delovnega razmerja pri njem ali pri javnem zavodu, javnemu podjetju oziroma delodajalcu, za deficitarne poklice prejema štipendijo, v skladu s pogodbo o štipendiranju.
(3) Smiselno se določba prejšnjega odstavka uporablja tudi v primeru, da štipendist ni bil v delovnem razmerju najmanj toliko časa kot je trajalo štipendiranje in je tako dolžan vrniti sorazmerni del štipendije s pripadajočimi obrestmi.
(4) Glede vračila štipendije izda Občina odločbo, na podlagi katere se sklene aneks k pogodbi o štipendiranju, v katerem se opredelijo načini in pogoji vračila štipendije.
29. člen 
(poravnava in sodna izterjava štipendije) 
V primeru, da štipendist ne pristane na vrnitev štipendije oziroma le-te ne vrne, se dolžni znesek izterja po sodni poti.
30. člen 
(oprostitev vračila štipendije) 
Izjemoma je lahko štipendist oproščen vračila štipendije in se mu dolg odpiše:
– če ga štipenditor ni sprejel v delovno razmerje oziroma ga ni sprejel v delovno razmerje javni zavod, javno podjetje ali delodajalec, za katerega deficitarne poklice je bila razpisana štipendija,
– če šolanja ni zaključil zaradi dolgotrajne bolezni in trajne nezmožnosti za nadaljevanje šolanja na podlagi zdravniške dokumentacije.
31. člen 
(odlog obveznosti zaposlitve) 
(1) Če mora štipendist po zaključku izobraževanja izpolniti zakonsko predpisane obveznosti (specializacija), brez katerih ne more opravljati poklica, za katerega je prejemal štipendijo, se rok za sklenitev zaposlitve iz 26. člena tega odloka podaljša.
(2) Če štipendist po zaključku izobraževanja, za katerega je prejemal štipendijo, nadaljuje izobraževanje na višji ravni izobraževanja, se lahko rok za sklenitev zaposlitve iz 26. člena tega odloka podaljša za čas trajanja nadaljnjega izobraževanja.
(3) Obveznost sklenitve zaposlitve štipendista v roku iz 26. člena tega odloka se lahko odloži tudi zaradi opravičljivih razlogov, kot so starševstvo, zdravstveni razlogi, izjemne družinske in socialne okoliščine, neizpolnjene šolske ali študijske obveznosti zaradi višje sile in sprememba študijskega programa, in sicer za čas trajanja teh razlogov, vendar največ za eno leto.
(4) O pravici do odloga obveznosti zaposlitve se na vlogo štipendista sklene aneks k pogodbi o štipendiranju.
IX. PREDLOŽITEV DOKAZIL 
32. člen 
(predložitev dokazil) 
(1) Štipendist mora po vsakem zaključenem šolskem oziroma študijskem letu predložiti štipenditorju dokazila o izpolnjevanju obveznosti iz tega odloka:
– dijak – potrdilo o vpisu v naslednji letnik in fotokopijo zadnjega spričevala z ocenami, najkasneje do 31. avgusta, potrdilo o bivanju (v primeru bivanja izven kraja stalnega prebivališča),
– študenti – potrdilo o vpisu v naslednji letnik in potrdilo o vseh opravljenih izpitih v preteklem študijskem letu ter potrdilo o kraju bivanja v času študija, najkasneje do 30. septembra.
(2) Štipendistu, ki ne izpolni obveznosti iz prejšnjega odstavka, se štipendija ne izplačuje, dokler ne predloži dokazil, ki so navedena v prvem odstavku tega člena. Štipendija se začne ponovno izplačevati s prvim naslednjim mesecem po predložitvi ustreznih dokazil.
X. ZAKLJUČEK IZOBRAŽEVANJA 
33. člen 
(zaključek izobraževanja) 
Štipendist mora izobraževanje, za katerega je prejemal štipendijo, uspešno zaključiti najpozneje do konca izobraževalnega programa oziroma v primeru študija najkasneje v roku enega leta od poteka absolventskega statusa razen v primeru dokazanih opravičljivih zdravstvenih razlogov oziroma starševstva (navedenih v tretjem odstavku 28. člena tega odloka). V nasprotnem primeru je dolžan Občini vrniti izplačane štipendije skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
34. člen 
(uveljavitev odloka) 
(1) Pogodbe o štipendiranju, sklenjene do uveljavitve tega odloka, ostanejo v veljavi. Višina že dodeljenih štipendij se uskladi z določbami tega odloka naslednji mesec po uveljavitvi odloka.
(2) Z dnem uveljavitve tega Odloka preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju kadrovskih štipendij (Uradne objave glasila Bistriški odmevi, št. 13, leto 2, 30. 12. 2009 in št. 2, leto 4, 31. 3. 2011).
35. člen 
(objava javnega razpisa za šolsko leto 2024/2025) 
Ne glede na določila tretjega odstavka 21. člena tega odloka se javni razpis za šolsko oziroma študijsko leto 2024/2025 objavi po uveljavitvi tega odloka.
XII. KONČNA DOLOČBA 
36. člen 
(objava in veljavnost odloka) 
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-10/2024-5
Ilirska Bistrica, dne 26. septembra 2024
Župan 
Občine Ilirska Bistrica 
Dr. Gregor Kovačič 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti