Na podlagi šestega odstavka 56. člena Zakona o državnih blagovnih rezervah (Uradni list RS, št. 23/24) Vlada Republike Slovenije izdaja
o ukrepih za zagotavljanje preskrbe z nafto in naftnimi derivati v primeru motenj na trgu
(1) Ta uredba podrobneje določa ukrepe za uvedbo omejitev porabe nafte in naftnih derivatov v primeru manjših ali večjih motenj pri preskrbi z nafto in naftnimi derivati ter določa primere, v katerih lahko Zavod Republike Slovenije za blagovne rezerve (v nadaljnjem besedilu: zavod) uporabi ukrep začasnih lokacijskih premikov skladiščenih varnostnih zalog nafte in naftnih derivatov (v nadaljnjem besedilu: varnostne zaloge).
(2) S to uredbo se v pravni red Republike Slovenije delno prenaša Direktiva Sveta 2009/119/ES z dne 14. septembra 2009 o obveznosti držav članic glede vzdrževanja minimalnih zalog surove nafte in/ali naftnih derivatov (UL L št. 265 z dne 9. 10. 2009, str. 9), zadnjič spremenjena z Uredbo (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov, spremembi uredb (ES) št. 663/2009 in (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU in 2013/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 2009/119/ES in (EU) 2015/652 ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L št. 328 z dne 21. 12. 2018, str. 1), v delu, ki se nanaša na postopke ravnanja v izrednih razmerah.
(ukrepi za uvedbo omejitev porabe nafte in naftnih derivatov)
(1) Milejši ukrepi za omejitev porabe nafte in naftnih derivatov iz drugega odstavka 56. člena Zakona o državnih blagovnih rezervah (Uradni list RS, št. 23/24; v nadaljnjem besedilu: ZBR-1) vsebujejo priporočila za:
1. uporabo javnih prevoznih sredstev;
2. opuščanje uporabe avtomobila za krajše razdalje;
3. neuporabo avtomobila ob dela prostih dnevih;
4. znižanje hitrosti vožnje na avtocesti za osebna in tovorna vozila;
5. povečanje števila potnikov na vozilo – souporaba vozila;
6. delo od doma;
7. zmanjšanje števila službenih poti, kadar obstaja alternativna možnost;
8. uporabo električne mobilnosti;
9. znižanje temperature ogrevanja in temperature tople sanitarne vode;
10. zvišanje temperature hlajenja.
(2) Srednje težki ukrepi za omejitev porabe nafte in naftnih derivatov iz drugega odstavka 56. člena ZBR-1 so:
1. večje omejitve hitrosti vožnje na avtocestah za osebna in tovorna vozila;
2. obvezno delo od doma, kjer narava dela to omogoča;
3. znižanje temperature ogrevanja in temperature tople sanitarne vode v javnih stavbah;
4. zvišanje temperature hlajenja v javnih stavbah;
5. določitev prednostnih pasov za avtomobile z vsaj tremi potniki na večpasovnih cestah;
6. prepoved uporabe agregatov za proizvodnjo električne energije, ki delujejo na nafto in naftne derivate, če obstaja možnost alternativne oskrbe z električno energijo.
(3) Težji ukrepi za omejitev porabe nafte in naftnih derivatov iz drugega odstavka 56. člena ZBR-1 so:
1. omejitev vožnje osebnih vozil in motornih koles, ki za pogon uporabljajo naftne derivate, po sistemu sode in lihe številke na registrski tablici, pri čemer se upošteva zadnja številka na registrski tablici;
2. omejitev delovnega časa na bencinskih servisih;
3. omejitev največje količine prodanega goriva fizičnim osebam na posamezni obisk bencinskega servisa;
4. prepoved uporabe plovil v nekomercialne namene;
5. prepoved vadbenih poletov motornih zrakoplovov za turistične in športne namene;
6. prepoved tekmovalnih in rekreativnih prireditev za vozila, ki za svoje delovanje uporabljajo naftne derivate;
7. določitev bencinskih servisov, kjer se lahko oskrbujejo prednostni uporabniki;
8. obveznost nekaterih podjetij, da morajo dati v promet določene količine ali vrste naftnih derivatov in jih morajo dati na voljo ali dobaviti prednostnim uporabnikom po določenem vrstnem redu.
(pogoji za uporabo ukrepa izvedbe začasnih lokacijskih premikov skladiščenih varnostnih zalog)
(1) Zavod lahko uporabi ukrep izvedbe začasnih lokacijskih premikov skladiščenih varnostnih zalog na podlagi predhodnega soglasja ministra, pristojnega za gospodarstvo, če so izpolnjeni ti pogoji:
– gospodarski subjekt, ki ima registrirano ali priglašeno dejavnost za trgovanje in skladiščenje nafte in naftnih derivatov v Republiki Sloveniji, na določenem območju Republike Slovenije nima na voljo zadostnih količin naftnih derivatov za nemoteno oskrbo z naftnimi derivati,
– nezadostne količine naftnih derivatov iz prejšnje alineje so posledica objektivnih motenj v logističnih povezavah (na primer prekinitev železniške ali cestne povezave ali zapora pristanišča) ali so posledica nujne izpraznitve skladišča zaradi interventnih vzdrževalnih del in
– je gospodarski subjekt, ki ima registrirano ali priglašeno dejavnost za trgovanje in skladiščenje nafte in naftnih derivatov v Republiki Sloveniji, predhodno že izčrpal svoje lastne komercialne zaloge na območju iz prve alineje tega odstavka.
(2) Minister, pristojen za gospodarstvo, zavrne izdajo soglasja, če pogoji iz prejšnjega odstavka niso izpolnjeni.
Z dnem uveljavitve te uredbe se preneha uporabljati Uredba o postopkih ravnanja v primeru motenj in nestabilnosti na trgu pri preskrbi z nafto in naftnimi derivati (Uradni list RS, št. 33/13, 9/15 in 23/24 – ZBR-1).
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-282/2024
Ljubljana, dne 3. oktobra 2024
EVA 2024-2180-0021
Vlada Republike Slovenije