Uradni list

Številka 92
Uradni list RS, št. 92/2024 z dne 25. 10. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 92/2024 z dne 25. 10. 2024

Kazalo

2793. Pravilnik o štipendiranju v Mestni občini Murska Sobota, stran 8780.

  
Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 64/24 – odl. US), Zakona o štipendiranju (Uradni list RS, št. 56/13, 99/13 – ZUPJS-C, 8/16, 61/17 – ZUPŠ, 31/18, 54/22 – ZUPŠ-1 in 122/23), 216. člena Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 50/07, 114/07 – ZIPRS0809, 61/08, 99/09 – ZIPRS1011, 3/13, 81/16, 164/20, 11/22, 96/22, 105/22 – ZZNŠPP, 149/22 in 106/23) ter 10. in 19. člena Statuta Mestne občine Murska Sobota (Uradni list RS, št. 53/23) je Mestni svet Mestne občine Murska Sobota na 15. seji dne 22. 10. 2024 sprejel
P R A V I L N I K 
o štipendiranju v Mestni občini Murska Sobota 
1. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
(1) Ta pravilnik ureja kadrovske štipendije, ki jih sofinancira Mestna občina Murska Sobota in štipendije, ki jih uspešnim študentom dodeljuje Mestna občina Murska Sobota. Podrobneje opredeljuje upravičence, pogoje, postopek za sofinanciranje in dodelitev štipendij in druga vprašanja, povezana s štipendiranjem v Mestni občini Murska Sobota.
(2) V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški jezikovni spolni obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
2. člen 
(namen sofinanciranja in dodelitve štipendij) 
(1) Namen sofinanciranja kadrovskih štipendij in dodelitve štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota je spodbujanje izobraževanja na višji ravni, sledenje razvojnim in kadrovskim potrebam delodajalcev v Mestni občini Murska Sobota in izboljšanje zaposljivosti mladih v Mestni občini Murska Sobota.
(2) Sofinanciranje ali dodelitev štipendij se nameni za izobraževanje na izobraževalni ustanovi po izobraževalnem programu za pridobitev višje strokovne in visokošolske izobrazbe, za katero štipendist prejme javno veljavno listino.
3. člen 
(obseg in višina štipendij) 
(1) Sredstva za sofinanciranje kadrovskih štipendij in dodelitev štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota se zagotovijo v proračunu Mestne občine Murska Sobota na posebni proračunski postavki v okviru vsakoletnega proračuna.
(2) Višina in število sofinanciranih in dodeljenih štipendij sta odvisna od razpoložljivih sredstev v proračunu.
(3) Komisija za štipendiranje vsako leto pred objavo javnega razpisa za sofinanciranje kadrovskih štipendij in javnega razpisa za dodelitev štipendij v Mestni občini Murska Sobota s sklepom določi višino sredstev, ki se zagotovijo za posamezno štipendiranje.
4. člen 
(komisija za štipendiranje) 
(1) Komisijo za štipendiranje vsako leto imenuje župan na predlog oddelka mestne uprave, pristojnega za šolstvo. Komisijo sestavljajo trije člani, predstavniki Mestne uprave Mestne občine Murska Sobota.
(2) Naloge komisije so, da:
– pred pričetkom postopka javnega razpisa za sofinanciranje kadrovskih štipendij na podlagi internega poziva delodajalcem pridobi predhodno informacijo o potrebah po kadrovskem štipendiranju v Mestni občini Murska Sobota,
– določi predlog sklepa o posameznem javnem razpisu za sofinanciranje oziroma dodelitev štipendij, vsebino posameznega javnega razpisa in prijavne obrazce,
– s sklepom določi višino sredstev za sofinanciranje kadrovskih štipendij in višino sredstev za dodelitev štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota,
– obravnava prijave in pripravi predlog upravičencev,
– podaja mnenje na pritožbe kandidatov,
– podaja predloge odločitve o prenehanju pravice do štipendije na podlagi tega pravilnika,
– opravlja druge naloge, določene s tem pravilnikom.
5. člen 
(opredelitev štipendije, ki se sofinancira) 
Štipendija, ki jo Mestna občina Murska Sobota sofinancira, je kadrovska štipendija, ki jo delodajalci dodelijo študentom na podlagi svojih potreb za izobraževanje štipendista in izpolnjujejo pogoje, določene v tem pravilniku in javnem razpisu za sofinanciranje kadrovskih štipendij v Mestni občini Murska Sobota.
6. člen 
(opredelitev štipendije, ki se dodeli) 
Štipendija, ki se dodeli, je štipendija, ki jo Mestna občina Murska Sobota dodeli uspešnim študentom iz Mestne občine Murska Sobota, ki izpolnjujejo pogoje, določene v tem pravilniku in javnem razpisu za dodelitev štipendij Mestne občine Murska Sobota.
2. SOFINANCIRANJE KADROVSKIH ŠTIPENDIJ S STRANI MESTNE OBČINE MURSKA SOBOTA 
7. člen 
(pogoji za sofinanciranje) 
(1) Mestna občina Murska Sobota sofinancira kadrovske štipendije pravnim osebam zasebnega prava, registriranim v Poslovnem registru Republike Slovenije, ki imajo sedež ali poslovno enoto v Mestni občini Murska Sobota in dodeljujejo kadrovske štipendije študentom s stalnim prebivališčem v Mestni občini Murska Sobota in se izobražujejo po javno veljavnem programu za pridobitev višje strokovne ali visokošolske izobrazbe.
(2) Delodajalec mora izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– deluje vsaj eno leto pred objavo javnega razpisa,
– svojo dejavnost izvaja na območju Mestne občine Murska Sobota in ima to dejavnost registrirano v svojem aktu o ustanovitvi,
– ima poravnane davke, prispevke in druge obvezne dajatve,
– ima po pogodbi o zaposlitvi zaposleno vsaj eno osebo za polni delovni čas v obdobju 11 mesecev pred mesecem objave javnega razpisa (prijavitelj plačuje prispevke za obvezno zdravstveno zavarovanje za vsaj eno osebo v navedenem obdobju),
– zaposluje delavce na podlagi pogodbe o zaposlitvi,
– zagotavlja sredstva za izplačevanje kadrovske štipendije za celotno dobo trajanja sofinanciranja,
– ima s štipendistom medsebojna razmerja urejena s pogodbo o štipendiranju,
– ne sme imeti neizpolnjenih pogodbenih obveznosti do Mestne občine Murska Sobota, če je v preteklih letih prejel sredstva iz proračuna Mestne občine Murska Sobota,
– zoper njega ni uveden postopek prisilne poravnave, stečajni postopek ali postopek prenehanja v skladu z zakonom, ki ureja finančno poslovanje, postopek zaradi insolventnosti in prisilno prenehanje,
– vsako leto sporoči potrebe po kadrovskih štipendistih Javnemu štipendijskemu, razvojnemu, invalidskemu in preživninskemu skladu Republike Slovenije v skladu z njihovim pozivom.
8. člen 
(uveljavljanje sofinanciranja) 
(1) Mestna občina Murska Sobota za posamezno študijsko leto praviloma do konca oktobra objavi javni razpis za sofinanciranje kadrovskih štipendij v Mestni občini Murska Sobota. Delodajalec sofinanciranje uveljavlja z vlogo na javni razpis, skupaj z vsemi dokazili, ki jih javni razpis zahteva.
(2) Sredstva za sofinanciranje kadrovskih štipendij se dodelijo delodajalcem, ki izpolnjujejo pogoje po tem pravilniku in javnem razpisu.
(3) Delodajalci lahko uveljavljajo sofinanciranje že izplačanih kadrovskih štipendij za razpisano študijsko leto, če so pogodbo o štipendiranju s štipendistom sklenili z veljavnostjo od začetka študijskega leta.
(4) Mestna občina Murska Sobota z upravičenimi delodajalci in štipendisti sklene tripartitno pogodbo o sofinanciranju, s katero se uredijo medsebojna razmerja, pravice in obveznosti iz naslova sofinanciranja kadrovske štipendije.
9. člen 
(obseg sredstev, višina štipendije in sofinanciranja) 
(1) Komisija za štipendiranje vsako leto pred objavo javnega razpisa za sofinanciranje kadrovskih štipendij v Mestni občini Murska Sobota s sklepom določi višino razpoložljivih sredstev ter višino mesečne štipendije na podlagi pridobljenih predhodnih informacij o potrebah po kadrovskem štipendiranju s strani delodajalcev.
(2) Kadrovska štipendija, ki jo delodajalec uveljavlja za sofinanciranje, ne sme biti nižja od 15 % veljavne bruto minimalne plače in ne višja od 40 % veljavne bruto minimalne plače tistega leta, v katerem je objavljen javni razpis.
(3) Sofinanciranje kadrovskih štipendij s strani Mestne občine Murska Sobota se dodeli v višini 70 % dodeljene kadrovske štipendije, vendar največ v višini 20 % bruto minimalne plače tistega leta, v katerem je objavljen javni razpis za sofinanciranje kadrovskih štipendij.
10. člen 
(pogodba o sofinanciranju) 
(1) Medsebojna razmerja med Mestno občino Murska Sobota kot sofinancerjem, delodajalcem in štipendistom se določijo v tripartitni pogodbi o sofinanciranju kadrovske štipendije.
(2) Pogodba se sklene za celotno obdobje izobraževanja štipendista in se za posamezno študijsko leto usklajuje z dodatkom k pogodbi.
(3) Pogodba mora vsebovati višino štipendije in sofinanciranja, obdobje prejemanja štipendije in sofinanciranja ter opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.
(4) Pogodbo podpišejo župan, zakoniti zastopnik delodajalca in štipendist. Če štipendist še ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.
11. člen 
(obveznosti delodajalca) 
(1) Delodajalec, ki uveljavlja sofinanciranje kadrovske štipendije, je dolžan:
– v posameznem študijskem letu štipendistu omogočiti opravljanje enomesečne delovne prakse in mu skladno z ustrezno kolektivno pogodbo in internimi akti delodajalca izplačati nagrado oziroma povračilo stroškov prehrane med delom ter prevoza na delo ali urediti opravljanje enomesečne prakse z napotnico za študentsko delo; obveznost enomesečne delovne prakse delodajalec in štipendist uredita v medsebojni pogodbi o štipendiranju; poročilo o delovni praksi pripravi študent, delodajalec pa ga posreduje Mestni občini Murska Sobota,
– skladno z ustrezno kolektivno pogodbo in internimi akti delodajalca študentu zagotoviti izplačilo nagrade za enomesečno delovno prakso in povračilo stroškov prehrane med delom ter prevoza na delo ali urediti opravljanje enomesečne prakse z napotnico za študentsko delo,
– Mestni občini Murska Sobota najpozneje do 5. 10. za preteklo študijsko leto predložiti dokazila, da je štipendist opravil vse obveznosti iz naslova izobraževanja,
– s štipendistom, za katerega je prejemal sofinanciranje kadrovske štipendije, najpozneje v dveh mesecih po zaključku izobraževanja skleniti pogodbo o zaposlitvi na ustrezno delovno mesto za poln delovni čas najmanj za čas prejemanja sofinanciranja kadrovske štipendije. Potrdilo o zaposlitvi (potrjen M-1 obrazec ZZZS) delodajalec predloži Mestni občini Murska Sobota.
(2) Ob soglasju Mestne občine Murska Sobota je rok za sklenitev delovnega razmerja štipendista izjemoma lahko daljši za toliko časa, kolikor trajajo zakonsko predpisane obveznosti, ki jih mora po zaključku izobraževanja izpolniti štipendist in brez katerih ne more opravljati poklica, za katerega je prejemal štipendijo.
(3) Pogodba o zaposlitvi se lahko sklene s krajšim delovnim časom, pri tem pa se obveznost trajanja zaposlitve preračuna na polni delovni čas.
(4) Ustrezno delovno mesto je delovno mesto, ki ustreza zaključeni ravni izobrazbe štipendista.
12. člen 
(obveznosti štipendista) 
Štipendist, za katerega delodajalec prejema sofinanciranje kadrovske štipendije, je dolžan:
– opraviti enomesečno delovno prakso pri delodajalcu v vsakem študijskem letu,
– uspešno zaključiti izobraževalni program, za katerega je prejemal sofinancirano kadrovsko štipendijo,
– sprejeti zaposlitev na ustrezno delovno mesto pri delodajalcu po zaključenem izobraževanju, za katerega je prejemal sofinancirano kadrovsko štipendijo,
– v času izobraževanja se ne sme samozaposliti ali zaposliti, razen pri delodajalcu, s katerim ima sklenjeno pogodbo o štipendiranju.
13. člen 
(podaljšanje pogodbenih obveznosti) 
(1) Rok za izpolnitev pogodbenih obveznosti delodajalca ali štipendista se lahko podaljša največ za eno študijsko leto, v kolikor štipendist letnik ponavlja ali podaljšuje študentski status.
(2) Podaljšanje pogodbenih obveznosti za dodatno študijsko leto je možno le enkrat na posamezni stopnji izobraževanja.
(3) Rok za izpolnitev pogodbenih obveznosti se uredi z dodatkom k pogodbi o sofinanciranju.
(4) Če štipendist letnik ponavlja ali podaljšuje študentski status, delodajalec v tistem letu ni upravičen do sofinanciranja kadrovske štipendije.
14. člen 
(prenehanje pogodbenega razmerja) 
(1) Pogodba o sofinanciranju preneha, če delodajalec preneha izpolnjevati pogoje, predpisane s tem pravilnikom, javnim razpisom, pogodbo o sofinanciranju ali pogodbo o štipendiranju ali če:
– odstopi od pogodbe o sofinanciranju ali od pogodbe o štipendiranju,
– preneha izplačevati sofinancirano kadrovsko štipendijo ali zagotavljati sredstva za njeno izplačevanje,
– nenamensko porabi prejeta sredstva za sofinanciranje kadrovske štipendije,
– je sofinancirana sredstva pridobil na podlagi posredovanih neresničnih podatkov.
(2) Pogodba o sofinanciranju preneha, če štipendist preneha izpolnjevati pogoje, predpisane s tem pravilnikom, javnim razpisom, pogodbo o sofinanciranju ali pogodbo o štipendiranju ali če:
– prekine pogodbo o sofinanciranju z delodajalcem,
– spremeni izobraževalni program brez predhodnega soglasja delodajalca,
– pred izpolnitvijo obveznosti po pogodbi o štipendiranju sklene pogodbo o zaposlitvi pri drugem delodajalcu oziroma se samozaposli,
– je kadrovsko štipendijo pridobil na podlagi posredovanih neresničnih podatkov.
15. člen 
(vračilo sredstev) 
(1) V primerih iz prejšnjega člena je delodajalec Mestni občini Murska Sobota dolžan vrniti prejeta sredstva sofinanciranja kadrovske štipendije za vsa študijska leta, za katera je sredstva prejel, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi za posameznega štipendista.
(2) O primerih iz drugega odstavka prejšnjega člena, se o vračilu sredstev s strani štipendista dogovorita delodajalec in štipendist v pogodbi o štipendiranju.
16. člen 
(utemeljeni razlogi za neizpolnitev obveznosti delodajalca in štipendista) 
(1) Delodajalec je prost izpolnitve pogodbenih obveznosti, če je zoper delodajalca uveden stečajni postopek, postopek prisilne poravnave, insolventnosti ali prenehanja v skladu z zakonom, ki ureja finančno poslovanje.
(2) Štipendist je prost izpolnitve pogodbenih obveznosti, če postane trajno nezmožen opravljati delo, za katerega se je izobraževal in prejemal sofinancirano kadrovsko štipendijo, kar dokazuje z odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
17. člen 
(nezdružljivost sofinanciranih štipendij) 
Kadrovska štipendija, ki se sofinancira s strani Mestne občine Murska Sobota, je združljiva z vsemi štipendijami, razen s štipendijami za deficitarne poklice in štipendijo uspešnim študentom Mestne občine Murska Sobota.
3. DODELITEV ŠTIPENDIJ USPEŠNIM ŠTUDENTOM V MESTNI OBČINI MURSKA SOBOTA 
18. člen 
(pogoji za dodelitev) 
(1) Mestna občina Murska Sobota dodeljuje štipendije uspešnim študentom, ki se izobražujejo po javno veljavnem programu za pridobitev višje strokovne ali visokošolske izobrazbe.
(2) Študenti morajo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– ob vpisu v prvi letnik študija niso starejši od 21 let,
– ob prijavi niso starejši od 30 let,
– imajo stalno prebivališče v Mestni občini Murska Sobota najmanj dve leti pred objavo javnega razpisa,
– niso v delovnem razmerju,
– ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti,
– niso družbeniki gospodarskih družb ali (so)ustanovitelji zavodov,
– niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje,
– imajo v prvem letniku študija za preteklo šolsko leto v zaključnem letniku srednjega izobraževanja povprečno oceno najmanj 4,5 iz vseh ocenjenih predmetov,
– imajo v preteklem študijskem letu povprečno oceno najmanj 8,5 iz vseh opravljenih izpitov in drugih študijskih obveznosti, študenti, ki študirajo v tujini, pa z njo primerljivo oceno.
(3) Štipendist lahko prejema štipendijo za posamezni letnik na isti stopnji le eno leto.
19. člen 
(prijava kandidatov) 
(1) Mestna občina Murska Sobota za posamezno študijsko leto praviloma do konca oktobra objavi javni razpis za dodelitev štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota.
(2) Prijavo za dodelitev štipendije kandidati, ki izpolnjujejo pogoje iz tega pravilnika in javnega razpisa, oddajo na obrazcu, ki je predpisan v javnem razpisu, skupaj z vsemi dokazili, ki jih javni razpis zahteva.
(3) Mestna občina Murska Sobota z izbranimi kandidati sklene pogodbo o štipendiranju, s katero se uredijo medsebojna razmerja, pravice in obveznosti iz naslova dodelitve štipendije.
20. člen 
(obseg sredstev in višina štipendije) 
Komisija za štipendiranje vsako leto pred objavo javnega razpisa za dodelitev štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota na podlagi razpoložljivih sredstev v proračunu s sklepom določi obseg sredstev ter višino mesečne štipendije.
21. člen 
(merila za vrednotenje) 
(1) Merila za vrednotenje vlog v postopku javnega razpisa za dodelitev štipendij uspešnim študentom v Mestni občini Murska Sobota so šolski oziroma študijski uspeh in izjemni dosežki na posameznem področju v preteklem letu glede na študijsko leto, za katerega kandidat uveljavlja pravico do štipendije.
(2) Merila za vrednotenje so sestavni del razpisne dokumentacije.
22. člen 
(razvrstitev kandidatov) 
(1) Prijave kandidatov komisija za štipendiranje oceni na podlagi meril, določenih v javnem razpisu. Kandidati se razvrstijo glede na doseženo število točk, zbranih po posameznih merilih. Ob enako zbrani višini točk ima prednost pri izbiri kandidat v višjem letniku izobraževanja (prvi kriterij) in višjo povprečno oceno (drugi kriterij).
(2) Če upravičenec, ki je s sklepom pridobil pravico do štipendije, odkloni sklenitev pogodbe o štipendiranju, se štipendija dodeli naslednjemu kandidatu po vrstnem redu glede na doseženo število točk.
23. člen 
(pogodba o štipendiranju) 
(1) Medsebojna razmerja med Mestno občino Murska Sobota in štipendistom se določijo s pogodbo o štipendiranju.
(2) Pogodba mora vsebovati višino štipendije, čas prejemanja štipendije ter opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.
(3) Pogodbo podpišeta župan in štipendist. Če štipendist še ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.
24. člen 
(obveznosti štipendista) 
Štipendist je dolžan:
– v obdobju prejemanja štipendije s strani Mestne občine Murska Sobota opraviti vsaj enotedensko prakso pri poslovnih subjektih, ki imajo sedež ali poslovno enoto v Mestni občini Murska Sobota,
– na poziv Mestne občine Murska Sobota neodplačno sodelovati pri projektih, povezanih z njegovo študijsko smerjo, v izvajanju katerih se pričakuje sodelovanje strokovne ali splošne javnosti ter strokovnjakov s posebnih področij,
– uspešno zaključiti izobraževalni program, za katerega prejema štipendijo,
– v roku 15 dni od prejema dokumenta o opravljenem letniku, za katerega je prejemal štipendijo, le-tega predložiti Mestni občini Murska Sobota,
– si prizadevati, da bo po zaključku izobraževanja poiskal in sprejel ponujene mu zaposlitve na delovnem mestu, ustreznem njegovi izobrazbi na območju Mestne občine Murska Sobota vsaj za obdobje prejemanja štipendije,
– v roku 15 dni Mestni občini Murska Sobota javiti vse spremembe, ki vplivajo na štipendijsko razmerje,
– v času trajanja štipendijskega razmerja, vendar najpozneje do 30. 9. podati letno poročilo o poteku študija.
25. člen 
(podaljšanje pogodbenih obveznosti) 
(1) Rok za izpolnitev pogodbenih obveznosti štipendista se lahko podaljša največ za eno študijsko leto, v kolikor štipendist letnik ponavlja ali podaljšuje študentski status.
(2) Podaljšanje pogodbenih obveznosti za dodatno študijsko leto je možno le enkrat na posamezni stopnji izobraževanja.
(3) Rok za izpolnitev pogodbenih obveznosti se uredi z dodatkom k pogodbi o štipendiranju.
(4) Če štipendist letnik ponavlja ali podaljšuje študentski status, v tistem letu ni upravičen do prejemanja štipendije.
26. člen 
(prenehanje in razveljavitev štipendijskega razmerja) 
(1) Štipendijsko razmerje se sklene za posamezno študijsko leto in preneha s potekom časa, za katerega je sklenjeno.
(2) Če štipendist študijske obveznosti zaključi pred zaključkom študijskega leta, štipendijsko razmerje preneha z zadnjim dnem meseca zaključka izobraževanja.
(3) Štipendijsko razmerje preneha z datumom nastopa okoliščin, če:
– štipendist spremeni stalno prebivališče izven območja Mestne občine Murska Sobota,
– se štipendist zaposli, vendar nadaljuje izobraževanje v obliki izrednega študija,
– je štipendist bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje, zaradi katerega je neprimeren za opravljanje del in nalog, za potrebe katerih se štipendira.
(4) Štipendijsko razmerje se razveljavi, če:
– si štipendist med prejemanjem štipendije Mestne občine Murska Sobota pridobi še drugo štipendijo,
– v rednem ali podaljšanem roku ne zaključi izobraževanja za letnik, za katerega je prejemal štipendijo,
– po svoji volji ali krivdi v času prejemanja štipendije prekine izobraževanje,
– se zaposli, izgubi status študenta in ne nadaljuje izobraževanja,
– brez opravičljivega razloga ni pripravljen sodelovati z Mestno občino Murska Sobota kot to določajo pogodbene obveznosti,
– spremeni smer študija brez soglasja Mestne občine Murska Sobota,
– v vlogi ali poročilih navaja neresnične podatke.
27. člen 
(vračilo sredstev) 
(1) V primeru predčasnega prenehanja štipendijskega razmerja je štipendist Mestni občini Murska Sobota dolžan povrniti vse morebitno neupravičeno prejete štipendije skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi v roku 30 dni od obvestila o prenehanju štipendijskega razmerja.
(2) V primeru razveljavitve štipendijskega razmerja je štipendist Mestni občini Murska Sobota dolžan povrniti vse prejete štipendije skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi v roku 30 dni od obvestila o razveljavitvi štipendijskega razmerja.
(3) Kadar štipendist izkazuje razloge, da prejetih štipendij ne more vrniti v roku iz prejšnjega odstavka, se za vračilo štipendij sklene poseben dogovor o obročnem vračilu ali delni oziroma celotni oprostitvi vračila štipendije.
28. člen 
(oprostitev vračila štipendije) 
(1) Štipendista, ki prekine izobraževanje, ga neuspešno zaključi, ga opusti ali ne izpolni pogojev za napredovanje v višji letnik, se lahko na njegovo prošnjo oziroma prošnjo njegovega zakonitega zastopnika ali skrbnika, oprosti vračila štipendije v naslednjih primerih:
– zaradi invalidnosti, najmanj 24 mesecev neprekinjeno trajajoče bolezni oziroma poškodbe štipendista,
– če štipendist štipendije ne more vrniti tudi po odlogu vračila štipendije zaradi socialne ogroženosti,
– če bi bili stroški postopka izterjave vračila štipendije v nesorazmerju z višino terjatve.
(2) O oprostitvi vračila štipendije na predlog komisije za štipendiranje odloči mestna uprava.
29. člen 
(nezdružljivost dodeljenih štipendij) 
Štipendija, ki jo dodeljuje Mestna občina Murska Sobota študentom pod pogoji iz tega pravilnika, ni združljiva z drugimi vrstami štipendij, razen s štipendijo za študij v tujini.
4. KONČNE DOLOČBE 
30. člen 
(ureditev odprtih zadev) 
Za vse primere, ki jih ta pravilnik ne ureja, se smiselno uporabljajo določbe Zakona o štipendiranju.
31. člen 
(objava in začetek veljavnosti) 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. oktobra 2024.
Št. 0007-0010/2024-3
Murska Sobota, dne 22. oktobra 2024
Župan 
Mestne občine Murska Sobota 
Damjan Anželj 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti