Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) ter 18. člena Statuta Občine Sevnica (Uradni list RS, št. 46/15 – UPB, 17/17 in 48/18) je Občinski svet Občine Sevnica na 18. redni seji dne 23. 10. 2024 sprejel
o simbolih Občine Sevnica
(1) S tem odlokom se določajo vsebina, oblika, uporaba in pogoji izdelave simbolov Občine Sevnica (v nadaljevanju besedila: občina).
(2) Simboli občine so:
– grb,
– zastava,
– znak občine in
– protokolarna ovratnica.
Grb, zastava, znak občine in protokolarna ovratnica (v nadaljevanju besedila: občinski simboli) se smejo uporabljati le v obliki, vsebini ter na način, ki je določen s tem odlokom.
Geometrijska, likovna ter barvna pravila za oblikovanje občinskih simbolov so sestavni del tega odloka.
II. PRAVILA ZA UPORABO OBČINSKIH SIMBOLOV
(1) Občinski simboli morajo biti izobešeni, postavljeni oziroma uporabljeni skladno z odlokom.
(2) Izobešene zastave je potrebno odstraniti najkasneje v štirih delovnih dneh po prenehanju razloga, zaradi katerega je bila izobešena.
(3) Nadzorni organ odredi odstrani zastave, če ugotovi, da se le-ta uporablja v nasprotju z določili tega odloka.
(1) Če so grb, znak ali zastava ob uradnih priložnostih postavljeni, položeni oziroma izobešeni skupaj z grbom ali zastavo Republike Slovenije, morata biti grb in zastava Republike Slovenije postavljena na častno mesto skladno z zakonom.
(2) Če so grb, znak ali zastava ob uradnih priložnostih, ki se odvijajo na območju občine postavljeni, položeni oziroma izobešeni skupaj z grbi, znaki ali zastavami drugih slovenskih občin oziroma skupaj z drugimi znamenji, morajo biti postavljeni na častno mesto, če z zakonom ali tem odlokom ni drugače določeno.
V primeru razglasitve žalovanja v Republiki Sloveniji se izobesi zastave na pol droga na način, ki ga določa zakon za zastavo Republike Slovenije.
(1) Občinskih simbolov ni dovoljeno uporabljati, če so poškodovani, če niso izdelani skladno z določili tega odloka ali so po zunanjosti neprimerni za uporabo.
(2) Občinskih simbolov ni dovoljeno uporabljati v nasprotju z javnim redom ali tako, da se zmanjšuje ugled občine (na primer namerna odstranitev, skrunitev, poškodovanje, uničenje, zažig in podobno).
Občinske simbole lahko izdelujejo obrtniki in podjetja, ki imajo registrirano ustrezno dejavnost.
(1) Dovoljenje za izdelavo in uporabo občinskih simbolov v skladu s tem odlokom izda občina na predlog vlagatelja.
(2) Vloge za izdajo dovoljenja za izdelavo ter uporabo grba, zastave in znaka sprejema kabinet župana, ki tudi vodi evidenco izdanih dovoljenj.
(3) Uporaba občinskih simbolov na vabilih, letakih, plakatih ali drugih najavah dogodkov ali prireditev, ki jih organizira ali soorganizira občina je dovoljena, če način uporabe ni v nasprotju z določbami tega odloka.
(1) Grb občine je na modrem ščitu naravnobarvna stilizirana lipa na zeleni trati. Na spodnjih lipovih vejah sta navzven obrnjena poljska škrjanca, ki gledata proti deblu. Na ščitu je trilistna srebrna zidna krona.
(2) Grafična podoba in barvna pravila za oblikovanje grba ter enobarvna upodobitev grba sta določeni v prilogah 1a, 1b in 1c, ki so sestavni del tega odloka.
Grb se uporablja:
– v žigu, oznakah dokumentov in znakih občinskih organov,
– v uradnih in sejnih prostorih občine,
– na rednih, izrednih in slavnostnih sejah občinskega sveta,
– na sprejemih župana ob podelitvi priznanj za dosežke na različnih področjih in drugih posebnih priložnostih,
– v odlitku za namen najvišjega občinskega priznanja,
– v protokolarni ovratnici,
– na listinah na najvišji protokolarni ravni,
– na registrskih tablicah motornih vozil,
– na zastavah in namiznih zastavicah in
– na drugih mestih v skladu z določili tega odloka o uporabi simbolov občine.
(1) Geometrijska pravila za oblikovanje grba občine ter barvna shema so določeni v prilogah 1a, 1b in 1c:
– grb ima obliko ščita, katerega spodnji del je ovalen, zgoraj pa preide v obliko trilistne zidne krone,
– v sredini ščita, katerega podlaga je modra in ponazarja nebo, je drevo lipa, katerega deblo je črne barve,
– na vejah levo in desno sta poljska škrjanca, ki, obrnjena navzven, gledata proti deblu in sta rjave barve,
– pod lipo je del polkroga, ki je zelene barve in ponazarja travo, korenine so vidne v travi, ščit je obrobljen s črnim robom,
– zidna krona je sicer srebrna, vendar se zaradi boljšega odtisa in razločnosti tiska v črni barvi.
(2) Grb se lahko uporablja v barvni, enobarvni in reliefni upodobitvi, odlitku ter v drugih grafičnih tehnikah na način, ki ohranja spoštljivost in ne posega v s tem odlokom predpisano grafično podobo grba.
Značilnosti grba, način uporabe ter odnos med grbom in ostalimi občinskimi simboli se v skladu s tem odlokom natančneje uredijo v Priročniku celostne grafične podobe, ki ga sprejme župan in ima pravno naravo navodila.
Podjetja in druge pravne osebe, ki imajo sedež v občini, ter fizične osebe lahko zaprosijo občino za dovoljenje za uporabo grba zlasti:
– v zaščitnem znaku njihovega podjetja,
– v našitkih na uniformah in društvenih praporih,
– v spominkih in značkah ter
– drugih izvedbah, ki ohranjajo spoštljivost in ne posegajo v s tem odlokom predpisano grafično podobo grba.
(1) Če se grb občine uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani razen, kadar se uporablja skupaj z državnim grbom in v primerih, določenih z zakonom.
(2) Če se grb občine uporablja skupaj z dvema grboma oziroma znakoma, mora biti grb občine v sredini razen, kadar se uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije in v primerih, določenih z zakonom.
(1) Zastava občine je bele barve, obrobljena z zeleno. Razmerje med širino in dolžino zastave je ena proti tri. Geometrična sredina grba se nahaja na prvi tretjini zastave, gledano od spodaj navzgor oziroma pri ležeči zastavi na sredini zastave gledano od leve proti desni. Širina grba je ena polovica zastave. Širina zelene obrobe meri 1/40 kratke stranice.
(2) Spodnji rob zastave ima obliko trilistne krone iz grba. Razdeljen je na sedem enakih delov, ki se menjajo v poln in prazen del, in sicer tako, da je ta zarezan v zastavo za 1/7 v globino 1/7 širine.
(3) Pri pokončni zastavi je zgornji rob podprt z drogom po celi širini zastave tako, da je zastava vedno obešena navpično. Grafična podoba navpične zastave je prikazana v prilogi 2a, ki je sestavni del tega odloka.
(4) Na drogovih, ki omogočajo vodoravno izobešanje zastav, imenovano tudi protokolarni način izobešanja, je zastava vpeta na levi krajši stranici. Pri tem načinu izobešanja se uporablja zastava, kjer je grb usmerjen vodoravno. Grafična podoba vodoravne zastave je prikazana v prilogi 2c, ki je sestavni del tega odloka.
Zastava občine je stalno izobešene:
– na stavbi oziroma na drogovih pred vhodom na sedež občine,
– na stavbi oziroma pred vhodom v grad,
– v sejni sobi občine,
– v pisarni župana,
– v poročni dvorani,
– na oziroma ob zgradbah javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je občina,
– na sedežih krajevnih skupnosti,
– v kulturnih, športnih in večnamenskih dvoranah ter
– na drugih mestih v skladu z določili tega odloka o uporabi simbolov občine.
(1) Zastava se lahko izobesi v počastitev občinskega in krajevnih praznikov v krajevnih skupnostih na območju občine.
(2) Zastava se lahko izobesi tudi:
– ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije in Evropske unije na drogovih javne razsvetljave ob osrednji prometnici skozi mesto in v krajevnih središčih, na kulturnih, športnih, humanitarnih in drugih javnih prireditvah in shodih, na katerih se občina predstavlja v skladu s pravili teh prireditev,
– na komemoracijah,
– ob obisku uradnih mednarodnih in državnih delegacij ter delegacij lokalnih skupnosti in
– ob drugih priložnostih.
(1) Župan lahko odredi, da se ob posebnih priložnostih zastava izobesi tudi na drugih zgradbah, mestih ali krajih.
(2) Zastava občine se lahko uporablja tudi kot priložnostno darilo.
(1) Zastavo občine se izobesi skupaj z zastavo Republike Slovenije in Evropske unije, na način, ki ga določa zakon in podzakonski akti.
(2) Če je zastava občine izobešena poleg druge zastave (društva ali druge organizacije), mora biti, gledano od spredaj, na levi strani.
(1) Namizna zastavica občine je bele barve in obšita z zeleno vrvico. Razmerje med širino in dolžino zastavice je ena proti dva. V sredini zastavice se nahaja grb občine, pod katerim je napis Občina Sevnica. Širina grba je ena polovica zastave. Spodnji rob zastave ima obliko trilistne krone grba. Razdeljen je na sedem enakih delov, ki se menjajo v poln in prazen del, in sicer tako, da je zarezan v zastavico za 1/7 v globino 1/7 širine.
(2) Grafična podoba namizne zastavice je prikazana v prilogi 2b, ki je sestavni del tega odloka.
(3) Namizna zastavica je obešena vedno navpično na kovinskem stojalu z okroglim belim ali marmornim podstavkom.
Namizna zastavica občine se uporablja v uradnih prostorih občine, krajevnih skupnosti, javnih zavodov, kulturnih in športnih organizacij ter kot priložnostno darilo.
(1) Znak občine je eden od simbolov grafične identitete občine.
(2) Znak občine se v skladu s tem odlokom v celoti opredeli v Priročniku celostne grafične podobe, ki ga sprejme župan in ima pravno naravo navodila.
(3) Znak občine se lahko uporablja:
– na prireditvah in dogodkih,
– na vabilih, čestitkah, označbah in podobnih uradnih izkazih, ki jih uporabljajo župan občine, podžupan občine ter člani občinskega sveta v zadevah, ki se nanašajo na opravljanje njihovih funkcij,
– na listinah, ki jih izdaja občina v svečani obliki, na drugih svečanih listinah ali priznanjih, ki jih podeljujejo krajevne skupnosti, javni zavodi in podjetja v občini,
– v uradnih prostorih občine, krajevnih skupnosti in javnih zavodov,
– na neprometnih znakih, ki označujejo območje občine ter
– v drugih primerih in ob pogojih, ki jih določa odlok.
VI. PROTOKOLARNA OVRATNICA
(1) Protokolarna ovratnica, imenovana lahko tudi županska ovratnica, je simbol občine, ki predstavlja županovo poslanstvo.
(2) Znak občine se v skladu s tem odlokom v celoti opredeli v Priročniku celostne grafične podobe, ki ga sprejme župan in ima pravno naravo navodila.
(3) Osrednji del ovratnice je občinski grb, drugi elementi, ki tvorijo verigo pa simbolizirajo značilnosti občine. Povezovalni element nad grbom je tloris gradu s štirimi stolpi. Vezni elementi, ki tvorijo verigo pa ponazarjajo arheološke ostanke Ajdovskega gradca.
(4) Protokolarna ovratnica se uporablja:
– na slovesnosti ob občinskem prazniku ob podeljevanju občinskih priznanj,
– ob sprejemih na najvišji državni ravni,
– ob sprejemih na najvišji občinski ravni,
– ob jubilejnih porokah,
– na ustanovnih sejah občinskega sveta in
– ob drugih, za občino pomembnih priložnostih.
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja pooblaščena oseba občinske uprave ter pristojni prekrškovni organ in občinska inšpekcija.
(1) Z globo 500,00 EUR se kaznuje za prekršek prava oseba, ki:
– izdeluje občinske simbole v nasprotju z grafično podobo, opredeljeno s tem odlokom (2. člen),
– občinske simbole izobesi, postavi oziroma uporabi v nasprotju z odlokom (4. člen),
– uporablja občinske simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo (prvi odstavek 7. člena),
– izdeluje ali uporablja občinske simbole brez dovoljenja občine (9. člen).
(2) Z globo najmanj 200,00 EUR se kaznuje za prekršek tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo 150,00 EUR se kaznuje fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
IX. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o grbu in zastavi Občine Sevnica (Uradni list RS, št. 23/96, 1/95, 119/07 in 41/09 – popr.).
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0003/2024
Sevnica, dne 24. oktobra 2024
Občine Sevnica