Na podlagi 13. člena Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (Uradni list RS, št. 131/23 v nadaljnjem besedilu ZORZFS) in Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24; v nadaljnjem besedilu: ZUreP-3) ter 8. in 17. člena Statuta Občine Ljubno (Uradno list RS, št. 65/17) je Občinski svet Občine Ljubno na 13. redni seji dne 24. 10. 2024 sprejel
o lokacijski preveritvi za načrtovanje sprememb stavbnih zemljišč za gradnjo nadomestitvenih objektov (Ljubno 10) – ID 4325
(namen lokacijske preveritve)
(1) S tem sklepom se potrdi Elaborat lokacijske preveritve za načrtovanje sprememb stavbnih zemljišč za gradnjo nadomestitvenih objektov (Ljubno 10) – ID 4325 (v nadaljnjem besedilu: ELP), ki ga je izdelalo podjetje Razvojni center PLANIRANJE d.o.o. Celje, številka projekta 14/24 z datumom junij 2024, julij 2024, september 2024.
(2) ELP bo omogočil gradnjo nadomestitvenih objektov za tri družine. Z ELP se predlaga širitev območja stavbnih zemljišč, območja površin podeželskega naselja v EUP LJU-19, ki je določena v Občinskem prostorskem načrtu Občine Ljubno (Uradni list RS, št. 70/19).
(sprememba stavbnega zemljišča)
(1) Z lokacijsko preveritvijo se spremeni namenska raba prostora, poveča se območje stavbnih zemljišč, območja površin podeželskega naselja, EUP LJU-19:
– na zahodni strani obstoječega stavbnega zemljišča (območje 1) se izvorno stavbno zemljišče razširi v velikosti 1955,79 m2, na parcelnih št. 297 del, 298 del, 299 del, vse k.o. Ljubno (923).
– na vzhodni strani obstoječega stavbnega zemljišča (območje 2) se izvorno stavbno zemljišče razširi v velikosti 977,93 m2, na parcelnih št. 294 del, vse k.o. Ljubno (923).
(2) Na območju širitve stavbnega zemljišča se določi namenska raba prostora območja površin podeželskega naselja.
(3) Grafični prikaz natančno določene oblike in velikosti območja stavbnega zemljišča je določen v ELP iz prvega odstavka tega člena. ELP je sestavni del sklepa. Grafični prikaz namenske rabe in regulacije prostora je priloga sklepa.
(sklep vlade za objekte za odstranitev)
(1) Vlada Republike Slovenije je v skladu s prvim odstavkom 151.c člena Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP) (Uradni list RS, št. 95/23, 117/23, 131/23 – ZORZFS in 62/24) sprejela Sklep o določitvi objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist, na območju Občine Luče in Občine Ljubno (Uradni list RS, št. 35/24 in 52/24) s katerim je v šestnajsti in devetnajsti alineji I točke določeno, da so zaradi zavarovanja življenja in zdravja ljudi nujno potrebna in v javno korist opredeljena odstranitev naslednjih objektov:
– Savina 47, občina Ljubno, št. stavbe: 186, 187 in 188, parc. št. 39 in 245 (del), k. o. 924 Savina (št. strokovnega mnenja SM-LJBSVN47S),
– Savina 44, občina Ljubno, št. stavbe: 47 in 92, parc. št. 280/1 (del) in 280/2 (del), k. o. 924 Savina (št. strokovnega mnenja SM-LJBSVN44S).
(2) Odstranitev objektov iz prvega odstavka so nujno potrebna in v javno korist. Zato se skladno s 4. členom ZORZFS na parcelah iz drugega člena tega sklepa predlaga povečanje stavbnega zemljišča in sprememba namenske rabe prostora za gradnjo nadomestitvenih objektov.
(izvedbena regulacija na območju objektov za odstranitev)
(1) Predvidi se regulacija prostora na območju objektov, predvidenih za odstranitev.
(2) Na parcelah št. 280/1 in 280/2 vse k.o. Savina (924) z namensko rabo stanovanjske površine (SS) se opredeli nova regulacija prostora, in sicer:
– spremeni se namenska raba prostora iz območja stanovanjski površin (SS) v druga kmetijska zemljišča (K2),
– prepove se postavitev objektov in stavb, razen gradnja GJI ter posegi za saniranje plazov in izvajanje ukrepov za varstvo pred škodljivim delovanjem voda.
(3) Na parcelah št. *39, *145, 244 in 245 del vse k.o. Savina (924) z namensko rabo površine razpršene poselitve (A) opredeli nova regulacija prostora, in sicer:
– spremeni se namenska raba prostora iz površin razpršene poselitve (A) v druga kmetijska zemljišča (K2),
– prepove se postavitev objektov in stavb, razen gradnja GJI ter posegi za saniranje plazov in izvajanje ukrepov za varstvo pred škodljivim delovanjem voda.
Občina podatek o spremenjeni obliki in velikosti stavbnih zemljišč ter podatek o regulaciji prostora na območju objektov za odstranitev vnese v evidenco stavbnih zemljišč, ki jo vodi občina, ob naslednjih spremembah in dopolnitvah OPN pa jo ustrezno prikaže v grafičnem prikazu namenske rabe prostora.
Ta sklep se objavi v zbirki prostorskih aktov prostorskega informacijskega sistema z identifikacijsko številko ID 4325.
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in začne veljati naslednji dan po objavi.
Št. 350-0010/2024-51
Ljubno, dne 24. oktobra 2024