Na podlagi prvega odstavka 70. člena in prvega odstavka 98. člena Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24)
na strani delodajalcev
Vlada Republike Slovenije, ki jo zastopajo mag. Franc Props, minister za javno upravo, Klemen Boštjančič, minister za finance, in Borut Sajovic, minister za obrambo, in
na strani delojemalcev
Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije, ki ga zastopa Anton Drenik
skleneta
K O L E K T I V N O P O G O D B O
za dejavnost poklicnega gasilstva – tarifni del
a) Krajevna veljavnost:
Na območju Republike Slovenije.
b) Obseg veljavnosti:
Za delovna mesta plačnih podskupin I1, I2 in I9 po Zakonu o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24, v nadaljnjem besedilu: ZSTSPJS).
c) Osebna veljavnost:
Za javne uslužbence, zaposlene pri osebah javnega prava s področja poklicnega gasilstva.
d) Časovna veljavnost:
Kolektivna pogodba se sklene za nedoločen čas.
(pozitivna izvedbena dolžnost)
Pogodbeni strani si morata z vsemi sredstvi, ki so jima na voljo, prizadevati za pravilno izvajanje te kolektivne pogodbe in spoštovanje njenih določb.
(negativna izvedbena dolžnost)
Pogodbeni strani sta dolžni opustiti vsako dejanje, ki bi nasprotovalo izvajanju te kolektivne pogodbe.
(spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe)
(1) Vsaka pogodbena stran lahko kadarkoli predlaga spremembe in dopolnitve veljavne kolektivne pogodbe.
(2) Pogodbena stran, ki želi spremembe in dopolnitve veljavne kolektivne pogodbe, predloži nasprotni strani svoj obrazložen predlog s priporočenim pismom.
(3) Nasprotna stran se mora do predloga opredeliti v 60 dneh po prejemu.
(4) V primeru, da predloga ne sprejme oziroma se do njega ne opredeli v 60 dneh, lahko predlagateljica uvede postopek posredovanja.
(predlog za sklenitev nove kolektivne pogodbe)
(1) Postopek za sklenitev nove kolektivne pogodbe se začne na predlog katere koli strani.
(2) Do pisnega predloga se mora nasprotna stran opredeliti v 60 dneh po prejemu.
(1) Pogajanja za sklenitev nove kolektivne pogodbe oziroma za spremembe in dopolnitve obstoječe kolektivne pogodbe se začnejo, ko ena stran predloži drugi strani predlog nove kolektivne pogodbe oziroma predlog sprememb in dopolnitev obstoječe kolektivne pogodbe.
(2) Šteje se, da pogajanja niso uspela, če druga stran pisno izjavi, da zavrača pogajanja.
(reševanje nesoglasij oziroma sporov)
Nesoglasja oziroma spore med stranema te kolektivne pogodbe, ki jih ni bilo mogoče rešiti z medsebojnimi pogajanji, strani odpravljata oziroma rešujeta v skladu z določili 7., 8. in 9. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor (Uradni list RS, št. 99/24).
(komisija za razlago kolektivne pogodbe)
(1) Pogodbeni strani sporazumno imenujeta petčlansko komisijo za razlago te kolektivne pogodbe, pri čemer vsaka stran imenuje dva člana komisije, s soglasjem pa imenujejo predsednika komisije. Komisija se konstituira najkasneje v treh mesecih po začetku veljavnosti te kolektivne pogodbe.
(2) Do konstituiranja komisije za razlago te kolektivne pogodbe opravlja delo komisije pogajalska komisija za pogajanja o tej kolektivni pogodbi.
(3) Komisija je dolžna dati odgovor podpisnikom te kolektivne pogodbe v roku 30 dni od prejema njihove zahteve.
(4) Stroški dela komisije bremenijo ministrstvo, pristojno za javno upravo.
(5) Razlage komisije so obvezen način uporabe določb te kolektivne pogodbe. Objavijo se v Uradnem listu Republike Slovenije.
(prenehanje kolektivne pogodbe)
(1) Ta kolektivna pogodba preneha veljati s sporazumom obeh strani.
(2) Sporazum iz prejšnjega odstavka se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
(odpoved kolektivne pogodbe)
(1) To kolektivno pogodbo lahko vsaka stran odpove s priporočenim pismom z najmanj dvanajst mesečnim odpovednim rokom.
(2) Po odpovedi te kolektivne pogodbe lahko vsaka stran predlaga sklenitev nove kolektivne pogodbe.
(3) Odpoved te kolektivne pogodbe se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
III. POSEBNA DOLOČBA GLEDE LETNEGA DOPUSTA
Javnemu uslužbencu, ki je dopolnil 55 let, se letni dopust poveča za pet dni.
1. Uvrstitev delovnega mesta v plačni razred
S to kolektivno pogodbo se uvrščajo v plačne razrede delovna mesta v naslednjih plačnih podskupinah:
– I1 – Strokovni delavci;
– I2 – Specifična strokovno - tehnična delovna mesta,
– I9 – Strokovno - tehnični in administrativni uslužbenci.
(določitev plačnih razredov delovnih mest plačnih podskupin)
Delovna mesta plačnih podskupin I1, I2, in I9 se uvrstijo v plačne razrede v skladu s Prilogo 1 te kolektivne pogodbe.
2. Pogoji in kriteriji za zasedbo delovnih mest
(pogoji za sistemiziranje delovnih mest ekspertov iz plačne podskupine I9)
Delovna mesta ekspertov lahko v aktih o sistemizaciji delovnih mest določijo uporabniki proračuna, ki delujejo na nacionalni ravni, katerega ustanovitelj je Republika Slovenija, in ki za to pridobijo soglasje soglasodajalca iz 22. člena ZSTSPJS. Soglasje se lahko poda, če uporabnik proračuna izkaže, da pri izvajanju svoje dejavnosti potrebuje eksperta, in sicer:
– za delovno mesto »Ekspert za javna naročila«: če uporabnik proračuna izvaja javna naročila, ki pomenijo skupno javno naročanje, ali če izvaja javna naročila, ki morajo biti v skladu z zakonom, ki ureja javno naročanje, objavljena v Uradnem listu Evropske unije;
– za delovni mesti »Ekspert – programer« in »Ekspert – projektant IS«: če uporabnik proračuna projektira in vzdržuje informacijske sisteme, pomembne na nacionalni ravni;
– za delovno mesto »Ekspert analitik/metodolog«: če uporabnik proračuna pripravlja analize in metodologije, ki so podlaga za oblikovanje in spremljanje izvajanja politike na nacionalni ravni.
(pogoji za zasedbo delovnih mest ekspertov iz plačne podskupine I9)
(1) Pogoji za zasedbo delovnih mest ekspertov iz prejšnjega člena so naslednji:
1. najmanj 20 let delovne dobe, od tega najmanj 15 let delovnih izkušenj na konkretnem strokovnem področju, in
2. izkazani rezultati kot so vodenje večjih projektov in izvedba obsežnejših nalog, ki so pomembne na širšem področju, na katerem deluje uporabnik proračuna, strokovne reference v obliki objavljenih člankov v strokovnih publikacijah, aktivna udeležba na strokovnih srečanjih s področja dela ali podobni rezultati, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti, da gre za eksperta na konkretnem strokovnem področju, in
3. prenašanje znanja in izkušenj s konkretnega strokovnega področja na druge, kot npr. v obliki mentorstva, sodelovanja v delovnih skupinah, sodelovanje v programih usposabljanja in izpopolnjevanja in podobno.
(2) Podrobnejši in dodatni pogoji se določijo v aktu o sistemizaciji delovnih mest.
(pogoji za zasedbo delovnih mest specialistov iz plačne podskupine I9)
(1) Pogoj za zasedbo delovnih mest specialistov »Informatik VII/1 specialist«, »Informatik VII/2 specialist«, »Inženir informacijskih sistemov VII/2 specialist«, »Sistemski administrator VII/2 specialist«, »Analitik VII/2 specialist«, »Računovodja VII/1 specialist«, »Računovodja VII/2 specialist«, »Glavni računovodja VII/2 specialist«, »Programer aplikacij VII/2 specialist«, »Strokovni sodelavec VII/1 specialist« in »Notranji revizor I specialist« je najmanj 15 let delovne dobe, od tega najmanj 10 let delovnih izkušenj na konkretnem strokovnem področju.
(2) Podrobnejši in dodatni pogoji se določijo v aktu o sistemizaciji delovnih mest.
(kriteriji za zasedbo delovnih mest vodij in njihovih namestnikov)
(1) Pri razporeditvi na delovna mesta in uvrstitvi v plačni razred vodij in njihovih namestnikov za dejavnost poklicnega gasilstva se upoštevajo naslednji kriteriji:
1. V poklicnih gasilskih enotah V. in VI. kategorije mora poklicni gasilec, ki vodi operativno delo v poklicni gasilski enoti ali te naloge opravlja kot namestnik vodje oziroma poveljnika, imeti najmanj višjo strokovno izobrazbo, opravljeno dodatno usposabljanje za to delo, pet let delovnih izkušenj pri opravljanju operativnih nalog gasilstva in opravljen predpisan strokovni izpit, in sicer:
– namestnik poveljnika gasilskega plovila;
– namestnik vodje gasilske izmene II;
– vodja gasilske izmene II;
– vodja gasilske preventive II.
2. V poklicnih gasilskih enotah VII. kategorije ali poklicnih gasilskih enotah z najmanj 32 zaposlenimi operativnimi poklicnimi gasilci, mora poklicni gasilec, ki vodi operativno delo v poklicni gasilski enoti ali te naloge opravlja kot namestnik vodje oziroma poveljnika, imeti najmanj visoko strokovno, pet let delovnih izkušenj pri poklicnem opravljanju operativnih nalog gasilstva in opravljen predpisan strokovni izpit, in sicer:
– namestnik vodje gasilske izmene I;
– vodja gasilske izmene I;
– vodja gasilske preventive I;
– namestnik poveljnika gasilske operative;
– poveljnik gasilske operative;
– poveljnik gasilske operativne enote.
3. Prevedba plačnega razreda delovnega mesta
(prevedba plačnih razredov delovnih mest)
(1) Prevedba plačnih razredov delovnih mest plačne podskupine I1 iz Kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva – tarifni del (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 5/18, 80/18 in 136/22), izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 2 te kolektivne pogodbe.
(2) Prevedba plačnih razredov delovnih mest plačne skupine J, izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 3 te kolektivne pogodbe.
(3) Prevedba plačnih razredov novih delovnih mest plačne podskupine I9, ki so na novo določena s to kolektivno pogodbo, izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 4 te kolektivne pogodbe.
4. Uskladitev pogodb o zaposlitvi
(premestitev javnih uslužbencev na delovna mesta)
Javni uslužbenci, ki na dan 31. decembra 2024 zasedajo delovna mesta plačne skupine J, ki se jim s to kolektivno pogodbo spremeni zgolj šifra delovnega mesta zaradi premika delovnega mesta iz plačne skupine J v plačno skupino I, se ne premestijo na nova delovna mesta, ampak se prevedejo v plačni razred na istem delovnem mestu z novo šifro.
V. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI
(prehodna določba glede letnega dopusta)
Ne glede na določbo 11. člena te kolektivne pogodbe se za odmero pet dni letnega dopusta po kriteriju starosti upošteva dopolnjena starost javnega uslužbenca kot sledi:
Leto | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
Starost | 51 let | 51 let | 52 let | 52 let | 53 let | 54 let |
Ta kolektivna pogodba začne veljati 1. januarja 2025.
(sporazum o prenehanju veljavnosti kolektivne pogodbe)
Pogodbeni strani sta sporazumni, da s 1. januarjem 2025 preneha veljati Kolektivna pogodba za dejavnost poklicnega gasilstva – tarifni del (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 5/18, 80/18 in 136/22) v skladu z njenim 9. členom.
Št. 007-124/2024
Ljubljana, dne 15. novembra 2024
EVA 2024-1911-0025
Vlada Republike Slovenije | Reprezentativni sindikati javnega sektorja |
mag. Franc Props minister za javno upravo | SINDIKAT POKLICNEGA GASILSTVA SLOVENIJE Anton Drenik |
Klemen Boštjančič minister za finance | |
mag. Borut Sajovic minister za obrambo | |
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je dne 19. 11. 2024 izdalo potrdilo št. 10101-11/2008-2611-14 o tem, da je Kolektivna pogodba za dejavnost poklicnega gasilstva – tarifni del vpisana v evidenco kolektivnih pogodb na podlagi 25. člena Zakona o kolektivnih pogodbah (Uradni list RS, št. 43/06 in 45/08 – ZArbit) pod zaporedno številko 38/5.