Na podlagi prvega odstavka 76. in prvega odstavka 98. člena Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24) in 3. točke II. poglavja Kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 45/94, 45/94, 39/96, 39/99 – ZMPUPR, 82/99, 102/00, 52/01, 64/01, 43/06 – ZKolP, 60/08, 32/09, 32/09, 40/12, 46/13, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18, 160/20, 88/21 in 136/22)
Vlada Republike Slovenije kot stranka na strani delodajalca, ki jo zastopajo mag. Franc Props, minister za javno upravo, Klemen Boštjančič, minister za finance, in dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo,
in
reprezentativni sindikati javnega sektorja
GLOSA – Sindikat kulture in narave Slovenije, ki ga zastopa Mitja Šuštar,
SVIZ – Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki ga zastopa Marjana Kolar,
Sindikat novinarjev Slovenije, ki ga zastopa Alenka Potočnik,
Sindikat delavcev radiodifuzije Slovenije, ki ga zastopa Tom Zalaznik,
Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV Slovenije, ki ga zastopa Peter Kosmač,
Sindikat menedžerjev v kulturi in umetnosti SINKUL, ki ga zastopa mag. Igor Podbrežnik, in
Sindikat finančno računovodskih uslužbencev plačne skupine J – SFRU-J, ki ga zastopa Jožica Frangeš,
kot stranka na strani javnih uslužbencev
skleneta
h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji
(1) Ta aneks se sklepa zaradi prevedbe plačnih razredov in uvrstitve v plačni razred delovnih mest in nazivov plačne skupine G – Delovna mesta na področju kulture in medijev v skladu z Zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24; v nadaljnjem besedilu: ZSTSPJS).
(2) S tem aneksom se ureja tudi pogoje za zasedbo stopnjevanih delovnih mestih, pogoje za zasedbo delovnih mest ekspertov in specialistov, razporeditev zaposlenih na delovna mesta priznanih ustvarjalcev, višina povečanja osnovne plače prvaka in vrhunskega glasbenika ter se določa odmera letnega dopusta po kriteriju starosti.
S tem aneksom se uvrščajo v plačne razrede delovna mesta in nazivi v naslednjih plačnih podskupinah:
– G1 – Umetniški poklici;
– G2 – Poklici na strokovnih področjih kulture in medijev;
– G3 – Specifični poklici na področju kulture in medijev;
– G9 – Administrativno-računovodski in tehnični poklici na področju kulture in medijev.
(določitev plačnih razredov delovnih mest in nazivov plačnih podskupin)
Delovna mesta in nazivi plačnih podskupin G1, G2, G3 in G9 se uvrstijo v plačne razrede v skladu s Prilogo 1 tega aneksa.
(pogoji za sistemiziranje delovnih mest ekspertov iz plačne podskupine G9)
Delovna mesta ekspertov lahko v aktih o sistemizaciji delovnih mest določijo uporabniki proračuna, ki delujejo na nacionalni ravni, katerih ustanovitelj je Republika Slovenija, in ki za to pridobijo soglasje soglasodajalca iz 22. člena ZSTSPJS. Soglasje se lahko poda, če uporabnik proračuna izkaže, da pri izvajanju svoje dejavnosti potrebuje eksperta, in sicer:
– za delovno mesto »Ekspert za javna naročila«: če uporabnik proračuna izvaja javna naročila, ki pomenijo skupno javno naročanje, ali če izvaja javna naročila, ki morajo biti v skladu z zakonom, ki ureja javno naročanje, objavljena v Uradnem listu Evropske unije;
– za delovni mesti »Ekspert – programer« in »Ekspert – projektant IS«: če uporabnik proračuna projektira in vzdržuje informacijske sisteme, pomembne na nacionalni ravni;
– za delovno mesto »Ekspert analitik/metodolog«: če uporabnik proračuna pripravlja analize in metodologije, ki so podlaga za oblikovanje in spremljanje izvajanja politike na nacionalni ravni.
(pogoji za zasedbo delovnih mest ekspertov iz plačne podskupine G9)
(1) Pogoji za zasedbo delovnih mest ekspertov iz prejšnjega člena so naslednji:
1. najmanj 20 let delovne dobe, od tega najmanj 15 let delovnih izkušenj na konkretnem strokovnem področju, in
2. izkazani rezultati kot so vodenje večjih projektov in izvedba obsežnejših nalog, ki so pomembne na širšem področju, na katerem deluje uporabnik proračuna, strokovne reference v obliki objavljenih člankov v strokovnih publikacijah, aktivna udeležba na strokovnih srečanjih s področja dela ali podobni rezultati, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti, da gre za eksperta na konkretnem strokovnem področju, in
3. prenašanje znanja in izkušenj s konkretnega strokovnega področja na druge, kot npr. v obliki mentorstva, sodelovanja v delovnih skupinah, sodelovanje v programih usposabljanja in izpopolnjevanja in podobno.
(2) Podrobnejši in dodatni pogoji se določijo v aktu o sistemizaciji delovnih mest.
(pogoji za zasedbo delovnih mest specialistov iz plačne podskupine G9)
(1) Pogoj za zasedbo delovnih mest specialistov »Informatik VII/1 specialist«, »Informatik VII/2 specialist« in »Inženir informacijskih sistemov VII/2 specialist« je najmanj 15 let delovne dobe, od tega najmanj 10 let delovnih izkušenj na konkretnem strokovnem področju.
(2) Podrobnejši in dodatni pogoji se določijo v aktu o sistemizaciji delovnih mest.
(pogoji za zasedbo stopnjevanih delovnih mest)
Pogoji za zasedbo stopnjevanih delovnih mest so določeni v Prilogi 2 tega aneksa.
(prevedba plačnih razredov delovnih mest in nazivov)
(1) Prevedba plačnih razredov delovnih mest in nazivov plačne skupine G iz Aneksa h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18 in 136/22), izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 3 tega aneksa.
(2) Prevedba plačnih razredov delovnih mest plačne skupine J, izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 4 tega aneksa.
(3) Prevedba plačnih razredov delovnih mest plačnih podskupin G1, G2 in G9, ki so na novo določena s tem aneksom, izvedena na podlagi 95. člena ZSTSPJS, je Priloga 5 tega aneksa.
(premestitev javnih uslužbencev na delovna mesta)
(1) Javni uslužbenci, ki na dan 31. decembra 2024 zasedajo delovna mesta, določena in uvrščena v plačni razred z Aneksom h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18 in 136/22), ki jih ta aneks zgolj preimenuje in ohranijo isto šifro delovnega mesta, se ne premestijo na nova delovna mesta, ampak se prevedejo v plačni razred na preimenovanem delovnem mestu z isto šifro.
(2) Javni uslužbenci, ki na dan 31. decembra 2024 zasedajo delovna mesta plačne skupine J, ki se jim s tem aneksom spremeni zgolj šifra delovnega mesta zaradi premika delovnega mesta iz plačne skupine J v plačno skupino G, se ne premestijo na nova delovna mesta, ampak se prevedejo v plačni razred na istem delovnem mestu z novo šifro.
(višina povečanja osnovne plače prvaka in vrhunskega glasbenika)
(1) Javni uslužbenec, ki si pridobi naziv prvak ali vrhunski glasbenik, se za čas trajanja naziva uvrsti v izhodiščni 44. plačni razred.
(2) V času trajanja naziva lahko javni uslužbenec napreduje do največ 49. plačnega razreda.
(3) Če javnemu uslužbencu naziv prvak ali vrhunski glasbenik ni ponovno podeljen, se mu na delovnem mestu, ki ga zaseda v času prenehanja naziva, upoštevajo plačni razredi napredovanja, ki jih je pridobil na tem delovnem mestu pred pridobitvijo naziva in v času trajanja naziva.
(4) Če javni uslužbenec v času trajanja naziva prvak ali vrhunski glasbenik izpolni pogoje za zasedbo delovnega mesta priznani ustvarjalec, z zadnjim dnem prenehanja naziva sklene pogodbo o zaposlitvi za zaposlitev na ustreznem tovrstnem delovnem mestu.
(razporeditev zaposlenih na delovna mesta priznanih ustvarjalcev)
(1) Zaposlene se na delovna mesta priznani baletni plesalec solist – šifra G017032, priznani dramaturg – šifra G017033, priznani dramski igralec – šifra G017034, priznani operni pevec solist – šifra G017035, priznani pevec v zboru solist – šifra G017075, priznani pevec v zboru tutist – šifra G017076, priznani orkestrski glasbenik – šifra G017036, priznani namestnik v orkestru – šifra G017077, priznani solistični orkestrski glasbenik – šifra G017037 in priznani plesalec sodobnega plesa – šifra G017080 razporedi na podlagi drugega odstavka 45. člena ZUJIK in prvega odstavka 57. člena ZJU, ko izpolnijo posebne pogoje za zasedbo teh delovnih mest.
(2) Izpolnitev pogojev iz prejšnjega odstavka ugotavljajo umetniški vodje javnih zavodov na podlagi kriterijev in meril, ki jih predpiše minister, pristojen za kulturo.
(odmera letnega dopusta po kriteriju starosti)
Javnemu uslužbencu, ki je dopolnil 55 let, se letni dopust poveča za pet dni.
PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA
(sprejem kriterijev in meril za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev)
(1) Minister, pristojen za kulturo, v roku treh mesecev od uveljavitve tega aneksa po predhodnem mnenju reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, podpisnikov tega aneksa, sprejme nove kriterije in merila za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev. Do začetka veljavnosti novih kriterijev in meril se uporabljajo Merila in kriteriji za zasedbo delovnih mest priznanih ustvarjalcev (Uradni list RS, št. 82/08).
(2) Postopki ugotavljanja pogojev za zasedbo delovnih mest priznani pevec v zboru solist – šifra G017075, priznani pevec v zboru tutist – šifra G017076, priznani namestnik v orkestru – šifra G017077 in priznani plesalec sodobnega plesa – šifra G017080 se začnejo po uveljavitvi novih kriterijev in meril iz prejšnjega odstavka.
(prehodna določba glede letnega dopusta po kriteriju starosti)
Ne glede na določbo 12. člena tega aneksa se za odmero pet dni letnega dopusta po kriteriju starosti upošteva dopolnjena starost javnega uslužbenca kot sledi:
Leto | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
Starost | 51 let | 51 let | 52 let | 52 let | 53 let | 54 let |
(prenehanje veljavnosti in podaljšanje uporabe)
(1) Z dnem uveljavitve tega aneksa prenehajo veljati:
– 2. člen, prvi, drugi in tretji odstavek 3. člena, 4. člen, 6. člen in 7. člen ter Priloga 1 in Priloga 2 Aneksa h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18 in 136/22);
– peti odstavek 38. člena Kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 45/94, 45/94, 39/96, 39/99 – ZMPUPR, 82/99, 102/00, 52/01, 64/01, 43/06 – ZKolP, 60/08, 32/09, 32/09, 40/12, 46/13, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18, 160/20, 88/21 in 136/22);
– 1. člen Aneksa h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 45/94, 39/96, 82/99, 102/00, 52/01, 64/01 in 60/08) (Uradni list RS, št. 32/09 in 136/22).
(2) Drugi odstavek 4. člena Aneksa h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 60/08, 106/15, 46/17, 2/18 – popr., 80/18 in 136/22) se v delu, ki ureja kriterije in merila, ki jih predpiše minister, pristojen za kulturo, uporablja do uveljavitve novih kriterijev in meril.
Ta aneks začne veljati 1. januarja 2025.
Št. 0070-12/2024
Ljubljana, dne 15. novembra 2024
EVA 2024-3340-0049
Vlada Republike Slovenije | Reprezentativni sindikati javnega sektorja |
mag. Franc Props minister za javno upravo | GLOSA – SINDIKAT KULTURE IN NARAVE SLOVENIJE Mitja Šuštar |
Klemen Boštjančič minister za finance | SVIZ – SINDIKAT VZGOJE, IZOBRAŽEVANJA, ZNANOSTI IN KULTURE SLOVENIJE Marjana Kolar |
dr. Asta Vrečko ministrica za kulturo | SINDIKAT NOVINARJEV SLOVENIJE Alenka Potočnik |
| SINDIKAT DELAVCEV RADIODIFUZIJE SLOVENIJE Tom Zalaznik NI PODPISAL |
| SINDIKAT KULTURNIH IN UMETNIŠKIH USTVARJALCEV RTV SLOVENIJE Peter Kosmač |
| SINDIKAT MENEDŽERJEV V KULTURI IN UMETNOSTI SINKUL mag. Igor Podbrežnik |
| SINDIKAT FINANČNO RAČUNOVODSKIH USLUŽBENCEV PLAČNE SKUPINE J Jožefa Frangeš |
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je dne 19. 11. 2024 izdalo potrdilo št. 10101-6/2008-2611-45 o tem, da je Aneks h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti v Republiki Sloveniji vpisan v evidenco kolektivnih pogodb na podlagi 25. člena Zakona o kolektivnih pogodbah (Uradni list RS, št. 43/06 in 45/08 – ZArbit) pod zaporedno številko 35/15.