Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah (ZLV-K)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah (ZLV-K), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 22. novembra 2024.
Št. 003-02-1/2024-258
Ljubljana, dne 30. novembra 2024
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O LOKALNIH VOLITVAH (ZLV-K)
1. člen
V Zakonu o lokalnih volitvah (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08, 83/12, 68/17 in 93/20 – odl. US) se 3. člen spremeni tako, da se glasi:
Stroške za izvedbo lokalnih volitev krijejo občine, razen stroškov, ki v zvezi s tem nastanejo pri izvajanju nalog državnih organov, če ni z zakonom drugače določeno.«.
V 5. členu se v drugem odstavku črta besedilo »pod pogoji iz prvega odstavka tega člena« in na koncu pred piko doda besedilo »ter je na dan glasovanja dopolnil 18 let starosti«.
Šesti odstavek se črta.
V 20. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Volilna enota obsega območje enega ali več naselij ali dela naselja.«.
Tretji odstavek se črta.
V 25. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Volitve v občinski svet in volitve župana nove občine se izvedejo ob prvih rednih lokalnih volitvah po njeni ustanovitvi.«.
V 30. členu se v prvem in tretjem odstavku besedilo »potrditve mandata« nadomesti z besedilom »seznanitve občinskega sveta z aktom o izidu volitev, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev«.
V 35. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Predsednik občinske volilne komisije in njegov namestnik se imenujeta izmed sodnikov ali drugih oseb, ki imajo v Republiki Sloveniji pridobljeno najmanj pravno izobrazbo po študijskem programu prve in druge stopnje oziroma pravno izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljeni po študijskih programih druge stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje klasifikacij, uvrščena na 8. raven.«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Ostali člani občinske volilne komisije in njihovi namestniki se imenujejo izmed občanov, ki imajo stalno prebivališče v občini, na predlog političnih strank in drugih organizacij občanov v občini ter občanov, tako da je zagotovljena pluralna sestava občinske volilne komisije.«.
V 37. členu se v prvem odstavku pika nadomesti z vejico in za njo doda besedilo »tako da je zagotovljena pluralna sestava volilnega odbora.«.
V tretjem odstavku se doda nov drugi stavek, ki se glasi: »Če predlogov ni ali jih je premalo, se za manjkajoče člane volilnega odbora in njihove namestnike določijo predlagani člani volilnih odborov iz zbirke predlaganih članov volilnih odborov iz 72.a člena tega zakona.«.
V 38. členu se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Občinsko volilno komisijo nove občine imenuje občinski svet oziroma občinski sveti občin, na območju katerih je bila nova občina ustanovljena.«.
Dosedanji drugi odstavek postane tretji odstavek.
Za dosedanjim tretjim odstavkom, ki postane četrti odstavek, se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»Če članom občinske volilne komisije preneha mandat pred razpisom volitev in občinski svet do objave razpisa volitev ne imenuje občinske volilne komisije, jo imenuje Državna volilna komisija.«.
V 39. členu se za besedilom člena, ki postane prvi odstavek, doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Tajnik ne more biti hkrati kandidat ali predstavnik oziroma zaupnik kandidata ali liste kandidatov. Če tajnik postane kandidat ali predstavnik oziroma zaupnik kandidata ali liste kandidatov, mu preneha funkcija tajnika.«.
V 40. členu se v 4. točki pika na koncu nadomesti s podpičjem in za njo doda nova 5. točka, ki se glasi:
»5. zagotavlja enotno informacijsko podporo za redne lokalne volitve ter za predčasne volitve v občinske svete.«.
V 41. členu se 5. točka spremeni tako, da se glasi:
»5. odloča o ugovorih iz 96. in 98. člena tega zakona;«.
Za 5. točko se dodata novi 6. in 7. točka, ki se glasita:
»6. sprejme akt o izidu volitev;
7. upravlja zbirko predlaganih članov volilnih odborov in zbirko kandidatur oziroma list kandidatov;«.
Dosedanji 6. in 7. točka postaneta 8. in 9. točka.
V 45.a členu se v drugem odstavku besedilo »v prvem in drugem krogu« nadomesti z besedilom »za vsak krog volitev župana«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Višina enkratnega nadomestila za predsednika in tajnika občinske volilne komisije iz prejšnjega odstavka se poveča glede na število volilnih upravičencev na zadnjih rednih lokalnih volitvah, in sicer:
– v občini z nad 25.000 do 50.000 upravičenci za 40 %,
– v občini z nad 50.000 do 100.000 upravičenci za 50 %,
– v občini z nad 100.000 upravičenci za 100 %.«.
V dosedanjem tretjem odstavku, ki postane četrti odstavek, se besedilo »prejšnjem odstavku« nadomesti z besedilom »drugem odstavku tega člena«.
Dosedanji četrti do šesti odstavek postanejo peti do sedmi odstavek.
V 72. členu se v prvem odstavku besedilo »rojstni podatki« nadomesti z besedilom »datum rojstva in spol, EMŠO«.
Za 72. členom se doda nov 72.a člen, ki se glasi:
Občinska volilna komisija za namene preverjanja volilne pravice kandidatov, zakonitosti kandidatur oziroma list kandidatov ter preverjanja volilne pravice in stalnega prebivališča kandidatov za člane volilnih odborov, upravlja:
– zbirko kandidatur oziroma list kandidatov, v kateri se obdelujejo osebni podatki iz prvega odstavka prejšnjega člena, in
– zbirko predlaganih članov volilnih odborov, v kateri se obdelujejo osebno ime predlagatelja in naslednji osebni podatki kandidatov za člane volilnih odborov: osebno ime, datum rojstva in spol, EMŠO in naslov stalnega prebivališča.
Zbirki iz prejšnjega odstavka sta v elektronski obliki. Zbirki se lahko za namene preverjanja volilne pravice kandidatov, zakonitosti kandidatur oziroma list kandidatov ter preverjanja volilne pravice in stalnega prebivališča kandidatov za člane volilnih odborov z uporabo osebnega imena, datuma rojstva in spola ali EMŠO kandidata neposredno elektronsko povežeta in dostopata do vsebine evidence volilne pravice ter preneseta ali avtomatično prenovita potrebne podatke, ki zagotavljajo točnost osebnih podatkov v obeh zbirkah. S tem povezovanjem se obdelujejo naslednji osebni podatki: osebno ime, datum rojstva in spol, EMŠO in stalno ali začasno prebivališče kandidatov.
Zbirka kandidatur oziroma list kandidatov, razen podatka o EMŠO, se hrani od vložitve kandidatur oziroma list kandidatov do izteka mandatne dobe župana oziroma občinskega sveta, v zvezi z volitvami katerega so osebe kandidirale. Podatek o EMŠO posameznega kandidata se hrani do pridobitve mandata.
Zbirka predlaganih članov volilnih odborov se hrani do izteka mandatne dobe župana oziroma občinskega sveta, v zvezi z volitvami katerega so bile osebe predlagane.
Podatki iz zbirke kandidatur oziroma list kandidatov in iz zbirke predlaganih članov volilnih odborov se po preteku roka hrambe arhivirajo v neaktivni del zbirk in se nato hranijo še eno leto, po tem pa jih tajnik občinske volilne komisije po uradni dolžnosti izbriše.
Podatek o EMŠO kandidata ni vključen v sezname potrjenih list kandidatov in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posamezni občini.
Državna volilna komisija zagotavlja informacijsko podporo za:
– imenovanja volilnih organov,
– vzpostavitev in vzdrževanje zbirke kandidatur oziroma list kandidatov ter njeno povezovanje z evidenco volilne pravice,
– izvedbo kandidacijskega postopka,
– zajem udeležbe in ugotovitev izida volitev in
– objave izida volitev.«.
V 74. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Z namenom informiranja volivcev in splošne seznanitve javnosti se podatki o imenu in priimku potrjenega kandidata, naslovu njegovega stalnega prebivališča oziroma naslovu začasnega prebivališča, če gre za državljana druge države članice Evropske unije, ki nima prijavljenega stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, in letnica njegovega rojstva ter ime predlagatelja objavijo na spletnih straneh Državne volilne komisije in so objavljeni do naslednjih rednih volitev.«.
90. člen se spremeni tako, da se glasi:
Občinska volilna komisija najpozneje deseti dan po dnevu glasovanja sprejme akt o izidu volitev v občini in ga objavi v uradnem glasilu občine. Najpozneje z dnem objave občinska volilna komisija pošlje akt o izidu volitev županu, Državni volilni komisiji ter predstavnikom kandidatur oziroma predstavnikom list kandidatov.
Akt o izidu volitev vsebuje ugotovitve o izidu volitev, opredelitev do nepravilnosti iz ugovorov, ki so bili obravnavani, in do nepravilnosti, ugotovljenih po uradni dolžnosti, vključno z načinom njihove odprave, ugovore, ki so bili zavrženi, ter ugotovitev, kateri kandidati so bili izvoljeni.«.
93. člen se spremeni tako, da se glasi:
Ponovne volitve se opravijo v primerih iz šestega odstavka 98. člena in prvega odstavka 102.c člena tega zakona.«.
94. člen se črta.
V 97. členu se v prvem odstavku za besedo »spore« doda besedilo »(v nadaljnjem besedilu: sodišče),«.
98. člen se spremeni tako, da se glasi:
Vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov lahko v dveh dneh po dnevu glasovanja vloži ugovor pri občinski volilni komisiji.
Ugovor iz prejšnjega odstavka se lahko vloži zaradi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih odborov. Zatrjevane nepravilnosti v ugovoru morajo biti natančno in konkretno opisane. Če se v ugovoru zatrjuje, da so pri izvajanju volilnih opravil volilnih odborov nastale nepravilnosti, ki so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov, mora biti v ugovoru opisan tudi vpliv nepravilnosti na razdelitev mandatov. Če je ugovor nepopoln ali nerazumljiv, občinska volilna komisija vlagatelja ugovora takoj pozove, da ugovor v dveh dneh dopolni oziroma popravi. Vročitev poziva velja za opravljeno z dnem, ko naslovnik prevzame pisanje v elektronski ali fizični obliki. Če vlagatelj ugovora poziva ne prevzame v dveh dneh od dneva elektronske odpreme oziroma od poskusa vročitve v fizični obliki, velja vročitev za opravljeno s potekom tega roka. Če vlagatelj ugovora v določenem roku ne dopolni oziroma popravi, se ugovor zavrže.
Če občinska volilna komisija izve za nepravilnosti iz prejšnjega odstavka na drug način, kot je določeno v prejšnjem odstavku, po uradni dolžnosti ugotovi obstoj teh nepravilnosti.
Občinska volilna komisija se do zatrjevanih nepravilnosti iz ugovorov in do nepravilnosti, ugotovljenih po uradni dolžnosti, opredeli v aktu iz 90. člena tega zakona, v katerem navede tudi ugovore, ki so bili zavrženi. Pri tem navede osebno ime in kraj prebivališča vlagatelja ugovora ter opredelitev do nepravilnosti iz ugovorov, ki so bili obravnavani, in do nepravilnosti, ugotovljenih po uradni dolžnosti, vključno z načinom njihove odprave. Šteje se, da je z objavo akta iz 90. člena tega zakona v uradnem glasilu občine opravljena vročitev odločitve občinske volilne komisije vlagateljem ugovora iz tega člena.
Če občinska volilna komisija na podlagi ugovora ali po uradni dolžnosti ugotovi obstoj nepravilnosti iz drugega odstavka tega člena, jih odpravi oziroma njihovo odpravo zahteva od volilnega odbora. Volilni odbor mora nepravilnosti odpraviti nemudoma oziroma najpozneje v treh dneh od prejema zahteve. Če je volilni odbor napačno ugotovil izid glasovanja, lahko občinska volilna komisija sama ugotovi izid volitev.
Če nepravilnosti iz drugega odstavka tega člena ni mogoče odpraviti, so pa takšne, da so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov, občinska volilna komisija s sklepom delno ali v celoti razveljavi volitve, na katerih je prišlo do nepravilnosti, odredi in določi datum ponovnih volitev, upoštevajoč s tem zakonom določene roke za izvedbo volitev. Sklep se objavi v uradnem glasilu občine.
Pri odločanju na podlagi prejšnjega odstavka občinska volilna komisija upošteva vse, kar vpliva ali bi lahko vplivalo na izid glasovanja, predvsem pa naravo in težo nepravilnosti in razliko v glasovih za posamezne kandidate oziroma liste kandidatov.
Zoper sklep občinske volilne komisije iz šestega odstavka tega člena je mogoče vložiti tožbo v skladu s tretjim odstavkom 99. člena tega zakona.«.
99. člen se spremeni tako, da se glasi:
Vlagatelj ugovora iz prejšnjega člena lahko v petnajstih dneh po objavi akta iz 90. člena tega zakona vloži tožbo na sodišče. Tožbo lahko vloži zaradi nepravilnosti iz drugega odstavka prejšnjega člena, ki jih občinska volilna komisija ni ugotovila ali niso bile odpravljene.
Ne glede na prejšnji odstavek lahko v petnajstih dneh po objavi akta iz 90. člena tega zakona zaradi nepravilnosti iz drugega odstavka prejšnjega člena vloži tožbo na sodišče tudi vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov, ki v tožbi izkaže, da je za nepravilnosti, ki bi jih bilo mogoče uveljavljati v ugovoru iz prejšnjega člena, izvedel šele po izteku roka za vložitev ugovora in da zanje pred iztekom roka za vložitev ugovora ni mogel vedeti.
Vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov lahko v petnajstih dneh po objavi sklepa občinske volilne komisije o razveljavitvi volitev iz šestega odstavka prejšnjega člena vloži tožbo na sodišče. Tožba se lahko vloži zaradi kršitev tega zakona ali zaradi napačne ugotovitve dejanskega stanja. Tožba zadrži izvršitev sklepa občinske volilne komisije o razveljavitvi volitev iz šestega odstavka prejšnjega člena.
Vsak volivec, kandidat in predstavnik kandidature oziroma liste kandidatov lahko v petnajstih dneh po objavi akta iz 90. člena tega zakona vloži tožbo na sodišče zaradi nepravilnosti, ki so nastale pri delu občinske volilne komisije, v volilni kampanji oziroma v zvezi z njenim financiranjem in zaradi nepravilnosti, ki so po svoji naravi v temeljih prizadele poštenost volilnega postopka, niso pa nastale pri izvajanju volilnih opravil volilnih odborov.«.
100. člen se spremeni tako, da se glasi:
V postopku pred sodiščem lahko stranka opravlja procesna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik ali odvetniška družba, razen če je stranka sama odvetnik, občinska volilna komisija ali občina pa tudi po občinskem odvetniku ali drugi pooblaščeni osebi, zaposleni na občini, ki izpolnjuje pogoje za občinskega odvetnika v skladu z zakonom, ki ureja lokalno samoupravo. Če tožba ni vložena po pooblaščencu, ki je oseba iz prejšnjega stavka, sodišče ravna v skladu s 102.a členom tega zakona, preostalih vlog, ki niso vložene po pooblaščencu, ki je oseba iz prejšnjega stavka, pa ne upošteva.
Tožba se vroči tudi članu občinskega sveta, katerega izvolitev se izpodbija s tožbo. Član občinskega sveta lahko v petnajstih dneh od vročitve tožbe po pooblaščencu iz prvega odstavka tega člena pošlje sodišču izjavo, da želi sodelovati v postopku. Ta izjava vsebuje tudi opredelitev do tožbenih navedb. V tem primeru ima član občinskega sveta, katerega izvolitev se izpodbija s tožbo, položaj stranke.
Rok za odgovor na tožbo je 15 dni.
Ob vročitvi tožbe sodišče opozori toženo stranko in člana občinskega sveta, katerega izvolitev se s tožbo izpodbija, da lahko odgovori na tožbo oziroma pošlje izjavo sodišču o vstopu v postopek v petnajstih dneh od vročitve tožbe, o obveznosti opravljanja procesnih dejanj po pooblaščencu (prvi odstavek 100. člena) in o pravnih posledicah kršitve te določbe (prvi odstavek 100. člena), o obveznosti vlaganja vlog v elektronski obliki (drugi odstavek 101. člena) in o pravnih posledicah kršitve te določbe (tretji odstavek 101. člena) ter o obveznosti vročanja vlog neposredno med pooblaščenci strank (četrti odstavek 101. člena) in o pravnih posledicah kršitve te določbe (četrti odstavek 101. člena).
Vsa dejstva in dokaze mora tožeča stranka navesti oziroma predlagati v tožbi, tožena stranka pa v odgovoru na tožbo, član občinskega sveta iz drugega odstavka tega člena pa v opredelitvi iz drugega odstavka tega člena.
Ne glede na prejšnji odstavek se lahko nova dejstva in dokazi navajajo do konca naroka za glavno obravnavo, če jih stranke brez svoje krivde niso mogle navesti v tožbi oziroma v odgovoru na tožbo oziroma v opredelitvi iz drugega odstavka tega člena ali če njihova dopustitev po presoji sodišča ne bi zavlekla reševanja spora.«.
101. člen se spremeni tako, da se glasi:
Tožba se vloži v elektronski obliki pri sodišču, sodišče pa jo strankam v postopku vroči v fizični obliki.
Vloge strank se vlagajo in sodna pisanja vročajo v elektronski obliki v skladu z zakonom, ki ureja pravdni postopek, če ta zakon ne določa drugače.
Če tožba ni vložena v elektronski obliki, sodišče ravna v skladu s 102.a členom tega zakona, če preostale vloge niso vložene v elektronski obliki, pa jih ne upošteva.
Vloge se, razen v primeru iz prvega odstavka tega člena, vročajo neposredno med pooblaščenci strank v postopku. Če vloge niso vročene neposredno med pooblaščenci strank v postopku, jih sodišče ne upošteva.
Vročitev vlog strank in sodnih pisanj velja za opravljeno z dnem, ko naslovnik prevzame pisanje v elektronski ali fizični obliki. Če vloge oziroma pisanja ne prevzame v treh dneh od dneva elektronske odpreme oziroma od poskusa vročitve v fizični obliki, velja vročitev za opravljeno s potekom tega roka.
Sodišče takoj obvesti občinski svet o vloženi tožbi in mu pošlje vse akte, s katerimi se postopek konča.«.
102. člen se spremeni tako, da se glasi:
Sodišče odloča v senatu treh sodnikov.
Odločanje sodišča v postopkih varstva volilne pravice je nujna zadeva.
O tožbi odloči sodišče po izvedeni glavni obravnavi, najkasneje v 30 dneh od prejema odgovora na tožbo ali izteka roka za odgovor na tožbo.
Ne glede na prejšnji odstavek lahko sodišče odloči brez izvedene glavne obravnave:
– v primerih, določenih z zakonom, ki ureja upravni spor,
– če so navedbe tožnika očitno neutemeljene ali
– če zatrjevane nepravilnosti, tudi če bi bile podane, ne bi mogle privesti do drugačne razdelitve mandatov.
Če ni v tem zakonu drugače določeno, sodišče odloča ob smiselni uporabi zakona, ki ureja upravni spor.«.
Za 102. členom se dodajo novi 102.a, 102.b, 102.c in 102.č člen, ki se glasijo:
Sodišče tožbo s sklepom zavrže, če:
– je vložena prepozno ali prezgodaj;
– je nepopolna ali nerazumljiva;
– je ne vloži upravičena oseba;
– ni vložena po pooblaščencu, ki je oseba iz prvega odstavka 100. člena tega zakona;
– ni vložena v elektronski obliki v skladu s 101. členom tega zakona;
– tožnik ob vložitvi tožbe ne izkaže, da je v tožbi zatrjevane nepravilnosti, ki bi jih bilo mogoče uveljavljati v ugovoru iz 98. člena tega zakona, neuspešno uveljavljal že v ugovoru pred občinsko volilno komisijo, razen v primeru iz drugega odstavka 99. člena tega zakona.
Pred zavrženjem tožbe, razen v primerih iz prve in tretje alineje prejšnjega odstavka, sodišče zahteva od tožnika, naj v treh dneh odpravi pomanjkljivosti, ki so razlog za zavrženje tožbe.
Sodišče vroči tožniku zahtevo iz prejšnjega odstavka v elektronski obliki, če to glede na naravo pomanjkljivosti ni mogoče, pa mu jo vroči v fizični obliki. Vročanje se opravi v skladu s 101. členom tega zakona.
Če sodišče ne ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov oziroma v volilni kampanji oziroma v zvezi s financiranjem volilne kampanje ali če ugotovi, da tožba iz tretjega odstavka 99. člena tega zakona ni utemeljena ali če ugotovi nepravilnosti, ki niso privedle ali niso mogle privesti do drugačne razdelitve mandatov, ali nepravilnosti, ki po svoji naravi niso v temeljih prizadele poštenosti volilnega postopka, tožbo zavrne.
Če sodišče ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov oziroma v volilni kampanji oziroma v zvezi z njenim financiranjem, ki so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov, ali nepravilnosti, ki so po svoji naravi v temeljih prizadele poštenost volilnega postopka, tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi akt iz 90. člena tega zakona, delno ali v celoti razveljavi volitve in odredi ponovne volitve. Datum glasovanja v dveh dneh od vročitve sodbe sodišča s sklepom določi občinska volilna komisija, upoštevajoč s tem zakonom določene roke za razpis volitev. Sodba sodišča in sklep občinske volilne komisije se objavita v uradnem glasilu občine.
Če sodišče ugotovi nepravilnosti pri izvajanju volilnih opravil volilnih organov, ki so ali bi lahko privedle do drugačne razdelitve mandatov in jih je mogoče odpraviti s sprejetjem novega akta iz 90. člena tega zakona, sodišče tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi akt iz 90. člena tega zakona in občinski volilni komisiji naloži sprejetje novega akta iz 90. člena tega zakona skladno z odločbo sodišča.
Pri odločanju na podlagi prvega in drugega odstavka tega člena sodišče upošteva vse, kar vpliva ali bi lahko vplivalo na drugačno razdelitev mandatov, predvsem pa naravo in težo nepravilnosti, volilno udeležbo in razliko v glasovih za posameznega kandidata.
Če sodišče ugotovi, da je tožba iz tretjega odstavka 99. člena tega zakona utemeljena, tožbi ugodi, delno ali v celoti odpravi sklep iz šestega odstavka 98. člena tega zakona in občinski volilni komisiji naloži sprejetje akta iz 90. člena tega zakona skladno z odločbo sodišča.
Zoper odločitve sodišča v skladu s tem poglavjem ni pritožbe in izrednega pravnega sredstva.«.
V 106. členu se drugi stavek črta.
V 109. členu se v tretjem odstavku za besedilom »54.« doda besedilo »in 68.«.
V četrtem odstavku se besedilo »določenem v 51. členu tega zakona« nadomesti z besedilom »določenem z njenimi pravili«.
Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Volilna enota za volitve članov sveta krajevne, vaške oziroma četrtne skupnosti je območje krajevne, vaške oziroma četrtne skupnosti.«.
Šesti odstavek se črta.
Dosedanji sedmi do deveti odstavek postanejo šesti do osmi odstavek.
V 110. členu se v drugem odstavku besedilo »v svete krajevnih in vaških skupnosti« nadomesti z besedilom »v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti«.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
V Zakonu o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US) se:
1. 15.b člen spremeni tako, da se glasi:
Nova občina se konstituira in začne opravljati svoje naloge s prvim dnem proračunskega leta, ki sledi letu, v katerem so bile opravljene volitve.«;
2. za 15.b členom dodata nova 15.c in 15.č člen, ki se glasita:
Občinski svet se konstituira na prvi seji po volitvah, na kateri se seznani z izidom volitev v občini, pod pogojem, da je v aktu o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ugotovljena izvolitev več kot polovice članov občinskega sveta.
Prvo sejo občinskega sveta skliče prejšnji župan, prvo sejo občinskega sveta nove občine pa predsednik občinske volilne komisije. Prva seja se opravi najpozneje v 14 dneh po objavi akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, vodi pa jo najstarejši član občinskega sveta.
Izvoljeni kandidat za člana občinskega sveta pridobi mandat z dnem izvolitve, izvrševati pa ga začne, ko se novi občinski svet seznani z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev. Izvoljeni kandidat za župana pridobi mandat z dnem izvolitve, izvrševati pa ga začne, ko se novi občinski svet seznani z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev.
Če iz akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ni mogoče ugotoviti izvolitve župana, opravlja funkcijo župana od prve seje novega občinskega sveta do seznanitve novega občinskega sveta z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena izvolitev župana, najstarejši član občinskega sveta.«;
3. v 37.a členu:
– v prvem odstavku v četrti in šesti alineji besedilo »potrditvi mandata« nadomesti z besedilom »seznanitvi občinskega sveta z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev,« ter pika za šesto alinejo nadomesti z vejico in za njo doda nova sedma alineja, ki se glasi:
»– če občinska volilna komisija na podlagi odločbe upravnega sodišča sprejme nov akt o izidu volitev v skladu z zakonom, ki ureja lokalne volitve, iz katerega izhaja, da je bil namesto njega izvoljen drug kandidat.«;
– za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Ne glede na prejšnji odstavek v primerih iz sedme alineje prvega odstavka tega člena članu občinskega sveta oziroma županu preneha mandat z dnem, ko občinska volilna komisija v uradnem glasilu občine na podlagi odločbe upravnega sodišča objavi nov akt o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, iz katerega izhaja, da je bil namesto njega izvoljen drug kandidat.«;
– dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek;
– dosedanji peti odstavek, ki postane šesti odstavek, spremeni tako, da se glasi:
»Postopki za nadomestitev člana občinskega sveta ali izvolitev novega župana se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni vložena, oziroma po pravnomočni odločitvi sodišča. Ta odstavek se ne uporablja za primere iz tretjega odstavka tega člena.«;
– dosedanja šesti in sedmi odstavek postaneta sedmi in osmi odstavek;
4. v 41. členu:
– prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Občinski svet se voli za štiri leta.«;
– v drugem odstavku pred napovednim stavkom doda nov stavek, ki se glasi: »Mandatna doba članov občinskega sveta traja do prve seje novoizvoljenega občinskega sveta.«, v tretji alineji pa pika nadomesti z vejico in za njo doda nova četrta alineja, ki se glasi:
»– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na podlagi novega akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ki ga sprejme občinska volilna komisija v skladu z odločbo upravnega sodišča.«;
5. v 42. členu:
– drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Župan se voli za štiri leta.«;
– v tretjem odstavku pred napovednim stavkom doda nov stavek, ki se glasi: »Mandatna doba župana traja do prve seje novoizvoljenega občinskega sveta.«, v tretji alineji pa pika nadomesti z vejico in za njo doda nova četrta alineja, ki se glasi:
»– mandatna doba župana, ki je izvoljen na podlagi novega akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ki ga sprejme občinska volilna komisija v skladu z odločbo upravnega sodišča.«.
Občine uskladijo splošne akte s spremenjenim in dopolnjenim zakonom v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.
Minister, pristojen za pravosodje, ob tehnični izpolnitvi pogojev za vlaganje po elektronski poti, z odredbo, ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, določi datum, od katerega je v skladu s spremenjenim in dopolnjenim zakonom mogoče tožbo ali drugo vlogo vložiti po elektronski poti.
Minister, pristojen za pravosodje, ob tehnični izpolnitvi pogojev za vročanje po elektronski poti, z odredbo, ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, določi datum, od katerega je v skladu s spremenjenim in dopolnjenim zakonom mogoče vročanje po elektronski poti.
Prvi odstavek spremenjenega 101. člena zakona glede vlaganja tožb v elektronski obliki, drugi odstavek spremenjenega 101. člena zakona glede vlaganja drugih vlog v elektronski obliki, tretji odstavek spremenjenega 101. člena zakona in peta alineja prvega odstavka novega 102.a člena zakona se začnejo uporabljati z dnem uveljavitve odredbe iz prvega odstavka tega člena. Do takrat se tožba ali druga vloga vloži na drug način, ki ga določa zakon, ki ureja pravdni postopek.
Drugi in peti odstavek spremenjenega 101. člena zakona ter tretji odstavek novega 102.a člena zakona glede elektronskega vročanja sodnih pisanj se začnejo uporabljati z dnem uveljavitve odredbe iz drugega odstavka tega člena. Do takrat se sodno pisanje vroči v fizični obliki v skladu z zakonom, ki ureja pravdni postopek, pri čemer vročitev velja za opravljeno tretji dan od poskusa vročitve v fizični obliki.
Do začetka uporabe tega zakona se uporabljajo določbe Zakona o lokalnih volitvah (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08, 83/12, 68/17 in 93/20 – odl. US) in Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US).
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne za prve redne lokalne volitve, razpisane po uveljavitvi tega zakona, razen spremenjenega drugega odstavka in novega tretjega odstavka 35. člena zakona ter dopolnjenega prvega odstavka 37. člena zakona, ki se začnejo uporabljati z dnem uveljavitve tega zakona.
Št. 004-03/24-7/26
Ljubljana, dne 22. novembra 2024
EPA 1606-IX
mag. Urška Klakočar Zupančič