Na podlagi 129. člena v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21, 18 /23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24) in 18. člena Statuta Občine Medvode (Uradni list RS, št. 51/14 – uradno prečiščeno besedilo in 55/14 – popr.) sprejemam
o pripravi Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za enoto urejanja prostora ME_1128 ter dela enot urejanja prostora ME_1183 in ME_1186 v Medvodah
S tem sklepom se začne priprava Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu (v nadaljnjem besedilu: OPPN) za enoto urejanja prostora ME_1128 ter dela enot urejanja prostora ME_1183 in ME_1186 v Medvodah.
Ta sklep določa območje in predmet načrtovanja, način pridobitve strokovnih rešitev, ugotovitve mnenja o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti plana, roke za pripravo, pristojne nosilce urejanja prostora, načrt vključevanja javnosti ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora. Pravna podlaga za izdelavo OPPN je Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24; v nadaljevanju ZUreP-3) in vsi ostali relevantni zakoni in podzakonski predpisi.
Pobudo za izdelavo OPPN je podal lastnik zemljišč na obravnavanem območju.
Območje OPPN se na podlagi Odloka o OPN Občine Medvode (Uradni list RS, št. 45/18, 81/20; v nadaljevanju kot OPN) nahaja v enoti urejanja prostora (v nadaljnjem besedilu: EUP) ME_1128 (OPPN Medvode – center) z namensko rabo prostora CU – osrednja območja centralnih dejavnosti, delno pa posega tudi v EUP ME_1183 z namensko rabo IG – gospodarske cone in ME_1186 z namensko rabo ZP – površina za parke. Območje OPPN obsega zemljišča parc. št. 29/3, 29/4, 29/6, 29/9, 29/10, 29/11, 29/12, 29/13, 29/14, 29/16, 30, 31/1, 31/6, 36/8, 36/35, 330/3, 330/10, 330/11, 330/12, 330/13, 330/15 in 330/18, vsa k. o. 1973 Medvode ter dele zemljišč parc. št. 27/4, 29/15, 36/21 in 330/19, vsa k. o. 1973 Medvode. Območje OPPN meri približno 11.155 m2. Območje OPPN se v fazi izdelave OPPN lahko spremeni, če se to izkaže za potrebno zaradi usklajevanj z nosilci urejanja prostora in drugimi udeleženimi v postopku.
Dopustno je tudi načrtovanje posegov izven ureditvenega območja OPPN, v kolikor je to potrebno zaradi navezave na obstoječa infrastrukturna omrežja.
(predmet načrtovanja in ugotovitev o izpolnjevanju pogojev za spremembo namenske rabe z OPPN)
Z OPPN je načrtovana gradnja večstanovanjske stavbe s spremljajočim programom, obnova oziroma rekonstrukcija obstoječe večstanovanjske stavbe, ureditev zelenih in odprtih bivalnih površin, javnih zunanjih površin, javne pešpoti vzdolž reke Save ter prestavitev prenosnega plinovoda in gradnja nadomestne merilno regulatorske postaje Donit.
Pobudnik priprave OPPN je podjetje SOTOČJE SEDEM, nepremičninski projekt d.o.o., Dalmatinova ulica 2A, 1000 Ljubljana, ki je lastnik pretežnega dela zemljišč, na katerih se načrtujejo prostorske ureditve.
Z OPPN se spremeni podrobnejša namenska raba prostora v delu EUP ME_1128, iz podrobnejše namenske rabe CU (osrednje območje centralnih dejavnosti) delno v SSV – stanovanjske površine za večstanovanjske objekte in delno v območje zelenih površin (ZS – površine za oddih, rekreacijo in šport).
S tem sklepom se skladno s 130. členom ZUreP-3 ugotavlja, da so izpolnjeni pogoji za spremembo namenske rabe prostora z OPPN, kot sledi:
– Sprememba namenske rabe je skladna s cilji prostorskega razvoja občine, saj se z načrtovanimi ureditvami zagotavlja nova stanovanja za povečano število prebivalcev v osrednjem urbaniziranem delu občine, ki je zaradi svoje razvitosti, opremljenosti s centralnimi funkcijami, opremljenosti z ustrezno komunalno infrastrukturo in dobrimi prometnimi povezavami primeren za umeščanje novih stanovanjskih površin;
– Sprememba namenske rabe prostora je skladna s pravnimi režimi in z varstvenimi usmeritvami;
– Sprememba namenske rabe na obstoječih stavbnih zemljiščih je v skladu z regionalnim razvojnim programom, saj iz le-tega izhaja, da podpira vsebine za uravnoteženje zagotavljanja kakovostnih stanovanj, ki zadovoljujejo potrebe raznolikega prebivalstva na način, ki mesta oblikuje v okolja, privlačna za življenje zdaj in v prihodnosti;
– Gre za spremembo iz območja centralnih dejavnosti v območje stanovanj in območje zelenih površin, kot to določa 309. člen ZUreP-3.
Ureditve, ki so predvidene z OPPN, bodo pripomogle k reurbanizaciji degradiranega območja, doprinesle k zadovoljevanju lokalnih stanovanjskih potreb, prispevale k ureditvi novih javnih površin in izboljšale urejenost mestnega jedra.
(način pridobitve strokovne rešitve)
Pri pripravi OPPN je treba upoštevati veljavne prostorske akte občine, podatke o prostoru in obstoječo komunalno opremo območja.
Strokovne rešitve OPPN se pridobijo v skladu z določili ZUreP-3 in spremljajočimi predpisi na podlagi prikaza stanja prostora, splošnih in konkretnih smernic nosilcev urejanja prostora, geodetske podlage in urbanistično arhitekturne idejne zasnove.
V postopku priprave OPPN je treba zagotoviti tudi morebitne druge strokovne podlage na podlagi zahtev pristojnih nosilcev urejanja prostora.
Strokovne podlage na podlagi svojih področnih predpisov posredujejo tudi nosilci urejanja prostora za področje svoje pristojnosti.
OPPN se pripravi po rednem postopku v skladu s prvim odstavkom 129. člena ZUreP-3 ob smiselni uporabi določb ZUreP-3, ki veljajo za postopek priprave občinskega prostorskega načrta.
(roki za pripravo OPPN in njegovih posameznih faz)
Okvirni roki posameznih faz priprave in rok za sprejem OPPN so:
– izdelava strokovnih podlag | 30 dni po objavi sklepa |
– izdelava osnutka | 30 dni po izdelanih strokovnih podlagah |
– pridobitev prvega mnenja nosilcev urejanja prostora | 30 dni po izdelavi osnutka |
– izdelava dopolnjenega osnutka | 60 dni po pridobitvi prvih mnenj |
– javna objava z javno obravnavo | 30 dni |
– potrditev predloga stališč do pripomb javnosti | 90 dni po zaključku javne objave |
– izdelava predloga | 60 dni po potrditvi stališč |
– pridobitev drugega mnenja nosilcev urejanja prostora | 30 dni |
– izdelava usklajenega predloga prostorskega akta | 30 dni po pridobitvi drugih mnenj |
– obravnava in sprejem na občinskem svetu | |
– objava v uradnem glasilu. | |
Terminski plan je informativen in se lahko spremeni zaradi zahtev in pogojev nosilcev urejanja prostora oziroma drugih udeležencev v postopku. Roki se lahko podaljšajo tudi zaradi drugih okoliščin, ki jih ni možno predvideti vnaprej.
(državni in lokalni nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj, in drugi udeleženci, ki sodelujejo pri pripravi OPPN)
Državni nosilci urejanja prostora:
1. Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana;
2. Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja zgornje Save, Ul. Mirka Vadnova 5, 4000 Kranj;
3. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana;
4. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova 61, 1000 Ljubljana;
5. Ministrstvo za obrambo, Direktorat za logistiko, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana;
6. Ministrstvo za infrastrukturo, Tržaška cesta 19, 1000 Ljubljana;
7. Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana;
8. Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana.
Lokalni nosilci urejanja prostora:
1. Elektro Gorenjska d.d., Ul. Mirka Vadnova 3a, Kranj;
2. JP Vodovod Kanalizacija Snaga d.o.o., Vodovodna 90, 1000 Ljubljana – vodovod;
3. JP Vodovod Kanalizacija Snaga d.o.o., Vodovodna 90, 1000 Ljubljana – kanalizacija;
4. JP Vodovod Kanalizacija Snaga d.o.o., Vodovodna 90, 1000 Ljubljana – odpadki;
5. Energetika Ljubljana, Verovškova ulica 62, 1000 Ljubljana;
6. Občina Medvode, Cesta komandanta Staneta 12, 1215 Medvode.
Drugi udeleženci:
1. Zavod RS za varstvo narave, OE Ljubljana, Cankarjeva cesta 10, 1000 Ljubljana;
2. ELES d.o.o., Hajdrihova 2, 1000 Ljubljana;
3. Plinovodi d.o.o., Cesta Ljubljanske brigade 11b, p.p. 3720, 1001 Ljubljana;
4. Telekom Slovenije d.d., Stegne 19, 1000 Ljubljana;
5. Telemach Slovenija d.o.o., Brnčičeva ulica 49A, 1231 Ljubljana - Črnuče.
V postopek priprave OPPN se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.
(način vključevanja javnosti)
Občina Medvode seznani javnost s pričetkom postopka priprave OPPN z objavo tega sklepa v Uradnem listu RS in na spletni strani Občine Medvode.
Občina Medvode lastnike zemljišč v območju OPPN seznani s prejeto pobudo za pripravo OPPN in investicijsko namero ter jih pozove k oddaji morebitnih lastnih investicijskih namer v območju OPPN.
Občina Medvode pripravi javno razgrnitev dopolnjenega osnutka OPPN. Javna razgrnitev traja najmanj 30 dni, v tem času se organizira javno obravnavo razgrnjenega gradiva. Javnost se seznani s krajem in časom javne razgrnitve in javne obravnave, s spletnim naslovom, kjer je dopolnjeni osnutek objavljen, z načinom dajanja pripomb in predlogov ter rokom za njihovo posredovanje.
Z namenom vključevanja javnosti lahko Občina Medvode med postopkom priprave OPPN organizira tudi dodatne javne posvete, delavnice in podobno ter objavlja informacije v občinskem glasilu, na spletni strani, oglasni deski ali podobno.
Občina Medvode prouči pripombe in predloge javnosti ter do njih zavzame stališča, ki jih skupaj s predlogom OPPN objavi na svoji spletni strani.
(seznam podatkov, strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)
Za pripravo OPPN mora investitor zagotoviti naslednje podatke in strokovne podlage:
1. geodetski načrt,
2. prikaz stanja prostora,
3. prikaz lastništva zemljišč,
4. investicijske namere lastnikov in investitorjev,
5. strokovne rešitve prostorskih ureditev za OPPN,
6. utemeljitev skladnosti načrtovani posegov s splošnimi smernicami nosilcev urejanja prostora,
7. utemeljitev skladnosti posegov z Občinskim prostorskim načrtom Občine Medvode,
8. strokovna rešitev ureditve območja,
9. elaborat ekonomike,
10. druge študije glede na zahteve nosilcev urejanja prostora ter
11. druge strokovne podlage, za katere se v postopku priprave OPPN ugotovi, da jih je treba pripraviti.
(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN)
Izdelavo OPPN financira predlagatelj pobude, ki za namen izdelave OPPN sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje pogoje glede izdelave prostorskega akta v skladu z določili ZUreP-3.
Postopek OPPN izvede občinska uprava Občine Medvode v okviru svojih nalog.
(izvedba postopka celovite presoje vplivov na okolje oziroma presoja sprejemljivosti na varovana območja)
V skladu s tretjo alinejo tretjega odstavka 128. člena ZUreP-3 se v postopku priprave OPPN izvede celovito presojo vplivov na okolje.
Ta sklep se objavi na spletni strani Občine Medvode in v Uradnem listu Republike Slovenije ter začne veljati naslednji dan po objavi.
Št. 350-0014/2022-54
Medvode, dne 9. decembra 2024