Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1A)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1A), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 19. decembra 2024.
Št. 003-02-1/2024-302
Ljubljana, dne 27. decembra 2024
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O DOLGOTRAJNI OSKRBI (ZDOsk-1A)
1. člen
V Zakonu o dolgotrajni oskrbi (Uradni list RS, št. 84/23) se v 6. členu v prvem odstavku v 8. točki za besedo »DO« doda besedilo »ter zaposlenih na vstopnih točkah in zagotavlja pogoje za delo zunanjih strokovnjakov za področje DO«.
V tretjem odstavku se v 2. točki za besedo »razpisa« doda besedilo »ali z javnim zavodom, katerega ustanovitelj je Republika Slovenija, sklene pogodbeno razmerje«.
V 8. členu se naslov člena spremeni tako, da se glasi: »(sistem vodenja kakovosti in varnosti na področju DO ter priprava analize in poročanje)«.
Za četrtim odstavkom se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Ministrstvo najmanj vsaka tri leta analizira izvajanje tega zakona in vladi predloži poročilo. Poročilo zajema kakovostni vidik zagotavljanja DO, ustreznost pokritosti potreb in finančno vzdržnost. Poročilo prav tako vključuje predloge za zakonodajne ali druge upravne ukrepe, ki so potrebni za dolgoročno zagotavljanje finančne vzdržnosti sistema DO.«.
Za 10. členom se doda nov 10.a člen, ki se glasi:
(šifrant vrst opravljanja DO)
Minister določi vrste opravljanja DO (v nadaljnjem besedilu: VDO) v šifrantu VDO. VDO se določi z namenom obračunavanja in izplačevanja storitev ter vodenja in poročanja podatkov za različne analitične in statistične namene.«.
V 20. členu se za četrtim odstavkom doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Ne glede na 1. točko prvega odstavka tega člena se ocena psihofizične sposobnosti ne opravi za tistega od staršev invalidne osebe, ki je dopolnila 18 let ter ji je pred tem nudil nego in varstvo ter bil upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek po predpisih o starševskem varstvu, če pri njem ni bila ugotovljena invalidnost v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali ni invalid po drugih predpisih. Ocena psihofizične sposobnosti se za starša invalidne osebe opravi po petih letih od pridobitve pravice vlagatelja do DO.«.
Dosedanji peti, šesti in sedmi odstavek postanejo šesti, sedmi in osmi odstavek.
V 42. členu se v drugem odstavku drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »O sklenitvi osebnega načrta koordinator DO obvesti vstopno točko in posreduje ZZZS podatke iz osebnega načrta, ki so nujno potrebni za izvajanje nalog ZZZS po tem zakonu za potrebe obračunavanja in izplačevanja pravic do DO, o upravičencu, oskrbovalcu družinskega člana in izbranem izvajalcu DO.«.
Na koncu osmega odstavka se doda nov drugi stavek, ki se glasi: »V primerih iz tretjega odstavka tega člena osebni načrt vsebuje tudi podatke o transakcijskem računu upravičenca in oskrbovalca družinskega člana (številka transakcijskega računa in naziv banke, kjer je račun odprt).«.
Za osmim odstavkom se doda nov deveti odstavek, ki se glasi:
»(9) Spremembe podatkov iz prejšnjega odstavka, ki se nanašajo na osebni načrt, uporabnik, skrbnik, skrbnik za posebni primer, pooblaščenec ali oskrbovalec družinskega člana sporoči koordinatorju DO v osmih dneh, ko je sprememba nastala oziroma ko je zanjo izvedel.«.
V 61. členu se prvi in drugi odstavek spremenita tako, da se glasita:
»(1) O izvajalcih DO iz 59. člena tega zakona in ponudnikih storitev e-oskrbe iz 33. člena tega zakona Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljnjem besedilu: NIJZ) vodi register. Register je javen.
(2) Vlogo za vpis v register vložita izvajalec DO in ponudnik storitev e-oskrbe pri ministrstvu pred začetkom izvajanja DO. Izvajalec DO se vpiše v register na podlagi ustanovitvenega akta ali pogodbe z občino ali koncesijske pogodbe, ki je obvezna priloga k vlogi za vpis v register. Ponudnik storitev e-oskrbe se vpiše v register na podlagi pogodbe, sklenjene z ministrstvom za čas trajanja pogodbenega razmerja.«.
V tretjem odstavku se za besedo »vloge« doda besedilo »in podrobnejši postopek«.
V četrtem odstavku se:
– 4. in 5. točka spremenita tako, da se glasita:
»4. ZZZS številka izvajalca;
5. šifra in naziv VDO;«;
– 13. in 14. točka črtata.
V 88. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Vstopne točke za DO so organizirane na sedežu CSD. Minister lahko na obrazložen predlog direktorja CSD s sklepom določi krajevno pristojnost drugega CSD, kadar so za to podani utemeljeni razlogi.«.
V drugem odstavku se v 4. točki beseda »priporočljivih« nadomesti z besedo »priporočenih«.
V petem odstavku se besedilo »strokovni izpit iz socialnega varstva« nadomesti z besedilom »strokovni izpit za delo na področju socialnega varstva«.
V osmem odstavku se prvi stavek spremeni tako, da se glasi: »Ministrstvo vzpostavi listo zunanjih strokovnjakov za ocenjevanje upravičenosti, ki lahko sodelujejo pri posameznih nalogah iz drugega odstavka tega člena, in izvajajo posamezne strokovne naloge, kot so izobraževanje svetovalcev za DO na vstopnih točkah za izvajanje nalog iz 36. člena ZDOsk-1 in izdelava ocene upravičenosti v pritožbenem postopku, ki obsega oceno preostalih sposobnosti za izvajanje osnovnih in podpornih dnevnih opravil zavarovane osebe.«.
V 93. členu se v drugem odstavku:
– v napovednem stavku za besedo »DO« doda besedilo »in izvajanja DO«;
– v 5. točki beseda »višini« in vejica za njo črtata;
– 6. točka spremeni tako, da se glasi:
»6. ZZZS – podatek o vključenosti v obvezno zavarovanje za DO (datum začetka zavarovanja, datum prenehanja zavarovanja in spremembe, ki se nanašajo na zavarovanje), podatek o vključenosti v obvezno zdravstveno zavarovanje za osebe iz šestega odstavka 11. člena tega zakona (datum začetka in datum prenehanja zavarovanja), podatek o vključenosti v obvezno zdravstveno zavarovanje za namen preverjanja izpolnjevanje pogoja iz drugega odstavka 20. člena tega zakona (datum začetka zavarovanja, datum konca zavarovanja, podatki o zavarovanju in spremembe, ki se nanašajo na zavarovanje) ter podatek o državi in šifri države pristojnega tujega nosilca zavarovanja za tuje zavarovane osebe;«;
– 7. točka črta;
– na koncu 9. točke pika nadomesti s podpičjem in doda nova 10. točka, ki se glasi:
»10. Agencije Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES) iz Poslovnega registra Slovenije (datum vpisa in izbrisa samostojnega podjetnika posameznika oziroma sobodajalca ter podatki o skrbništvu: firma in sedež ter matična številka pravne osebe).«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Ministrstvo in vstopna točka brezplačno za namen odločanja o spremembah pravic do DO in izvajanja pravic do DO od virov, navedenih v prejšnjem odstavku, pridobivata tudi podatke o spremembah podatkov iz prejšnjega odstavka, ki se nanašajo na upravičenca in oskrbovalca družinskega člana.«.
Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek.
V 101. členu se v drugem odstavku v 3. točki besedilo »Agencije Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES)« nadomesti z besedo »AJPES«.
V 122. členu se v prvem odstavku besedilo »16. člena ZSV« nadomesti z besedilom »15.a člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07 – popr., 41/07 – popr., 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 57/12, 39/16, 52/16 – ZPPreb-1, 15/17 – DZ, 29/17, 54/17, 21/18 – ZNOrg, 31/18 – ZOA-A, 28/19, 189/20 – ZFRO,196/21 – ZDOsk, 82/23 in 84/23 – ZDOsk-1)«, datum »1. januarja 2025« pa nadomesti z datumom »1. maja 2025«.
V drugem odstavku se drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »Potrdilo o izpolnjevanju pogojev za vpis v register iz 61. člena tega zakona izda občina, kadar je slednja ustanoviteljica zavoda ali podeljevalka koncesije oziroma pristojno ministrstvo, kadar je ustanovitelj zavoda Republika Slovenija, najpozneje do 30. oktobra 2024.«, v zadnjem stavku pa se beseda »NIJZ« nadomesti z besedo »Ministrstvo«.
Tretji in četrti odstavek se spremenita tako, da se glasita:
»(3) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena občina oziroma pristojno ministrstvo javnemu zavodu iz prvega odstavka tega člena po uradni dolžnosti na podlagi ustanovitvenega akta ali ustanovitvenega akta in pogodbe z občino izda potrdilo o izpolnjevanju pogojev za vpis v register, če ugotovi izpolnjevanje pogojev iz 60. člena tega zakona oziroma če javni zavod poda izjavo o nameri, da bo izpolnil pogoje iz 60. člena tega zakona do 1. julija 2025. Na podlagi potrdila iz prejšnjega stavka ministrstvo po uradni dolžnosti vpiše izvajalca v register. Do 30. junija 2025 ministrstvo oziroma občina pri izvajalcih, ki so podali izjavo o nameri, preveri izpolnjevanje pogojev iz 60. člena tega zakona in če ugotovi, da pogoji niso izpolnjeni, ministrstvo izvajalca DO izbriše iz registra.
(4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena občina koncesionarju iz prvega odstavka tega člena po uradni dolžnosti na podlagi koncesijske pogodbe in ob soglasju koncesionarja izda potrdilo o izpolnjevanju pogojev za vpis v register, če ugotovi izpolnjevanje pogojev iz 60. člena tega zakona oziroma, če koncesionar poda izjavo o nameri, da bo izpolnil pogoje iz 60. člena tega zakona do 1. julija 2025. Na podlagi potrdila občine ministrstvo po uradni dolžnosti vpiše izvajalca v register. Koncesionarji iz prvega odstavka tega člena s tem postanejo tudi izvajalci DO do izteka veljavne koncesijske pogodbe za izvajanje socialnovarstvene storitve pomoči družini na domu. Do 30. junija 2025 občina pri izvajalcih, ki so podali izjavo o nameri, preveri izpolnjevanje pogojev iz 60. člena tega zakona in če ugotovi, da pogoji niso izpolnjeni, ministrstvo izvajalca DO izbriše iz registra.«.
V 125. členu se v prvem odstavku prva alineja spremeni tako, da se glasi:
»– dodatnih stroškov dela, ki so posledica Aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije (Uradni list RS, št. 181/21) ter od 1. januarja 2025 dalje dodatnih stroškov dela, ki so posledica uveljavitve Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 95/24) ter Kolektivne pogodbe za javni sektor (Uradni list RS, št. 99/24) in Aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva (Uradni list RS, št. 99/24) in«.
V drugem odstavku se datum »31. decembra 2024« nadomesti z datumom »30. junija 2025«.
V 132. členu se v naslovu člena besedilo »decembra 2024« nadomesti z besedilom »decembra 2027«.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(2) Osebe, ki uveljavljajo pravico do oskrbovalca družinskega člana v obdobju od 1. januarja 2024 do 31. decembra 2024, vložijo vlogo na pristojni CSD, v obdobju od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2027 pa vlogo vložijo na vstopno točko iz prvega odstavka 88. člena tega zakona. Če CSD oziroma vstopna točka ugotovita, da vlagatelj izpolnjuje pogoje iz prvega odstavka 11. člena tega zakona, po uradni dolžnosti pridobita mnenje invalidske komisije o upravičenosti vlagatelja do oskrbovalca družinskega člana. Invalidska komisija ugotovi, ali gre za osebo s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno ovirano osebo, ki potrebuje pomoč pri opravljanju večine ali vseh osnovnih življenjskih potreb, ki jo lahko nudi oskrbovalec družinskega člana. Na podlagi mnenja invalidske komisije CSD oziroma vstopna točka odloči o uvrstitvi osebe v 4. kategorijo DO od 1. januarja 2024 do 30. aprila 2025, v obdobju od 1. maja 2025 do 31. decembra 2027 pa o uvrstitvi osebe v kategorijo DO odloči vstopna točka na podlagi ocene upravičenosti, ki jo izdela svetovalec za DO na vstopni točki.«.
Na koncu tretjega odstavka se doda nov drugi stavek, ki se glasi: »V tem postopku ni treba pridobiti ocene psihofizične sposobnosti za starša invalidne osebe, ki je dopolnila 18 let in uveljavlja pravico do oskrbovalca družinskega člana, če mu je isti starš pred tem nudil nego in varstvo ter bil upravičen do delnega plačila za izgubljeni dohodek po predpisih o starševskem varstvu in če pri njem ni bila ugotovljena invalidnost v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali ni invalid po drugih predpisih.«.
V petem odstavku se za besedo »zakona« črtata vejica in besedilo »in sicer zgolj v delu, ki se nanaša na obisk strokovnega delavca«.
Šesti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(6) Upravičenec lahko od 1. julija 2025 do 31. decembra 2027 sklene pogodbo s ponudnikom storitev e-oskrbe iz drugega odstavka 33. člena tega zakona oziroma osebni načrt iz tretjega odstavka 42. člena tega zakona, ki se nanaša na dodatno pravico do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti iz 32. člena tega zakona v obsegu, priznanem z odločbo. S sklenitvijo navedenega osebnega načrta preneha veljati začasni osebni načrt iz prejšnjega odstavka, razen v delu, ki se nanaša na pravice oskrbovalca družinskega člana iz 22. člena tega zakona. Z dnem sklenitve osebnega načrta naloge koordinatorja DO prevzame koordinator DO, zaposlen pri izvajalcu DO na domu, s katerim uporabnik sklene osebni načrt.«.
Za šestim odstavkom se dodajo novi sedmi, osmi, deveti, deseti in enajsti odstavek, ki se glasijo:
»(7) Izplačevalec delnega plačila za izgubljeni dohodek, v katerega je vključeno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti ter zavarovanje za starševsko varstvo in obvezno zavarovanje za DO, je do vzpostavitve enotnega informacijskega sistema ministrstvo.
(8) Vstopna točka v obdobju od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2027 odloči o pravici do oskrbovalca družinskega člana in o imenovanju kandidata za oskrbovalca družinskega člana z enotno odločbo ne glede na 19. člen tega zakona.
(9) Oskrbovalcu družinskega člana, ki mu je ministrstvo izplačalo delno plačilo za izgubljeni dohodek, do katerega ni imel pravice v skladu z 19. členom tega zakona, se v odločbi o prenehanju opravljanja nalog oskrbovalca družinskega člana v skladu z drugim oziroma četrtim odstavkom 26. člena tega zakona oziroma v odločbi na podlagi četrtega odstavka 44. člena tega zakona naloži plačilo neupravičeno prejetih sredstev. Neupravičeno prejeta sredstva mora oskrbovalec družinskega člana vrniti v 60 dneh od izvršljivosti odločbe. Po poteku tega roka se obračunajo zakonite zamudne obresti.
(10) Vstopna točka in oskrbovalec družinskega člana, ki je podal predlog za obročno plačilo dolga iz prejšnjega odstavka, lahko skleneta dogovor o obročnem plačilu dolga iz prejšnjega odstavka. Obročno plačilo se lahko dogovori za skupno dobo največ treh let. Oskrbovalec družinskega člana mora vstopni točki v skladu z dogovorom mesečno predložiti dokazila o izvrševanju obveznosti. Zamudnih obresti ni treba plačati za čas obročnega plačila. V primeru kršitve navedenega dogovora celoten dolg takoj dospe v plačilo.
(11) Ministrstvo in vstopna točka brezplačno za namen izvajanja pravice do oskrbovalca družinskega člana preverita točnost podatka o transakcijskem računu vlagatelja in oskrbovalca družinskega člana od AJPES iz Registra transakcijskih računov (številka transakcijskega računa in naziv banke, pri kateri je račun odprt) in iz Poslovnega registra Slovenije (šifra države in BIC koda banke za podatke o tujih računih).«.
V 138. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) ZZZS sprejme splošne akte iz devetega odstavka 46. člena tega zakona najpozneje do 31. marca 2025, splošni akt iz drugega odstavka 113. člena tega zakona pa najpozneje do 31. maja 2025.«.
PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
(prva izvedba analize in predložitev poročila)
Ministrstvo prvič izvede analizo iz novega petega odstavka 8. člena zakona in vladi predloži poročilo do 30. junija 2027.
(izdaja podzakonskega predpisa)
Minister določi vrste opravljanja DO iz novega 10.a člena zakona in uskladi podzakonski akt iz spremenjenega tretjega odstavka 61. člena zakona najpozneje do 31. marca 2025.
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 543-01/24-57/19
Ljubljana, dne 19. decembra 2024
EPA 1842-IX
mag. Urška Klakočar Zupančič