Uradni list

Številka 112
Uradni list RS, št. 112/2024 z dne 27. 12. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 112/2024 z dne 27. 12. 2024

Kazalo

3721. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o nadzoru državne meje (ZNDM-2I), stran 13369.

  
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z 
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nadzoru državne meje (ZNDM-2I) 
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o nadzoru državne meje (ZNDM-2I), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 19. decembra 2024.
Št. 003-02-1/2024-304
Ljubljana, dne 27. decembra 2024
Nataša Pirc Musar 
predsednica 
Republike Slovenije 
Z A K O N 
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O NADZORU DRŽAVNE MEJE (ZNDM-2I) 
1. člen
V Zakonu o nadzoru državne meje (Uradni list RS, št. 35/10 – uradno prečiščeno besedilo, 15/13 – ZNPPol, 5/17, 68/17, 47/19, 139/20, 161/21, 29/22 in 76/23) se v 3. členu 3. točka spremeni tako, da se glasi:
»3. mejni prehod je infrastrukturni objekt državnega pomena, ki je namenjen za smotrno in varno odvijanje prometa ter opravljanje varnostnega, carinskega in inšpekcijskega nadzora;«.
Za 3. točko se doda nova 4. točka, ki se glasi:
»4. strateška mejna točka je kraj, ki je glede na lego in gospodarski položaj državnega pomena za Republiko Slovenijo in je ključen za ohranjanje državne pripravljenosti na morebitne varnostne izzive ali druge izredne okoliščine;«.
Dosedanji 4. in 5. točka postaneta 5. in 6. točka.
2. člen 
9.a in 9.b člen se črtata.
3. člen 
V osmem odstavku 10. člena, drugem odstavku 19. člena, tretjem odstavku 23. člena in tretjem odstavku 44. člena se beseda »promet« nadomesti z besedo »infrastrukturo«.
4. člen 
13. člen se spremeni tako, da se glasi:
»13. člen 
(urejanje prostora ob mejni črti) 
Kadar se s prostorskim aktom občine urejata območje strateške mejne točke iz 26.a člena tega zakona ali območje, ki sega 50 metrov od mejne črte, pri pripravi prostorskega akta v skladu z zakonom, ki ureja urejanje prostora, v delu, ki se nanaša na območje strateške mejne točke in na 50-metrski pas, kot udeleženec sodeluje tudi ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.«.
5. člen 
Naslov IV. poglavja se spremeni tako, da se glasi: »IV. PRESTOP DRŽAVNE MEJE, MEJNI PREHOD IN STRATEŠKA MEJNA TOČKA«.
6. člen 
V 15. členu se za drugim odstavkom dodata nova tretji in četrti odstavek, ki se glasita:
»(3) Državljan Republike Slovenije mora za prestop državne meje Republike Slovenije imeti veljavno osebno izkaznico ali veljavno potno listino.
(4) Ne glede na prejšnji odstavek mora državljanu Republike Slovenije, ki nima veljavne potne listine ali osebne izkaznice, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, policija dovoliti vstop v državo.«.
7. člen 
V 16. členu se v drugem odstavku:
– v napovednem stavku pred besedo »zračnem« doda beseda »mednarodnem«;
– v prvi alineji besedilo »zračnega plovila« nadomesti z besedo »zrakoplova«;
– v drugi alineji besedilo »zračnega plovila« nadomesti z besedilom »ozemlja Republike Slovenije«.
V tretjem odstavku se pred besedo »pomorski« doda beseda »mednarodni«.
8. člen 
24. člen se spremeni tako, da se glasi:
»24. člen 
(obveznost potnikov in drugih oseb) 
Potniki in druge osebe, ki se nahajajo na mejnem prehodu oziroma na območju mejnega prehoda, morajo upoštevati navodila in odredbe uradnih oseb, ki opravljajo mejno kontrolo.«.
9. člen 
V 25. členu se v prvem odstavku črta besedilo »ali spremembo namembnosti objektov po predpisih o graditvi objektov in naprav«.
10. člen 
V 26. členu se v četrtem odstavku pred besedo »zračnem« doda beseda »mednarodnem«.
11. člen 
Za 26. členom se dodajo novi 26.a, 26.b in 26.c člen, ki se glasijo:
»26.a člen 
(strateške mejne točke in njihova območja) 
(1) Vlada Republike Slovenije na predlog ministra, pristojnega za notranje zadeve, po predhodnem mnenju upravnega organa, pristojnega za carinske zadeve, z uredbo določi strateške mejne točke, ki so glede na lego in gospodarski položaj državnega pomena za Republiko Slovenijo.
(2) Vsaki strateški mejni točki pripada območje, ki obsega nepremičnine in neposredno okolico z objekti, potrebnimi za smotrn in varen potek prometa ter za opravljanje varnostnega, carinskega in inšpekcijskega nadzora. K območju strateške mejne točke spadajo tudi infrastrukturni objekti in naprave, ki so potrebni za nemoteno delovanje strateške mejne točke. Območja strateških mejnih točk določi Vlada Republike Slovenije z uredbo, na predlog ministra, pristojnega za notranje zadeve, po predhodnem mnenju upravnega organa, pristojnega za carinske zadeve.
26.b člen 
(upravljanje nepremičnega premoženja) 
(1) Ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, upravlja nepremično premoženje Republike Slovenije na območjih mejnih prehodov in strateških mejnih točk ter na območjih nekdanjih mejnih prehodov na kopenski meji, ki nimajo statusa strateških mejnih točk, na katerih je bila na podlagi Sklepa Sveta z dne 6. decembra 2007 o polni uporabi določb schengenskega pravnega reda v Češki republiki, Republiki Estoniji, Republiki Latviji, Republiki Litvi, Republiki Madžarski, Republiki Malti, Republiki Poljski, Republiki Sloveniji in Slovaški republiki (UL L št. 323 z dne 8. 12. 2007, str. 34) oziroma Sklepa Sveta (EU) 2022/2451 z dne 8. decembra 2022 o uporabi vseh določb schengenskega pravnega reda v Republiki Hrvaški (UL L št. 320 z dne 14. 12. 2022, str. 41) ukinjena kontrola oseb na notranjih kopenskih mejah.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, ne upravlja nepremičnega premoženja, ki ima status infrastrukture po drugih predpisih, nepremičnega premoženja, ki je nujno za opravljanje javnih nalog, povezanih s to infrastrukturo, nepremičnega premoženja v upravljanju ministrstva, pristojnega za sistem ravnanja s stvarnim premoženjem, ki ga za opravljanje zakonskih nalog in svoje delovanje potrebujejo in uporabljajo centralizirani uporabniki v skladu z zakonom, ki ureja ravnanje s stvarnim premoženjem države, in nepremičnega premoženja, katerega upravljavci so določeni z zakonom.
(3) Z nepremičnim premoženjem Republike Slovenije na območjih mejnih prehodov in strateških mejnih točk ni dopustno razpolagati.
26.c člen 
(javna korist) 
(1) Gradnja in postavitev objektov mejnega prehoda in objektov na območju strateške mejne točke, ki so potrebni za smotrn in varen potek prometa ter za opravljanje varnostnega, carinskega in inšpekcijskega nadzora, je v javnem interesu in v javno korist.
(2) Lastninska pravica na nepremičninah se lahko odvzame ali omeji, kadar je to potrebno za gradnjo ali postavitev objektov iz prejšnjega odstavka. Za vprašanja glede razlastitve in omejitve lastninske pravice na nepremičninah se uporabljajo določbe zakona, ki ureja razlastitev in omejitev lastninske pravice.«.
12. člen 
V 29. členu se v prvem odstavku črtata besedili »tiralično-tehnično« in »in odtisov dlani«.
V drugem, četrtem in šestem odstavku se črta beseda »konkretne«.
13. člen 
V 30. členu se za besedilom člena, ki se označi kot prvi odstavek, doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Kadar je treba zaradi zavarovanja dokazov ali preprečitve nevarnosti nemudoma ukrepati, sme policist, ki opravlja mejno kontrolo, opraviti kontrolo prevoznega sredstva in kontrolo stvari, če lastnik prevoznega sredstva oziroma stvari ali oseba, ki jih ima v posesti, ni navzoča in je ni mogoče pravočasno obvestiti ali če je neznana.«.
14. člen 
V 32. členu se v prvem odstavku besedilo »ali je že prestopila mejno črto in obstaja razlog za sum, da je oseba nedovoljeno prestopila državno mejo in« nadomesti z besedilom »prestopiti mejno črto ali jo je že prestopila, in obstajajo razlogi za sum, da namerava nedovoljeno prestopiti državno mejo ali jo je že prestopila, ter«.
Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Zadržanje osebe v skladu s tem členom se prekine oziroma konča, če se osebo zadrži na podlagi zakona, ki ureja kazenski postopek. Skupni čas zadržanja osebe v skladu s tem členom in na podlagi zakona, ki ureja kazenski postopek, ne sme presegati roka iz prvega odstavka tega člena.«.
15. člen 
V 35. členu se v prvem odstavku besedilo »za katero okoliščine upravičujejo verjetnost« nadomesti z besedilom »za katero je glede na okoliščine mogoče sklepati«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Med izvajanjem izravnalnih ukrepov sme policist zadržati osebo za nujno potreben čas, pod pogoji, določenimi v 32. členu tega zakona.«.
Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
16. člen 
V 35.b členu se v prvem odstavku črta beseda »konkretne«.
17. člen 
Za 36. členom se doda nov 36.a člen, ki se glasi:
»36.a člen 
(finančno nadomestilo občinam zaradi uvedbe začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah) 
(1) Občinam ob državni meji se izplača finančno nadomestilo za upravičene stroške iz drugega odstavka tega člena zaradi začasne ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah v skladu s prejšnjim členom tega zakona, ki ima za posledico intenzivnejše izvajanje dejavnosti in ukrepov po tem zakonu in Zakoniku o schengenskih mejah ter povečano prisotnost policije na območju občin ob državni meji, kjer je tak nadzor uveden.
(2) Med upravičene stroške, za katere se lahko pridobi finančno nadomestilo, spadajo stroški zaradi obnove in investicijskega vzdrževanja občinskih cest in javnih poti, ki so dodatno obremenjene zaradi začasne ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah, in drugi stroški, ki so posledica izvajanja dejavnosti in ukrepov iz prejšnjega odstavka.
(3) Pri izračunu višine finančnega nadomestila se upoštevajo:
– število nedovoljenih vstopov tujcev v državo na območju posamezne občine;
– dolžina državne meje na območju posamezne občine;
– število prebivalcev občine;
– število mejnih prehodov na območju občine, kjer je začasno znova uveden nadzor na notranjih mejah.
(4) Vlada Republike Slovenije podrobneje določi metodologijo za izračun najvišje višine finančnega nadomestila.
(5) Na predlog ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, Vlada Republike Slovenije do konca februarja tekočega koledarskega leta s sklepom ugotovi, katere občine so v tekočem koledarskem letu lahko upravičene do finančnega nadomestila zaradi začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah v preteklem letu, in glede na višino zagotovljenih sredstev v državnem proračunu odloči o višini finančnega nadomestila, ki lahko pripada posamezni občini.
(6) Finančno nadomestilo se odmeri za obdobje v preteklem koledarskem letu, ko so bili izpolnjeni pogoji iz prvega odstavka tega člena.
(7) Občine pošljejo ministrstvu, pristojnemu za notranje zadeve, zahtevek za finančno nadomestilo za stroške iz drugega odstavka tega člena, nastale v tekočem koledarskem letu, do 15. novembra tekočega koledarskega leta. Podlaga za izplačilo finančnega nadomestila, ki ga občinam izplača ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, so predloženi računi in dokazila o plačilih, ki jih občine priložijo k zahtevku skupaj z utemeljitvijo namenske porabe in listinsko dokumentacijo. Stroški morajo biti izkazani in preverljivi, da gre za upravičene stroške občin iz drugega odstavka tega člena. Zahtevki, poslani po izteku roka iz prvega stavka tega odstavka, se ne upoštevajo.
(8) Finančno nadomestilo občini izplača ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, v višini izkazanih upravičenih stroškov iz prejšnjega odstavka, vendar največ v višini zneska, določenega na podlagi sklepa Vlade Republike Slovenije iz petega odstavka tega člena.
(9) Sredstva za izplačilo finančnega nadomestila se zagotovijo v proračunu Republike Slovenije v okviru finančnega načrta ministrstva, pristojnega za notranje zadeve.«.
18. člen 
V 45. členu se za besedilom člena, ki se označi kot prvi odstavek, doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Z globo od 200 do 500 eurov se za prekršek kaznuje državljan Republike Slovenije, če prestopi državno mejo Republike Slovenije brez veljavne osebne izkaznice ali veljavne potne listine (tretji odstavek 15. člena).«.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
19. člen 
(soglasje policije v postopkih priprave prostorskih aktov) 
V postopkih priprave in sprejema občinskih prostorskih aktov občine, ki so se začeli do uveljavitve tega zakona in ki urejajo tudi območje, ki sega 50 metrov od mejne črte, v katerih je kot udeleženec v skladu s 13. členom Zakona o nadzoru državne meje (Uradni list RS, št. 35/10 – uradno prečiščeno besedilo, 15/13 – ZNPPol, 5/17, 68/17, 47/19, 139/20, 161/21, 29/22 in 76/23) sodelovala policija, se šteje, da je v postopku priprave in sprejema prostorskega akta sodelovalo ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.
20. člen 
(podzakonski predpisi) 
(1) Vlada Republike Slovenije določi strateške mejne točke iz prvega odstavka novega 26.a člena zakona v treh mesecih po začetku veljavnosti tega zakona.
(2) Vlada Republike Slovenije določi območja strateških mejnih točk iz drugega odstavka novega 26.a člena zakona v petih letih po začetku veljavnosti podzakonskega predpisa iz prejšnjega odstavka.
(3) Vlada Republike Slovenije izda uredbo iz četrtega odstavka novega 36.a člena zakona v treh mesecih po začetku veljavnosti tega zakona.
21. člen 
(prenehanje veljavnosti) 
(1) Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati:
– Zakon o graditvi objektov na mejnih prehodih (Uradni list RS, št. 44/07 – uradno prečiščeno besedilo in 80/10 – ZUPUDPP),
– drugi odstavek 3. člena Zakona o potnih listinah (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo) in
– 5. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o državni upravi (Uradni list RS, št. 36/21).
(2) Z dnem uveljavitve tega zakona preneha veljati Uredba o izračunu višine povračila dela stroškov občinam zaradi povečanega nadzora državne meje (Uradni list RS, št. 47/22), ki se uporablja do uveljavitve predpisa iz četrtega odstavka novega 36.a člena zakona, kolikor ni v nasprotju s tem zakonom.
(3) Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati naslednji predpisi, izdani na podlagi Zakona o graditvi objektov na mejnih prehodih (Uradni list RS, št. 44/07 – uradno prečiščeno besedilo in 80/10 – ZUPUDPP), ki se uporabljajo do uveljavitve predpisa iz drugega odstavka novega 26.a člena zakona:
1. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Podplanina (Uradni list RS, št. 64/14),
2. Uredba o določitvi ureditvenega območja strateškega mejnega prehoda Kozina (Uradni list RS, št. 98/12),
3. Uredba o določitvi ureditvenega območja strateškega mejnega prehoda Ljubelj (Uradni list RS, št. 88/12),
4. Uredba o določitvi ureditvenega območja strateškega mejnega prehoda Rožna Dolina (Uradni list RS, št. 88/12),
5. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Imeno (Uradni list RS, št. 34/07),
6. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Ormož (Uradni list RS, št. 34/07),
7. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Zg. Leskovec (Uradni list RS, št. 34/07),
8. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Razkrižje (Uradni list RS, št. 34/07),
9. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Orešje (Uradni list RS, št. 21/07 in 32/07),
10. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Gibina (Uradni list RS, št. 21/07),
11. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Rigonce (Uradni list RS, št. 21/07),
12. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Vinica (Uradni list RS, št. 21/07 in 110/10),
13. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Petrina (Uradni list RS, št. 21/07),
14. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Babno Polje (Uradni list RS, št. 21/07 in 34/07),
15. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Petišovci (Uradni list RS, št. 118/06 in 85/07),
16. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Bistrica ob Sotli (Uradni list RS, št. 118/06),
17. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Dobovec (Uradni list RS, št. 67/05),
18. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Meje (Uradni list RS, št. 108/03),
19. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Podgorje (Uradni list RS, št. 108/03),
20. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Novi Kot (Uradni list RS, št. 92/03),
21. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Brezovica (Uradni list RS, št. 90/03 in 38/04),
22. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Drenovec (Uradni list RS, št. 81/03),
23. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Sedlarjevo (Uradni list RS, št. 81/03),
24. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Nova vas ob Sotli (Uradni list RS, št. 81/03),
25. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Rakitovec (Uradni list RS, št. 72/03),
26. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Brezovica pri Gradinu (Uradni list RS, št. 72/03),
27. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Novokračine (Uradni list RS, št. 72/03),
28. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Podčetrtek (Uradni list RS, št. 58/03),
29. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Rakovec (Uradni list RS, št. 58/03),
30. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za maloobmejni promet Sodevci (Uradni list RS, št. 58/03),
31. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za maloobmejni promet Krmačina (Uradni list RS, št. 58/03),
32. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za maloobmejni promet Božakovo (Uradni list RS, št. 58/03),
33. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Planina v Podbočju (Uradni list RS, št. 58/03),
34. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Žuniči (Uradni list RS, št. 103/02 in 16/04),
35. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Stara vas-Bizeljsko (Uradni list RS, št. 100/02),
36. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Krasinec (Uradni list RS, št. 100/02),
37. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Središče ob Dravi I (Uradni list RS, št. 91/02),
38. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Osilnica (Uradni list RS, št. 88/02),
39. Uredba o določitvi ureditvenega območja mejnega prehoda za obmejni promet Rajnkovec (Uradni list RS, št. 86/02),
40. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Rogatec (Uradni list RS, št. 33/02),
41. Uredba o določitvi ureditvenega območja mednarodnega mejnega prehoda Metlika (Uradni list RS, št. 25/02 in 13/04),
42. Uredba o določitvi ureditvenega območja meddržavnega mejnega prehoda Slovenska vas (Uradni list RS, št. 25/02).
22. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 212-08/24-18/19
Ljubljana, dne 19. decembra 2024
EPA 1724-IX
Državni zbor 
Republike Slovenije 
mag. Urška Klakočar Zupančič 
predsednica 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti