Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US), 3. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 8. člena Zakona o volilni in referendumski kampanji (Uradni list RS, št. 41/07, 103/07 – ZPolS-D, 11/11, 28/11 – odl. US in 98/13), 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZJUOPDVE, 5/21 – odl. US in 38/24) in 19. člena Statuta Mestne občine Nova Gorica (Uradni list RS, št. 13/12, 18/17 in 18/19) je Mestni svet Mestne občine Nova Gorica na seji dne 19. decembra 2024 sprejel
o oglaševanju in o izvajanju izbirne gospodarske javne službe oglaševanja in plakatiranja v Mestni občini Nova Gorica
I. SPLOŠNE DOLOČBE
Ta odlok določa pogoje in način oglaševanja na območju Mestne občine Nova Gorica, oglaševanja in plakatiranja za potrebe volilne in referendumske kampanje ter organizacijo izvajanja izbirne gospodarske javne službe oglaševanja in plakatiranja.
Oglaševanje in plakatiranje se izvaja:
– kot izbirna gospodarska javna služba,
– kot dejavnost za lastne potrebe,
– kot gospodarska dejavnost.
Posamezni izrazi v tem odloku imajo naslednji pomen:
1. »Javna površina« je površina, ki ima značaj javnega dobra oziroma, ki je v skladu z zakonodajo opredeljena kot površina, katere raba je pod enakimi pogoji namenjena vsem ter površina, ki nima statusa javnega dobra, je pa v lasti ali večinski lasti Mestne občine Nova Gorica,
2. »Objekti in naprave za oglaševanje« so objekti in naprave, na katerih oziroma s katerimi je možno oglaševati. Vključujejo gradbene objekte, premične elemente in druge negradbene posege namenjene oglaševanju in plakatiranju (v nadaljevanju tudi: objekti za oglaševanje),
3. »Oglaševalski predmeti« so plakati in drugi predmeti z značajem reklame, obvestila ali informacije, ki se nameščajo na objekte za oglaševanje,
4. »Oglaševalec« je fizična ali pravna oseba, ki naroča storitve oglaševanja ali plakatiranja pri izvajalcu javne službe ali izvaja storitve oglaševanja in plakatiranja na zemljiščih in objektih, ki niso javne površine,
5. »Izvajalec javne službe« je pravna oseba, ki jo občina z ustanovitvenim aktom pooblasti za izvajanje javne službe oglaševanja in plakatiranja.
II. VRSTE OBJEKTOV IN NAPRAV ZA OGLAŠEVANJE
(1) Stalni objekti oziroma naprave za oglaševanje so:
– reklamni panoji (mali, srednji, veliki – jumbo panoji),
– reklamni panoji z vrtljivo površino,
– reklamni panoji na drogovih javne razsvetljave (obešanke),
– LED zasloni,
– reklamni stolpi,
– svetlobne vitrine,
– slikovno ali pisno obdelane stene zgradb,
– zvočni objekti in naprave,
– drugi reklamni objekti.
(2) Začasni objekti oziroma naprave za oglaševanje:
– prenosljivi A panoji,
– table,
– deske,
– transparenti,
– platna,
– praporji,
– zastave,
– baloni,
– svetlobne projekcije,
– zvočni objekti ali naprave,
– panoji in naprave za oglaševanje na vozilih,
– druge podobne premične naprave.
(1) Objekti za oglaševanje se lahko postavijo na zemljiščih in objektih v lasti Mestne občine Nova Gorica (v nadaljevanju: občina) na podlagi soglasja organa občinske uprave pristojnega za prostor, pod pogoji, ki so določeni v prostorskih izvedbenih aktih občine.
(2) Objekti za oglaševanje se lahko postavijo tudi na zemljiščih in objektih, ki niso v lasti občine pod pogoji, ki so določeni v prostorskih izvedbenih aktih občine.
(3) Če se objekt za oglaševanje nahaja na območju s posebnim pravnim režimom, je potrebno pridobiti tudi soglasje drugih organov (organ občinske uprave pristojen za promet, DRSI, DRSV ipd.).
(4) Pri izvajanju oglaševanja kot gospodarske dejavnosti na način iz drugega odstavka tega člena morajo oglaševalci svoje objekte ali naprave za oglaševanje označiti z nazivom svojega podjetja.
III. IZVAJANJE IZBIRNE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE
(1) Izbirna gospodarska javna služba oglaševanja in plakatiranja (v nadaljevanju: javna služba) se izvaja na celotnem območju občine in obsega oglaševanje, plakatiranje ter izobešanje transparentov na objektih in napravah za oglaševanje, ki se nahajajo na javnih površinah,
(2) Javna služba po tem odloku obsega tudi plakatiranje za potrebe volilne in referendumske kampanje.
(3) Izvajalec javne službe je javno podjetje, ki ga občina z ustanovitvenim aktom pooblastil za izvajanje javne službe (v nadaljevanju: izvajalec javne službe).
(1) Javna služba se izvaja z objekti in napravami za oglaševanje, ki se nahajajo na javnih površinah. Objekti in naprave za oglaševanje so lahko v lasti občine ali v lasti drugih pravnih in fizičnih oseb.
(2) Vrsta in lokacija objektov in naprav iz prejšnjega odstavka se določi v katastru, ki ga pripravi in vodi izvajalec javne službe. Izvajalec javne službe je dolžan kataster predložiti občini na njen poziv.
Za oglaševanje in plakatiranje ter izobešanje transparentov, ki se nanaša na javno službo iz 6. člena tega odloka, oglaševalec odda vlogo pri izvajalcu javne službe, ki oglaševalcu zaračuna ceno storitev javne službe.
(1) Izvajalec javne službe pridobiva sredstva za izvajanje javne službe iz cene storitev javne službe, iz proračuna in drugih virov.
(2) Izvajalec javne službe zaračuna ceno storitev javne službe na podlagi cenika, ki ga sprejme župan. Cenik se objavi na spletni strani izvajalca javne službe.
(3) Cena storitev javne službe vključuje vse stroške izvajalca, vključno s stroški vzdrževanja objektov in naprav ter javnih površin iz 12. člena tega odloka, nadzorom, vodenjem evidenc in poročanjem.
(4) Predlog cenika za prihodnje leto pripravi izvajalec javne službe in ga posreduje v uskladitev strokovnim službam občine do 15. septembra tekočega leta.
Storitev plakatiranja izvajalec javne službe ne zaračunava, če za to zaprosijo:
– humanitarne organizacije in društva, ki jim je podeljen status delovanja v javnem interesu s sedežem na območju občine v primeru organizacije brezplačnega dogodka, oziroma prireditve, v skupni količini nameščanja do 10 plakatov, formata B1, za obdobje do 15 dni;
– organizatorji volilne in referendumske kampanje za potrebe volilne kampanje za določena brezplačna plakatna mesta, in sicer v skupni količini nameščanja do 3 plakate, formata B1, za obdobje do 30 dni, za vsako politično stranko ali listo.
Izvajalec javne službe oglaševanja in plakatiranja ima pravico in dolžnost, da:
– organizirano vodi poslovanje in izvaja dejavnost oglaševanja, plakatiranja in izobešanja transparentov (določa pogoje, zagotavlja nameščanje in odstranjevanje oglaševalskih predmetov ipd.),
– redno vzdržuje objekte in naprave za oglaševanje in javne površine iz 12. člena tega odloka,
– zagotavlja, da so oglaševalski predmeti na objektu ali napravi za oglaševanje primerno razvrščeni,
– poškodovane oglaševalske predmete odstrani v najkrajšem možnem času, najkasneje pa v roku dveh delovnih dni od nastanka poškodbe,
– vzdržuje red in čistočo v neposredni okolici objektov in naprav za oglaševanje,
– po preteku obdobja, za katero je bila storitev oglaševanja ali plakatiranja plačana, oglaševalski predmet odstrani, najkasneje pa mora to storiti v roku dveh delovnih dni,
– izvaja nadzor nad stanjem objektov za oglaševanje in o kršitvah obvešča pristojne organe,
– vodi evidence in kataster skladno s tem odlokom,
– pripravi letno poročilo o izvajanju dejavnosti.
(1) Občina odda objekte in naprave za oglaševanje, ki jih ima v lasti in/ali javne površine, na katerih so postavljeni, v najem izvajalcu javne službe z najemno pogodbo.
(2) Višina najemnine se določi v pogodbi iz prejšnjega odstavka.
Izvajalec javne službe mora voditi evidenco o:
1. lokaciji oglaševalskih objektov in naprav, ki jih ima v najemu:
– velikost, vrsta, oblika,
– točna lokacija,
2. naročnikih oglaševanja:
– uradni naziv naročnika in odgovorno osebo naročnika,
– sedež naročnika,
– datum namestitve in vrsta oglaševalskega predmeta,
– čas trajanja namestitve (število dni),
3. zasedenih oziroma razpoložljivih kapacitetah na objektih za oglaševanje ter
4. zaračunanih in plačanih storitvah oglaševanja in plakatiranja.
Izvajalec javne službe mora vsako leto izdelati poročilo o izvajanju javne službe za preteklo koledarsko leto in ga najkasneje do 30. aprila predložiti občinski upravi.
IV. OGLAŠEVANJE ZA POTREBE VOLITEV IN REFERENDUMOV
(1) Za potrebe volilne in referendumske kampanje občina brezplačno zagotavlja vsem organizatorjem kampanje osnovno informiranje volivcev v občini o listi kandidatov ali kandidatu oziroma referendumskemu vprašanju.
(2) Organizatorji pridobijo plakatna mesta na podlagi javne objave pogojev za pridobitev pravice do uporabe plakatnih mest. Rok objave pogojev je v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji.
(3) Plakatna mesta se razdelijo med organizatorje volilne in referendumske kampanje z javnim žrebanjem.
(4) Izvedbo postopka pridobitve plakatnih mest vodi občinska uprava, storitev oglaševanja in plakatiranja pa izvede izvajalec javne službe.
Za vsa vprašanja, ki niso urejena v tem odloku, vključno s sankcioniranjem kršitev oglaševanja in plakatiranja v času volilne in referendumske kampanje, se neposredno uporabljajo določbe veljavnega zakona, ki ureja volilno in referendumsko kampanjo.
V. OGLAŠEVANJE ZA LASTNE POTREBE
(1) Oglaševanje za lastne potrebe je omejeno na sporočila o dejavnosti, in o blagu, ki izhaja iz te dejavnosti, in zajema oglaševanje pravnih oseb in samostojnih podjetnikov posameznikov in ostalih subjektov, ki opravljajo registrirano dejavnost (v nadaljevanju: subjektov, ki opravljajo registrirano dejavnost), na poslovnih stavbah in prostorih oziroma na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih, ki so v njihovi lasti ali jih imajo v najemu oziroma imajo na njih druge pravice uporabe, v skladu s predpisi in prostorskimi akti občine.
(2) Na stavbah in površinah iz prvega odstavka tega člena je dopustno oglaševati za lastne potrebe z:
– napisom subjekta, ki opravlja registrirano dejavnost,
– znakom subjekta, ki opravlja registrirano dejavnost,
– nalepkami,
– zastavami,
– simboli subjekta, ki opravlja registrirano dejavnost, izdelka, storitve in podobno,
– izvesnimi tablami in napisi nad vhodom ali izložbami.
Krajevne skupnosti lahko z namenom obveščanja javnosti same nameščajo in odstranjujejo oglase brez plačila pristojbin, vendar samo na svojih lastnih objektih in napravah za oglaševanje, ki so postavljeni v skladu z veljavnimi predpisi.
(1) Objektov za oglaševanje in nameščanje oglasnih sporočil ni dopustno postavljati oziroma nameščati:
– v območjih, ki so po namenski rabi prostora kmetijska, gozdna, vodna in druga zemljišča in niso v poselitvenih območjih,
– na pomožne kmetijske in gozdarske objekte,
– v območjih kulturnih spomenikov in območja varovanja kulturne dediščine, razen objektov za oglaševanje za lastne potrebe ob pridobitvi soglasja organa, pristojnega za varstvo kulturne dediščine,
– v območju varovanja naravnih vrednot oziroma z naravovarstvenim statusom, razen oglaševalskih objektov za lastne potrebe ob pridobitvi soglasja organa pristojnega za varstvo naravne vrednote in ohranjanje narave,
– v javne parke in parkovne ureditve,
– na drevesa,
– na zelenice, ki predstavljajo gradbene parcele stanovanjskih sosesk,
– na in ob vodotoke,
– na lokacije, kjer bi bil oviran pogled na značilno veduto naselja, kompleksa ali objekta, kvalitetne mestne ali vaške ureditve, arhitekturo objektov in krajinske podobe,
– na lokacije, kjer bi zakrivali javne objekte, obeležja, spomenike ali druge pomembne objekte in naprave,
– na območju pokopališča,
– na ograje, inštalacijske omarice,
– v varovalnem pasu občinske ceste zunaj naselja,
– na konstrukcije in ograje podvozov, nadvozov in mostov,
– na urbano opremo, ki ni objekt za oglaševanje.
(2) Prepovedano je kakorkoli nameščati ali trositi letake na javnih površinah (npr. deliti, trositi po tleh ali zatikati za vozila in podobno).
(3) Objekte za oglaševanje je potrebno ustrezno vzdrževati. Nevzdrževane objekte za oglaševanje je potrebno odstraniti (poškodovana ali odpadla vsebina, poškodovano ali prevrnjeno ogrodje in podobno).
(1) Z globo v višini 250 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
1. postavi objekt ali napravo za oglaševanje v nasprotju s prvim, drugim ali tretjim odstavkom 5. člena,
2. objekta ali naprave za oglaševanje ne označi z nazivom svojega podjetja (četrti odstavek 5. člena)
3. postavi objekt za oglaševanje v nasprotju s prvim odstavkom 19. člena tega odloka,
4. namešča ali trosi reklamni material na javnih površinah v nasprotju z drugim odstavkom 19. člena,
5. objektov za oglaševanje ne vzdržuje in tega ne stori niti po opozorilu izvajalca javne službe (tretji odstavek 19. člena).
(2) Z globo v višini 1.500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena.
(3) Z globo 500 eurov se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja inšpektor ali inšpekcijska služba medobčinske uprave.
(2) Pristojni občinski inšpektor z opozorilom, če oceni, da je to zadosten ukrep, ali z odločbo:
– odredi odpravo nepravilnosti,
– odredi kršitelju ali po drugi osebi na stroške kršitelja, odstranitev predmetov, objektov in naprav, postavljenih v nasprotju z določbami odloka in odredi vzpostavitev prejšnjega stanja ali drug ukrep po navodilu občine, če vzpostavitev prejšnjega stanja ni mogoča.
(3) Strokovni nadzor nad delom izvajalca javne službe opravlja organ občinske uprave pristojen za gospodarske javne službe.
IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
Kataster iz drugega odstavka 7. člena tega odloka je izvajalec javne službe dolžan vzpostaviti v roku 6 mesecev od uveljavitve tega odloka.
(1) Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o oglaševanju na javnih površinah in površinah v lasti Mestne občine Nova Gorica (Uradni list RS, št. 54/04 in 35/17), ki pa se še uporablja do začetka uporabe tega odloka.
(2) Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. junija 2025.
(3) Cenik iz drugega odstavka 9. člena sprejme župan za leto 2025 najkasneje do 31. 12. 2024.
Št. 007-14/2024-4
Nova Gorica, dne 19. decembra 2024
Mestne občine Nova Gorica