Na podlagi prvega odstavka 129. člena v povezavi s tretjim odstavkom 119. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3, Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24) ter 30. člena Statuta Občine Postojna (Uradni list RS, 58/22 – UPB) je župan Občine Postojna sprejel
o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta Trikotnik Titova-Reška
S tem sklepom se začne postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta Trikotnik Titova-Reška (v nadaljevanju: OPPN).
(1) Območje OPPN obsega del enote urejanja prostora (v nadaljevanju: EUP) PO-136 v naselju Postojna na zemljiščih in delih zemljišč parc. št.: 1287/1 (del), 1287/7 (del), 1287/8 (del), 1288/1, 1288/6 (del), 1290/1, 1290/2 (del), 1291/1, 1293/1, 1294/1, 1296/1, 1297/1, 2612/1, 2814/2 (del), vse k.o. 2490 – Postojna. Območje urejanja je umeščeno med Titovo cesto na jugu, Reško cesto na zahodu, bencinsko postajo in trgovskim centrom na vzhodu ter preostalimi zemljišči v EUP PO-136 na severu.
(2) Območje ureja Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Postojna (Uradni list RS, št. 84/10, 90/10, 110/10, 105/11, 79/12, 80/12, 102/12, 14/13, 58/13, 15/15, 27/16, 9/17, 27/18, 48/18, 3/19, 45/19-LP1, 64/19-LP2, 74/21-LP3, 108/21-LP4, 108/21-LP5, 161/21-LP6), v nadaljevanju: OPN Postojna.
(3) Območje skladno z OPN Postojna sodi med stavbna zemljišča, po osnovni namenski rabi sodi med B – posebna območja, po podrobni namenski rabi sodi med BD – površine drugih območij.
(4) V postopku priprave OPPN je možna sprememba obsega območja kot posledica upoštevanja mnenj nosilcev urejanja prostora in drugih udeležencev v postopku ali na podlagi spremenjenega parcelnega stanja. Območje načrtovanja ali predlagana ureditev se lahko tekom postopka priprave OPPN spremenita tudi zaradi bolj celovite urbanistične, funkcionalne ali prometne ureditve obravnavanega območja ali zaradi ustreznejše ureditve gospodarske javne infrastrukture.
(1) Predmet ureditev je omogočanje gradnje trgovsko-poslovnih objektov in spremljajočih ureditev: zelenih in prometnih površin ter komunalne, energetske in ostale infrastrukture, skladno z namensko rabo območja.
(2) Predmet načrtovanja je tudi ureditev ustreznega dostopa do območja urejanja z navezavo na javno prometno omrežje, da se omogoči nadaljnje urejanje območja znotraj EUP, ter določitev robnih pogojev za priključevanje na javno prometno omrežje.
(način pridobitve strokovnih rešitev)
(1) Strokovne podlage se pridobijo v skladu z določili ZUreP-3 in veljavnimi podzakonskimi predpisi. Pri načrtovanju se upoštevajo že izdelane strokovne podlage in druga gradiva, ki so relevantni za območje in vsebino obdelave, ter se izdelajo nove strokovne podlage, ki so potrebne za zagotovitev ustreznih strokovnih rešitev OPPN. Upošteva se podatke iz javno dostopnih evidenc, usmeritve nosilcev urejanja prostora, geodetski načrt in druga dostopna strokovna gradiva.
(2) Strokovne rešitve morajo temeljiti na strokovnih standardih in področnih predpisih in morajo biti izdelane s strani strokovnjakov za posamezna področja.
(3) Strokovne podlage, ki jih bo za pripravo OPPN treba izdelati, zagotavlja zasebni pobudnik priprave OPPN.
OPPN se pripravi in sprejme po rednem postopku, skladno s 119.–124. in 129. členom ZUreP-3.
(roki za pripravo OPPN in posameznih faz postopka)
(1) Okvirni roki posameznih faz priprave in sprejema OPPN:
– pridobitev identifikacijske številke;
– priprava prikaza stanja prostora in izdelava predosnutka OPPN za pridobitev konkretnih smernic in usmeritev nosilcev urejanja prostora (v nadaljevanju: NUP);
– pridobivanje konkretnih smernic in usmeritev NUP in vključevanje javnosti;
– izdelava strokovnih podlag in osnutka OPPN;
– pridobitev mnenj NUP (30 dni);
– izdelava elaborata ekonomike in dopolnjenega osnutka OPPN;
– prva obravnava dopolnjenega osnutka OPPN na občinskem svetu, javna razgrnitev in javna obravnava (30 dni);
– priprava stališč do pripomb z javne razgrnitve;
– po potrebi pridobitev stališča posameznega NUP do predlaganega načina upoštevanja pripomb in morebitno usklajevanje interesov;
– potrditev stališč do pripomb s sklepom;
– izdelava predloga OPPN in po potrebi uskladitev elaborata ekonomike;
– pridobivanje dopolnjenih mnenj NUP (30 dni);
– izdelava usklajenega predloga OPPN za obravnavo in sprejem na OS;
– druga obravnava usklajenega predloga OPPN na OS z namenom njegovega sprejema;
– izdelava končnega dokumenta in uradna objava OPPN.
(2) Dejanski roki posamezne faze postopka so odvisni od zahtevnosti posega in vsebine smernic, mnenj, števila podanih pripomb in predlogov v okviru javne razgrnitve ter drugih nepredvidenih okoliščin.
(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)
(1) Pri pripravi OPPN se vključujejo in sodelujejo naslednji državni nosilci urejanja prostora:
– Ministrstvo za naravne vire in prostor, za področje prostorskega razvoja;
– Ministrstvo za infrastrukturo, za področje cestnega prometa;
– Ministrstvo za obrambo, za področji obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in varstva pred požarom.
(2) Pri pripravi OPPN se vključujejo in sodelujejo naslednji lokalni in drugi nosilci urejanja prostora:
– Občina Postojna;
– Elektro Primorska, d.d.;
– Kovod Postojna, d.o.o.;
– Publikus d.o.o.;
– Telekom Slovenije d.d.;
– EuroTeleSites, upravljanje komunikacijske infrastrukture, d.o.o.
(3) V postopek se lahko naknadno vključi tudi druge nosilce urejanja prostora ter ostale organe in organizacije, ki niso našteti v tem členu, v kolikor se v postopku priprave OPPN izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.
(4) Če nosilci urejanja prostora aktov in podatkov, ki so jih po zakonodaji dolžni predložiti, ne izdajo v zakonsko predpisanih rokih, se skladno z devetim odstavkom 41. člena ZUreP-3 šteje, da jih nimajo. V nadaljevanju postopka priprave prostorskega akta ni treba upoštevati aktov in podatkov, izdanih po izteku roka, upoštevajo pa se vse zahteve, ki jih za pripravo teh aktov določajo področni predpisi.
(načrt vključevanja javnosti)
(1) Občina Postojna seznani javnost glede začetka priprave OPPN z objavo tega sklepa, mnenja Zavoda RS za varstvo narave (ZRSVN) o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja ter gradiva iz podane pobude investitorja na spletni strani Občine Postojna.
(2) Javnost bo vključena v pripravo osnutka OPPN, kjer ji bo omogočena predložitev predlogov in usmeritev, kot to določa drugi odstavek 121. člena ZUreP-3.
(3) V času javne razgrnitve in javne obravnave dopolnjenega osnutka OPPN, v roku, ki ni krajši od 30 dni od objave, bo imela javnost možnost dajanja pripomb in predlogov, skladno s petim odstavkom 122. člena ZUreP-3. Javnost bo s krajem in časom javne razgrnitve in javne obravnave, načinom dajanja pripomb in rokov za njihovo podajanje seznanjena preko javnega naznanila o javni razgrnitvi.
(4) Pred začetkom postopka je bilo skladno s prvim odstavkom 119. člena ZUreP-3 izvedeno vključevanje javnosti glede potreb v prostoru.
(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)
(1) Pri pripravi OPPN se uporabljajo podatki iz prikaza stanja prostora, analize prostora, programskih izhodišč, določil OPN Postojna, podatki nosilcev urejanja prostora in drugi podatki, pomembni za pripravo prostorskega akta.
(2) Skladno z določili 121. člena OPN Postojna se strokovne podlage izdelajo za celotno območje EUP.
(3) Pred izdelavo osnutka se izdelata:
– prikaz stanja prostora in
– certificiran geodetski načrt.
(4) Skladno s 121. členom OPN Postojna se izdela strokovni podlagi, ki sta lahko združeni:
– rešitev omrežja prometne in gospodarske javne infrastrukture in
– rešitev zazidave, ki pokaže delitev EUP na prostorsko in funkcionalno smiselno zaključene enote ter možnost faznega sprejema posameznih OPPN v EUP.
(5) Skladno z 68. členom ZUreP-3 se izdela elaborat ekonomike.
(6) V postopku priprave OPPN se na podlagi zahtev nosilcev urejanja prostora lahko določi izdelava dodatnih strokovnih podlag.
(celovita presoja vplivov na okolje oziroma presoja sprejemljivosti na varovana območja)
V postopku priprave OPPN se celovita presoja vplivov na okolje ne izvede. Na podlagi 128. člena ZUreP-3 in mnenja Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave št. 3563-0435/2024-2 z dne 10. 10. 2024 v postopku priprave OPPN ni potrebno izvesti celovite presoje vplivov na okolje oziroma presoje sprejemljivosti vpliva plana na varovana območja narave.
(obveznosti v zvezi s financiranjem postopka priprave OPPN)
(1) Finančna sredstva za pripravo in izdelavo OPPN zagotovi pobudnik OPPN.
(2) Medsebojne obveznosti udeležencev pri pripravi prostorskega akta se določijo v pogodbi o medsebojnih obveznostih med pripravljavcem, izdelovalcem in investitorjem oziroma pobudnikom OPPN.
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, prostorskem informacijskem sistemu (PIS) in na spletni strani Občine Postojna. Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-5/2024-15
Postojna, dne 20. decembra 2024
Igor Marentič