Uradni list

Številka 57
Uradni list RS, št. 57/2024 z dne 12. 7. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 57/2024 z dne 12. 7. 2024

Kazalo

Ob-2582/24, Stran 1789
Na podlagi Odloka o ustanovitvi Javnega sklada malega gospodarstva Goriške (Časopis OKO, Uradne objave, št. 14/2003 in Uradni list RS, št. 21/16) in Splošnih pogojev poslovanja Javnega sklada malega gospodarstva Goriške za pomoči de minimis (spletna stran: www.jsmgg.si in Uradni list RS, št. 55/24) objavlja Javni sklad malega gospodarstva Goriške
javni razpis 
neposrednih dolgoročnih investicijskih posojil za pospeševanje razvoja gospodarstva na območju Mestne občine Nova Gorica ter občin Brda, Kanal ob Soči, Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko in Šempeter - Vrtojba 
1. Predmet razpisa
Predmet razpisa so neposredna dolgoročna posojila za financiranje investicij v mikro, malih in srednjih podjetjih na območju občin ustanoviteljic Javnega sklada malega gospodarstva Goriške (v nadaljevanju: JSMGG).
Namen javnega razpisa je spodbujanje podjetij pri investicijah, katerih cilj je ohranjanje obstoječih delovnih mest in odpiranje novih, izboljšanje tržnega položaja podjetja, prodor na nove trge ter širitev in obnova dejavnosti.
Skupna višina razpisanih sredstev je 750.000 EUR.
2. Pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
2.1. Splošni pogoji
Na razpis se lahko prijavijo mikro, mala in srednja podjetja (gospodarske družbe, samostojni podjetniki), ki so posojilno sposobna in ustrezajo kriterijem za mikro, mala in srednja podjetja.
V okvir mikro, malih in srednjih podjetij sodijo podjetja, ki imajo najmanj 1 zaposlenega in manj kot 250 zaposlenih ter letni promet, ki ne presega 50 milijonov EUR in/ali bilančno vsoto, ki ne presega 43 milijonov EUR. Podlagi za pridobitev podatkov o višini letnega prometa in bilančne vsote sta bilanca stanja na dan 31. 12. in izkaz poslovnega izida za preteklo leto.
Za izpolnjevanje pogoja vsaj 1 zaposlenega v podjetju se število zaposlenih preverja z izjavo o številu zaposlenih. Podjetje mora imeti vsaj enega zaposlenega na zadnji dan preteklega meseca glede na mesec oddaje vloge na JSMGG. Za potrebe tega razpisa se upošteva kot zaposlena oseba tudi samostojni podjetnik in direktor enoosebne družbe z omejeno odgovornostjo s pogodbo o poslovodenju, v kolikor je ta direktor hkrati tudi lastnik te družbe.
Prijavitelji morajo imeti sedež podjetja na območju Mestne občine Nova Gorica, Občine Brda, Občine Kanal ob Soči, Občine Miren - Kostanjevica, Občine Renče - Vogrsko ali Občine Šempeter - Vrtojba, kjer mora biti izvedena tudi investicija in tu ostati najmanj 3 leta po zaključku.
Do pridobitve sredstev niso upravičena podjetja:
– ki delujejo v izločenih sektorjih:
a) ribištvo in akvakultura;
b) pridelava kmetijskih proizvodov;
c) predelava in trženje kmetijskih proizvodov (samo v primerih, kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene oziroma količine proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih je na trg dalo zadevno podjetje, ter kadar je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce);
– ki so v postopku vračanja neupravičeno prejete državne pomoči;
– ki so v težavah;
– ki imajo neporavnane davčne obveznosti do Republike Slovenije;
– ki so v več kot 25 % javni lasti;
– ki nimajo v celoti izpolnjenih zapadlih finančnih in drugih obveznosti do JSMGG;
– katerih zapadle in nezapadle obveznosti do JSMGG iz že prejetih posojil so enake ali presegajo 60.000 EUR;
– ki so v preteklem obdobju že dobila posojilo JSMGG in niso redno izpolnjevala finančnih obveznosti;
– ki so pri JSMGG že prejela sredstva za isto investicijo.
Posojila se ne dodelijo za:
– dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, in sicer če je pomoč neposredno povezana z izvoženimi količinami, vzpostavitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo;
– pomoč, ki se dodeli pod pogojem, da se domačim proizvodom in storitvam pri uporabi daje prednost pred uvoženimi.
2.2. Pomoč de minimis
Posojila JSMGG predstavljajo pomoč de minimis, ki se dodeljuje na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (UL L št. 2023/2831 z dne 15. 12. 2023) ter mnenja Ministrstva za finance o skladnosti sheme de minimis pomoči, št. priglasitve: M001-5628849-2024.
Višina pomoči de minimis
Skupna višina pomoči, dodeljene »enotnemu podjetju«, ne sme presegati 300.000 EUR v obdobju treh proračunskih let ne glede to, iz katerih javnih virov (občina, država ali mednarodni viri) je pomoč dodeljena.
»Enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj povezana oziroma so najmanj v enem od naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v družbeni pogodbi ali statutu;
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik navedenega podjetja in na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.
Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk od a) do d) preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
Skupaj s pomočjo de minimis se v zvezi z istimi upravičenimi stroški ne sme dodeliti še druga državna pomoč.
Pomoč je dodeljena z dnem sklenitve pogodbe.
2.3. Osnovni pogoji za pridobitev pomoči:
– Ohranitev obstoječih delovnih mest.
2.4. Upravičeni stroški
Upravičeni stroški, za katera se dodeljujejo posojila, so naslednji:
– materialne investicije – stroški za:
– nakup strojev in opreme, 
– gradnjo (novogradnjo ali adaptacijo) in/ali nakup poslovnega prostora, 
– komunalno in infrastrukturno opremljanje zemljišč za poslovno dejavnost, 
– nakup zemljišč, v neposredni povezavi z namenom investicije iz druge in tretje alineje tega odstavka (upravičeni stroški za vlaganja v zemljišče lahko znašajo največ 10 % vseh upravičenih stroškov); 
– nematerialne investicije – stroški za prenos tehnologije v obliki nakupa patentnih pravic, licenc, znanja in nepatentiranega tehničnega znanja.
Nakup osebnega vozila ni upravičen strošek, razen v primeru, ko podjetje z osebnim vozilom opravlja gospodarsko dejavnost in mu vozilo nadomešča pomemben del poslovnega prostora (avtošola, taksi služba …).
Med upravičene stroške ne spadajo stroški nakupa blaga znotraj enotnega podjetja in od fizičnih oseb v sorodstvenem razmerju ter stroški nakupa pod netržnimi pogoji.
2.5. Posojilni pogoji
Višina lastnih sredstev: prijavitelji morajo imeti med viri financiranja najmanj 25 % lastnih sredstev.
Najvišja vrednost posojila: 100.000 EUR.
Najnižja vrednost posojila: 4.000 EUR.
Obrestna mera za posojilo: letna obrestna mera je 0 %.
Odplačilna doba posojila: od 2 do 9 let. Posojilojemalec se lahko odloči za 1-letni moratorij, ki je vključen v odplačilno dobo.
Zavarovanje posojila: pri zavarovalnici, z garancijo, z zastavo nepremičnine oziroma s kombinacijo le-teh, če nudijo zadostno zavarovanje za izpolnitev dolžnikovih obveznosti.
Stroški: JSMGG ne zaračunava stroškov odobritve, vodenja ali predčasnega odplačila posojila.
Stroške zavarovanja posojila v celoti poravna posojilojemalec po tržni tarifi.
2.6. Pogoji koriščenja posojila
Koriščenje posojila je možno po podpisu posojilne pogodbe in ureditvi zavarovanja. Sredstva se praviloma nakažejo na transakcijski račun posojilojemalca za namen oziroma upravičene stroške, navedene v vlogi na razpis. Upoštevajo se vsi upravičeni stroški, ki so nastali od 1. 1. 2024 dalje. Rok za zaključek investicije oziroma predložitev dokazil o namenski porabi posojila je odvisen od narave projekta in se določi v posojilni pogodbi.
Posojilo ni namenjeno refundaciji bančnega kredita ali leasinga.
3. Merila za izbor prejemnikov posojil
Vse formalno popolne vloge, ki bodo izpolnjevale pogoje za kandidiranje in bodo skladne z namenom javnega razpisa, bo ocenila strokovna komisija za dodeljevanje spodbud JSMGG na osnovi meril, ki so sestavni del razpisne dokumentacije.
a) Merila za ocenjevanje vlog prijaviteljev, ki ugotavljajo dobiček kot razliko med prihodki in odhodki, so:
– Kvantitativna merila: projekcija zaposlitev v času od 1 leta do 3 let po realizaciji projekta, bonitetna ocena vlagatelja S.BON-1 ali eS.BON AJPES in finančni kazalniki.
– Kvalitativna merila: ocena na podlagi vloge, ki prikazuje ekonomsko upravičenost projekta glede na situacijo na trgu ter realnost izvedbe projekta ob upoštevanju finančnega položaja podjetja. Strokovna komisija lahko pri končni odločitvi upošteva tudi dodatne elemente, kot so npr. osebna predstavitev prijavitelja in/ali ogled podjetja …
– Zavarovanje: stvarno in realno zavarovanje glede na višino posojila.
b) Merila za ocenjevanje vlog prijaviteljev normirancev so:
– Kvalitativna merila: ocena na podlagi vloge, ki prikazuje ekonomsko upravičenost projekta glede na situacijo na trgu ter realnost izvedbe projekta ob upoštevanju finančnega položaja podjetja. Strokovna komisija lahko pri končni odločitvi upošteva tudi dodatne elemente, kot so npr. osebna predstavitev prijavitelja in/ali ogled podjetja …
– Zavarovanje: stvarno in realno zavarovanje glede na višino posojila.
c) Merila za ocenjevanje vlog prijaviteljev, ki se ukvarjajo z oddajanjem sob ali apartmajev in so se vpisali v poslovni register v letu oddaje vloge za posojilo:
– Kvalitativna merila: ocena na podlagi vloge, ki prikazuje ekonomsko upravičenost projekta glede na situacijo na trgu ter realnost izvedbe projekta ob upoštevanju finančnega položaja podjetja. Strokovna komisija lahko pri končni odločitvi upošteva tudi dodatne elemente, kot so npr. osebna predstavitev prijavitelja in/ali ogled podjetja …
– Zavarovanje: stvarno in realno zavarovanje glede na višino posojila.
Vloge prijaviteljev, ki ugotavljajo dobiček kot razliko med prihodki in odhodki
Vloga, ki je iz kvantitativne ocene (A) prejela 35 ali več točk od možnih 100 točk, preide v kvalitativno ocenjevanje (B), kjer lahko pridobi pozitivno ali negativno mnenje.
Vloge prijaviteljev normirancev
V okviru kvalitativne ocene vloga pridobi pozitivno ali negativno mnenje.
Vloge prijaviteljev, ki se ukvarjajo z oddajanjem sob ali apartmajev in so se vpisali v poslovni register v letu oddaje vloge za posojilo
V okviru kvalitativne ocene vloga pridobi pozitivno ali negativno mnenje.
V primeru, da je vloga iz kvantitativne ocene prejela manj kot 35 točk ali negativno mnenje iz kvalitativne ocene, se vloga zavrne.
V primeru, da sredstva v razpisnem roku ne zadoščajo za vse obdelane vloge s pozitivnim mnenjem, se dodelijo vlogam z višjim deležem lastnih sredstev. V kolikor je vlog z enakim deležem lastnih sredstev več, se sredstva dodelijo vlogam, ki jih strokovna komisija oceni kot perspektivnejše.
4. Vsebina vloge za neposredno posojilo
Prijavitelji predložijo:
1. Prijavni obrazec za podjetniške investicije (obr. 1-INV) in prilogo k prijavnemu obrazcu pri investicijah enakih ali višjih od 50.001 EUR.
2. Dokazila glede na vrsto investicije:
– nakup strojev ali opreme – (pred)račun ali kupoprodajna (pred)pogodba;
– nakup zemljišča – kupoprodajna (pred)pogodba;
– komunalno in infrastrukturno opremljanje zemljišča – ustrezen upravni dokument in (pred)račun oziroma (pred)pogodba;
– nakup poslovnega prostora – kupoprodajna (pred)pogodba;
– gradnja ali adaptacija poslovnih prostorov – pravnomočno gradbeno dovoljenje oziroma drugo upravno dovoljenje, v kolikor je potrebno, ter (pred)račun investicije oziroma (pred)pogodba z izvajalcem gradbenih del;
– nakup patenta, licence in drugih pravic – kupoprodajna (pred)pogodba.
3. Kupoprodajna pogodba in/ali cenitev nepremičnine, ki bo predmet zastavitve, ter pravnomočno gradbeno dovoljenje ali uporabno dovoljenje za objekt oziroma objekte na zastavljeni nepremičnini (oddajo samo prijavitelji, ki bodo urejali zavarovanje posojila z zastavo nepremičnine).
4. Bilanca stanja, Izkaz poslovnega izida in Izkaz bilančnega dobička/izgube za leto 2023, predloženih na AJPES.
Normiranci priložijo Obračun dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti za leto 2023, oddan na FURS, izpis registra osnovnih sredstev in izpis prometa na transakcijskem računu/ih za obdobje 1 leta pred prijavo.
5. Gospodarske družbe ali samostojni podjetniki, ki se ukvarjajo z oddajanjem sob ali apartmajev in so se vpisali v poslovni register v letu oddaje vloge za posojilo, predložijo potrdilo o vpisu v poslovni register, gradbeno in uporabno dovoljenje za prostor, ki je predmet oddajanja, dokazilo o lastništvu ali najemno pogodbo za prostor, ki je predmet oddajanja. Potrdilo o vpisu v register nastanitvenih obratov in potrdilo o vpisu v register živilskih obratov, v primeru oddajanja z zagotavljanjem hrane, lahko predložijo k vlogi oziroma naknadno, v kolikor še ne razpolagajo z njim/a.
6. Bonitetno dokazilo S.BON-1 ali eS.BON AJPES na podlagi letnega poročila za leto 2023 (ne velja za normirance in gospodarske družbe ali samostojni podjetniki, ki se ukvarjajo z oddajanjem sob ali apartmajev in so se vpisali v poslovni register v letu oddaje vloge za posojilo).
7. Potrdilo FURS o poravnanih obveznostih, ki ni starejše od 30 dni.
8. Izjava vlagatelja o številu zaposlenih na zadnji dan preteklega meseca glede na mesec prijave (obr. 2).
9. Popisni list prejetih in še neodplačanih posojil, potrjen s strani posojilodajalca oziroma leasingodajalca (obr. 3) oziroma izjava prijavitelja, da ni zadolžen.
10. Izjava o povezanih podjetjih – enotno podjetje (obr. 4).
11. Izjava o kumulaciji pomoči (obr. 5).
12. Izjava o združitvi, pripojitvi ali razdružitvi podjetij (obr. 6).
Vsebina vloge mora biti urejena po zaporedju od št. 1 do št. 10.
JSMGG lahko od prosilca zahteva tudi dodatno dokumentacijo, pojasnila in opravi ogled.
5. Rok za prijavo in odločanje
Rok za prijavo je odprt od dneva objave razpisa do dneva skupne odobritve sredstev v razpisanem obsegu oziroma najkasneje do vključno 5. 9. 2025 do 12. ure. V primeru, da se bodo sredstva porabila pred 5. 9. 2025, bo JSMGG objavil zaprtje razpisa na svoji spletni strani. Vloge, ki bodo prispele po 5. 9. 2025 ali objavi zaprtja razpisa, se kot prepozne zavržejo.
V kolikor se sredstva ne bodo v celoti porabila, se lahko prerazporedijo na druge razpise JSMGG.
Roki za prijavo so:
– v letu 2024: 6. 9., 4. 10., 8. 11., 6. 12. – do 12. ure za vse navedene datume;
– v letu 2025: 6. 1., 7. 2., 7. 3., 4. 4., 9. 5., 6. 6., 5. 9. – do 12. ure za vse navedene datume oziroma do porabe sredstev.
Prijavitelji morajo vlogo oddati osebno ali poslati po pošti. Za pravočasno se šteje vloga, ki jo je JSMGG na dan posameznega roka za prijavo prejel po pošti oziroma je bila osebno oddana na naslovu JSMGG, Trg Edvarda Kardelja 1, 5000 Nova Gorica, soba 19/II. nadstropje, najkasneje do 12. ure. Vloge, ki jih JSMGG prejme po 12. uri na posamezni prijavni rok, se štejejo kot vloge za naslednji rok.
Strokovna komisija bo obravnavala vse popolne in ustrezne vloge ter podala predlog direktorici v odločanje. Direktorica bo sprejela odločitev najkasneje v 60 dneh od posameznega roka za prijavo.
Vlagatelji, katerih vloge ne bodo popolne, bodo pozvani k dopolnitvi. Vloge, ki ne bodo dopolnjene v roku, se zavržejo. Dopolnjene vloge bodo obravnavane skupaj z vlogami naslednjega roka za prijavo.
Rezultati razpisa so informacije javnega značaja in bodo objavljeni na spletni strani JSMGG.
Razpisna dokumentacija je dosegljiva na spletnem naslovu www.jsmgg.si.
Informacije v zvezi z razpisom dobijo prosilci na sedežu JSMGG ali po tel. 05/335-01-73 in 335/03-61.
Vloge pošljite na naslov Javni sklad malega gospodarstva Goriške, Trg E. Kardelja 1, 5000 Nova Gorica ali osebno oddajte na sedežu v času uradnih ur, soba št. 19/II. nadstropje, s pripisom na ovojnici: Ne odpiraj – Investicije.
Javni sklad malega gospodarstva Goriške 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti