Uradni list

Številka 87
Uradni list RS, št. 87/2024 z dne 11. 10. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 87/2024 z dne 11. 10. 2024

Kazalo

Št. 330-03/2024-4 Ob-3101/24, Stran 2400
Občina Komen na podlagi 8. člena Pravilnika o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Komen (Uradni list RS, št. 85/24), Odloka o rebalansu proračunu Občine Komen za leto 2024 (Uradni list RS, št. 81/24), objavlja
javni razpis 
za dodelitev državnih pomoči na področju kmetijstva in podeželja v Občini Komen za leto 2024 
1. Predmet javnega razpisa: predmet javnega razpisaje dodelitev državnih pomoči za ukrepe na področju kmetijstva in podeželja, ki se dodeljujejo po pravilih o dodeljevanju pomoči, skladno z Uredbo Komisije (EU) 2022/2472 z dne 14. decembra 2022 za skupinske izjeme in Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 z dne 13. decembra 2023 za de minimis.
2. Okvirni znesek razpisanih sredstev
Sredstva so zagotovljena v proračunu Občine Komen za leto 2024 na postavki 110201 »Sofinanciranje ukrepov spodbujanja razvoja kmetijstva po razpisu« v znesku 25.000 EUR.
A. Ukrepi »Skupinske izjeme« v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2022/2472.
Pomoč za naložbe v opredmetena ali neopredmetena sredstva na gospodarstvih v zvezi s primarno kmetijsko proizvodnjo (sredstva v skupnem znesku 19.000 EUR):
Posodabljanje kmetijskih gospodarstev
13.000 EUR
Urejanje kmetijskih zemljišč in pašnikov
3.000 EUR
Pomoč za plačilo zavarovalnih premij
3.000 EUR
B. Ukrepi »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2023/2831 (sredstva v skupnem znesku 6.000 EUR):
Pomoč na področju predelave kmetijskih proizvodov
6.000 EUR
3. Splošna določila
a) Splošna določila, ki veljajo za vse ukrepe:
– pomoč se lahko dodeli upravičencem, ki so opredeljeni v okviru posameznega ukrepa in so skladni s Pravilnikom o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Komen (Uradni list RS, št. 85/24; v nadaljevanju: pravilnik),
– pomoč se ne dodelil za davek na dodano vrednost,
– pomoči, ki jih prejme upravičenec iz katerega koli javnega vira se seštevajo ter ne smejo preseči maksimalne višine pomoči določene s pravilnikom,
– vlagatelj je do denarne pomoči za enako investicijo upravičen samo enkrat,
– vlagatelj, ki je za isto investicijo že prejel pomoč, ne more kandidirati za sredstva iz tega javnega razpisa oziroma lahko kandidira le do stopnje intenzivnosti, določene s tem razpisom,
– če aktivnost (investicija), ki jo je vlagatelj prijavil traja več let oziroma poteka v več fazah, je vlagatelj za celotno aktivnost (investicijo), ne glede na čas trajanja njene izvedbe, upravičen do pomoči v skupnem znesku do 5.000 EUR. V kolikor je vlagatelj v preteklih letih že prejel najvišji dovoljeni znesek pomoči za prijavljeno aktivnost (investicijo), do pomoči za isto investicijo ni upravičen več,
– upravičenec mora imeti za nakazilo dodeljenih sredstev odprt transakcijski račun v Republiki Sloveniji,
– vlagatelj, ki pridobi pomoč iz tega javnega razpisa, mora hraniti vso dokumentacijo, ki je bila podlaga za odobritev pomoči po javnem razpisu, še 10 let od datuma prejema sredstev,
– do pomoči niso upravičeni tisti subjekti, ki nimajo poravnanih zapadlih obveznosti do Občine Komen in do države, niti ne subjekti, ki redno ne izplačujejo plač ali socialnih prispevkov,
– za vlagatelje, za katere velja 35. člen Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11 – UPB2, 158/20, 3/22 – ZDeb in 16/23 – ZZPri), veljajo omejitve poslovanja,
– upoštevajo se le upravičeni stroški, izkazani z računi oziroma predračuni, ki so bili predloženi v vlogi.
V primeru ugotovljene nenamenske porabe in zakonitosti pridobitve proračunskih sredstev, mora prejemnik pomoči vrniti odobrena sredstva v celoti s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi, če se ugotovi:
– da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,
– da je prejemnik za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,
– da je prejemnik za isti namen in iz istega naslova že pridobil finančna sredstva ali
– katerekoli druge kršitve.
V navedenih primerih ugotovljene kršitve, prejemnik pomoči izgubi pravico do pridobitve sredstev po pravilniku za naslednji dve leti.
V kolikor posamezni prejemnik pomoči ne odda zahtevka v skladu z 11. členom pravilnika, prejemnik pomoči izgubi pravico do pridobitve sredstev po pravilniku v naslednjem letu.
Vloge bodo obravnavane tudi na podlagi dodatnih pogojev, navedenih pri posameznih ukrepih v tem razpisu oziroma pravilniku.
Pri izračunu pravice do dodelitve sredstev kot tudi obravnavi vloženega zahtevka se v primeru predložitve predračuna, upošteva predračun priložen vlogi. V kolikor bo vlagatelj pri izstavitvi zahtevka za izplačilo sredstev predložil račun, ki se v znesku razlikuje od predračuna, je upravičen največ do zneska, ki mu je bil priznan s sklepom oziroma do sorazmerno nižjega zneska glede na priloženi račun.
b) Splošna določila, ki se nanašajo na državne pomoči po skupinskih izjemah v kmetijstvu (na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2022/2472):
– Do pomoči po razpisu za ukrepe na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2022/2472 niso upravičeni subjekti, ki so:
– naslovniki neporavnanega naloga za izterjavo na podlagi predhodnega sklepa Evropske komisije, s katerim je bila pomoč, ki jo je dodelil organ iz Republike Slovenije, razglasila za nezakonito in nezdružljivo z notranjim trgom ter 
– podjetja v težavah. 
– Določbe o pomoči po tem razpisu se ne uporabljajo za ukrepe na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2022/2472 za:
– pomoč za dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, in sicer, če je pomoč neposredno povezana z izvoženimi količinami, vzpostavitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi stroški, povezanimi z izvozno dejavnostjo ter 
– pomoč, ki je odvisna od prednostne uporabe domačega blaga pred uporabo uvoženega blaga. 
– Pomoči po razpisu v okviru ukrepov v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2022/2472 se ne dodeli za davek na dodano vrednost.
– Za ukrepe po Uredbi Komisije (EU) št. 2022/2472 se pomoč lahko dodeli, če ima spodbujevalni učinek. Pomoč ima spodbujevalni učinek, če je vloga za pomoč priložena pred začetkom izvajanja projekta ali dejavnosti.
– Najvišji zneski pomoči po posameznih ukrepih, določenih s tem razpisom, ne smejo preseči najvišjih zneskov pomoči Uredbe Komisije (EU) št. 2022/2472, ne glede na to ali se podpora za projekt ali dejavnost v celoti financira iz nacionalnih sredstev ali pa se delovno financira iz sredstev EU.
– Pomoč se lahko združuje z vsako drugo državno pomočjo zvezi z istimi upravičenimi stroški, ki se v celoti ali deloma pokrivajo, samo če se s takim združevanjem ne preseže najvišje intenzivnosti pomoči ali zneska pomoči, ki se uporablja za zadevno pomoč v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2022/2472.
– Pomoč se ne združuje s plačili iz drugega odstavka 145. člena in 146. člena Uredbe (EU) št. 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrt SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L št. 435 z dne 6. 12. 2021, str. 1), zadnjič spremenjena z Uredbo (EU) 2024/1468 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. maja 2024 o spremembi uredb (EU) 2021/2115 in (EU) 2021/2116 v zvezi s standardi za dobre kmetijske in okoljske pogoje, shemami za podnebje, okolje in dobrobit živali, spremembami strateških načrtov SKP, pregledom strateških načrtov SKP ter izvzetji iz kontrol in sankcij (UL L št. 2024/1468 z dne 24. 5. 2024), v zvezi z istimi upravičenimi stroški, če bi bila s takim združevanjem presežena intenzivnost pomoči ali znesek pomoči, ki sta določena v Uredbi Komisije (EU) št. 2022/2472.
– Pomoč se ne združuje s pomočjo de minimis v zvezi z istimi upravičenimi stroški, če bi bila s takim združevanjem presežena intenzivnost pomoči ali znesek pomoči, ki sta določena v Uredbi Komisije (EU) št. 2022/2472.
c) Splošne določbe, ki se nanašajo za ukrepe pomoči de minimis (na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831):
– Do de minimis pomoči v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 niso upravičena podjetja iz sektorjev:
Ribištva in akvakulture; 
– primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o delovanju Evropske unije; 
– predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o delovanju Evropske unije v naslednjih primerih: 
a) če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg; 
b) če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce. 
– Pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.
– Pomoč ne bo pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.
– Pomoč se ne bo uporabljala za nabavo vozil za cestni prevoz tovora.
– Do finančnih spodbud niso upravičeni tisti subjekti, ki nimajo poravnanih zapadlih obveznosti do občine ali do države.
– Do sredstev za razvoj niso upravičena mikro, majhna in srednje velika podjetja, ki so po Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (Uradni list RS, št. 13/14 – uradno prečiščeno besedilo) v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji ter so kapitalsko neustrezna, kar pomeni, da je izguba tekočega leta skupaj s prenesenimi izgubami dosegla polovico osnovnega kapitala družbe.
– Skupna vrednost pomoči, dodeljena istemu upravičencu oziroma enotnemu podjetju na podlagi pravila »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 ne sme preseči 300.000,00 EUR (v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prometu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR) v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko in namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije.
– Če je podjetje dejavno v sektorjih iz prvega odstavka tega člena, ter je poleg tega dejavno v enem ali več sektorjih, ali opravlja še druge dejavnosti, ki sodijo na področje uporabe Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se ta uredba uporablja za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjimi sektorji ali dejavnostmi, če podjetje na ustrezen način, kot je ločevanje dejavnosti ali razlikovanje med stroški, zagotovi, da dejavnosti v sektorjih, ki so izključeni iz področja uporabe te uredbe, ne prejemajo pomoči de minimis na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 2023/2831.
– Pomoči po tem pravilniku v okviru ukrepov v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831 se ne dodeli za davek na dodano vrednost.
– Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.
– Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi št. 360/2012.
– Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 2023/2831, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (300.000 oziroma 100.000 EUR).
4. Ukrepi
A. Ukrepi »Skupinske izjeme«
A.1. Pomoč za naložbe v opredmetena ali neopredmetena sredstva na kmetijskih gospodarstvih v zvezi s primarno kmetijsko proizvodnjo
Z naložbo se skuša doseči vsaj enega od naslednjih ciljev:
– izboljšanje splošne učinkovitosti in trajnosti kmetijskega gospodarstva, zlasti z zmanjšanjem stroškov proizvodnje ali izboljšanjem in preusmeritvijo proizvodnje;
– izboljšanje naravnega okolja, higienskih pogojev ali standardov za dobrobit živali;
– vzpostavljanje in izboljšanje infrastrukture, povezane z razvojem, prilagajanjem in modernizacijo kmetijstva, vključno z dostopom do kmetijskih zemljišč, komasacijo in izboljšanjem zemljišč, oskrbo in varčevanjem s trajnostno energijo, energijsko učinkovitostjo, oskrbo in varčevanjem z vodo ali energijo;
– preprečevanje škode zaradi naravnih nesreč oziroma slabih vremenskih razmer, ki jih je mogoče enačiti z naravnimi nesrečami.
Pomoč se ne dodeli za:
– nakup plačilnih pravic;
– nakup zemljišč v zvezi z gradnjo;
– nakup in zasaditev letnih rastlin;
– dela v zvezi z odvodnjavanjem;
– nakup živali;
– ožičenje ali polaganje kablov za podatkovna omrežja zunaj zasebne lastnine;
– že izvedena dela, razen za izdelavo projektne dokumentacije;
– investicije, ki se izvajajo izven območja občine;
– stroške, povezane z zakupnimi pogodbami;
– obratna sredstva in
– proizvodnjo biogoriv in energije iz obnovljivih virov.
A.1.1. Posodabljanje kmetijskih gospodarstev
Upravičeni stroški:
1. stroški gradnje ali izboljšanje hlevov in gospodarskih poslopij na kmetijskih gospodarstvih, ki služijo primarni kmetijski proizvodnji (stroški materiala in storitev);
2. stroški nakupa nove kmetijske mehanizacije (razen pogonskih strojev) do njene tržne vrednosti;
3. stroški nakupa opreme hlevov in opreme gospodarskih poslopij na kmetijskih gospodarstvih;
4. stroški nakupa in postavitev zaščite pred neugodnimi vremenskimi razmerami, pred divjadjo, pticami in velikimi zvermi (protitočne mreže ipd.);
5. naložbe v ureditev trajnih nasadov (z izjemo vinogradov – ponovno sajenje), pri čemer je nakup kmetijskega zemljišča upravičen do pomoči le v obsegu, ki ne presega 10 % skupnih upravičenih stroškov celotne naložbe;
6. stroški nakupa in montaže rastlinjaka ter nakupa opreme za rastlinjake;
7. stroški zasaditve novega vinograda, pri čemer je upravičenec predhodno pridobil dovoljenje za novo zasaditev vinske trte (priprava zemljišča, nakup opor, sadik in mrež za ograjo).
Med stroške nakupa nove kmetijske mehanizacije, se ne upošteva stroške nakupa traktorjev in gozdarske opreme.
Upravičenci:
– kmetijska gospodarstva, ki so dejavna na področju primarne kmetijske proizvodnje, imajo sedež na območju Občine Komen, so vpisana v register kmetijskih gospodarstev in imajo v lasti oziroma v zakupu kmetijska zemljišča, ki ležijo na območju Občine Komen,
– dejavnost primarne kmetijske proizvodnje opravljajo na najmanj 2 ha primerljivih kmetijskih površin (za 1 ha primerljive kmetijske površine se šteje 1 ha njiv ali vrtov, 0,25 ha vinograda ali intenzivnih sadovnjakov, 2 ha travnikov ali ekstenzivnih sadovnjakov, 4 ha pašnikov).
Za vse ukrepe pod točko A.1.1. je potrebno priložiti:
– fotokopijo zbirne vloge v tekočem oziroma v preteklem letu, če rok za oddajo zbirne vloge v tekočem letu še ni potekel ali
– fotokopijo izpisa iz registra kmetijskih gospodarstev (kmetijska zemljišča v uporabi),
– ponudbo oziroma predračun za načrtovano naložbo,
– mnenje o upravičenosti in ekonomičnosti investicije, ki ga pripravi pristojna strokovna služba (KSS),
– izjavo o strinjanju z razpisnimi pogoji (Izjava 1),
– izjavo o kumulaciji pomoči (Izjava 2).
1. Gradnja ali izboljšanje hlevov in gospodarskih poslopij na kmetijskih gospodarstvih – k prijavi je potrebno priložiti:
– dokazilo o lastništvu zemljišča (npr. fotokopijo zemljiško knjižnega izpiska, najemne ali zakupne pogodbe, soglasje lastnika),
– predložitev ustreznega dovoljenja za izvedbo investicije, če je s predpisi s področja gradnje objektov to potrebno,
– projektno dokumentacija za izvedbo naložbe,
– načrt ureditve hleva oziroma gospodarskega poslopja s popisom del, opreme in tehnologijo reje, ki ga opravi za to pooblaščena pristojna institucija (minimalno 4 GVŽ po vhlevitvi),
– upravičenec mora opravljati dejavnost primarne kmetijske proizvodnje na najmanj 4 ha primerljivih kmetijskih površinah,
– za naložbo, ki mora biti v skladu z določili 14(5) člena Uredbe 702/2014, mora biti presoja vplivov na okolje, če je le ta potrebna.
2. Nakup nove kmetijske mehanizacije – k prijavi je potrebno priložiti:
– predložitev dveh ponudb ali predračunov za načrtovano naložbo z enako specifikacijo, razen če ni možno pridobiti dodatne ponudbe zaradi objektivnih razlogov.
3. Nakupa opreme hlevov in opreme gospodarskih poslopij na kmetijskih gospodarstvih – k prijavi je potrebno priložiti:
– načrt ureditve hleva oziroma gospodarskega poslopja s popisom opreme in tehnologijo reje, ki ga opravi za to pooblaščena pristojna institucija (minimalno 4 GVŽ po vhlevitvi),
– upravičenec mora opravljati dejavnost primarne kmetijske proizvodnje na najmanj 4 ha primerljivih kmetijskih površinah.
4. Nakup in postavitev zaščite pred neugodnimi vremenskimi razmerami, pred divjadjo, pticami in velikimi zvermi – k prijavi je potrebno priložiti:
– opis postavitve zaščite s skicami (napisati vrsto zaščite ter vrsto živali pred katero se varuje).
5. Ureditev trajnega nasada – k prijavi je potrebno priložiti:
– dokazilo o lastništvu zemljišča (npr. fotokopijo zemljiško knjižnega izpiska, najemne ali zakupne pogodbe, soglasje lastnika),
– upoštevati je potrebno državne predpise, ki določajo zasaditev, kar se izkazuje s potrdilom KSS,
– načrt postavitve trajnega nasada s finančno konstrukcijo ter predračuni (načrt postavitve pripravi pristojna institucija – KSS),
– površina novega trajnega nasada mora biti izvedena v minimalni površini 3.000 m2, v kolikor upravičenec ima že evidentiran trajni nasad enake kulture, mora biti minimalna površina novega trajnega nasada 1.000 m2,
– trajni nasad mora biti izveden in usmerjen za tržno kmetovanje.
6. Nakup in montaža rastlinjaka ter nakup opreme za rastilnjak – k prijavi je potrebno priložiti:
– dokazilo o lastništvu zemljišča (npr. fotokopijo zemljiško knjižnega izpiska, najemne ali zakupne pogodbe, soglasje lastnika),
– predložitev ustreznega dovoljenja za izvedbo investicije, če je s predpisi s področja gradnje objektov to potrebno.
7. Zasaditve novega vinograda – k prijavi je potrebno priložiti:
– dokazilo o lastništvu zemljišča (npr. fotokopijo zemljiško knjižnega izpiska, najemne ali zakupne pogodbe, soglasje lastnika),
– upoštevati je potrebno državne predpise, ki določajo zasaditev, kar se izkazuje s potrdilom KSS,
– načrt postavitve trajnega nasada s finančno konstrukcijo ter predračuni (načrt postavitve pripravi pristojna institucija – KSS),
– površina novega vinograda mora biti izvedena v minimalni površini 3.000 m2, v kolikor upravičenec ima že evidentiran vinograd, mora biti minimalna površina novega trajnega nasada 1.000 m2,
– vinograd mora biti izveden in usmerjen za tržno kmetovanje.
Pogoj za pridobitev sredstev – za vse ukrepe pod točko A.1.1.: kmetijsko gospodarstvo mora z investicijo prispevati k izpolnjevanju vsaj enega od navedenih ciljev ukrepa.
Višina sofinanciranja: do 65 % upravičenih stroškov naložb na kmetijskih gospodarstvih brez DDV. Najmanjši znesek dodeljene pomoči je 200 EUR, najvišji pa 5.000 EUR na gospodarstvo.
Vlogo za pomoč v okviru tega ukrepa predloži nosilec kmetijskega gospodarstva oziroma pooblaščeni član kmetijskega gospodarstva.
A.1.2. Urejanje kmetijskih zemljišč in pašnikov
Upravičeni stroški:
1. stroški izvedbe del urejanja kmetijskih zemljišč in izvedbe nezahtevne agromelioracije,
2. stroški nakupa opreme za ograditev in pregraditev pašnikov z ograjo;
3. stroški izvedbe in opreme za ureditev napajališč za živino.
Upravičenci:
– posamezna kmetijska gospodarstva in ali več kmetijskih gospodarstev, vključenih v skupno naložbo (pašna skupnost, agrarna skupnost …),
– kmetijska gospodarstva, ki so dejavna na področju primarne kmetijske proizvodnje, imajosedež na območju Občine Komen, so vpisana v register kmetijskih gospodarstev in imajo v lasti oziroma v zakupu kmetijska zemljišča, ki ležijo na območju Občine Komen.
Za vse ukrepe pod točko A.1.2. je potrebno priložiti:
– fotokopijo zbirne vloge v tekočem oziroma v preteklem letu, če rok za oddajo zbirne vloge v tekočem letu še ni potekel ali
– fotokopijo izpisa iz registra kmetijskih gospodarstev (kmetijska zemljišča v uporabi),
– dokazilo o lastništvu zemljišča (npr. fotokopijo zemljiško knjižnega izpiska, najemne ali zakupne pogodbe, soglasje lastnika za najmanj 5 let) za novo investicijo,
– ponudbo oziroma predračun za načrtovano naložbo,
– mnenje o upravičenosti in ekonomičnosti investicije, ki ga pripravi pristojna strokovna služba (KSS),
– izjavo o strinjanju z razpisnimi pogoji (Izjava 1),
– izjavo o kumulaciji pomoči (Izjava 2).
1. Izvedba del urejanja kmetijskih zemljišč in izvedba nezahtevne agromelioracije – k prijavi je potrebno priložiti:
– fotokopijo katastrskega načrta in program del, ki ga pripravi pristojna strokovna služba,
– ustrezna dovoljenja oziroma projektna dokumentacija za izvedbo naložbe, v kolikor je potrebna.
2. Nakup opreme za ograditev in pregraditev pašnikov z ograjo – k prijavi je potrebno priložiti:
– izdelan načrt ureditve pašnika s popisom del, opreme in tehnologijo paše (iz načrta mora biti razvidna površina pašnika in stalež živine, drobnice), ki ga pripravi pristojna strokovna služba,
– dokazilo o staležu živali na kmetijskem gospodarstvu.
3. Izvedba in oprema za ureditev napajališč za živino – k prijavi je potrebno priložiti:
– izdelan načrt ureditve napajališča s popisom del in opreme (iz načrta mora biti razvidna površina napajališča in stalež živine, drobnice), ki ga pripravi pristojna strokovna služba,
– dokazilo o staležu živali na kmetijskem gospodarstvu.
Pogoj za pridobitev sredstev:
– najmanjša velikost zemljišča je 0,5 ha, največja 30 ha,
– najmanjša obremenitev pašnika je od 0,2 GVŽ travojedih živali na ha, največja pa 1,8 GVŽ travojedih živali na ha,
– minimalno 4 GVŽ na kmetijsko gospodarstvo,
– nosilec mora imeti ob oddaji vloge v lasti ali zakupu vsaj 1 ha primerljivih kmetijskih zemljišč (šteje se raba po GERK-ih),
– kmetijsko gospodarstvo mora z investicijo prispevati k izpolnjevanju vsaj enega od navedenih ciljev ukrepa.
Višina sofinanciranja: do 65 % upravičenih stroškov naložb na kmetijskih gospodarstvih brez DDV. Najmanjši znesek dodeljene pomoči je 200 EUR, najvišji pa 5.000 EUR na gospodarstvo.
Vlogo za pomoč v okviru tega ukrepa predloži nosilec kmetijskega gospodarstva oziroma član kmetijskega gospodarstva oziroma pooblaščena oseba, ki jo pooblastijo vsi nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so vključeni v skupno naložbo.
A.2. Pomoč za plačilo zavarovalnih premij
Cilj pomoči: sofinanciranje dela stroškov zavarovalnih premij za zavarovanje kmetijske proizvodnje, z namenom kritja izgub zaradi naslednjih dejavnikov:
– naravnih nesreč;
– slabih vremenskih razmer, ki jih je mogoče enačiti z naravnimi nesrečami, in drugih slabih vremenskih razmer;
– bolezni živali ali škodljivega organizma rastline ali zaščitenih živali.
Upravičeni strošek: je strošek zavarovalnih premij, vključno s pripadajočim davkom od prometa zavarovalnih poslov.
Upravičenci do pomoči: so pravne ali fizične osebe, ki so vpisane v register kmetijskih gospodarstev, s sedežem in površinami na območju Občine Komen, ki sklenejo zavarovalno pogodbo za tekoče leto, ki je vključena v sofinanciranje po veljavni nacionalni uredbi.
Pogoji za pridobitev pomoči:
– predložitev izpisa iz registra kmetijskih gospodarstev in
– veljavna zavarovalna polica, z obračunano višino nacionalnega sofinanciranja,
– predložena izjava o strinjanju z razpisnimi pogoji (Izjava 1),
– predložena izjava o kumulaciji pomoči (Izjava 2),
– predložena izjava specifikacija upravičenih stroškov (Izjava 3).
Intenzivnost pomoči:
– pomoč pridobljena s tem razpisom, skupaj s pomočjo po nacionalni uredbi o sofinanciranju zavarovalnih premij za zavarovanje primarne kmetijske proizvodnje ne sme preseči 70 % upravičenih stroškov,
– najvišji znesek pomoči, pridobljen s tem razpisom, znaša največ 500 EUR.
B. Ukrepi »de minimis«
B.1. Pomoč na področju predelave kmetijskih proizvodov
Cilj pomoči je diverzifikacija dejavnosti na kmetijskih gospodarstvih v predelavo in trženje kmetijskih in živilskih proizvodov ter širjenje nekmetijskih dejavnosti na kmetijskih gospodarstvih.
Upravičeni stroški:
– stroški gradnje ali obnove objekta za dejavnosti predelave in trženja kmetijskih proizvodov ter nekmetijske dejavnosti na kmetiji;
– stroški nakupa opreme in naprav za dejavnosti predelave in trženja na kmetijah ter nekmetijske dejavnosti;
– stroški promocije kmetijskih proizvodov.
Upravičenci v skladu s predpisi o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji:
– za predelavo grozdja: kmetijski pridelovalci, ki so vpisani v register pridelovalcev grozdja in vina in imajo sedež na območju Občine Komen,
– za predelavo medu in čebeljih izdelkov: registrirani čebelarji oziroma kmetijska gospodarstva, s stalnim bivališčem v Občini Komen, ki se ukvarjajo s čebelarsko dejavnostjo (z najmanj 10 čebeljimi družinami),
– za ostale: nosilci kmetijskih gospodarstev in člani kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijskem gospodarstvu, ki je vpisano v register kmetijskih gospodarstev ter imajo sedež in kmetijske površine na območju Občine Komen.
K prijavi je potrebno priložiti:
– fotokopijo izpisa iz registra pridelovalcev grozdja in vina (izda Upravna enota) ali
– fotokopijo potrdila vpisa v register čebelarjev ali
– fotokopijo dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti (izda Upravna enota),
– priložiti je potrebno predračun ali ponudbo oziroma račun za nakup opreme (v kolikor upravičenec predloži predračun ali ponudbo, se v upravnem aktu o dodelitvi sredstev določi rok, do katerega mora predložiti dokazila o nabavi opreme),
– mnenje o upravičenosti naložbe, ki ga pripravi pristojna strokovna služba (KSS),
– izjavo o strinjanju z razpisnimi pogoji (Izjava 1),
– izjavo o kumulaciji pomoči (Izjava 2),
– izjavo o povezanih podjetij – enotno podjetje (Izjava 3),
– izjavo o združitvi ali pripojitvi podjetij ter razdružitvi podjetij (Izjava 4).
Pogoj za pridobitev sredstev:
– dejavnost se mora opravljati v okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji še vsaj naslednjih 5 let po zaključeni investiciji,
– upravičenci morajo izpolnjevati vse pogoje za opravljanje dopolnilne dejavnosti, določene v javnem razpisu, skladno z veljavno zakonodajo in Uredbo o dopolnilnih dejavnosti na kmetiji.
Intenzivnost pomoči: do 50 % upravičenih stroškov brez DDV. Najmanjši znesek dodeljene pomoči znaša 200 EUR, največji pa 3.000 EUR na kmetijsko gospodarstvo na leto.
5. Obdobje porabe sredstev
Ukrepi »skupinske izjeme«: gre za državne pomoči, ki se ne smejo dodeljevati za že izvedene aktivnosti – upravičeni stroški so tisti, ki bodo nastali v obdobju od izdaje upravnega akta o pravici do prejema sredstev, do 30. 11. 2024 (rok za oddajo zahtevka za izplačilo sredstev je 6. 12. 2024).
Ukrepi »de minimis«: upoštevajo se investicije oziroma naložbe izvedene od 1. 1. 2024 do 30. 11. 2024 (rok za oddajo zahtevka za izplačilo sredstev je 6. 12. 2024).
6. Rok in način prijave
Prijava na razpis mora biti vložena na priloženem obrazcu z vsemi potrebnimi dokazili in prilogami, ki so navedene v razpisu. V kolikor prijavitelj odda več vlog, mora biti vsaka vloga oddana na svojem obrazcu in v svoji ovojnici.
Rok za vložitev vlog za vse ukrepe je 30. 10. 2024.
Kot pravočasne se štejejo vloge, ki bodo do roka navedenega v prejšnjem odstavku osebno oddane v sprejemni pisarni občine oziroma oddane po pošti na naslov Občina Komen, Komen 86, 6223 Komen. Vloga, oddana na obrazcu, mora biti dostavljena v zapečateni ovojnici. Na prednji strani mora biti označeno: »Ne odpiraj, javni razpis kmetijstvo – skupinske izjeme ali de minimis«, na hrbtni strani ovojnice pa ime in priimek ter naslov prijavitelja.Slika 1
7. Pregled, obravnava in ocenitev vlog
Komisija, imenovana s sklepom župana, bo pri svojem delu upoštevala določila Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna RS. Odpiranje vlog ni javno. Odpirajo se samo v roku dostavljene, pravilno izpolnjene in označene ovojnice. Prepozno vloženih vlog komisija ne bo odpirala in bodo neodprte vrnjene prijaviteljem. V primeru nepopolne vloge, se vlagatelja pozove, da jo v roku 8 dni dopolni.
Komisija lahko zaradi pojasnitve oziroma preveritve v vlogi navedenih podatkov od prijavitelja zahteva tudi dostavo druge dokumentacije, ki v tem razpisu ni zahtevana. Vloge, ki v postavljenem roku ne bodo dopolnjene, bodo s sklepom zavržene.
Na podlagi ocenjevanja vseh popolnih vlog, višine zahtevanih sredstev s strani upravičenca in višine razpoložljivih sredstev, bo komisija določila višino sredstev za sofinanciranje upravičenih stroškov posamezne investicije oziroma naložbe. Komisija bo pripravila predlog razdelitve sredstev.
Sredstva se dodeli le tistemu upravičencu, katerega odobreni znesek preseže znesek minimalne dodelitve v skladu s pravilnikom.
V kolikor ostanejo pri posameznem ukrepu razpisa nedodeljena sredstva, se ta razdelijo sorazmerno glede na prejete zneske pomoči prejemnikom teh pomoči, primarno v okviru istega ukrepa, sekundarno v okviru razpisa, do porabe vseh razpoložljivih denarnih sredstev na proračunski postavki.
8. Izplačilo sredstev
Upravičencem bo izdan sklep o pravici do prejema sredstev. Sklep vsebuje tudi opredelitev namena in upravičenih stroškov. Zoper sklep je dovoljena pritožba v roku 8 dni od prejema sklepa.
Najpozneje do 6. 12. 2024 mora upravičenec Občini Komen posredovati zahtevek za izplačilo sredstev na podlagi sklepa o pravici do prejema sredstev s priloženimi ustreznimi dokazili o namenski porabi sredstev (priložiti je potrebno dokazila o plačilu – bančni izpisek in podobno, na vseh dokazilih mora biti razvidna višina plačila in plačnik). V kolikor so priložena dokazila o plačilu investicije ali opreme nejasna, oziroma obstaja dvom o pristnosti plačila, lahko komisija od prejemnika sredstev zahteva dodatna dokazila. Za ukrep »skupinske izjeme«, bo komisija upoštevala le dokazila o izvedeni aktivnosti z datumom po datumu izdaje sklepa. Na podlagi zahtevka z vsemi predloženimi dokazili, bo občina s prejemniki sredstev sklenila pogodbe.
9. Dodatne informacije: obrazci za prijavo na javni razpis so dostopni v sprejemni pisarni Občine Komen, Komen 86, 6223 Komen, dosegljivi so tudi preko spletne strani Občine Komen www.komen.si (rubrika Razpisi). Dodatne informacije posreduje Boštjan Frančeškin, tel.  05/73-10-453, e-pošta: bostjan.franceskin@komen.si v času uradnih ur.
Občina Komen 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti