Uradni list

Številka 98
Uradni list RS, št. 98/2024 z dne 22. 11. 2024
Uradni list

Uradni list RS, št. 98/2024 z dne 22. 11. 2024

Kazalo

Ob-3348/24, Stran 2717
Na podlagi prvega odstavka 211. člena in prvega odstavka 217. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22 in nasl; v nadaljnjem besedilu: ZVO-2), 19. člena Akta o ustanovitvi Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada (Uradni list RS, št. 112/09 in nasl., v nadaljnjem besedilu Akt o ustanovitvi), v skladu s Splošnimi pogoji poslovanja Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada, št. 0141-8/2023-11, objavljenimi dne 13. 9. 2023 (objavljeni na spletni strani https://ekosklad.si/informacije/predpisi/predpisi/splosni-pogoji-poslovanja-eko-sklada; v nadaljnjem besedilu: Splošni pogoji poslovanja Eko sklada), na podlagi programa Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada, sprejetega v okviru okviru Rebalansa Poslovnega in finančnega načrta Eko sklada j.s. za leto 2024, potrjenega s strani Vlade Republike Slovenije s sklepom št. 47602-2/2024/6 z dne 22. 8. 2024, ter v skladu s Shemo »de minimis pomoči« Spodbude za okoljske naložbe gospodarskih družb in drugih pravnih oseb ter samostojnih podjetnikov posameznikov oziroma zasebnikov (št. priglasitve M001-5854067-2024), št. 442-7/2024/2 z dne 3. 5. 2024 ter Pravili o dodeljevanju pomoči po pravilu »de minimis« št. 0141-5/2024-2 z dne 1. 7. 2024 (objavljeni na spletni strani: https://www.ekosklad.si/informacije/predpisi/predpisi/pravila-o-dodeljevanju-pomoci-po-pravilu-de-minimis-cistopis-julij-2024), Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad (v nadaljnjem besedilu: Eko sklad), objavlja
javni poziv 
76POEV24 Kreditiranje okolju prijaznih vozil pravnim osebam in občinam 
1. Predmet in namen javnega poziva
Predmet javnega poziva so krediti Eko sklada za nakup okolju prijaznih vozil (v nadaljnjem besedilu: naložbe), in sicer v naslednje ukrepe:
1) nakup vozil na električni pogon za cestni promet,
2) nakup vozil na hibridni pogon (kombinacija motorja z notranjim izgorevanjem in enega ali več elektromotorjev) za cestni promet, pri katerih emisije CO2 v kombiniranem načinu vožnje, po podatkih proizvajalca, ne presegajo 50 g/km (po WLTP) za vozila, prvič registrirana od vključno 1. 1. 2021 dalje,
3) nakup novih vozil na bioplin ali vodik, za cestni promet,
4) postavitev polnilnih postaj za polnjenje električnih baterijskih vozil, vozil na bioplin ali vodik ter nakup in postavitev hranilnikov energenta.
Namen javnega poziva je spodbuditi nakup okolju prijaznejših vozil, namenjenih za cestni promet in s tem zmanjšati emisije CO2, onesnaženje z delci PM10 ter druge emisije iz prometa ter postavitev polnilnih postaj.
2. Višina razpisanih sredstev: višina sredstev po tem javnem pozivu znaša 3 milijone EUR.
3. Upravičene osebe
Do pridobitve kredita so upravičene:
– pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki in druge fizične osebe zasebnega prava, ki opravljajo registrirane dejavnosti, ali s predpisom ali aktom o ustanovitvi določene dejavnosti, ki so vsi vpisani v poslovni register Republike Slovenije, razen njihovih podružnic v tujini,
– pravne osebe javnega prava, ki imajo stvarno premoženje v svoji lasti, ali je v lasti Republike Slovenije in ga imajo v najemu ali z njim upravljajo ter je namenjeno opravljanju njihove osnovne dejavnosti (vključno z občinami), razen neposrednih uporabnikov državnega proračuna.
Do pridobitve kredita niso upravičene osebe:
– ki imajo na dan vložitve vloge ali na dan izdaje odločbe zapadle in neplačane finančne obveznosti do Eko sklada ali ne izpolnjujejo drugih pogodbenih zavez po pogodbah sklenjenih z Eko skladom,
– katerih zapadle neplačane obvezne dajatve in druge denarne nedavčne obveznosti, ki jih pobira Finančna uprava Republike Slovenije, na dan vložitve vloge za pridobitev sredstev znašajo 50 eurov ali več,
– ki na dan vložitve vloge za pridobitev sredstev niso imeli predloženih vseh obračunov davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja za zadnjih pet let do dne vloge za pridobitev sredstev,
– ki na dan vložitve vloge nimajo poravnanih obveznosti iz plač ali socialnih prispevkov,
– ki so gospodarske družbe in zadruge v težavah v skladu z zakonom, ki ureja pomoč za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah,
– ki so v postopku zaradi insolventnosti, stečajnem postopku ali postopku prisilnega prenehanja,
– ki imajo blokiran transakcijski račun,
– katerih identiteta ob sklenitvi poslovnega razmerja ni znana oziroma je ni mogoče ugotoviti,
– če upravičena oseba ob sklenitvi poslovnega razmerja ne razkrije podatkov o dejanskih lastnikih,
– če se upravičena oseba, njegov zakoniti zastopnik ali pooblaščenec nahaja na seznamu oseb, zoper katere so sprejeti omejevalni ukrepi VS OZN ali EU.
4. Kreditni pogoji
a) Obrestna mera
Letna obrestna mera za kredite, dodeljene po tem javnem pozivu, je določena kot:
Fiksna obrestna mera v višini 3,5 %.
Za naložbo, za katero je vlagatelj že prejel ali zaprosil za financiranje istih upravičenih stroškov iz drugih javnih virov ali programov dodeljevanja državne pomoči, se lahko pribitek zviša, tako da se s kreditom Eko sklada ne dodeli dodatna pomoč za to naložbo.
b) Odplačilna doba
Odplačilna doba ne sme presegati 5 let. Moratorija na odplačilo glavnice ni mogoče pridobiti.
V primeru časovno omejenega izvajanja dejavnosti s področja varstva okolja na podlagi pogodbe, dovoljenja pristojnega organa, podeljene koncesije ipd., je odplačilna doba s pogojem vezana na veljavnost takšnega akta. V primeru iz prejšnjega stavka se kredit lahko odobri tudi za daljše obdobje, vendar mora v tem primeru kreditojemalec ob vsakokratnem poteku veljavnosti predložiti dokazilo, ki je podlaga za nadaljnje opravljanje dejavnosti.
Kredit se odplačuje v mesečnih obrokih.
c) Višina kredita
Višina posameznega kredita je omejena na najnižji znesek kredita, ki znaša 25.000 EUR, in najvišji znesek kredita, ki znaša 2 milijona EUR. Skupna zadolženost kreditojemalca pri Eko skladu ne sme preseči 10 milijonov EUR.
Kredit se odobri v deležu (v odstotku) od vrednosti priznanih stroškov naložbe. Najvišji delež kredita je 85 % priznanih stroškov naložbe.
Višina zaprošenega kredita se lahko zniža glede na kreditno sposobnost vlagatelja in kakovost zavarovanja kredita ter v primerih, kadar bi bila z najvišjim deležem odobrenega kredita presežena zgornja omejitev po pravilu dodeljevanja državne pomoči ali pomoči »de minimis« ali kadar bi bila z najvišjim deležem odobrenega kredita presežena zgornja omejitev dodeljenih javnih sredstev za iste upravičene stroške.
5. Pogoji dodeljevanja kreditov
a) Splošni pogoji
Naložba, ki je predmet vloge za dodelitev kredita, v času oddaje vloge ne sme biti zaključena, kar pomeni, da ne sme biti v celoti plačana.
Predmetna naložba mora biti skladna z vsemi veljavnimi predpisi.
Pogoj za dodelitev kredita je ustrezna kreditna sposobnost vlagatelja, ki obsega presojo njegovega finančnega položaja, zmožnost zagotavljanja denarnih pritokov v obsegu, potrebnem za redno izpolnjevanje obveznosti do Eko sklada, izpolnjevanje pogodbenih obveznosti v preteklih obdobjih ter presojo drugih informacij, ki bi lahko vplivale na kreditno sposobnost vlagatelja. Kreditna sposobnost vlagatelja se presoja v skladu s prilogo »Elementi presoje kreditne sposobnosti vlagatelja in ustreznosti zavarovanja«, ki je sestavni del razpisne dokumentacije.
b) Priznani stroški
Priznani stroški naložbe so stroški v neposredni in nedvoumni zvezi z nakupom vozila in namestitvijo polnilne postaje ter hranilnika energenta, v kolikor se naložba izvaja sočasno. Med priznane stroške ne sodijo stroški DDV (razen v primeru, ko vlagatelj nima pravice do odbitka vstopnega DDV).
Priznani stroški naložbe se ugotovijo na podlagi predračuna dobavitelja.
c) Odsvojitev in oddaje v najem ali zakup
Kreditirana osnovna sredstva ne smejo biti odsvojena ali oddana v najem ali zakup pred dokončnim poplačilom kredita razen ob predhodnem soglasju Eko sklada.
d) Omejitve glede dodeljevanja pomoči »de minimis«
V skladu s shemo de minimis pomoči »Ugodni krediti za okoljske naložbe gospodarskih družb in drugih pravnih oseb ter samostojnih podjetnikov« (št. M001-5854067-2024) za vlagatelje, ki opravljajo pridobitno dejavnost, predstavlja po tem javnem pozivu dodeljen kredit pomoč po pravilu »de minimis«.
Pravica do finančne spodbude po tem javnem pozivu se ne dodeli za naložbe vlagatelju, ki je dejaven v naslednjih sektorjih:
− primarna proizvodnja ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, opredeljene v členu 5, točki (a) in (b), Uredbe (EU) št. 1379/2013,
− predelava in trženje ribiških proizvodov in proizvodov iz akvakulture, kadar je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine proizvodov, nabavljenih ali danih na trg,
− primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,
− predelava in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:
– če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg, 
– če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce. 
Pravica do finančne spodbude se ne dodeli če:
− je pomoč namenjena izvozu oziroma z izvozom povezani dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali na drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo,
− je pomoč pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov in storitev pred uvoženimi.
Do pomoči prav tako ni upravičeno podjetje, ki je naslovnik neporavnanega naloga za izterjavo zaradi predhodne odločbe Evropske komisije, ki je pomoč razglasila za nezakonito in nezdružljivo s skupnim trgom.
Skupni znesek pomoči »de minimis«, dodeljen enotnemu podjetju1, ne sme presegati 300.000 EUR v obdobju zadnjih treh let.
1 Enotno podjetje pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:
− podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;
− podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;
− podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;
− podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.
Podjetja, ki so v katerem koli navedenem razmerju iz zgornjih alinej preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
Podatke o že prejetih pomočeh »de minimis« bo Eko sklad preveril pri pristojnem ministrstvu, od vlagatelja pa pridobil pisno izjavo:
− o vseh drugih pomočeh »de minimis«, ki jih je prejel na podlagi Uredbe 2023/2831/EU ali drugih uredb »de minimis« v obdobju zadnjih treh letih, vključno z navedbo, pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je v relevantnem obdobju še kandidiral za pomoč »de minimis«,
− o drugih že prejetih ali zaprošenih pomočeh za iste upravičene stroške,
− o tem, ali je bilo njegovo podjetje v zadnjih treh letih združeno ali pripojeno k drugemu podjetju in ali je prišlo do delitve podjetja,
− o tem, da ni povezan z nobenim podjetjem v enotno podjetje oziroma izjavo s seznamom vseh podjetij, ki z njim tvorijo enotno podjetje.
Dejanska višina pomoči, ki jo z ugodnim kreditom dodeli Eko sklad, bo izračunana na dan dodelitve pravice do kredita, o čemer bo kreditojemalec obveščen z odločbo Eko sklada.
Če obstaja za iste upravičene stroške drug vir državne ali »de minimis« pomoči (javno financiranje), kumulacija teh pomoči ne sme presegati največje dovoljene intenzivnosti ali zneska pomoči. Pri določanju, ali se spoštuje največja intenzivnost ali znesek pomoči, se upošteva skupni znesek javnih sredstev, ne glede na to, ali se financira iz lokalnih, regionalnih, nacionalnih virov ali virov Evropske skupnosti.
e) Zavarovanje kredita
Dodeljeni kredit je potrebno ustrezno zavarovati s 4 bianco menicami in pooblastilom za njihovo izpolnitev ter z enim ali več od naslednjih zavarovalnih instrumentov:
– hipoteko na tržno zanimivi nepremičnini,
– zastavo tržno zanimivih premičnin,
– drugimi instrumenti zavarovanja, opredeljenimi v dokumentu »Elementi presoje kreditne sposobnosti vlagatelja in ustreznosti zavarovanja«, ki je sestavni del razpisne dokumentacije.
Kadar je kredit po tem javnem pozivu dodeljen občini, se kredit ustrezno zavaruje s 4 bianco menicami ter pooblastilom za njihovo izpolnitev, kreditna pogodba pa se sklene v obliki notarskega zapisa.
6. Dodatni pogoji in zahteve
a) pravočasna in popolna vloga
Osnovni pogoj za dodelitev pravice do kredita je pravočasna in popolna vloga.
Vloga je pravočasna, če jo Eko sklad prejme v času veljavnosti javnega poziva, in sicer od dneva objave javnega poziva v Uradnem listu Republike Slovenije do vključno dneva objave zaključka javnega poziva v Uradnem listu Republike Slovenije.
Če se vloga pošlje priporočeno po pošti, se za dan in uro, ko je Eko sklad prejel vlogo, šteje dan in ura oddaje vloge na pošto. Za vloge, poslane po navadni pošti se šteje, da so prejete ob 8. uri tistega dne, ko jo Eko sklad dejansko prejme.
Če se vloga odda osebno ali elektronsko, se za dan in uro prejema šteje dan in ura, ko jo Eko sklad dejansko prejme.
Če pride do spora, ali je bila vloga oddana in kdaj je bila oddana, je dokazno breme dokazovanja zatrjevanega dejstva na vlagatelju.
Vloga je formalno popolna, ko vlagatelj predloži vse v nadaljevanju naštete obvezne priloge, in sicer:
a) v celoti izpolnjen obrazec »Vloga 76POEV24«, ki je del razpisne dokumentacije tega javnega poziva s podatki o vlagatelju in naložbi,
b) predračun, ponudbo ali pogodbo izbranega dobavitelja s podrobnim opisom vozila (tip/oznaka) in s podatki o dobavitelju. Predloženi predračun, ponudba ali pogodba se mora glasiti na ime vlagatelja,
c) podpisan in potrjen obrazec »Izjava vlagatelja« z navedenimi podatki o že prejetih ali zaprošenih sredstvih državne pomoči za nameravano naložbo iz drugih javnih virov in o skupnem znesku odobrenih pomoči po načelu »de minimis« v zadnjih treh letih ter izjavo, da ne gre za podjetje v težavah, kot je opredeljeno s predpisi o državnih pomočeh, o poravnanih obveznostih do RS ter podpisano izjavo o točnosti in resničnosti podatkov za namene pregleda stranke po zakonu, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma,
d) dokazila o usposobljenosti, opredeljena v dokumentaciji za prijavo na poziv,
e) pozitivno mnenje resornega ministrstva za zadolžitev, ki ga priložijo le pravne osebe javnega sektorja v skladu z zakonom, ki ureja javne finance,
f) poročilo ali strokovno oceno, okoljevarstveno dovoljenje oziroma soglasje, kot je za naložbo navedeno v dokumentaciji za prijavo na javni poziv,
g) obrazec »B. Podatki za okoljsko vrednotenje naložb«,
h) obrazec »C. Finančni podatki o naložbi«,
i) obrazec »D. Predlog zavarovanja kredita« z obveznimi prilogami in
j) obrazec »E. Presoja kreditne sposobnosti« vključno z dokumentacijo, na podlagi katere se, skladno z zahtevami navedenimi v Vlogi, presoja kreditna sposobnost vlagatelja.
Predložena dokumentacija mora biti čitljiva. V primeru, da bo predložena dokumentacija v tujem jeziku, lahko Eko sklad zahteva predložitev overjenega prevoda v slovenski jezik.
Če je sicer pravočasno vložena vloga nepopolna ali nerazumljiva, pa vlagatelj pomanjkljivosti odpravi v roku, ki ga je določila uradna oseba, se šteje, da je vloga pravočasna.
7. Postopek obravnave vlog in dokazno breme
a) Postopek
Pri odločanju o dodelitvi pravice do kredita Eko sklad smiselno uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek, kolikor ZVO-2 ne določa drugače.
Vloge se obravnavajo po vrstnem redu prispetja. V primeru, da bo do zaključka javnega poziva prispelo več vlog, na podlagi katerih bi vsota dodeljenih sredstev (kreditov) presegla razpoložljiva sredstva po tem javnem pozivu, bo Eko sklad vloge, ki bodo prišle na vrsto za obravnavo po porabi teh sredstev zavrnil, ne glede na to, da bodo pravočasne in popolne.
V primeru, da vlogi ne bodo priložene vse obvezne priloge, ki so navedene v javnem pozivu, bo vlagatelj prejel poziv na dopolnitev vloge z rokom dopolnitve. Podaljšanje tega roka je mogoče s pisno zahtevo, ki jo mora vlagatelj posredovati pred iztekom navedenega roka za dopolnitev. Vloge, ki ne bodo pravočasno dopolnjene, bodo s sklepom zavržene.
Eko sklad upravičeni osebi na podlagi pravočasno vložene in popolne vloge z odločbo dodeli pravico do kredita.
Odločbe, sklepi, pozivi in drugi dokumenti, od katerih vročitve začne teči rok, ki jih Eko sklad izda v fizični obliki, se vročajo z navadno vročitvijo. Ne glede na določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek, vročitev v fizični obliki velja za opravljeno 15. dan od dneva odpreme s strani Eko sklada. Dan odpreme se označi na kuverti odpremljenega dokumenta. Elektronsko vročanje navedenih dokumentov Eko sklad opravi na način, da jih pošlje v elektronski predal, ki ga je vlagatelj navedel v vlogi, če pred vročitvijo ne bo sporočil, da želi, da se vroča v drug elektronski predal ali v fizični obliki. Takšna vročitev velja kot opravljeno 15. dan od dneva odpreme dokumenta v elektronski predal.
Za vlogo in odločbo o dodelitvi pravice do kredita se taksa, skladno z zakonom, ki ureja upravne takse, ne plača.
Splošni pogoji poslovanja Eko sklada so sestavni del tega javnega poziva.
b) Obrnjeno dokazno breme
Vlagatelj nosi dokazno breme, da je upravičen do spodbud Eko sklada.
Eko sklad lahko od vlagatelja zahteva dodatna dokazila, če meni, da je to potrebno za razjasnitev upravičenosti do kredita, ki jih mora vlagatelj predložiti v roku, ki ga določi Eko sklad s pozivom na dopolnitev, ne glede na možnost Eko sklada, da jih pridobi po uradni dolžnosti. Če vlagatelj ne predloži zahtevanih dodatnih dokazil v določnem roku, Eko sklad odloči na podlagi dokazil, ki jih je vlagatelj že predložil.
8. Kreditna pogodba
Za sklenitev kreditne pogodbe morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji:
– ugotovljena ustrezna kreditna sposobnost upravičene osebe in ustreznost predlaganega zavarovanja vračila dodeljenega kredita (razen za lokalne skupnosti);
– opravljen pregled stranke v skladu z zakonom, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma;
– plačano nadomestilo za sklenitev kreditne pogodbe skladno z veljavnim Tarifnim pravilnikom Eko sklada.
Ob sklenitvi kreditne pogodbe mora upravičena oseba predložiti tudi 4 bianco menice in pooblastilo za njihovo izpolnitev. V primeru, da je upravičena oseba pravna oseba javnega sektorja v skladu z zakonom, ki ureja javne finance, pa še soglasje Ministrstva za finance k pogodbi o zadolžitvi.
Rok za sklenitev kreditne pogodbe je 3 mesece od datuma izdaje odločbe o dodelitvi pravice do kredita. Iz opravičljivih in utemeljenih razlogov se ta rok lahko podaljša za največ 3 mesece. V kolikor kreditna pogodba v navedenem roku ni sklenjena, pravica do pridobitve kredita ugasne.
Upravičena oseba mora plačati vse stroške, povezane s kreditom, dodeljenim na podlagi tega javnega poziva, zlasti: stroške vodenja kredita, stroške morebitne spremembe kreditne pogodbe na željo kreditojemalca oziroma stroške v zvezi s predčasnim poplačilom odobrenega kredita ter druge stroške, ki bi nastali v času trajanja poslovnega razmerja, skladno z vsakokrat veljavnim Tarifnim pravilnikom Eko sklada.
9. Poraba odobrenega kredita
Poraba kredita je dokumentarna ob sočasnem zagotavljanju lastne udeležbe kreditojemalca. Pred vsakim nakazilom sredstev mora kreditojemalec poravnati vse zapadle obveznosti do Eko sklada. Ustrezni deleži sredstev bodo kreditojemalcem ali dobaviteljem nakazani po predložitvi ustreznih dokumentov (pogodbe, računi, predračuni) in dokazil o plačilu lastne udeležbe.
Zaradi nepredvidljivih razlogov lahko kreditojemalec med izvajanjem naložbe pisno zaprosi Eko sklad za spremembo obsega naložbe. V opravičljivih in utemeljenih primerih Eko sklad lahko dopusti take spremembe, vendar v okviru razpisanih pogojev namena naložbe in zneska kredita.
Naložbe po tem javnem pozivu morajo biti zaključene najkasneje v 2 letih od datuma izdaje odločbe o dodelitvi pravice do kredita. Kot datum zaključka naložbe se po tem javnem pozivu šteje datum opravljene storitve, ki je naveden na računu, če ta na računu ni naveden, se kot datum zaključka naložbe upošteva datum izdaje računa. Zadnje nakazilo sredstev pa se lahko izvede najkasneje v 3 mesecih po roku za zaključek naložbe.
Pred prvim nakazilom sredstev morajo vsi kreditojemalci predložiti ustrezne zavarovalne instrumente, tisti, ki so zavezani k izvajanju naložb skladno z zakonom o javnem naročanju, pa tudi sklep o izbiri najugodnejšega ponudnika.
10. Rok in način prijave
Vlagatelj lahko vloži vlogo na javni poziv od dneva objave v Uradnem listu Republike Slovenije do vključno dneva objave zaključka javnega poziva v Uradnem listu Republike Slovenije.
Vlagatelj lahko vloži vlogo z vsemi dokazili in prilogami na predpisanih obrazcih osebno ali po pošti na naslov Eko sklad, j.s., Bleiweisova cesta 30, 1000 Ljubljana, ali na elektronski naslov vloge@ekosklad.si. Vloga se po elektronski poti lahko vloži brez kvalificiranega elektronskega podpisa, če je identiteto vložnika mogoče ugotoviti na drug zanesljiv način.
Eko sklad bo obravnaval samo vloge, ki bodo pravočasno vložene in bodo popolne. Vloge, ki ne bodo pravočasno vložene, oziroma ki kljub pozivu na dopolnitev ne bodo dopolnjene, bodo s sklepom zavržene.
11. Pridobitev obrazcev in informacije o javnem pozivu
Javni poziv in dokumentacija za prijavo z obrazci sta na voljo na spletni strani www.ekosklad.si. Elektronska oblika dokumentacije za prijavo, ki si jo vlagatelj natisne sam, je enakovredna tiskanim obrazcem.
Javni poziv, dokumentacijo za prijavo ter odgovore na morebitna dodatna vprašanja v zvezi z javnim pozivom lahko vlagatelj brezplačno pridobi:
– osebno na naslovu Eko sklad, j.s., Bleiweisova cesta 30, 1000 Ljubljana (od ponedeljka do petka med 9. in 14. uro) ali
– na podlagi podanega zaprosila po tel. 01/241-48-20 ali poslanega zaprosila na e-naslov: ekosklad@ekosklad.si (dokumentacijo vlagatelj prejme po pošti ali e-pošti).
12. Nadzor
Eko sklad ima pravico kadarkoli do dokončnega poplačila kredita, z ogledi, preverjanjem dokumentacije ali na drug način preveriti namensko porabo kredita, dodeljenega po tem javnem pozivu, skladnost dokumentacije in izvedbe naložbe z določili javnega poziva, odločbo, Splošnimi pogoji poslovanja Eko sklada in veljavnimi predpisi ter spoštovanje prepovedi odtujitve predmeta kreditiranja.
V primeru ugotovljene nenamenske porabe kredita ali v primeru ugotovljenih kršitev predpisov ali določb tega javnega poziva, odločbe, kreditne pogodbe ali Splošnih pogojev poslovanja Eko sklada ali v primeru da vlagatelj onemogoči ali ovira nadzor Eko sklada, kakor tudi v primeru, da so bile dane neresnične oziroma zavajajoče izjave ali so bili dostavljeni neresnični ali zavajajoči dokumenti, Eko sklad odpove kreditno pogodbo, če je bila le ta sklenjena, in zahteva takojšnje vračilo vseh črpanih in neodplačanih zneskov kredita, obrestovanimi od dneva koriščenja do dneva vračila kredita po zakonski zamudni obrestni meri ter povračilo vseh stroškov povezanih s kreditom. V primeru, da sredstva po sklenjeni kreditni pogodbi še niso bila izplačana, pravica iz izdane odločbe ugasne na podlagi zakona. V primeru, da kreditna pogodba še ni bila sklenjena, pa pravica iz izdane odločbe ugasne na podlagi zakona.
V primeru ugotovljenega dajanja neresničnih oziroma zavajajočih izjav ali dostave neresničnih ali zavajajočih dokumentov, vlagatelj v obdobju 1 leta od dokončnosti odločbe, s katero je bila njegova vloga zavrnjena oziroma je bila odpravljena odločba o dodelitvi pravice do kredita, oziroma od vročitve obvestila, da je pravica upravičene osebe ugasnila na podlagi zakona, če ni bila izdana ugotovitvena odločba, oziroma od vročitve ugotovitvene odločbe o ugasnitvi pravice, če je bila odločba izdana, ne more sodelovati na javnih pozivih ali javnih razpisih, ki jih objavlja Eko sklad. Eko sklad ugotovljeno kršitev skladno z veljavno zakonodajo naznani pristojnim organom.
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti