Uradni list

Številka 2
Uradni list RS, št. 2/2025 z dne 10. 1. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 2/2025 z dne 10. 1. 2025

Kazalo

89. Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o samozaposlenih v kulturi, stran 286.

  
Na podlagi 86. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 − uradno prečiščeno besedilo, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13 in 68/16, 61/17, 21/18 – ZNOrg, 3/22 – ZDeb in 105/22 – ZZNŠPP) Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o spremembah in dopolnitvah Uredbe o samozaposlenih v kulturi 
1. člen 
V Uredbi o samozaposlenih v kulturi (Uradni list RS, št. 45/10, 43/11, 64/12, 28/14, 35/16, 84/16, 25/23 in 44/24) se v 2. členu za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Prijavitelj se lahko v razvid vpiše z največ petimi poklici, med katerimi določi primarni poklic in poklice razvrstiti padajoče glede na obseg dejavnosti.«.
Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
Dosedanji četrti, peti, šesti, sedmi in osmi odstavek postanejo peti, šesti, sedmi, osmi in deveti odstavek in se spremenijo tako, da se glasijo:
»(5) Posameznikova usposobljenost za opravljanje dejavnosti na področju kulture se presoja na podlagi predloženega življenjepisa, bibliografije (po možnosti izpis iz COBISS) oziroma seznama del ali umetniških dosežkov, kritik in objav v strokovni literaturi, priporočil ter drugih ustreznih dejstev, iz katerih sta razvidna tudi obseg in kakovost njegovega dela v obdobju zadnjih petih letih pred vložitvijo vloge.
(6) Za študijske dosežke, ki obetajo pomembno delovanje na področju kulture, se štejejo dela in dosežki študentov v času študija, za katere so prejeli univerzitetno študentsko nagrado ali študentsko nagrado drugega visokošolskega zavoda na področju kulture ali drugi pomembni dosežki v času študija na področju umetnosti in kulture, ki se presojajo na podlagi življenjepisa, bibliografije oziroma seznama del ali umetniških dosežkov, priporočil ter drugih ustreznih dejstev, iz katerih sta razvidna obseg in kakovost njegovega dela v času študija.
(7) Za deficitarne poklice se štejejo poklici, ki jih je treba zaradi kadrovskih potreb v kulturi posebej podpirati.
(8) Specializirani poklici in specializirani deficitarni poklici po tem členu uredbe so določeni v Prilogah I in II, ki sta sestavni del te uredbe. Minister, pristojen za kulturo (v nadaljnjem besedilu: minister), po predhodnem posvetovanju s strokovnimi komisijami iz 20. člena zakona za posamezna področja oziroma vidike kulture pripravi predlog poklicev in jih posreduje v obravnavo vladi.
(9) Minister v sodelovanju s strokovnimi komisijami najmanj vsaka tri leta pregleda seznama specializiranih poklicev in kriterijev ter morebiten predlog sprememb in dopolnitev posreduje v obravnavo vladi. Minister k oddaji predlogov za dopolnitev seznamov pozove tudi strokovno in zainteresirano javnost.«.
2. člen 
3. člen se spremeni tako, da se glasi:
»3. člen 
(1) Posamezniku, ki je že bil vpisan v razvid in po izbrisu iz razvida ponovno poda vlogo za vpis z istim specializiranim poklicem, ki je ob ponovnem vpisu določen s to uredbo, se preveri le izpolnjevanje pogoja, da posameznik ni uživalec pokojnine. V tem primeru se ministru o vpisu v razvid ni treba posvetovati s strokovno komisijo.
(2) Prejšnji odstavek ne velja za posameznika, ki je bil iz razvida izbrisan v skladu s 7. členom te uredbe po uradni dolžnosti.«.
3. člen 
9. člen se spremeni tako, da se glasi:
»9. člen 
(1) Za izjemni kulturni prispevek iz prvega odstavka prejšnjega člena se šteje predlagateljevo delo, ki je po obsegu in kakovosti v strokovni in širši javnosti ovrednoteno kot izjemno (celostna ocena kakovosti prijaviteljevega dela in prispevek k razvoju področja; referenčnost prijavitelja; prispevek k dostopnosti, internacionalizaciji ali medsektorski vpetosti kulture; nominacije za nagrade in nagrade; razvoj veščin, povezanih s področjem dela). Predlagateljevo delo je ovrednoteno kot izjemno, če po oceni strokovne komisije dosega točkovne pragove, ki so določeni v Prilogi I.
(2) Za prispevek k razvoju področja, ki ga zajema deficitarni poklic iz drugega odstavka prejšnjega člena, se šteje predlagateljevo delo, ki je po obsegu in kakovosti v strokovni in širši javnosti ovrednoteno kot visoko strokovno (celostna ocena kakovosti prijaviteljevega dela in prispevek k razvoju področja; referenčnost prijavitelja; prispevek k dostopnosti, internacionalizaciji ali medsektorski vpetosti kulture; nominacije za nagrade in nagrade; razvoj veščin, povezanih s področjem dela). Predlagateljevo delo je ovrednoteno kot visoko strokovno, če po oceni strokovne komisije dosega točkovne pragove, ki so določeni v Prilogi II.
(3) Podrobnejši kvantitativni in kvalitativni kriteriji izjemnosti oziroma visoke strokovnosti predlagateljevega dela za posamezne specializirane poklice ter specializirane deficitarne poklice so določeni v Prilogah I in II te uredbe.
(4) Pri vrednotenju dela samozaposlenega, ki v zadnjih petih letih pred vložitvijo vloge dela ni opravljal poln delovni čas zaradi uveljavljanja pravice staršev do krajšega delovnega časa zaradi nege in varstva otroka ali s pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega, vendar najmanj štiri ure dnevno oziroma najmanj 20 ur tedensko skladno s predpisi, ki urejajo obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali s pravico, da delajo krajši delovni čas iz zdravstvenih razlogov po predpisih, ki urejajo zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, se kvantitativni kriteriji oziroma zahtevani točkovni pragovi sorazmerno znižajo tako, kot je določeno v Prilogi I in II te uredbe.«.
4. člen 
V 11. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(3) Minister sprejme odločitev iz prejšnjega odstavka na podlagi mnenja strokovne komisije glede izpolnjevanja kvantitativnih in kvalitativnih kriterijev izjemnosti oziroma visoke strokovnosti predlagateljevega dela v zadnjih petih letih pred oddajo vloge, ki so določeni v skladu s tretjim odstavkom 9. člena te uredbe.«.
5. člen 
V 12. členu se peti in šesti odstavek spremenita tako, da se glasita:
»(5) Nagrade iz prejšnjega odstavka so:
– nagrade, določene v Prilogi V, ki je sestavni del te uredbe;
– druge nagrade s področja kulture, ki jih podeljujejo Republika Slovenija, lokalne skupnosti v Republiki Sloveniji in organizacije s sedežem v Republiki Sloveniji, za katere strokovne komisije iz 20. člena zakona za posamezno področje presodijo, da so na primerljivi ravni z nagradami iz prejšnje alineje oziroma se podeljujejo za področje, poklic ali zvrst kulture, ki nima primerljivih nagrad na državni ravni;
– najvišje nagrade in priznanja svetovnega merila, ki se podeljujejo na nadnacionalni ravni, ter druge mednarodne nagrade in priznanja, za katere strokovne komisije iz 20. člena zakona za posamezno področje presodijo, da so na primerljivi ravni z nagradami iz prve in druge alineje tega odstavka.
(6) Druge primerljive umetniške štipendije iz četrtega odstavka tega člena so štipendije, namenjene spodbujanju ustvarjanja na področjih iz 4. člena zakona, ki jih podeljujejo slovenske in mednarodne organizacije ter niso izobraževalne. V primeru dvoma, ali gre za primerljivo umetniško štipendijo, mnenje o tem podajo strokovne komisije iz 20. člena zakona za posamezna področja kulture.«.
6. člen 
V 13. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) Višino dohodkovnega cenzusa, ki velja v posameznem letu, objavi ministrstvo najpozneje do konca februarja istega leta na spletnih straneh ministrstva.«.
7. člen 
V 14. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Izpolnjevanje dohodkovnega cenzusa se ugotavlja za vsako tekoče leto posebej glede na povprečje dohodkov v prejšnjih treh letih, ugotovljeno na podlagi odločb o odmeri dohodnine oziroma davčnih obračunov akontacij dohodnine od dohodka iz dejavnosti, ki so bili podlaga za odločbo o odmeri dohodnine, ter na podlagi drugih davčnih odločb in podatkov iz obračuna davčnega odtegljaja za prejšnja tri leta.«.
V drugem odstavku se besedilo »pristojnega davčnega organa« nadomesti z besedilom »Finančne uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Finančne uprave).«.
8. člen 
V 15. členu se v četrtem odstavku besedilo »pristojnemu davčnemu organu« nadomesti z besedilom »Finančni upravi«.
V šestem odstavku se besedilo »pristojnega davčnega organa« nadomesti z besedilom »Finančne uprave.«.
9. člen 
V 15.a členu se v tretjem odstavku besedilo »pristojnemu davčnemu organu« nadomesti z besedilom »Finančni upravi«.
10. člen 
V 16. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) V primeru iz prejšnjega odstavka lahko upravičenec od Finančne uprave za obdobje od 1. januarja tekočega leta zahteva vračilo zneska prispevkov za socialno varnost, ki jih je plačal sam, do višine, določene v prvem odstavku 83. člena zakona. Upravičenec poda vlogo za vračilo zneska plačanih prispevkov Finančni upravi in o tem obvesti ministrstvo, da to lahko pravočasno poravna ustrezni znesek pri Finančni upravi.«.
11. člen 
V 17. členu se v drugem odstavku besedilo »pristojnega davčnega organa« nadomesti z besedilom »Finančne uprave«.
12. člen 
V 19. členu se v prvem odstavku besedilo »pristojni izpostavi Davčne uprave Republike Slovenije« nadomesti z besedilom »Finančni upravi«.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(2) Upravičenec lahko za čas trajanja pravice do plačila prispevkov za socialno varnost pooblasti ministrstvo, da zanj oddaja elektronski obrazec obračuna prispevkov za socialno varnost in zavarovanje (v nadaljnjem besedilu: elektronski obrazec obračuna) Finančni upravi. Če upravičenec zaradi višje zavarovalne osnove doplačuje mesečne prispevke, ali če ministrstvo preneha plačevati prispevke zaradi preseganja dohodkovnega cenzusa oziroma zato, ker upravičenec ni rezident Republike Slovenije za davčne namene ali v primeru mirovanja pravice do plačila prispevkov za socialno varnost, ministrstvo ne oddaja elektronskega obrazca obračuna v imenu upravičenca.«.
13. člen 
20. člen se spremeni tako, da se glasi:
»20. člen 
Samozaposleni v kulturi obvesti ministrstvo o vsakem novem dejstvu ali spremembi podatkov, ki vpliva na vpis v razvid ali na obstoj oziroma uveljavljanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost, na oddajo elektronskega obrazca obračuna in določitev višine plačila prispevkov za socialno varnost, v 15 dneh po njihovem nastanku oziroma spremembi.«.
14. člen 
Priloga I se nadomesti z novo Prilogo I, ki je kot Priloga 1 sestavni del te uredbe.
15. člen 
Priloga II se nadomesti z novo Prilogo II, ki je kot Priloga 2 sestavni del te uredbe.
16. člen 
Priloga V se nadomesti z novo Prilogo V, ki je kot Priloga 3 sestavni del te uredbe.
PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA 
17. člen 
Postopki za vpis v razvid in za priznanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost, ki so bili začeti pred uveljavitvijo te uredbe in še niso končani, se končajo po določbah te uredbe.
18. člen 
Če obdobje zadnjih petih let pred vložitvijo vloge za priznanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost zajema tudi obdobje od 12. marca 2020 do 31. maja 2022, se pri vrednotenju predlagateljevega dela upoštevajo znižani točkovni pragovi iz nove Priloge I in sicer tako, da znaša točkovni prag za kriterij obsega 18 točk, skupni točkovni prag pa 68 točk.
Če obdobje zadnjih petih let pred vložitvijo vloge za priznanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost zajema tudi obdobje od 12. marca 2020 do 31. maja 2022, se pri vrednotenju predlagateljevega dela v okviru deficitarnih poklicev upoštevajo znižani točkovni pragovi iz nove Priloge II in sicer tako, da znaša točkovni prag za kriterij obsega 15 točk, skupni točkovni prag pa 60 točk.
19. člen 
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-229/2024
Ljubljana, dne 9. januarja 2025
EVA 2024-3340-0040
Vlada Republike Slovenije 
dr. Robert Golob 
predsednik 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti