Uradni list

Številka 7
Uradni list RS, št. 7/2025 z dne 7. 2. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 7/2025 z dne 7. 2. 2025

Kazalo

296. Odlok o financiranju krajevnih skupnosti v Občini Tolmin, stran 751.

  
Na podlagi 19.b in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE, 62/24 – odl. US in 102/24 – ZLV-K) in 21. ter 122. člena Statuta Občine Tolmin (Uradni list RS, št. 13/09, 17/11 in 106/15) je Občinski svet Občine Tolmin na 20. seji dne 4. februarja 2025 sprejel
O D L O K 
o financiranju krajevnih skupnosti v Občini Tolmin 
1. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(1) S tem odlokom se določajo merila za določitev višine in postopki financiranja krajevnih skupnosti v Občini Tolmin iz sredstev proračuna Občine Tolmin ter nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev.
(2) V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in za ženske.
2. člen 
Krajevne skupnosti v Občini Tolmin (v nadaljnjem besedilu: krajevna skupnost) opravljajo naloge, ki so določene s Statutom Občine Tolmin, in naloge, ki so ji prenesene s tem odlokom.
3. člen 
(1) Poraba sredstev, ki se za financiranje krajevnih skupnosti v posameznem proračunskem letu zagotavlja iz proračuna Občine Tolmin (v nadaljnjem besedilu: občina), se plansko predvidi in izvršuje v okviru finančnih načrtov krajevnih skupnosti za posamezno proračunsko leto.
(2) Finančni načrt krajevne skupnosti je sestavni del proračuna občine. Prejemki in izdatki krajevne skupnosti se obravnavajo kot prejemki in izdatki proračuna občine.
(3) Krajevna skupnost pripravi predlog finančnega načrta za posamezno proračunsko leto na način in v roku, kot ga z izhodišči za pripravo finančnih načrtov krajevnih skupnosti za posamezno proračunsko leto določi organ občinske uprave, pristojen za finance.
4. člen 
(1) Krajevne skupnosti poleg sredstev, zagotovljenih iz proračuna občine, pridobivajo tudi sredstva na osnovi lastne dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: izvirni prihodki krajevnih skupnosti).
(2) Izvirni prihodki krajevnih skupnosti se izkazujejo med prihodki v splošnem delu proračuna občine.
(3) Izvirni prihodek posamezne krajevne skupnosti se obravnava kot namenski prihodek, katerega porabo posamezna krajevna skupnost opredeli v svojem finančnem načrtu za posamezno proračunsko leto.
2. MERILA ZA DOLOČITEV VIŠINE FINANCIRANJA KRAJEVNIH SKUPNOSTI IZ SREDSTEV PRORAČUNA OBČINE 
5. člen 
(1) Krajevnim skupnostim se za financiranje nalog in projektov v tekočem proračunskem letu iz proračuna občine zagotavljajo sredstva v skupni višini pet odstotkov primerne porabe, občini dodeljene v preteklem proračunskem letu.
(2) Sredstva iz prejšnjega odstavka se v posameznem proračunskem letu krajevnim skupnostim zagotavljajo v višini in za namen, kot sledi:
1. fiksni del v višini 280.000,00 EUR za namen financiranja projektov krajevnih skupnosti;
2. variabilni del kot razlika med višino sredstev, opredeljenih v prejšnjem odstavku, in višino sredstev, opredeljenih v prejšnji točki, za namen financiranja delovanja in izvajanja drugih nalog krajevnih skupnosti ter izplačilo sejnin predsednikom svetov krajevnih skupnosti (v nadaljnjem besedilu: financiranje nalog krajevnih skupnosti).
(3) Višina izvirnih prihodkov krajevnih skupnosti ne vpliva na višino sredstev, ki krajevnim skupnostim pripadajo v skladu s prvim odstavkom tega člena.
6. člen 
(1) Skupna višina sredstev, opredeljenih v prvem odstavku prejšnjega člena, se med krajevne skupnosti razdeli upoštevaje naslednje kriterije:
1. število naselij v posamezni krajevni skupnosti,
2. dolžina cest v posamezni krajevni skupnosti in
3. število prebivalcev v posamezni krajevni skupnosti.
(2) Kriteriji iz prejšnjega odstavka se za določitev posamezni krajevni skupnosti pripadajočih sredstev za financiranje nalog v posameznem proračunskem letu in za financiranje projektov v posameznem obdobju dveh proračunskih let (v nadaljnjem besedilu: dvoletno obdobje) upoštevajo po stanju na dan 1. januar leta, pred letom začetka posameznega dvoletnega obdobja. Kot dvoletno obdobje štejeta prvo in drugo proračunsko leto oziroma tretje in četrto proračunsko leto znotraj posameznega mandata sveta krajevne skupnosti.
(3) Upoštevaje višino sredstev iz 1. in višino sredstev iz 2. točke drugega odstavka prejšnjega člena ter kriterije iz prejšnjih dveh odstavkov se skupna višina sredstev za financiranje nalog krajevnih skupnosti za posamezno proračunsko leto in skupna višina sredstev za financiranje projektov krajevnih skupnosti za posamezno dvoletno obdobje med posamezne krajevne skupnosti razdeli upoštevaje vsoto ponderjev, ki jo po posameznih kriterijih iz prejšnjih dveh odstavkov posamezna krajevna skupnost dosega v razmerju do vsote skupnih ponderjev vseh krajevnih skupnosti.
(4) Ponderje po posameznih kriterijih iz prvega in drugega odstavka tega člena s soglasjem Sveta krajevnih skupnosti Občine Tolmin s pisnim sklepom sprejme župan v roku deset dni po uveljavitvi tega odloka.
(5) Določba prejšnjega odstavka se smiselno uporablja tudi v primeru spremembe ponderjev po posameznih kriterijih iz prvega in drugega odstavka tega člena.
3. POSTOPKI FINANCIRANJA KRAJEVNIH SKUPNOSTI IZ SREDSTEV PRORAČUNA OBČINE 
7. člen 
(1) Sredstva, opredeljena v prvem in drugem odstavku 5. člena tega odloka, se krajevnim skupnostim iz veljavnega proračuna občine za tekoče proračunsko leto izplačujejo v tekočem proračunskem letu.
(2) Sredstva za financiranje nalog krajevnih skupnosti, z izjemo sredstev za izplačilo sejnin predsednikom svetov krajevnih skupnosti, se za posamezno proračunsko leto krajevnim skupnostim praviloma izplačajo v dveh tranšah, pri čemer posamezna tranša znaša polovico posamezni krajevni skupnosti pripadajočih sredstev za financiranje nalog krajevne skupnosti, zmanjšanih za sredstva za izplačilo sejnin predsedniku sveta krajevne skupnosti. Izplačilo prve tranše se praviloma izvrši v prvem trimesečju, izplačilo druge tranše pa v tretjem trimesečju tekočega proračunskega leta.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek lahko župan, upoštevaje likvidnostno stanje proračuna občine, potrebe krajevnih skupnosti ali druge objektivne razloge, s pisnim sklepom določi drugačno dinamiko izplačil iz prejšnjega odstavka.
8. člen 
(1) Sredstva za financiranje nalog krajevne skupnosti, z izjemo sredstev za izplačilo sejnin predsedniku sveta krajevne skupnosti, ki so zadnji dan tekočega proračunskega leta kot neporabljena izkazana na transakcijskem računu posamezne krajevne skupnosti, mora krajevna skupnost zadnji dan tekočega proračunskega leta v celotni neporabljeni višini vrniti v proračun občine.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se višina sredstev za financiranje nalog posamezne krajevne skupnosti v njenem finančnem načrtu za naslednje proračunsko leto, s pisnim soglasjem župana na predlog sveta krajevne skupnosti, lahko poveča, v kolikor za to obstajajo utemeljeni razlogi. Povečanje sredstev iz prejšnjega stavka je omejeno največ do višine neporabljenih sredstev, opredeljenih v prejšnjem odstavku.
9. člen 
(1) Občina krajevnim skupnostim predloži povabilo k oddaji projektnih predlogov za financiranje projektov krajevnih skupnosti za posamezno dvoletno obdobje (v nadaljnjem besedilu: povabilo) najkasneje do 30. septembra leta, pred letom začetka posameznega dvoletnega obdobja.
(2) Krajevna skupnost projekt, za financiranje katerega želi črpati sredstva, ki so ji za financiranje projektov v proračunu občine na voljo v posameznem dvoletnem obdobju, predlaga na obrazcu, ki je sestavni del povabila.
(3) V povabilu občina praviloma opredeli način in rok za predložitev projektnih predlogov krajevnih skupnosti, upravičene namene porabe sredstev za financiranje projektov krajevnih skupnosti, način umestitve projektov v finančne načrte krajevnih skupnosti, obveznosti krajevnih skupnosti in občine pri pripravi, izvedbi, nadzoru izvajanja in spremljanju projektov, način in rok izplačila sredstev za financiranje projektov krajevnim skupnostim iz proračuna občine, način in rok za poročanje o izvedenih projektih in morebitne druge obveznosti in pravice krajevnih skupnosti ter občine, povezane z izvajanjem in financiranjem projektov krajevnih skupnosti.
(4) Krajevna skupnost lahko sredstva, ki so ji za financiranje projektov na voljo v posameznem dvoletnem obdobju, nameni za financiranje enega ali več projektov, pri čemer mora za vsak projekt pripraviti projektni predlog na ločenem obrazcu iz drugega odstavka tega člena.
(5) Krajevna skupnost lahko sredstva iz prejšnjega odstavka nameni tudi za sofinanciranje enega ali več projektov, katerih nosilec je občina ali druga krajevna skupnost v Občini Tolmin.
10. člen 
(1) Občina sredstva za financiranje posameznega projekta krajevni skupnosti izplača na podlagi predložitve zahtevka za izplačilo sredstev, kateremu krajevna skupnost priloži fotokopije računov, pogodb ali drugih knjigovodskih listin, ki so podlaga za plačilo nastalih stroškov projekta.
(2) Krajevna skupnost lahko sredstva za financiranje posameznega projekta črpa tudi v dveh ali več delih, pri čemer mora za vsak del občini predložiti zahtevek za izplačilo sredstev s prilogami, opredeljenimi v prejšnjem odstavku.
(3) Izplačilo sredstev za financiranje projektov občina krajevni skupnosti praviloma izvrši 15. dan po prejemu popolnega zahtevka za izplačilo sredstev iz prvega odstavka tega člena.
(4) Prenos sredstev za financiranje projektov krajevne skupnosti, ki jih krajevna skupnost v tekočem proračunskem letu iz proračuna občine ni črpala, v naslednje proračunsko leto ni mogoč.
(5) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se višina sredstev za financiranje projektov posamezne krajevne skupnosti v njenem finančnem načrtu za naslednje proračunsko leto, s pisnim soglasjem župana na predlog sveta krajevne skupnosti, lahko poveča, v kolikor za to obstajajo utemeljeni razlogi. Povečanje sredstev iz prejšnjega stavka je omejeno največ do višine nečrpanih sredstev, opredeljenih v prejšnjem odstavku.
(6) Na podlagi utemeljenih potreb krajevnih skupnosti glede višine in časovnega obdobja črpanja sredstev za financiranje projektov krajevnih skupnosti je izjemoma dopustno odstopanje od skupne višine sredstev, kot se za financiranje projektov v posameznem proračunskem letu krajevnim skupnostim iz proračuna občine namenjajo v skladu s 1. točko drugega odstavka 5. člena tega odloka, pod pogojem, da je skupna višina teh sredstev znotraj dvoletnega obdobja enaka dvakratniku višine sredstev iz 1. točke drugega odstavka 5. člena tega odloka.
11. člen 
(1) Predsednik sveta krajevne skupnosti je upravičen do izplačila sejnine za udeležbo na seji in vodenje seje sveta krajevne skupnosti. Sredstva za izplačilo sejnin predsedniku sveta krajevne skupnosti se vštevajo v kvoto sredstev, ki krajevni skupnosti pripadajo po 2. točki drugega odstavka 5. člena tega odloka.
(2) Predsedniku sveta krajevne skupnosti pripada sejnina le, če je na seji sveta krajevne skupnosti prisoten vsaj polovico časa trajanja seje.
(3) Predsedniku sveta krajevne skupnosti sejnina ne pripada za dopisno sejo sveta krajevne skupnosti.
(4) Predsedniku sveta krajevne skupnosti se izplača sejnina za udeležbo na seji in vodenje seje sveta krajevne skupnosti v višini 200,00 EUR bruto, pri čemer letni znesek, ki se izplača posameznemu predsedniku sveta krajevne skupnosti, ne sme presegati 1.000,00 EUR bruto.
(5) Predsedniku sveta krajevne skupnosti se sejnina izplača na podlagi zapisnika seje in evidence prisotnosti na seji, ki ju krajevna skupnost v roku največ deset dni po izvedeni seji v izplačilo predloži računovodski službi krajevnih skupnosti.
(6) Nakazilo sredstev za izplačilo sejnine iz prejšnjega odstavka občina krajevni skupnosti izvrši najkasneje na dan, ko krajevna skupnost izvrši izplačilo sejnine predsedniku sveta krajevne skupnosti.
(7) Ne glede na določbi prvega in četrtega odstavka tega člena lahko svet krajevne skupnosti s pisnim sklepom odloči, da se sejnina predsedniku sveta krajevne skupnosti ne izplačuje ali da se izplačuje v nižjem znesku, kot je opredeljen v četrtem odstavku tega člena. V tem primeru mora svet krajevne skupnosti s sklepom iz prejšnjega stavka opredeliti tudi namene, za katera se v finančnem načrtu krajevne skupnosti prihranek sredstev iz tega naslova v posameznem proračunskem letu lahko porabi.
(8) Sklep iz prejšnjega odstavka svet krajevne skupnosti sprejme najkasneje do 15. septembra tekočega leta za naslednje proračunsko leto in najdlje za obdobje do zaključka trajanja mandata sveta krajevne skupnosti.
12. člen 
Krajevna skupnost je pri plačevanju svojih obveznosti dolžna upoštevati plačilne roke, določene s predpisom, ki ureja izvrševanje proračunov Republike Slovenije za tekoče proračunsko leto.
4. NADZOR NAD NAMENSKO PORABO SREDSTEV, KRAJEVNIM SKUPNOSTIM DODELJENIH IZ PRORAČUNA OBČINE 
13. člen 
(1) Predsednik sveta krajevne skupnosti je odgovoren za zakonito, gospodarno in namensko porabo sredstev, krajevni skupnosti dodeljenih na podlagi tega odloka.
(2) Nadzor nad izvrševanjem tega odloka in namensko porabo dodeljenih sredstev opravlja Nadzorni odbor Občine Tolmin.
(3) Nadzor iz prejšnjega odstavka lahko opravljata tudi župan ali z njegove strani pooblaščena oseba in organ občinske uprave, pristojen za krajevne skupnosti.
5. PREHODNA DOLOČBA 
14. člen 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o financiranju krajevnih skupnosti v Občini Tolmin (Uradni list RS, št. 102/24).
6. KONČNA DOLOČBA 
15. člen 
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0003/2025
Tolmin, dne 5. februarja 2025
Župan 
Občine Tolmin 
Alen Červ 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti