Uradni list

Številka 10
Uradni list RS, št. 10/2025 z dne 18. 2. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 10/2025 z dne 18. 2. 2025

Kazalo

361. Odlok o posebni rabi javnih površin v Mestni občini Koper, stran 897.

  
Na podlagi 180. člena Statuta Mestne občine Koper (Uradne objave, št. 40/00, 30/01 in 29/03 ter Uradni list RS, št. 90/05, 67/06, 39/08 in 33/18)
R A Z G L A Š A M   O D L O K 
o posebni rabi javnih površin v Mestni občini Koper
Št. 3502-414/2024
Koper, dne 17. februarja 2025
Župan 
Mestne občine Koper 
Aleš Bržan 
Na podlagi 9. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 44. člena Zakona o javnih zbiranjih (Uradni list RS, št. 64/11 – uradno prečiščeno besedilo), Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 11/18, 79/18 in 78/23 – ZORR, ZSPDSLS-1) in 27. člena Statuta Mestne občine Koper (Uradne objave, št. 40/00, 30/01, 29/03 in Uradni list RS, št. 90/05, 67/06, 39/08 in 33/18) je Občinski svet Mestne občine Koper na 19. redni seji dne 30. januarja 2025 sprejel
O D L O K 
o posebni rabi javnih površin v Mestni občini Koper
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se določi posebna raba javnih površin in površin v lasti Mestne občine Koper (v nadaljnjem besedilu: občina).
2. člen 
Pojmi iz tega odloka so usklajeni z veljavnim Odlokom o Občinskih cestah in javnih površinah v Mestni občini Koper in imajo naslednji pomen:
1. Javne površine so:
– kategorizirane in nekategorizirane občinske ceste in javne poti,
– steze za kolesarje,
– ulice, pločniki, trgi,
– pešpoti in površine za pešce,
– podhodi, nadhodi, prehodi,
– avtobusna postajališča,
– parkirišča,
– dostopne poti, dovozi in parkirni prostori,
– zelenice, urejene zelene površine, drevoredi,
– javna otroška igrišča,
– javna športna igrišča.
2. Posebna raba javnih površin, ki se pridobi na podlagi izvedenega javnega razpisa o javni dražbi ali izvedenega javnega razpisa z zbiranjem ponudb (v nadaljnjem besedilu: javni razpis), pomeni rabo javnih površin za postavitev:
– gostinskega vrta, ki ni povezan z obstoječim gostinskim obratom,
– kioska,
– prodajnega mesta za prodajo sladoleda, palačink, kostanja, koruze v storžih in podobnih pripravljenih (kuhanih/pečenih) prehrambnih izdelkov,
– prodajnega mesta za prodajo neživilskih izdelkov,
– vozičkov za prodajo sladoleda, palačink, kostanja, koruze v storžih in podobnih pripravljenih (kuhanih/pečenih) prehrambnih izdelkov,
– vozičkov za prodajo neživilskih izdelkov,
– opreme in naprav ter premičnih stojnic za prodajo starin, nakita, knjig, umetniških, etnografskih in podobnih predmetov,
– elektro polnilnih točk,
– točk za najem koles, e-koles, e-skirojev, skirojev in podobnih prevoznih sredstev.
3. Posebna raba javnih površin, ki se pridobi na podlagi vloge, pomeni rabo javnih površin za:
– postavitev gostinskega vrta, ki je povezan z gostinskim obratom,
– postavitev opreme in naprav ter premičnih stojnic za prodajo starin, nakita, knjig, umetniških, etnografskih in podobnih predmetov ter za prodajo blaga pred lokalom,
– prirejanje razstav,
– postavitev gradbenega odra ali gradbišča,
– izvedbo snemanja filma,
– izvedbo snemanja komercialnih oglaševalskih spotov,
– izvedbo otvoritve poslovnega prostora,
– potrebe javne prireditve (kulturna, športna, zabavna, izobraževalna, verska, humanitarna ali druga aktivnost) in javnega shoda z opremo,
– postavitev stojnice za predstavitve humanitarnih, socialnih, kulturnih, športnih in okoljevarstvenih vsebin, za podpisovanje peticij ter za namene volitev in referendumov,
– postavitev opreme,
– izvedbo uličnih nastopov,
– postavitev športne infrastrukture,
– postavitev turistične infrastrukture,
– drugo uporabo javne površine (prenosni A panoji, cvetlična korita ...).
4. Površine v lasti občine so zemljišča, s katerimi upravlja občina, ki niso predmet najemnih ali zakupnih razmerij in niso dana v brezplačno ali občasno uporabo.
5. Oprema gostinskega vrta je po tem odloku stol, miza, senčnik, grelec, prenosni ulični A pano, cvetlično korito, sladoledna vitrina, podest.
6. Historično mestno jedro Kopra je območje, kot ga določa Odlok o razglasitvi historičnega mestnega jedra Kopra za kulturni spomenik lokalnega pomena (Uradni list RS, št. 98/07, 44/18).
II. POSTOPEK PRIDOBITVE POSEBNE RABE JAVNE POVRŠINE
3. člen 
(1) Posebna raba javne površine za namene iz 2. točke 2. člena tega odloka se pridobi s sklenitvijo pogodbe, s katero občina dogovori posebno rabo javne površine z najugodnejšim ponudnikom na podlagi izvedenega javnega razpisa.
(2) Posebna raba javne površine za namene iz 3. točke 2. člena tega odloka, se ob izpolnjevanju pogojev iz tega odloka lahko pridobi na podlagi dokončne odločbe, ki jo v upravnem postopku izda organ občine, pristojen za gospodarske javne službe in promet (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ), na podlagi vloge, če občina ali javnopravna oseba, katere ustanovitelj je občina, ne potrebuje javne površine za svoje namene. Za vodenje postopka se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek.
(3) Uporabnik mora po prenehanju uporabe javne površine, vzpostaviti prvotno stanje na svoje stroške. Če tega ne stori, opravi to na njegove stroške izvajalec gospodarske javne službe urejanja in čiščenja javnih površin.
4. člen 
Za izvedbo javnega razpisa za namene iz 2. točke 2. člena tega odloka se uporabljajo določbe predpisov, ki urejajo stvarno premoženje države in samoupravnih lokalnih skupnosti.
5. člen 
(1) V vlogi za pridobitev pravice posebne rabe javne površine iz 3. točke 2. člena tega odloka mora prosilec navesti podatke o lokaciji javne površine in podatke o namenu rabe javne površine s prikazom umestitve opreme na javno površino.
(2) Oprema, ki je postavljena na javni površini, je določena v katalogu urbane opreme, ki ga sprejme župan najkasneje v roku enega leta od uveljavitve tega odloka. Katalog se objavi na spletni strani občine. Do sprejetja kataloga urbane opreme, predloge postavitve opreme potrdi pristojni organ.
6. člen 
Za postavitev gradbenega odra ali gradbišča za obnovo ali graditev objekta ob javni površini mora prosilec zaradi ugotovitve obsega del in časa izvajanja del, vlogi poleg mnenja vzdrževalca javne površine, priložiti tudi z drugimi predpisi zahtevano dokumentacijo, iz katere so ti podatki razvidni.
7. člen 
Vloga za pridobitev pravice do posebne rabe javne površine za javno prireditev ali javni shod z opremo mora vsebovati naslednje podatke:
– ime organizatorja,
– ime in namen javne prireditve ali javnega shoda z opremo,
– tip javne prireditve ali namen javnega shoda z opremo,
– čas trajanja (začetek in konec, vključno s pripravljalnimi in zaključnimi deli),
– opredelitev točne lokacije,
– vrsto opreme s prikazom postavitve opreme.
8. člen 
Podrobnejšo vsebino posebne rabe javne površine določi pristojni organ, v posamičnem postopku posebne rabe, opredeljenem v tem odloku.
9. člen 
Pravica rabe javne površine se lahko pridobi za:
– postavitev kioska največ za pet let,
– postavitev gostinskega vrta, ki ni povezan z gostinskim obratom, največ za štiri leta,
– postavitev gostinskega vrta, ki je povezan z gostinskim obratom, največ za eno leto,
– prirejanje razstav, ki jih organizira občina ali javnopravna oseba, katere ustanovitelj je občina, največ za eno leto,
– postavitev opreme in naprav ter premičnih stojnic za prodajo starin, nakita, knjig, umetniških, etnografskih in podobnih predmetov, največ za eno leto,
– prodajo blaga pred prodajalno za čas tradicionalnih prireditev v organizaciji, pod pokroviteljstvom ali s sofinanciranjem občine ali v organizaciji javnega zavoda, katerega ustanovitelj je občina, in za čas novoletnih prireditev,
– postavitev opreme največ za eno leto,
– postavitev vozička za prodajo raznih prehrambnih in neživilskih izdelkov, največ za eno leto,
– postavitev elektro polnilne točke, največ za pet let,
– postavitev vozička za prodajo sezonskih živil za največ tri mesece,
– postavitev prodajnega mesta za prodajo neživilskih izdelkov za največ tri leta,
– postavitev prodajnega mesta za prodajo in pripravo živilskih izdelkov za največ tri leta,
– javno prireditev in javni shod z opremo za čas trajanja prireditve ali shoda, vendar največ za obdobje treh tednov, če predlagana lokacija to dopušča,
– prirejanje razstav, katerih organizator ni občina, za največ en mesec, če predlagana lokacija to dopušča,
– postavitev stojnic za podpisovanje peticij za čas zbiranja peticij,
– postavitev stojnic za namene volitev in referendumov za čas zbiranja podpisov,
– postavitev gradbenega odra ali gradbišča za čas trajanja del,
– snemanje filma za čas snemanja,
– snemanja komercialnih oglaševalskih spotov za čas snemanja,
– otvoritev poslovnega prostora za čas trajanja dogodka,
– postavitev stojnice za predstavitve humanitarnih, socialnih, kulturnih, športnih in okoljevarstvenih vsebin brez omejitve, največ za eno leto,
– postavitev športne infrastrukture, največ za pet let,
– postavitev turistične infrastrukture, največ za pet let.
III. POGOJI ZA POSAMEZNO POSEBNO RABO JAVNE POVRŠINE 
Gostinski vrt brez gostinskega obrata 
10. člen 
(1) Gostinski vrt, ki ni povezan z obstoječim gostinskim obratom, mora biti urejen kot funkcionalna celota s točilno mizo in priključen na potrebno gospodarsko javno infrastrukturo.
(2) Za gostinski vrt iz prejšnjega odstavka veljajo vsi pogoji, določeni za gostinski vrt iz 12. člena tega odloka.
Kiosk 
11. člen 
(1) Na javni površini je dovoljeno postaviti kiosk za prodajo časopisa in ostale drobne galanterije, če obstaja možnost samostojnega priključka na gospodarsko javno infrastrukturo (elektriko). Kioski morajo biti enotne oblike, ki jih določi pristojni organ.
(2) Na javni površini je dovoljeno postaviti kiosk za prodajo tradicionalnih jedi. Kioski morajo biti enotne oblike, ki je določena v katalogu urbane opreme.
Gostinski vrt, ki je povezan z gostinskim obratom 
12. člen 
(1) Za postavitev gostinskega vrta, ki je povezan z gostinskim obratom, se morajo upoštevati naslednji pogoji:
– ob gostinskem vrtu mora biti zagotovljen prehod pešcev v širini vsaj 1,6 m in neoviran prehod taktilnih poti tam, kjer se te nahajajo,
– območje gostinskega vrta pristojni organ označi s posebnimi oznakami, ki morajo ostati po postavitvi opreme gostinskega vrta vidne,
– senčnik mora biti v historičnem mestnem jedru v barvi naravnega platna, ne sme imeti spuščenih vertikalnih zavihkov, senčniki med sabo ne smejo biti povezani,
– postavi se lahko en prenosni ulični A pano do velikosti 0,70 m x 1,00 m, ki se lahko uporablja le za napis ponudbe gostinskega vrta in je lahko postavljena le znotraj območja gostinskega vrta,
– ograjevanje območja gostinskega vrta z ograjami ni dovoljeno, razen v primerih določenih skladno z veljavnimi prostorskimi akti,
– v območju gostinskega vrta je dovoljena postavitev posameznih cvetličnih korit, vendar z njimi ni dovoljeno ograjevati površine gostinskega vrta,
– sladoledna vitrina se lahko postavi le znotraj območja gostinskega vrta,
– vsi elementi opreme gostinskega vrta morajo biti premakljivi, da se lahko v primeru intervencije odstranijo,
– oprema gostinskega vrta se sme postaviti na javno površino brez podlage, kot so podest, preproga ali podobno. Podesti so dovoljeni v primerih večjega naklona terena ali dotrajane talne površine, če je to določeno z dovoljenjem pristojnega organa.
(2) Postavitev gostinskega vrta iz prejšnjega odstavka je lahko drugačna, če je tako določeno v predhodnem soglasju pristojnega organa.
(3) Oprema gostinskega vrta ne sme ovirati dostave v dostavnem času.
(4) Oprema gostinskega vrta v historičnem mestnem jedru ne sme imeti reklamnih napisov.
Oprema in naprave za prodajo ter premične stojnice 
13. člen 
(1) V historičnem mestnem jedru je dovoljena postavitev opreme in naprav ter premičnih stojnic za prodajo starin, nakita, knjig, umetniških, etnografskih in podobnih predmetov pred prodajalnami, ki prodajajo tovrstno blago.
(2) V času tradicionalnih prireditev v organizaciji, pod pokroviteljstvom ali s sofinanciranjem občine ali v organizaciji javnega zavoda, katerega ustanovitelj je občina, in v času novoletnih prireditev, je v historičnem mestnem jedru dovoljena prodaja blaga pred prodajalno, pod pogoji, ki jih določi pristojni organ.
Elektro polnilne točke in točke za najem koles, e-koles, e-skirojev, skirojev in podobnih prevoznih sredstev 
14. člen 
(1) Na javni površini je dovoljena postavitev elektro polnilne točke.
(2) Na javni površini je dovoljeno vzpostaviti točke za najem koles, e-koles, e-skirojev, skirojev in podobnih prevoznih sredstev.
Premični vozički za prodajo 
15. člen 
Za postavitev vozička za prodajo, je prodaja dovoljena le pod pogojem, da ga prodajalec v času obratovanja pripelje in odpelje na lokacijo na javni površini, ki je določena za prodajo. Po končanem obratovanju mora prodajalec voziček umakniti z javne površine, ki je določena s pogodbo.
Prirejanje razstav 
16. člen 
Na javni površini je dovoljeno prirejati razstave umetniških del, kot so kiparska dela, slikarska dela, inštalacije ter podobno, če s postavitvijo ne motijo osnovne rabe javne površine.
Gradbeni oder ali gradbišče 
17. člen 
(1) Na javni površini je dovoljena postavitev gradbenega odra ali gradbišča za gradnjo ali vzdrževanje objektov.
(2) Na vplivnem območju gradbenega odra ali gradbišča iz prejšnjega odstavka tega člena je treba za čas del odstraniti vse druge objekte posebne rabe javnih površin, postavljene na podlagi tega odloka.
Spontani ulični nastop
18. člen 
(1) Spontani ulični nastop na javni površini je dovoljen, če se z njim ni ovirana javna raba površine zaradi števila nastopajočih ali gledalcev.
(2) Izvajalec spontanih uličnih nastopov je lahko na eni lokaciji največ dve uri na dan. Uporaba opreme za ozvočenje ni dovoljena.
Snemanje filma 
19. člen 
Snemanje filma se na javni površini dovoli v času oziroma na način, ki ne ovira osnovne rabe javne površine.
Snemanje komercialnih oglaševalskih spotov 
20. člen 
Snemanje komercialnih oglasnih spotov se na javni površini dovoli v času oziroma na način, ki ne ovira osnovne rabe javne površine.
Otvoritev poslovnega prostora 
21. člen 
Otvoritev poslovnega prostora se na javni površini dovoli v času oziroma na način, ki ne ovira osnovne rabe javne površine.
Stojnice za predstavitve humanitarnih, socialnih, kulturnih, športnih in okoljevarstvenih vsebin, za podpisovanje peticij ter za namene volitev in referendumov
22. člen 
Za predstavitev humanitarnih, socialnih, kulturnih, športnih in okoljevarstvenih vsebin, za podpisovanje peticij ter za namene volitev in referendumov, se dovoli postavitev stojnic. Lokacijo postavitve posamezne stojnice določi pristojni organ.
Postavitev opreme 
23. člen 
(1) Za namen usmerjanja k poslovnim subjektom v atrijih ali nadstropjih, ki nimajo neposrednega vhoda z javne površine, je pred vhodom v objekt dopustno postaviti en skupni prenosni ulični A pano za celoten objekt. Postavitev druge opreme ni dopustna.
(2) Lokacijo postavitve A panoja določi pristojni organ.
Postavitev športne infrastrukture 
24. člen 
(1) Postavitev športne infrastrukture se na javni površini dovoli v času oziroma na način, ki ne ovira osnovne rabe javne površine.
(2) Lokacijo postavitve športne infrastrukture določi pristojni organ.
Postavitev turistične infrastrukture 
25. člen 
(1) Postavitev turistične infrastrukture se na javni površini dovoli v času oziroma na način, ki ne ovira osnovne rabe javne površine.
(2) Lokacijo postavitve turistične infrastrukture določi pristojni organ.
IV. OBČINSKA TAKSA IN UPORABNINA 
26. člen 
(1) Občinska taksa za posebno uporabo javne površine, opredeljene v 3. točki 2. člena tega odloka, se zaračunava na podlagi veljavnega Odloka o občinskih taksah v Mestni občini Koper.
(2) Ne glede na določila Odloka o občinskih taksah v Mestni občini Koper, se v tem odloku ureja občinska taksa za izvedbo snemanja filma in izvedbo snemanja komercialnih oglaševalskih spotov.
(3) Višina občinske takse za posebno rabo javne površine iz drugega odstavka tega člena se zaračuna:
– za izvedbo snemanja filma v višini 6.500 točk/dan,
– za izvedbo snemanja komercialnih oglaševalskih spotov v višini 8.500 točk/dan.
(4) Vrednost točke iz prvega odstavka tega člena se določa z določili veljavnega Odloka o občinskih taksah v Mestni občini Koper.
27. člen 
Izklicna uporabnina za posebno rabo javnih površin iz drugega odstavka 2. člena se določi v ustreznem številu točk na kvadratni meter javne površine na dan, kjer se vrednost točke določa z določili veljavnega Odloka o občinskih taksah v Mestni občini Koper in se poveča za pripadajoče davke in druge dajatve, kot sledi:
Gostinski vrt, ki ni povezan z obstoječim gostinskim obratom
10 točk
Kiosk
5 točk
Prodajno mesto za prodajo in pripravo sladoleda, palačink, kostanja, koruze v storžih in podobnih pripravljenih (kuhanih/pečenih) prehrambnih izdelkov
15 točk
Prodajno mesto za prodajo pripravljenih prehrambnih izdelkov in neživilskih izdelkov
15 točk
Postavitev vozičkov za prodajo sladoleda, palačink, kostanja, koruze v storžih in podobnih pripravljenih 
(kuhanih/pečenih) prehrambnih izdelkov
15 točk
Postavitev vozičkov za prodajo neživilskih izdelkov
15 točk
Postavitev opreme in naprav ter premičnih stojnic za prodajo starin, nakita, knjig, umetniških, etnografskih in podobnih predmetov
2 točki
Postavitev elektro polnilnih točk
3 točke
Postavitev prodajnega avtomata za toplo in hladno pijačo 
10 točk
28. člen 
Uporabnik posebne rabe javne površine ni dolžan plačati občinske takse ali uporabnine, če javne površine zaradi izvedbe dogodkov ali del, ki so odobreni s strani občine, v času trajanja dogodkov ali del ne more uporabljati, o čemer se za primere uporabe javne površine za namene iz 2. točke 2. člena tega odloka odloči z odločbo pristojnega organa, v primeru posebne rabe javne površine za namene iz 3. točke 2. člena tega odloka pa s sklenitvijo dodatka k pogodbi.
V. RABA POVRŠIN V LASTI OBČINE 
29. člen 
Za površine v lasti občine iz 4. točke 2. člena tega odloka se uporabljajo vsa določila tega odloka, ki ureja posebno uporabo javnih površin, vključno z določbami glede nadzora in prepovedmi.
VI. NADZOR 
30. člen 
(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja Medobčinski inšpektorat, razen nad določili 18. člena tega odloka, kjer nadzor opravlja Medobčinsko redarstvo.
(2) Medobčinski inšpektorat z odločbo odredi, da se v roku, ki ga določi:
– odpravijo nepravilnosti, ki jih ugotovi v zvezi z rabo javne površine v nasprotju z izdano odločbo ali pogodbo,
– odstrani material, predmete, opremo, naprave, kioske, premične gostinske obrate, provizorije ali druge objekte, postavljene brez odločbe,
– vzpostavi prejšnje stanje ali drugačno sanacijo javne površine, če vzpostavitev v prejšnje stanje ni možna, po drugi osebi na stroške povzročitelja.
(3) Sredstva za upravno izvršbo iz tega člena zagotavlja Medobčinska uprava Istre.
VII. PREPOVEDI IN GLOBE 
31. člen 
(1) Prepovedano je:
– poškodovati javno površino oziroma površino v lasti občine po tem odloku,
– ovirati rabo javne površine oziroma površine v lasti občine po tem odloku,
– uporabljati javno površino oziroma površino v lasti občine po tem odloku, brez pogodbe za posebno rabo javne površine za katerikoli namen iz 2. točke 2. člena tega odloka ali brez odločbe pristojnega organa za posebno rabo javne površine za katerikoli namen iz 3. točke 2. člena tega odloka,
– na javni površini oziroma površini v lasti občine po tem odloku prodajati blago iz roke v roko, iz kovčkov, torb, škatel, provizorijev.
(2) Globe za prekrške, ki predstavljajo ravnanje v nasprotju s 3. členom, III. poglavjem in prvim odstavkom 31. člena tega odloka, so naslednje:
– za posameznika oziroma fizično osebo: globa znaša 250 eurov,
– za pravne osebe: globa znaša 1.250 eurov,
– za samostojnega podjetnika posameznika in posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost: globa znaša 800 eurov,
– za odgovorne osebe subjektov iz druge in tretje alineje tega odstavka: globa znaša 250 eurov.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
32. člen 
Postopki izdaje dovoljenj za posebno rabo javnih površin za namene iz 2. člena tega odloka, začeti pred uveljavitvijo tega odloka, se dokončajo v skladu z določbami Odloka o občinskih cestah in javnih površinah (Uradni list RS, št. 8/14 in 22/16).
33. člen 
Z dnem uveljavitve tega odloka prenehata veljati 77. in 78. člen Odloka o občinskih cestah in javnih površinah (Uradni list RS, št. 8/14 in 22/16).
34. člen 
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3502-414/2024
Koper, dne 30. januarja 2025
Župan 
Mestne občine Koper 
Aleš Bržan 
Ai sensi dell’articolo 180 dello Statuto del Comune città di Capodistria (Bollettino Ufficiale nn. 40/00, 30/01 e 29/03 e Gazzetta Ufficiale della RS nn. 90/05, 67/06, 39/08 e 33/18)
P R O M U L G O   I L   D E C R E T O 
sull’occupazione particolare del suolo pubblico nel Comune città di Capodistria 
Prot. n. 3502-414/2024
Capodistria, 17 febbraio 2025
Il Sindaco 
Comune città di Capodistria 
Aleš Bržan 
Ai sensi dell’articolo 9 della Legge sui servizi pubblici economici (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 32/93, 30/98 – Sigla: ZZLPPO, 127/06 – Sigla: ZJZP, 38/10 – Sigla: ZUKN e 57/11 – Sigla: ORZGJS40), dell’articolo 44 della Legge sui raduni pubblici (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 64/11 – testo consolidato ufficiale), della Legge sul patrimonio reale dello Stato e degli enti di autonomia locale (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 11/18, 79/18 e 78/23 – Sigla: ZORR, Sigla: ZSPDSLS-1) e in conformità all’articolo 27 dello Statuto del Comune città di Capodistria (Bollettino Ufficiale nn. 40/00, 30/01, 29/03 e Gazzetta Ufficiale della RS nn. 90/05, 67/06, 39/08 e 33/18), il Consiglio comunale del Comune città di Capodistria, riunitosi alla sua XIX seduta in data 30 gennaio 2025 approva il seguente
D E C R E T O 
sull’occupazione particolare del suolo pubblico nel Comune città di Capodistria 
I DISPOSIZIONI INTRODUTTIVE
Articolo 1 
Il presente decreto stabilisce l’occupazione particolare del suolo pubblico e del suolo di proprietà del Comune città di Capodistria (nel testo a seguire: comune).
Articolo 2 
I termini di cui al presente decreto sono armonizzati con il vigente Decreto sulle strade comunali e le superfici pubbliche nel Comune città di Capodistria e hanno il seguente significato:
1 Si considera suolo pubblico:
– strade comunali classificate, non classificate e strade pubbliche,
– piste ciclabili,
– vie, marciapiedi, piazze,
– percorsi e superfici pedonali,
– sottopassaggi, sovrapassaggi, passaggi,
– fermate dell’autobus,
– parcheggi,
– strade di accesso, passi carrabili e posti di parcheggio,
– aiuole, verde paesaggistico, viali,
– parchi gioco pubblici,
– campi sportivi pubblici.
2 Il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico, acquisito ai sensi del bando di concorso o asta pubblica o sollecitazione pubblica di offerte (nel testo a seguire: bando di concorso), significa l’occupazione del suolo pubblico per la collocazione di:
– area di ristoro non adiacente all’esistente esercizio di ristorazione,
– chiosco,
– punto vendita di gelati, crêpe, castagne, grano turco in pannocchie e prodotti alimentari simili già pronti (cotti/arrosti),
– punto vendita di prodotti non alimentari,
– carretti per la vendita di gelati, crêpe, castagne, grano turco in pannocchie e prodotti alimentari simili già pronti (cotti/arrosti),
– carretti per la vendita di prodotti non alimentari,
– attrezzature e bancarelle mobili per la vendita di prodotti di antiquariato, gioielleria, libri, oggetti artistici, etnografici e simile,
– punti di ricarica elettrica,
– punti di noleggio biciclette, biciclette elettroniche, monopattini elettrici, monopattini e veicoli simili.
3 Il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico, acquisito ai sensi della richiesta, significa l’occupazione del suolo pubblico per:
– sistemazione dell’area di ristoro adiacente all’esistente esercizio di ristorazione,
– collocazione di attrezzature e bancarelle mobili per la vendita di prodotti di antiquariato, gioielleria, libri, oggetti artistici, etnografici e simile e per la vendita di prodotti dinanzi al locale,
– allestimento mostre,
– collocazione di impalcature o cantieri edili,
– registrazione cinematografica,
– registrazione di pubblicità,
– inaugurazione di locale commerciale,
– manifestazioni pubbliche (attività culturale, sportiva, di intrattenimento, istruzione, attività religiosa, umanitaria e altro) e raduni pubblici con le attrezzature,
– collocazione di bancarelle per manifestazioni umanitarie, sociali, culturali, sportive e ambientali, dedicate alla sottoscrizione di petizioni e per le elezioni e i referendum,
– montaggio attrezzature,
– realizzazione di spettacoli di strada,
– collocazione di infrastrutture sportive,
– collocazione di infrastrutture turistiche,
– altri usi del suolo pubblico (insegne pubblicitarie portatili, fioriere ...).
4 Il suolo di proprietà del comune è il suolo, gestito dallo stesso, che non è oggetto di relazioni di locazione o affitto e che non è ceduto in uso gratuito o provvisorio.
5 Ai sensi del presente decreto, l’arredo di locali commerciali significa: sedie, tavoli, ombrelloni, stufe, cavalletto pubblicitario, fioriere, vetrine per gelato, pedane.
6 Il centro storico di Capodistria è l’area stabilita dal Decreto sul riconoscimento del centro storico di Capodistria quale bene culturale monumentale di rilevanza locale (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 98/07 e 44/18).
II PROCEDIMENTO DI ACQUISIZIONE DEL DIRITTO ALL’OCCUPAZIONE PARTICOLARE DEL SUOLO PUBBLICO
Articolo 3 
(1) Il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico per le finalità di cui al punto 2 dell’articolo 2 del presente decreto viene acquisito con la stipulazione del contratto, con il quale il comune accorda il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico con il miglior offerente ai sensi del bando di concorso.
(2) Il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico per le finalità di cui al punto 3 dell’articolo 2 del presente decreto, viene acquisito previa soddisfazione delle condizioni del decreto e ai sensi della decisione finale, rilasciata nel procedimento amministrativo dall’organo del comune, competente ai servizi pubblici economici e il traffico (nel testo a seguire: organo competente), ai sensi della richiesta, se il comune o l’ente di diritto pubblico, cui fondatore è il comune, non necessita del suolo pubblico per le proprie necessità. Si applicano al procedimento le disposizioni della legge che regola il procedimento amministrativo.
(3) Al termine dell’occupazione del suolo pubblico l’utente è tenuto a ripristinare le condizioni originali a proprie spese. In caso contrario, provvede a rispristinare le condizioni originali l’esecutore del servizio pubblico di sistemazione e pulizia delle superfici pubbliche, e cioè a spese dell’utente.
Articolo 4 
Per la realizzazione del bando di concorso per le finalità di cui al punto 2 dell’articolo 2 del presente decreto si applicano le disposizioni della normativa che regola il patrimonio reale dello Stato e delle autonomie locali.
Articolo 5 
(1) La richiesta per l’acquisizione del diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico di cui al punto 3 dell’articolo 2 del presente decreto deve contenere i dati relativi all’ubicazione del suolo pubblico e i dati relativi alla finalità dell’occupazione del suolo pubblico con la rappresentazione della collocazione dell’arredo.
(2) L’arredo da posizionare sul suolo pubblico sono stabilite nel catalogo delle attrezzature urbane, approvato dal Sindaco nel termine di un anno dall’entrata in vigore del presente decreto. Il catalogo si pubblica sulla pagina web del comune. Fino all’entrata in vigore del catalogo, le proposte di collocazione dell’arredo vengono approvato dall’organo competente.
Articolo 6 
A causa del rilevamento dell’estensione dei lavori e della durata degli stessi, per la collocazione dell’impalcatura o del cantiere edile per il rinnovo o la costruzione di una struttura sul terreno adiacente al suolo pubblico, il richiedente deve allegare alla richiesta, oltre al parere del gestore del suolo pubblico, anche la documentazione prescritta da altra normativa, dalla quale sono evidenti detti dati.
Articolo 7 
La richiesta per l’acquisizione del diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico per una manifestazione o un raduno pubblico con le attrezzature deve contenere i seguenti dati:
– nome dell’organizzatore,
– nome e finalità della manifestazione o raduno pubblico con le attrezzature,
– tipo della manifestazione pubblica o finalità del raduno pubblico con le attrezzature,
– durata (inizio e fine, inclusi i lavori preliminari e conclusivi),
– determinazione dell’ubicazione esatta,
– tipo di attrezzature con rappresentazione della collocazione delle stesse.
Articolo 8 
L’organo competente stabilisce il contenuto esatto dell’occupazione particolare del suolo pubblico nel singolo procedimento dell’acquisizione del diritto, come stabilito nel presente decreto.
Articolo 9 
Il diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico si acquisisce per:
– collocazione di un chiosco per al massimo cinque anni,
– allestimento dell’area di ristoro non adiacente all’esistente esercizio di ristorazione, per al massimo quattro anni,
– allestimento dell’area di ristoro adiacente all’esistente esercizio di ristorazione, per al massimo un anno,
– allestimento di mostre, organizzate dal comune o da un ente di diritto pubblico, cui fondatore è il comune, per al massimo un anno,
– collocazione delle attrezzature e bancarelle mobili per la vendita di prodotti di antiquariato, gioielleria, libri, oggetti artistici, etnografici e simile, per al massimo un anno,
– vendita di merci presso il negozio per il periodo delle manifestazioni tradizionali organizzate, patrocinate o cofinanziate dal comune o organizzate da un ente pubblico, cui fondatore è il comune, e per il periodo delle manifestazioni natalizie,
– montaggio attrezzature per al massimo un anno,
– collocazione del carretto per la vendita di vari prodotti alimentari e non alimentari, per al massimo un anno,
– collocazione di un punto di ricarica elettrica, per al massimo cinque anni,
– collocazione di un carretto per la vendita di alimenti stagionali per al massimo tre mesi,
– punto vendita di prodotti non alimentari, per al massimo tre anni,
– punto vendita e preparazione di prodotti alimentari, per al massimo tre anni,
– manifestazione pubblica e raduno pubblico con le attrezzature per il periodo della manifestazione o del raduno, ma al massimo per il periodo di tre settimane, se la località lo permette,
– allestimento mostre, cui organizzatore non è il comune, per al massimo un mese, se la località lo permette,
– collocazione di bancarelle per la sottoscrizione di petizioni per il periodo della petizione,
– collocazione di bancarelle per le elezioni e i referendum per il periodo della raccolta firme,
– collocazione di impalcature o cantieri edili, per la durata dei lavori,
– registrazione cinematografica per il periodo della registrazione,
– registrazione di pubblicità, per il periodo della registrazione,
– inaugurazione del locale commerciale per la durata dell’evento,
– collocazione di bancarelle per manifestazioni umanitarie, sociali, culturali, sportive e ambientali, senza limite, per al massimo un anno,
– collocazione delle infrastrutture sportive, per al massimo cinque anni,
– collocazione delle infrastrutture turistiche, per al massimo cinque anni.
III CONDIZIONI PER L’OCCUPAZIONE PARTICOLARE DEL SUOLO PUBBLICO 
Area ristoro senza il locale di ristorazione 
Articolo 10 
(1) L’area di ristoro non adiacente al locale di ristorazione, dev’essere allestita quale unità funzionale e allacciata alle necessarie infrastrutture pubbliche economiche.
(2) All’area di ristoro di cui al comma precedente si applicano le condizioni, previste per l’area di ristoro di cui all’articolo 12 del presente decreto.
Chiosco 
Articolo 11 
(1) Sul suolo pubblico è permesso collocare un chiosco per la vendita di giornali e altri articoli di merceria, se c’è la possibilità di un allacciamento indipendente alle infrastrutture pubbliche (elettricità). I chioschi devono avere la forma prescritta dall’organo competente.
(2) Sul suolo pubblico è permesso collocare un chiosco per la vendita di piatti tradizionali. I chioschi devono avere la forma stabilita nel catalogo delle attrezzature urbane.
Area di ristoro, adiacente all’esistente esercizio di ristorazione 
Articolo 12 
(1) Per la collocazione di un’area di ristoro, adiacente all’esistente esercizio di ristorazione, devono essere soddisfatte le seguenti condizioni:
– presso l’area di ristoro dev’essere garantito lo spazio della larghezza di almeno 1,6 m per il passaggio dei pedoni e per il passaggio inostacolato dei percorsi tattili, dove presenti,
– l’organo competente contrassegna l’area di ristoro con particolari insegne che devono rimanere visibili dopo la collocazione dell’arredo,
– nel centro storico gli ombrelloni devono essere di colore naturale, senza i ripieghi laterali abbassati, gli ombrelloni non devono essere disposti in serie e adiacenti,
– è permesso collocare un cavalletto pubblicitario delle dimensioni 0,70 m x 1,00 m, che può contenere solamente l’offerta dell’area di ristoro e dev’essere posizionata all’interno dell’area,
– non è permessa la recinzione dell’area di ristoro, tranne nei casi stabiliti dagli atti territoriali vigenti,
– si permette collocare nell’area di ristoro le fioriere, ma non possono fungere da recinzione,
– si permette collocare la vetrina da gelato solamente all’interno dell’area di ristoro,
– tutti gli elementi di arredo devono essere mobili, di modo da poter essere spostati in caso di emergenza,
– l’arredo dell’area di ristoro non può insistere direttamente sul suolo pubblico, bisogna collocare una pedana, un tappeto o simile. Le pedane sono ammesse in caso di terreno pendente o superficie usurata, se stabilito così con il nullaosta dell’organo competente.
(2) L’area di ristoro di cui al comma precedente può essere diversa, se così stabilito con il nullaosta dell’organo competente.
(3) L’arredo dell’area di ristoro non deve ostacolare le consegne durante il periodo di consegna.
(4) L’arredo dell’area di ristoro nel centro storico non deve contenere scritte pubblicitarie.
Arredo e dispositivi per la vendita, bancarelle mobili 
Articolo 13 
(1) Nel centro storico è permesso collocare l’arredo e i dispositivi, nonché bancarelle mobili per la vendita di prodotti di antiquariato, gioielleria, libri, oggetti artistici, etnografici e simile, presso i negozi che vendono detti articoli.
(2) Durante le manifestazioni tradizionali organizzate, patrocinate o cofinanziate dal comune o organizzate da un ente pubblico, cui fondatore è il comune, e per il periodo delle manifestazioni natalizie, nel centro storico è permessa la vendita di merci presso il negozio, alle condizioni stabilite dall’organo competente.
Punti di ricarica elettrica e punti di noleggio biciclette, biciclette elettroniche, monopattini elettrici, monopattini e veicoli simili 
Articolo 14 
(1) Sul suolo pubblico è permesso collocare un punto di ricarica elettrica.
(2) Sul suolo pubblico è permesso collocare un punto di noleggio biciclette, biciclette elettroniche, monopattini elettrici, monopattini e veicoli simili.
Carretti mobili per la vendita 
Articolo 15 
La vendita al carretto è ammessa solamente a condizione che il venditore lo sposti sul suolo pubblico durante l’orario di esercizio. Dopo l’orario di esercizio il carretto va spostato dal suolo pubblico, stabilito dal contratto.
Allestimento mostre 
Articolo 16 
Sulla superficie pubblica è ammesso allestire mostre di opere artistiche, quali sculture, quadri, installazioni artistiche e simile, se non ostacolano l’occupazione di base del suolo pubblico.
Impalcature e cantieri edili 
Articolo 17 
(1) Sul suolo pubblico è permesso collocare un’impalcatura o un cantiere edile per la costruzione o la manutenzione degli edifici.
(2) Nell’area dell’impalcatura o del cantiere edile di cui al comma precedente bisogna eliminare tutte le altre strutture di uso pubblico particolare, posizionate ai sensi del presente decreto.
Spettacolo spontaneo di strada 
Articolo 18 
(1) Si permette uno spettacolo spontaneo in strada se non ostacola l’uso di base del suolo pubblico a causa del numero degli artisti e degli spettatori.
(2) L’artista può esibirsi in una località al massimo due ore al giorno. L’uso di impianti acustici non è permesso.
Registrazione cinematografica 
Articolo 19 
La registrazione di film sulla superficie pubblica è permessa solamente se non ostacola l’uso di base del suolo pubblico.
Registrazione di pubblicità 
Articolo 20 
La registrazione di pubblicità sulla superficie pubblica è permessa solamente se non ostacola l’uso di base del suolo pubblico.
Inaugurazione di locali commerciali 
Articolo 21 
L’inaugurazione di locali commerciali sul suolo pubblico è permesso solamente se non ostacola l’uso di base del suolo pubblico.
Collocazione di bancarelle per manifestazioni umanitarie, sociali, culturali, sportive e ambientali, dedicate alla sottoscrizione di petizioni e per le elezioni e i referendum 
Articolo 22 
Si permette di collocare bancarelle per manifestazioni umanitarie, sociali, culturali, sportive e ambientali, dedicate alla sottoscrizione di petizioni, nonché per le elezioni e i referendum. L’organo competente stabilisce l’ubicazione della singola bancarella.
Arredo 
Articolo 23 
(1) Si permette di collocare davanti all’entrata nell’edificio un cavalletto pubblicitario con l’obiettivo di indirizzare i clienti nei locali commerciali, situati in aule o piani che non hanno entrata diretta dal suolo pubblico, e cioè uno per l’intero edificio. Non si permette di collocare altro arredo.
(2) L’organo competente stabilisce l’ubicazione del cavalletto pubblicitario.
Infrastrutture sportive 
Articolo 24 
(1) Si permette di installare le infrastrutture sportive sul suolo pubblico, solamente se non ostacolano l’uso di base del suolo pubblico.
(2) L’organo competente stabilisce l’ubicazione delle infrastrutture sportive.
Infrastrutture turistiche 
Articolo 25 
(1) Si permette di installare le infrastrutture turistiche sul suolo pubblico, solamente se non ostacolano l’uso di base del suolo pubblico.
(2) L’organo competente stabilisce l’ubicazione delle infrastrutture turistiche.
IV TASSA COMUNALE E CANONE PER L’OCCUPAZIONE DEL SUOLO PUBBLICO 
Articolo 26 
(1) La tassa comunale per l’occupazione particolare del suolo pubblico, definita nel punto 3 dell’articolo 2 del presente decreto, viene commisurata ai sensi del vigente Decreto sulle tasse comunali nel Comune città di Capodistria.
(2) A prescindere dalle disposizioni del Decreto sulle tasse comunali nel Comune città di Capodistria, il presente decreto regola la tassa comunale per la registrazione cinematografica e per la registrazione di pubblicità.
(3) L’ammontare della tassa comunale per l’occupazione particolare del suolo pubblico di cui al secondo comma del presente decreto, si commisura:
– per la registrazione cinematografica 6.500 punti/giorno,
– per la registrazione di pubblicità 8.500 punti/giorno.
(4) Il valore del punto di cui al primo comma del presente articolo si determina ai sensi delle disposizioni del vigente Decreto sulle tasse comunali nel Comune città di Capodistria.
Articolo 27 
Il canone di base per l’occupazione particolare del suolo pubblico di cui al secondo comma dell’articolo 2 si stabilisce con il numero di punti per metro quadrato del suolo pubblico al giorno; il valore del punto si determina ai sensi delle disposizioni del vigente Decreto sulle tasse comunali nel Comune città di Capodistria e viene aumentato delle imposte ed altri contributi, come segue:
Area di ristoro non adiacente all’esistente esercizio di ristorazione
10 punti 
Chiosco
5 punti
Punto vendita per la vendita e la preparazione di gelati, crepe, castagne, grano turco in pannocchie e prodotti alimentari simili già pronti (cotti/arrosti)
15 punti
Punto vendita per la vendita di prodotti alimentari già pronti e prodotti non alimentari
15 punti
Carretti per la vendita di gelati, crepe, castagne, grano turco in pannocchie e prodotti alimentari simili già pronti (cotti/arrosti)
15 punti
Carretti per la vendita di prodotti non alimentari
15 punti
Attrezzature e bancarelle mobili per la vendita di prodotti di antiquariato, gioielleria, libri, oggetti artistici, etnografici e simile
2 punti
Punti di ricarica elettrica
3 punti
Collocazione di un distributore automatico di bevande calde e fredde 
10 punti
Articolo 28 
L’utente con diritto all’occupazione particolare del suolo pubblico non è tenuto a corrispondere la tassa comunale o il canone per l’occupazione, se non può occupare il suolo pubblico a causa dell’esecuzione di manifestazioni od opere edili, approvati da parte del comune, durate la durata delle stesse; nei casi di occupazione del suolo pubblico per gli obiettivi di cui al punto 2 dell’articolo 2 del presente decreto decide l’organo competente con apposita determina, nel caso di occupazione particolare del suolo pubblico per gli obiettivi di cui al punto 3 dell’articolo 2 del presente decreto invece con la stipulazione dell’appendice al contratto.
V OCCUPAZIONE DEL SUOLO DI PROPRIETÀ DEL COMUNE 
Articolo 29 
Alle superfici di proprietà del comune, di cui al punto 4 dell’articolo 2 del presente decreto, si applicano tutte le disposizioni del presente decreto, che regola l’occupazione particolare del suolo pubblico, incluse le disposizioni relative al controllo e al divieto.
VI CONTROLLO 
Articolo 30 
(1) L’Ispettorato intercomunale svolge il controllo sull’applicazione delle disposizioni del presente decreto, ad eccezione delle disposizioni dell’articolo 18 del presente decreto, che spetta al Servizio intercomunale di guardia municipale.
(2) L’Ispettorato intercomunale stabilisce con apposita determina, di provvedere alle seguenti azioni in termini prestabiliti:
– eliminare le irregolarità, relative all’occupazione particolare del suolo pubblico in contrasto con la determina o il contratto,
– eliminare i materiali, gli oggetti, l’arredo, i dispositivi, i chioschi, i locali di ristorazione mobili ed altri stabili, posizionati senza aver precedentemente acquisito l’apposita determina,
– ripristinare lo stato originale o altro risanamento del suolo pubblico, se non è possibile ripristinare lo stato originale, per conto di terzi e a spese dell’utente.
(3) I mezzi per l’esecuzione amministrativa di cui al presente articolo sono spesa dell’Amministrazione intercomunale dell’Istria.
VII DIVIETI E AMMENDE 
Articolo 31 
(1) È vietato:
– danneggiare il suolo pubblico ovv. il suolo di proprietà del comune,
– ostacolare l’uso del suolo pubblico ovv. del suolo pubblico di proprietà del comune,
– usare il suolo pubblico ovv. il suolo di proprietà del comune ai sensi del decreto, senza il contratto di occupazione particolare del suolo pubblico per qualsiasi delle finalità di cui al punto 2 dell’articolo 2 del presente decreto o senza la determina dell’organo competente, relativa all’occupazione particolare del suolo pubblico per qualsiasi delle finalità di cui al punto 3 dell’articolo 2 del presente decreto,
– vendere sul suolo pubblico ovv. sul suolo pubblico di proprietà del comune merce di mano in mano, da valigie, borse, scatole, strutture o stabili provvisori.
(2) Le ammende per le infrazioni relative alle azioni in contrasto con l’articolo 3, capitolo III e il primo comma dell’articolo 31 del presente decreto, sono come segue:
– singolo ovv. persona fisica: l’ammenda ammonta a 250 euro,
– persone giuridiche: l’ammenda ammonta a 1.250 euro,
– imprenditore autonomo o persona, che svolge la propria attività in autonomia: l’ammenda ammonta a 800 euro,
– persone responsabili dei soggetti di cui agli alinea secondo e terzo del presente comma: l’ammenda ammonta a 250 euro.
VIII DISPOSIZIONI TRANSITORIE E FINALI 
Articolo 32 
I procedimenti di rilascio dei nullaosta all’occupazione particolare del suolo pubblico per le finalità di cui all’articolo 2 del presente decreto, avviati prima dell’entrata in vigore del presente decreto, sono da concludersi ai sensi delle disposizioni del Decreto sulle strade comunali e le superfici pubbliche (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 8/14 e 22/16).
Articolo 33 
l giorno dell’entrata in vigore del presente decreto cessa il vigore degli articoli 77 e 78 del Decreto sulle strade comunali e le superfici pubbliche (Gazzetta Ufficiale della RS nn. 8/14 e 22/16).
Articolo 34 
Il presente Decreto entra in vigore il giorno successivo alla pubblicazione nella Gazzetta Ufficiale della Repubblica di Slovenia.
Prot. n. 3502-414/2024
Capodistria, 30 gennaio 2025
Il Sindaco 
Comune città di Capodistria 
Aleš Bržan 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti