Na podlagi četrtega odstavka 36.a člena Zakona o nadzoru državne meje (Uradni list RS, št. 35/10 – uradno prečiščeno besedilo, 15/13 – ZNPPol, 5/17, 68/17, 47/19, 139/20, 161/21, 29/22, 76/23 in 112/24) Vlada Republike Slovenije izdaja
o metodologiji za izračun najvišje višine finančnega nadomestila občinam zaradi začasne ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah
S to uredbo se določa metodologija za izračun najvišje višine finančnega nadomestila občinam zaradi začasne ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah (v nadaljnjem besedilu: višina finančnega nadomestila).
(1) Pri izračunu višine finančnega nadomestila se upoštevajo naslednja merila:
– število nedovoljenih vstopov tujcev v državo na območju posamezne občine;
– dolžina državne meje na območju posamezne občine;
– število prebivalcev občine;
– število mejnih prehodov na območju občine, kjer je začasno znova uveden nadzor na notranjih mejah.
(2) Pri določanju višine finančnega nadomestila se upošteva tudi obdobje, v katerem je bil na območju občine v preteklem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, tako da se višina finančnega nadomestila za posamezno občino izračuna v sorazmernem delu. V primeru začasne ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah ali prenehanja začasnega nadzora na notranjih mejah tekom meseca se za namen določanja višine finančnega nadomestila šteje, da je začasna ponovna uvedba nadzora trajala ves mesec.
(3) Upravičenost do finančnega nadomestila in njegova najvišja višina, ki lahko v tekočem letu pripada posamezni občini, se ugotovita s sklepom Vlade Republike Slovenije, ki ga ta izda do konca februarja tekočega leta na predlog ministrstva, pristojnega za notranje zadeve.
(4) Višina finančnega nadomestila se izračuna glede na višino zagotovljenih sredstev v državnem proračunu za tekoče leto.
(1) Podatki iz prvega odstavka prejšnjega člena se pri ugotavljanju upravičenosti in izračunu višine finančnega nadomestila upoštevajo za preteklo koledarsko leto.
(2) Število nedovoljenih vstopov tujcev v državo na območju posamezne občine v preteklem koledarskem letu se ugotovi na podlagi evidence o nedovoljenih vstopih tujcev v državo, ki jo vodi policija.
(3) Dolžina državne meje na območju posamezne občine se ugotovi na podlagi evidence državne meje, ki jo vodi Geodetska uprava Republike Slovenije.
(4) Pri podatku o številu prebivalcev občine se upoštevajo prebivalci, ki imajo po podatkih iz Centralnega registra prebivalstva, ki ga vodi ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, v občinah prijavljeno stalno prebivališče 31. decembra preteklega koledarskega leta.
(5) Število mejnih predhodov, na katerih je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor, se ugotovi na podlagi akta o določitvi mejnih prehodov, na katerih je dovoljeno prehajati državno mejo, ki ga izda minister, pristojen za notranje zadeve, na podlagi četrtega odstavka 36. člena Zakona o nadzoru državne meje (Uradni list RS, št. 35/10 – uradno prečiščeno besedilo, 15/13 – ZNPPol, 5/17, 68/17, 47/19, 139/20, 161/21, 29/22, 76/23 in 112/24).
(najvišja višina finančnega nadomestila)
Najvišje finančno nadomestilo, do katerega je lahko upravičena posamezna občina, se izračuna tako, da se pomnoži višina zagotovljenih sredstev v državnem proračunu tekočega leta s količnikom za izračun finančnega nadomestila iz 5. člena te uredbe.
(količnik za izračun finančnega nadomestila)
(1) Količnik za izračun finančnega nadomestila se izračuna v treh korakih. Najprej se izračuna količnik meril, nato se za vsako občino, v kateri je bil začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, izračuna količnik sorazmernosti, na podlagi tega pa se izračuna količnik za izračun finančnega nadomestila za posamezno občino.
(2) Količnik meril predstavlja vsoto količnikov meril iz posameznih alinej prvega odstavka 2. člena te uredbe, ki se izračunajo po formuli:
− količnik merila iz prve alineje se izračuna tako, da se število nedovoljenih vstopov tujcev v državo na območju občine, v kateri je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, deli s številom vseh nedovoljenih vstopov tujcev v državo na območju vseh občin, v katerih je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah;
− količnik merila iz druge alineje se izračuna tako, da se dolžina državne meje s sosednjo državo na območju občine, v kateri je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, deli s celotno dolžino državne meje s sosednjo državo na območju vseh občin, v katerih je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah;
− količnik merila iz tretje alineje se izračuna tako, da se število prebivalcev občine, v kateri je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, deli s številom prebivalcev vseh občin, v katerih je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah;
− količnik merila iz četrte alineje se izračuna tako, da se število mejnih prehodov na območju občine, kjer je bil začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, deli s številom vseh mejnih prehodov na območju občin, kjer je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah.
(3) Količnik sorazmernosti se izračuna tako, da se množi količnik meril iz prejšnjega odstavka s številom mesecev, v katerih je bil v posamezni občini začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah, in deli s številom vseh mesecev, v katerih je bil začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah v vseh občinah.
(4) Količnik za izračun finančnega nadomestila se za posamezno občino izračuna tako, da se količnik sorazmernosti posamezne občine iz prejšnjega odstavka deli z vsoto količnikov sorazmernosti vseh občin, na območju katerih je bil v preteklem koledarskem letu začasno ponovno uveden nadzor na notranjih mejah.
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-35/2025
Ljubljana, dne 20. februarja 2025
EVA 2024-1711-0020
Vlada Republike Slovenije