Na podlagi prve točke 65. člena in 155. člena Zakona o bančništvu (Uradni list RS, št. 92/21 in 123/21 – ZBNIP; v nadaljevanju: ZBan-3) ter prvega odstavka 31. člena Zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo, 59/11 in 55/17) izdaja Svet Banke Slovenije
o spremembah Sklepa o ureditvi notranjega upravljanja, upravljalnem organu in procesu ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala za banke in hranilnice
V Sklepu o ureditvi notranjega upravljanja, upravljalnem organu in procesu ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala za banke in hranilnice (Uradni list RS, št. 115/21) se v 19. členu spremeni prvi odstavek tako, da se glasi:
»(1) Tveganja, ki jih banka prevzema v okviru svojega poslovanja, lahko vključujejo kreditno tveganje in tveganje nasprotne stranke, tveganje koncentracije v okviru kreditnega tveganja, tržna tveganja, obrestno tveganje, likvidnostno tveganje, operativno tveganje (vključno s pravnim in modelskim tveganjem ter tveganjem na področju informacijske in komunikacijske tehnologije), tveganje skladnosti, tveganje ugleda, strateško tveganje, kapitalsko tveganje, tveganje dobičkonosnosti, tveganje prevelikega finančnega vzvoda in tveganja, povezana z listinjenjem.«.
Drugi odstavek poglavja 2.1. v prilogi 3 se spremeni tako, da se glasi:
»(2) Banka mora zbirati in upravljati podatke o dogodkih operativnega tveganja, kot so opredeljeni v točki 1 člena 311a Uredbe (EU) št. 575/2013. Poleg teh podatkov lahko banka zbira tudi podatke o dogodkih, ki bi skoraj povzročili škodo.«.
Naslov in prvi odstavek poglavja 2.2. v prilogi 3 se spremenita tako, da se glasita:
»2.2. Zbiranje podatkov o dogodkih operativnega tveganja
(1) Banka mora, z namenom učinkovitega ugotavljanja in ocenjevanja operativnega tveganja, ne glede na višino svojega kazalnika poslovanja iz člena 314 Uredbe (EU) št. 575/2013 zagotoviti zbiranje podatkov o dogodkih operativnega tveganja v bazo škodnih dogodkov, ki je ustrezno tehnološko podprta. Banka pri tem upošteva zahteve o zbiranju in upravljanju podatkov, kot so določene v poglavju 2 naslova III dela 3 Uredbe (EU) št. 575/2013 ter v tehničnih standardih, sprejetih na podlagi devetega odstavka člena 317 Uredbe (EU) št. 575/2013, vključno z opredelitvijo zahtevanega nabora podatkov in taksonomijo škodnih dogodkov. Banka lahko uporablja lastno opredelitev spodnje meje izgub za namen vključitve škodnega dogodka v bazo škodnih dogodkov.«.
(1) Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se 2. in 3. člen tega sklepa začneta uporabljati z dnem uveljavitve regulativnih tehničnih standardov, sprejetih na podlagi devetega odstavka člena 317 Uredbe (EU) št. 575/2013.
Ljubljana, dne 18. februarja 2025