Na podlagi druge alineje četrtega odstavka 25. člena, drugega odstavka 48. člena in tretjega odstavka 48.a člena Zakona o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08, 63/13 – ZS-K, 84/18, 115/21 in 85/24) strokovni svet Agencije za javni nadzor nad revidiranjem sprejema
o stalnem dodatnem strokovnem izobraževanju pooblaščenih revizorjev za podaljšanje dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja in dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti
Ta pravilnik določa:
– zahteve za stalno dodatno strokovno izobraževanje pooblaščenih revizorjev, oblike izobraževanja, pogoje in način ugotavljanja ter priznavanja dodatnega izobraževanja, ki so pogoj za podaljšanje veljavnosti dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja in
– zahteve za stalno dodatno strokovno izobraževanje pooblaščenih revizorjev za dajanje zagotovil o trajnostnosti, oblike izobraževanja, pogoje in način ugotavljanja ter priznavanja dodatnega trajnostnega izobraževanja, ki so pogoj za podaljšanje veljavnosti dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti.
Za namen tega pravilnika se poleg izrazov, določenih z Zakonom o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08, 63/13 – ZS-K, 84/18, 115/21 in 85/24; v nadaljevanju: ZRev-2), uporabljajo naslednji izrazi:
– »dodatno izobraževanje« je stalno dodatno strokovno izobraževanje pooblaščenih revizorjev za namen podaljšanja dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja;
– »trajnostni revizor« je pooblaščeni revizor z dovoljenjem za dajanje zagotovil o trajnostnosti;
– »dodatno trajnostno izobraževanje« je stalno dodatno strokovno izobraževanje trajnostnih revizorjev za namen podaljšanja dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti.
STALNI STROKOVNI RAZVOJ POOBLAŠČENIH REVIZORJEV
(1) Izhodišče za določitev obsega in načina vrednotenja dodatnega izobraževanja sta prenovljeni Mednarodni izobraževalni standard 7 – Stalni strokovni razvoj in Mednarodni izobraževalni standard 8 – Strokovna usposobljenost ključnih revizijskih partnerjev, zadolženih za revizijo računovodskih izkazov, ki ju je pri Mednarodni zvezi računovodskih strokovnjakov (IFAC) izdal Odbor za Mednarodne standarde izobraževanja računovodskih strokovnjakov (IAESB). Navedena standarda od pooblaščenih revizorjev zahtevata stalni strokovni razvoj in strokovno usposobljenost.
(2) Izhodišče za določitev obsega in načina vrednotenja dodatnega trajnostnegaizobraževanja je njegova primerljivost z dodatnim izobraževanjem in njuno medsebojno dopolnjevanje.
(3) Stalni strokovni razvoj pomeni stalno dodatno strokovno izobraževanje pooblaščenih revizorjev po pridobitvi dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja in dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti ter je obvezno za ohranjanje strokovne usposobljenosti pooblaščenih revizorjev, zaščito javnega interesa, zagotavljanje kakovostnih storitev za stranke in druge deležnike ter okrepitev zaupanja javnosti v storitve revidiranja.
(4) Strokovna usposobljenost je usposobljenost za opravljanje določene naloge v skladu s standardom. Strokovna usposobljenost presega poznavanje načel, standardov, zasnov, dejstev in postopkov; gre za povezovanje in uporabo pridobljenega osnovnega znanja, za tehnično usposobljenost, strokovne spretnosti in poklicne vrednote, etiko ter vedenje.
(1) Dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja in dovoljenje za dajanje zagotovil o trajnostnosti veljata tri leta od izdaje, pri čemer je veljavnost dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti vezana na veljavnost dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja. Veljavnost posameznega dovoljenja se na zahtevo imetnika podaljša vsakič za tri leta, če opravi izobraževanje po programu dodatnega izobraževanja v skladu s tem pravilnikom.
(2) Imetnik posameznega dovoljenja lahko vloži zahtevo za podaljšanje dovoljenja do poteka veljavnosti obstoječega dovoljenja. Agencija za javni nadzor nad revidiranjem (v nadaljevanju: Agencija) podaljša dovoljenje, če njegov imetnik predloži dokazila, da je v času veljavnosti obstoječega dovoljenja opravil dodatno izobraževanje po tem pravilniku, in sicer za podaljšanje dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja v trajanju najmanj 120 ur ter za podaljšanje dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti v trajanju najmanj 30 ur.
VREDNOTENJE DODATNEGA IZOBRAŽEVANJA
(1) Ura izobraževanja kot merska enota v smislu tega pravilnika je šolska ura (45 minut). Kot dodatno izobraževanje se priznajo dejanske ure izobraževanja, brez odmorov. Pri preračunu ur izobraževanja se ure zaokrožujejo navzdol na prvo decimalko.
(2) Vrednotenje dodatnega izobraževanja se izvede v skladu s sistemom, po katerem je pooblaščeni revizor za podaljšanje dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja dolžan opraviti vsaj 120 ur dodatnega izobraževanja v treh letih, to je v času veljavnosti obstoječega dovoljenja. Za podaljšanje dovoljenja za dajanje zagotovil o trajnostnosti mora trajnostni revizor opraviti vsaj 30 ur dodatnega trajnostnega izobraževanja v času veljavnosti tega dovoljenja.
(3) Dodatno izobraževanje se deli na izobraževanja z oznakami A, B ali C. Izobraževanja iz zahtevnejših področij revidiranja in računovodenja imajo oznako A, ostala izobraževanja, ki izpolnjujejo pogoje iz tabele 1, pa oznako B oziroma C.
Tabela 1: Dodatno izobraževanje po oznakah A, B in C
Oznaka | Področje izobraževanja | Organizator oziroma vir |
A | Zahtevnejša področja Revidiranje – pravila revidiranja, – pravni okvir revidiranja, – notranje kontroliranje in preizkušanje podatkov, – upravljanje kakovosti, – poklicna etika in neodvisnost – revizorjevo poročanje – in druga zahtevnejša področja revidiranja Računovodenje – računovodski standardi (SRS in MSRP) – posebnosti računovodenja v različnih oblikah družb, – računovodsko analiziranje, – stroškovno računovodstvo sestavljanje letnega poročila in konsolidiranje, – in druga zahtevnejša področja računovodenja | – Agencija – organizacija, ki je članica IFAC – organizator izobraževanja s soglasjem Agencije: – druga izobraževalna institucija – revizijska družba, ki je članica mreže, ki na podlagi letnega programa mreže organizira strokovno izobraževanje, katerega obseg, struktura in udeležba je naknadno preverljiva |
B | – Revidiranje – Računovodenje – Poročanje o trajnostnosti in dajanje zagotovil o trajnostnosti – Ocenjevanje vrednosti – Pravo – Finance – Informacijske tehnologije in računalniški sistemi – Davki – Notranja revizija | – Agencija – izobraževalna institucija s soglasjem Agencije za izvajanje letnega programa izobraževanja – revizijska družba, ki je članica mreže, ki na podlagi letnega programa mreže organizira strokovno izobraževanje, katerega obseg, struktura in udeležba je naknadno preverljiva in, ki od Agencije pridobi predhodno soglasje – revizijska družba, ki organizira izobraževanje tudi za zunanje udeležence in je od Agencije pridobila predhodno soglasje za izvajanje programa izobraževanja |
– Delovanje revizijskih komisij – Druga izobraževanja s področja dela pooblaščenih revizorjev | – objavljanje strokovnih prispevkov |
C | – Revidiranje – Računovodenje – Poročanje o trajnostnosti in dajanje zagotovil o trajnostnosti – Ocenjevanje vrednosti – Pravo – Finance – Informacijske tehnologije in računalniški sistemi – Davki – Notranja revizija – Delovanje revizijskih komisij – Druga izobraževanja s področja dela pooblaščenih revizorjev | – izobraževalna institucija – revizijska družba (interna izobraževanja, ki niso zajeta v izobraževanjih z oznako A in B) |
(4) Agencija izdaja naslednja soglasja:
1. izobraževalni instituciji za organizacijo izobraževanj z oznako A, na podlagi predloga organizatorja, iz katerega je razvidno naslednje:
– program izobraževanja,
– večletne izkušnje institucije na področju izobraževanja,
– ustrezno usposobljeni predavatelji,
– zagotavljanje kakovostnega gradiva za vsako posamezno izobraževanje;
2. revizijski družbi za uvrstitev internih izobraževanj med izobraževanja z oznako A, za izobraževanja, organizirana s strani mreže, ki ji revizijska družba pripada, na podlagi predloga revizijske družbe, iz katerega je razvidno naslednje:
– način priprave izobraževanj,
– struktura programa,
– oblika izobraževanj,
– evidenca udeležbe in možnost naknadne preveritve,
– potrdilo, da je izobraževanje za pooblaščene revizorje obvezno, da lahko delujejo v revizijski družbi;
3. izobraževalni instituciji za izvajanje letnega programa izobraževanja z oznako B, na podlagi predloga letnega načrta izobraževanja organizatorja, ki ga poda po razpisu Agencije;
4. revizijski družbi za uvrstitev internih izobraževanj med izobraževanja z oznako B (ostala področja brez revidiranja in računovodenja), za izobraževanja, organizirana s strani mreže, ki ji revizijska družba pripada, na podlagi predloga revizijske družbe, ki ima strukturo kot predlog iz 2. točke tega odstavka;
5. revizijski družbi, ki organizira izobraževanje tudi za zunanje udeležence in pridobi predhodno soglasje za izvajanje programa izobraževanja.
Soglasja iz 2. do 4. točke tega odstavka Agencija praviloma podeljuje letno, soglasij iz 5. točke pa Agencija podaja na podlago posamičnih predlogov revizijskih družb. Agencija opravlja nadzor nad izvajanjem izobraževanj in lahko soglasje v primeru pomembnih odstopanj od pogojev, ki so bili s strani organizatorja zagotovljeni ob izdaji soglasja, tudi prekliče.
(5) Dodatno trajnostno izobraževanje ima oznako T. Pooblaščeni revizor lahko izobraževanja z oznako T uveljavlja tudi kot izobraževanja z oznako B, vendar se lahko posamezno izobraževanje upošteva le za namen ene od obveznosti iz drugega odstavka tega člena. Način upoštevanja ur pooblaščeni revizor določi z vnosom podatka v register.
Tabela 2: Dodatno izobraževanje z oznako T
Oznaka | Področje izobraževanja | Organizator oziroma vir |
T | – Poročanje o trajnostnosti in dajanje zagotovil o trajnostnosti | – Agencija – organizator izobraževanja s soglasjem Agencije – revizijska družba, ki je članica mreže, ki na podlagi letnega programa mreže organizira strokovno izobraževanje, katerega obseg, struktura in udeležba je naknadno preverljiva in, ki od Agencije pridobi predhodno soglasje – revizijska družba, ki organizira trajnostno izobraževanje tudi za zunanje udeležence in je od Agencije pridobila predhodno soglasje za izvajanje programa izobraževanja |
(6) Soglasja organizatorjem izobraževanj iz Tabele 2 Agencija podaja ob smiselni uporabi določb četrtega odstavka tega člena za izdajo soglasij k izobraževanjem z oznako B.
(1) Pooblaščeni revizor mora z udeležbo na izobraževanjih z oznako A opraviti najmanj polovico potrebnega dodatnega izobraževanja oziroma najmanj 60 ur. Pooblaščeni revizor mora vsako leto veljavnosti dovoljenja z udeležbo na seminarjih opraviti najmanj šest ur s področja revidiranja in najmanj šest ur s področja računovodenja.
(2) Najmanj 30 ur izobraževanja z oznako A mora pooblaščeni revizor opraviti z udeležbo na izobraževanjih, ki jih organizira Agencija ali organizacija, ki je članica IFAC ali druga organizacija s soglasjem Agencije.
(3) Pooblaščeni revizor lahko preostale ure dodatnega izobraževanja pridobi z udeležbo na raznih oblikah izobraževanja z oznako B oziroma C. Z izobraževanjem z oznako C lahko pridobi največ 30 % oziroma največ 36 ur dodatnega izobraževanja.
(4) Trajnostni revizor mora celotno dodatno trajnostno izobraževanje opraviti z udeležbo na izobraževanjih z oznako T, pri čemer mora vsako leto veljavnosti dovoljenja z udeležbo na seminarjih opraviti najmanj šest ur dodatnega izobraževanja.
(5) Če je bilo dovoljenje za dajanje zagotovil o trajnostnosti trajnostnemu revizorju izdano za manj kot tri leta, se mu glede na krajšo veljavnost dovoljenja, za sorazmeren del zmanjša obveznost dodatnega trajnostnega izobraževanja, obveznosti, da mora vsako leto opraviti najmanj šest ur dodatnega izobraževanja, iz četrtega odstavka tega člena, pa velja le za vsako polno leto veljavnosti dovoljenja. Če se dovoljenje za dajanje zagotovil o trajnostnosti izda za krajše obdobje od enega leta, dodatno izobraževanje za podaljšanje dovoljenja ni potrebno.
(6) Obveznost dodatnega izobraževanja je prikazana v Tabeli 3.
Tabela 3: Obveznost dodatnega izobraževanja po številu ur
Oznaka | Zahtevano število ur v triletnem obdobju | Dodatni pogoj |
A | najmanj 60 ur | najmanj 12 ur vsako leto v času veljavnosti obstoječega dovoljenja z udeležbo na seminarjih, od tega: – 6 ur s področja revidiranja – 6 ur s področja računovodenja |
C | največ 36 ur | / |
(7) Če pooblaščeni revizor v času veljavnosti obstoječega dovoljenja z udeležbo na seminarjih z oznako A ni opravil najmanj 6 ur s področja revidiranja in najmanj 6 ur s področja računovodenja letno in nima dokazila o vzroku svoje nezmožnosti, mora v naslednjem letu, poleg rednega obveznega letnega izobraževanja v obsegu 6 ur iz posameznega področja opraviti še izobraževanje za preteklo leto v obsegu 12 ur.
(8) Če trajnostni revizor v času veljavnosti obstoječega dovoljenja z udeležbo na seminarjih z oznako T ni opravil 6 ur letno in nima dokazila o vzroku svoje nezmožnosti, mora v naslednjem letu opraviti dvojno število manjkajočih ur.
(9) Če dodatni pogoj iz šestega in sedmega odstavka tega člena ni opravljen v zadnjem letu veljavnosti dovoljenja in imetnik dovoljenja nima dokazila o vzroku svoje nezmožnosti, mu dovoljenje, do izpolnitve dvojnega obsega manjkajočih ur dodatnega pogoja, preneha veljati.
(1) Pooblaščeni revizor lahko kot dodatno izobraževanje z oznako B in T uveljavlja objavo strokovnih oziroma znanstvenih prispevkov v domačih oziroma tujih publikacijah, na način, ki je razviden iz Tabele 4:
Tabela 4: Vrste izobraževanj z dokazili
Vrsta izobraževanja | Dokazilo | Priznane ure |
Objavljanje strokovnih oziroma znanstvenih prispevkov v domačih oziroma tujih publikacijah. | – Izvod publikacije, v kateri je bil strokovni ali znanstveni prispevek (vpisan v COBISS v tipologijo dokumentov 1.01 do 1.19) objavljen, ter predložitev besedila v elektronski obliki v Wordu. – Če je imetnik dovoljenja soavtor prispevka, se upošteva delež, ki ga ima imetnik kot soavtor pri prispevku. Ob prijavi prispevka mora imetnik naziva navesti delež soavtorstva. | Obračunska stran (število znakov brez presledkov + število besed: 1.900) = 1 ura |
(2) Pooblaščeni revizor lahko kot dodatno izobraževanje z oznako C uveljavlja vse oblike izobraževanja s področja revidiranja, računovodenja, poročanja o trajnostnosti in dajanja zagotovil o trajnostnosti, ocenjevanja vrednosti, prava, financ, informacijske tehnologije in računalniških sistemov, davkov, notranje revizije ali drugih izobraževanj s področja dela pooblaščenih revizorjev, na način, ki je razviden iz Tabele 5.
Tabela 5: Vrste izobraževanj z dokazili
Vrsta izobraževanja | Dokazilo | Priznane ure |
Vse oblike izobraževanj, ki jih organizirajo pravne osebe. | – Originalno potrdilo o udeležbi na izobraževanju, ki se glasi na imetnika dovoljenja. – Program izobraževanja, iz katerega sta razvidna vsebina in trajanje izobraževanja pri izobraževanjih z oznako C. | Dejansko število ur |
(3) Agencija lahko po lastni presoji v posameznih primerih zahteva tudi dodatna dokazila.
PRIZNAVANJE DODATNEGA IZOBRAŽEVANJA IN DODATNEGA TRAJNOSTNEGA IZOBRAŽEVANJA PRI PREDAVATELJIH
(1) Če pooblaščeni revizor predava na seminarjih, delavnicah, konferencah in drugih oblikah izobraževanja, se mu za vsako uro predavanj prizna štirikratno število ur znotraj oznake, v katero spada izobraževanje.
(2) Kot ustrezno dokazilo veljata potrdilo o trajanju izobraževanja in dokazilo, da je pooblaščeni revizor sodeloval kot predavatelj, pri čemer predloži gradivo ter program izobraževanja.
DODATNO IZOBRAŽEVANJE IN DODATNO TRAJNOSTNO IZOBRAŽEVANJE PRI DALJŠI ODSOTNOSTI
(1) Če se imetnik dovoljenja zaradi dolgotrajnejše odsotnosti z dela (na primer zaradi porodniškega dopusta, odsotnosti z dela zaradi bolezni ali zaradi drugih utemeljenih razlogov), ki traja najmanj šest mesecev, ne more udeleževati dodatnega izobraževanja oziroma dodatnega trajnostnega izobraževanja, mu Agencija na njegovo prošnjo zahtevano število ur zmanjša sorazmerno s trajanjem njegove nezmožnosti za dodatno izobraževanje, hkrati imetniku dovoljenja, ki je odsoten neprekinjeno dlje kot šest mesecev, za posamezno leto odsotnosti, ni treba izpolniti dodatnega pogoja iz Tabele 3. Imetnik dovoljenja mora prošnji predložiti ustrezna dokazila o vzroku svoje nezmožnosti.
(2) Če se imetnik dovoljenja zaradi dolgotrajnejšega bivanja oziroma delovanja v tujini, ki traja neprekinjeno vsaj šest mesecev, ne more udeleževati dodatnega oziroma dodatnega trajnostnega izobraževanja, mu Agencija na njegovo prošnjo lahko prizna v tujini opravljeno dodatno izobraževanje, ki se upošteva v gostujoči državi za podaljšanje dovoljenja za zakonitega revizorja oziroma revizorja tretje države. Imetnik dovoljenja mora prošnji predložiti ustrezna dokazila o dolgotrajnejšem bivanju oziroma delovanju v tujini, opravljenem dodatnem izobraževanju z dokazilom, da se priznava kot dodatno izobraževanje za podaljšanje dovoljenja.
ODLOČANJE O SOGLASJIH IN IZJEMAH PRI IZPOLNJEVANJU POGOJEV DODATNEGA STROKOVNEGA IZOBRAŽEVANJA
(1) O soglasjih iz 5. člena tega pravilnika in oprostitvah izpolnitve obveznosti dodatnega strokovnega izobraževanja iz šestega in sedmega odstavka 6. člena ter 9. člena tega pravilnika odloča direktor Agencije s sklepom, ki mora biti obrazložen, na podlagi pisne prošnje upravičenca.
(2) Zoper sklep iz prejšnjega odstavka je možna pritožba na strokovni svet Agencije v 8 dneh od vročitve sklepa.
(3) Zoper odločitev strokovnega sveta iz prejšnjega odstavka ni možna posebna pritožba, odločitev pa se lahko izpodbija v postopku zoper odločbo, s katero je bilo odločeno o zahtevi za podaljšanje dovoljenja.
SPREMLJANJE IN DOKAZOVANJE DODATNEGA IZOBRAŽEVANJA IN DODATNEGA TRAJNOSTNEGA IZOBRAŽEVANJA
(1) Agencija na svoji spletni strani sproti objavlja seznam izobraževanj, ki jim je določila oznako A, B in T ter povezavo do organizatorja izobraževanja.
(2) Udeležbo na izobraževanju z oznakami A, B in T pooblaščeni revizor dokazuje s potrdilom o udeležbi.
(3) Udeležbo na izobraževanju z oznako C pooblaščeni revizor dokazuje na način iz drugega odstavka 7. člena tega pravilnika.
PONOVNA PRIDOBITEV DOVOLJENJA
(1) Pooblaščeni revizor mora za ponovno pridobitev dovoljenj izpolniti vse pogoje, ki jih določa ta pravilnik za podaljšanje posameznega dovoljenja.
(2) Če je od prenehanja dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja preteklo več kot eno leto, pooblaščenemu revizorju za ponovno izdajo ni potrebno izpolnjevanje dodatnega pogoja iz Tabele 3.
(3) Če trajnostni revizor vloži zahtevo za ponovno izdajo dovoljenja po tem, ko mu je bilo zadnje dovoljenje izdano za obrobje, krajše od treh let in od prenehanja dovoljenja še niso potekla tri leta, se za ponovno izdajo dovoljenja upošteva obseg dodatnega trajnostnega izobraževanja, kot je določeno v četrtem odstavku 6. člena tega pravilnika.
VODENJE EVIDENC O DODATNEM IZOBRAŽEVANJU IN O DODATNEM TRAJNOSTNEM IZOBRAŽEVANJU
(1) Agencija vodi evidenco o dodatnem izobraževanju in o dodatnem trajnostnem izobraževanju kot del registra pooblaščenih revizorjev.
(2) Pooblaščeni revizorji sami, skladno z navodili, vnašajo podatke o udeležbi na dodatnem izobraževanju oziroma na dodatnem trajnostnem izobraževanju v register pooblaščenih revizorjev.
(1) Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o stalnem dodatnem strokovnem izobraževanju pooblaščenih revizorjev (Uradni list RS, št. 44/19, 195/20 in 196/21).
(2) Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-14/2024-17
Ljubljana, dne 18. februarja 2025
EVA 2025-1611-0019
predsednica strokovnega sveta
Agencije za javni nadzor nad revidiranjem