Na podlagi tretjega odstavka 44.a člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo, 15/08 – ZPacP, 23/08, 58/08 – ZZdrS-E, 77/08 – ZDZdr, 40/12 – ZUJF, 14/13, 88/16 – ZdZPZD, 64/17, 1/19 – odl. US, 73/19, 82/20, 152/20 – ZZUOOP, 203/20 – ZIUPOPDVE, 112/21 – ZNUPZ, 196/21 – ZDOsk, 100/22 – ZNUZSZS, 132/22 – odl. US, 141/22 – ZNUNBZ, 14/23 – odl. US, 84/23 – ZDOsk-1 in 102/24 – ZZKZ) Vlada Republike Slovenije izdaja
o podelitvi koncesij za opravljanje javne zdravstvene službe na področjih specializirane zdravstvene dejavnosti (oftalmologije, psihiatrije, interne medicine s pnevmologijo, pediatrične alergologije, klinične psihologije) in zobozdravstvene dejavnosti (čeljustne in zobne ortopedije, parodontologije, zobnih bolezni in endodontije in maksilofacialne kirurgije)
Ta uredba je koncesijski akt, na podlagi katerega Vlada Republike Slovenije določa vrsto, območje in predvideni obseg opravljanja programov zdravstvene dejavnosti, za katere se objavi javni razpis za podelitev koncesije, trajanje koncesije ter utemeljitev razlogov za podelitev koncesije v skladu z Zakonom o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo, 15/08 – ZPacP, 23/08, 58/08 – ZZdrS-E, 77/08 – ZDZdr, 40/12 – ZUJF, 14/13, 88/16 – ZdZPZD, 64/17, 1/19 – odl. US, 73/19, 82/20, 152/20 – ZZUOOP, 203/20 – ZIUPOPDVE, 112/21 – ZNUPZ, 196/21 – ZDOsk, 100/22 – ZNUZSZS, 132/22 – odl. US, 141/22 – ZNUNBZ, 14/23 – odl. US, 84/23 – ZDOsk-1 in 102/24 – ZZKZ; v nadaljnjem besedilu: ZZDej).
Posamezna koncesija se v skladu s to uredbo podeli na področjih:
1. Specializirane zdravstvene dejavnosti:
– oftalmologije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti na območju statističnih regij (v nadaljnjem besedilu: območje) Podravske in Koroške,
– psihiatrije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti na območju Gorenjske,
– interne medicine s pnevmologijo v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti na območju Primorsko-notranjske Slovenije,
– pediatrične alergologije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti na območju Osrednjeslovenske,
– klinične psihologije na območju Osrednjeslovenske.
2. Zobozdravstvene dejavnosti:
– čeljustne in zobne ortopedije na območju Osrednjeslovenske in Gorenjske,
– parodontologije na območju Jugovzhodne Slovenije, Goriške in Gorenjske,
– zobnih bolezni in endodontije na območju Jugovzhodne Slovenije,
– maksilofacialne kirurgije na območju Osrednjeslovenske.
II. PREDMET IN PREDVIDENI OBSEG KONCESIJSKE DEJAVNOSTI TER RAZLOGI ZA PODELITEV KONCESIJE
Predmet posamezne koncesije je opravljanje javne zdravstvene službe na področju:
– specializirane zdravstvene dejavnosti (oftalmologije, psihiatrije, interne medicine s pnevmologijo, pediatrične alergologije, klinične psihologije), in sicer v predvidenem skupnem obsegu 6,2 programa,
– zobozdravstvene dejavnosti (čeljustne in zobne ortopedije, parodontologije, zobnih bolezni in endodontije in maksilofacialne kirurgije), in sicer v skupnem obsegu 6,4 programa.
Posamezna koncesija se podeli na območjih in v obsegih:
1. Specializirane zdravstvene dejavnosti:
– oftalmologije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti:
a) Podravska 0,5 programa,
b) Koroška v skupnem obsegu 1,6 programa;
– psihiatrije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti:
a) Gorenjska 1,0 programa;
– interne medicine s pnevmologijo v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti:
a) Primorsko-notranjska Slovenija v skupnem obsegu 1,0 programa (0,8 pnevmologije in 0,2 interne medicine);
– pediatrične alergologije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti:
a) Osrednjeslovenska 0,6 programa;
– klinične psihologije:
a) Osrednjeslovenska v skupnem obsegu 1,5 programa.
2. Zobozdravstvene dejavnosti:
– čeljustne in zobne ortopedije:
a) Osrednjeslovenska 1,3 programa,
b) Gorenjska 1,0 programa;
– parodontologije:
a) Jugovzhodna Slovenija 1,0 programa,
b) Goriška 0,5 programa,
c) Gorenjska 0,6 programa;
– zobnih bolezni in endodontije:
a) Jugovzhodna Slovenija 1,0 programa;
– maksilofacialne kirurgije v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti:
a) Osrednjeslovenska 1,0 programa.
Posamezna koncesija se podeli za obdobje 15 let, šteto od dneva začetka opravljanja programov zdravstvene dejavnosti.
(1) Koncesije za opravljanje javne zdravstvene službe na področjih specializirane zdravstvene dejavnosti (oftalmologije, psihiatrije, interne medicine s pnevmologijo, pediatrične alergologije, klinične psihologije) in zobozdravstvene dejavnosti (čeljustne in zobne ortopedije, parodontologije, zobnih bolezni in endodontije in maksilofacialne kirurgije) se podelijo, ker javni zdravstveni zavodi na območjih, na katerih se podeli koncesija, navedene zdravstvene dejavnosti ne morejo zagotavljati v obsegu, kakor je določen z mrežo javne zdravstvene službe.
(2) Koncesije na območjih in v obsegih iz 4. člena te uredbe se podelijo zaradi zagotavljanja potrebne dostopnosti zdravstvenih storitev in skrajšanja čakalnih dob.
III. POGOJI IN POSTOPEK PODELITVE KONCESIJE
(1) Posamezne koncesije se podelijo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani Ministrstva za zdravje in portalu javnih naročil.
(2) Javni razpis mora vsebovati podatke, ki jih določa 44.b člen ZZDej.
(3) Razpisna dokumentacija, ki se objavi na spletni strani Ministrstva za zdravje ali portalu javnih naročil, mora biti pripravljena v skladu s 44.c členom ZZDej.
(4) Javni razpis je uspešen, če je do poteka razpisnega roka predložena najmanj ena veljavna prijava za posamezno razpisano koncesijo. Prijava je veljavna, če je pravočasna in v celoti izpolnjuje vse zahteve iz javnega razpisa. Če javni razpis ne uspe, se lahko ponovi.
(1) Ponudnik mora za pridobitev in opravljanje koncesije izpolnjevati pogoje, ki jih določa 44.č člen ZZDej, in druge pogoje, opredeljene v razpisni dokumentaciji.
(2) Pri izboru koncesionarja med različnimi ponudniki Ministrstvo za zdravje upošteva merila, ki jih določa 44.d člen ZZDej, in merila, določena v razpisni dokumentaciji.
(3) Merila iz prejšnjega odstavka pripravi in določi komisija, ki je sestavljena iz treh članov, zaposlenih na Ministrstvu za zdravje. Člane določi minister, pristojen za zdravje, in sicer s pisnim sklepom.
IV. SKLENITEV KONCESIJSKE POGODBE, NADZOR NAD NJENIM IZVAJANJEM IN PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA
(1) Koncesije za opravljanje javne službe na sekundarni ravni zdravstvene dejavnosti podeli Ministrstvo za zdravje z odločbo o izbiri koncesionarja.
(2) Ministrstvo za zdravje in koncesionar medsebojna razmerja uredita s koncesijsko pogodbo, ki se sklene po dokončnosti koncesijske odločbe.
Koncesijska pogodba preneha na način in pod pogoji, določenimi v 44.i členu ZZDej.
Ministrstvo za zdravje koncesionarju z odločbo odvzame koncesijo na način in pod pogoji, določenimi v 44.j členu ZZDej.
Nadzor nad izvajanjem koncesijske odločbe in koncesijske pogodbe v delu, ki se nanaša na razmerje med Ministrstvom za zdravje in koncesionarjem oziroma na njune medsebojne pravice in obveznosti, izvaja Ministrstvo za zdravje v skladu s 44.k členom ZZDej.
Ministrstvo za zdravje objavi javni razpis iz 7. člena te uredbe najpozneje v tridesetih dneh od uveljavitve te uredbe.
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-45/2025
Ljubljana, dne 5. marca 2025
EVA 2024-2711-0081
Vlada Republike Slovenije