Uradni list

Številka 14
Uradni list RS, št. 14/2025 z dne 7. 3. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 14/2025 z dne 7. 3. 2025

Kazalo

532. Pravilnik o dodeljevanju štipendij Ad futura na področju visokega šolstva, stran 1533.

  
Na podlagi 68. člena Zakona o štipendiranju (Uradni list RS, št. 56/13, 99/13 – ZUPJS-C, 8/16, 61/17 – ZUPŠ, 31/18, 54/22 – ZUPŠ-1 in 122/23) minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije izdaja
P R A V I L N I K 
o dodeljevanju štipendij Ad futura na področju visokega šolstva 
I. SPLOŠNA DOLOČBA 
1. člen 
(vsebina) 
Ta pravilnik podrobneje opredeljuje dodelitev štipendije Ad futura na področju visokega šolstva (v nadaljnjem besedilu: štipendija), obveznosti Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: sklad), obveznosti štipendista oziroma prejemnika sredstev po dodelitvi sredstev oziroma sklenitvi pogodbe ter način za izpolnitev teh obveznosti na podlagi Zakona o štipendiranju (v nadaljnjem besedilu: zakon).
II. DODELITEV ŠTIPENDIJE 
2. člen 
(upravičenci do štipendije) 
(1) Štipendija Ad futura se lahko dodeli upravičencem za visokošolsko izobraževanje, za študijski obisk ali za sodelovanje na tekmovanjih iz znanja ali raziskovanja.
(2) Natančnejše pogoje za upravičenost do dodelitve štipendije po tem pravilniku, merila za izbiro upravičencev in razmejitvena merila v primeru istočasnega prejema več popolnih vlog ali v primeru preseganja razpoložljivih sredstev na javnem razpisu, poleg pogojev, meril in razmejitvenih meril, določenih z zakonom, ki ureja štipendiranje, se določi v javnem razpisu, upoštevajoč vsebino, namen in predmet javnega razpisa, ki ga predhodno uskladita ministrstvo in sklad.
3. člen 
(vloga za dodelitev štipendije) 
(1) Vlagatelj odda vlogo za dodelitev štipendije na prijavnici, ki ji priloži dokazila, s katerimi izkazuje izpolnjevanje pogojev.
(2) Prijavnica je del javnega razpisa, s katerim se opredelijo tudi zahtevana dokazila in rok za oddajo vlog.
4. člen 
(postopek) 
Za postopek dodelitve sredstev po tem pravilniku se uporabljajo določbe zakona, ki ureja štipendiranje.
5. člen 
(raven visokošolskega izobraževanja) 
(1) Če je raven visokošolskega izobraževanja z javnim razpisom določena kot pogoj ali merilo za dodelitev štipendije, se študijski program uvrsti v posamezno raven izobrazbe v skladu z uredbo, ki ureja klasifikacijski sistem izobraževanja (v nadaljnjem besedilu: KLASIUS-SRV).
(2) Pri enovitih magistrskih študijskih programih v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, in njim primerljivih tujih študijskih programih se študijski program z vidika ravni izobrazbe v kategorijo KLASIUS-SRV uvrsti glede na letnik dosežene končne izobrazbe. Posamezni letnik znotraj tega programa se umesti smiselno v nižjo ali višjo raven glede na letnike programa tako, da se 1. letnik enovitega magistrskega ali primerljivega študijskega programa enači s 1. letnikom nižje izmed obeh ravni, ki jih obsega, vsak višji letnik pa najprej nižje, nato pa višje izmed obeh ravni, ki jih obsega.
6. člen 
(področje visokošolskega izobraževanja oziroma študijskega obiska) 
(1) Če je področje visokošolskega izobraževanja z javnim razpisom določeno kot pogoj ali merilo za dodelitev štipendije, se izobraževanje v posamezno področje uvrsti v skladu z uredbo, ki ureja klasifikacijski sistem izobraževanja (v nadaljnjem besedilu: KLASIUS-P-16).
(2) Pri interdisciplinarnih študijskih programih se študijski program uvrsti v tisto kategorijo KLASIUS-P-16, ki je v obsegu vseh obveznosti študijskega programa zastopana v največjem deležu glede na število kreditov, število ur izvedbe predmetnika oziroma število predmetov ali glede na poklic ali področje, za katerega študijski program primarno izobražuje. Če so področja enakomerno zastopana, se študijski program uvrsti v tisto kategorijo KLASIUS-P-16, ki je ugodnejša za vlagatelja glede na pogoje in merila javnega razpisa.
7. člen 
(uspeh oziroma povprečna ocena) 
(1) Ocene, ki se upoštevajo za izračun povprečne ocene, se določijo v javnem razpisu, pri čemer se lahko upoštevajo ocene katerega koli šolskega ali študijskega leta, ki jih je vlagatelj pridobil v določenem obdobju na preteklem oziroma trenutnem, bodisi zaključenem ali še ne zaključenem izobraževanju.
(2) Povprečna ocena je povprečje vseh številčno izraženih zaključenih ocen vseh predmetov oziroma izpitov, določenih z izobraževalnim oziroma študijskim programom, ki se upoštevajo po merilu povprečne ocene glede na prejšnji odstavek. Povprečno oceno izračuna sklad na štiri decimalne številke natančno.
(3) Če so ocene pridobljene v tujini in jih ni mogoče enačiti oziroma primerjati z ocenami, kot jih urejajo predpisi Republike Slovenije s področja šolstva oziroma visokega šolstva, vlagatelj predloži uradno potrdilo pristojne ustanove o načinu ocenjevanja, na katerem ta navede vse možne ocene, vse pozitivne ocene in razpon posamezne ocene, če ta ni linearen. Sklad na podlagi tega potrdila in potrdila o uspehu posamezno oceno pretvori v slovenski ocenjevalni sistem in izračuna povprečno oceno v skladu s tem členom.
III. OBVEZNOSTI PO DODELITVI ŠTIPENDIJE 
8. člen 
(obveznosti, določene z odločbo oziroma pogodbo) 
(1) S štipendistom ali s prejemnikom sredstev, če se sredstva dodelijo preko prejemnika sredstev, se sklene pogodba. Štipendijsko razmerje je zaključeno z izpolnitvijo vseh obveznosti iz pogodbe.
(2) S pogodbo o štipendiranju se uredijo zlasti:
1. trajanje štipendiranja,
2. višina štipendije,
3. način izplačila štipendije,
4. obveznosti štipendista,
5. pogoji za prenehanje štipendijskega razmerja,
6. pogoji za vračilo štipendije,
7. veljavnost pogodbe.
(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se obveznosti določijo z odločbo, če sklenitev pogodbe z zakonom, pravilnikom ali javnim razpisom ni predvidena. Štipendijsko razmerje je zaključeno z izpolnitvijo vseh obveznosti iz odločbe.
(4) V času do zaključka štipendijskega razmerja sklad pridobiva podatke skladno z določbami zakona, ki ureja štipendiranje, za odločanje o vseh postopkih v zvezi z izpolnjevanjem obveznosti iz pogodbe ali odločbe.
9. člen 
(izplačilo štipendije) 
(1) Način izplačila štipendije za visokošolsko izobraževanje se določi v pogodbi.
(2) Izplačevanje štipendije za visokošolsko izobraževanje se nadaljuje vsako naslednje študijsko leto, če štipendist izpolnjuje vse pogoje, predpisane z zakonom, javnim razpisom ter pogodbo, in izkaže vpis v višji letnik študijskega programa, za katerega je pridobil štipendijo.
(3) Vpis iz prejšnjega odstavka štipendist dokazuje s potrdilom o vpisu za posamezno študijsko leto, ki ga štipendist predloži v 15 dneh od prejema, vendar najkasneje v 30 dneh od začetka študijskega leta oziroma semestra.
(4) Če štipendist potrdila o vpisu ne predloži v roku iz prejšnjega odstavka, štipendijsko razmerje za tekoče študijsko leto miruje, štipendija pa se ne izplačuje.
(5) Štipendija za dodatno študijsko leto po izteku študijskega programa se izplača na podlagi potrdila o statusu študenta oziroma vpisu v dodatno študijsko leto, če je to predvideno z javnim razpisom, na katerem je štipendist pridobil pravico do štipendije.
(6) Štipendija za študijski obisk ali udeležbo na tekmovanju se izplača praviloma v enkratnem znesku na podlagi dokončne odločbe o dodelitvi ali sklenjene ustrezne pogodbe ter po predložitvi morebitnih dokazil, določenih z odločbo oziroma pogodbo.
10. člen 
(sprememba višine štipendije) 
(1) Če štipendist oziroma prejemnik sredstev za enak ali primerljiv namen pridobi sredstva iz drugih virov, se višina dodeljene štipendije ustrezno zniža, če tako določa javni razpis. O spremembi višine štipendije se odloči z odločbo ali se sklene dodatek k pogodbi.
(2) Dokazila o dodeljenih drugih sredstvih štipendist oziroma prejemnik sredstev predloži skladu najkasneje v osmih dneh od dodelitve sredstev oziroma v osmih dneh od dneva, ko je izvedel, da so mu bila sredstva dodeljena. Iz dokazil morajo biti razvidni naslednji podatki:
1. naziv ustanove, ki je podelila sredstva;
2. višina in namen prejetih sredstev;
3. trajanje prejemanja teh sredstev;
4. pogoji za ohranjanje teh sredstev ter
5. morebitna druga dejstva, pomembna za odločanje.
11. člen 
(izplačilo štipendije za šolnino) 
(1) Štipendijo za šolnino sklad praviloma nakaže neposredno na poslovni račun visokošolskega zavoda na podlagi izstavljenega računa.
(2) Če je štipendist šolnino za študijsko leto v celoti plačal sam, kar izkazuje z računom visokošolskega zavoda ali drugim ustreznim dokazilom o plačilu šolnine, ki ga izda visokošolski zavod, in potrdilom o izvršenem plačilu šolnine, mu sklad povrne znesek plačane šolnine na transakcijski račun, odprt pri banki v Republiki Sloveniji.
(3) Če je štipendist šolnino za študijsko leto plačal delno, sklad najprej izvrši plačilo za neporavnan delež šolnine v skladu s prvim odstavkom tega člena, nato pa že plačani del šolnine povrne štipendistu v skladu s prejšnjim odstavkom.
(4) Če je štipendist plačal šolnino v tuji valuti, se plačana šolnina povrne v eurih, preračunano po referenčnem tečaju Evropske centralne banke na dan odobritve povračila plačane šolnine.
12. člen 
(izplačilo štipendije za življenjske stroške) 
(1) Štipendija za življenjske stroške se izplača za posamezno študijsko leto na transakcijski račun štipendista, odprt pri banki v Republiki Sloveniji.
(2) Štipendija za življenjske stroške se lahko izplača v enkratnem znesku za posamezno študijsko leto, semestralno ali v mesečnem znesku do 15. dne v mesecu za pretekli mesec, kar se podrobneje opredeli v pogodbi.
13. člen 
(sprememba študijskega programa oziroma študijskega obiska) 
(1) Štipendist, ki želi spremeniti študijski program oziroma program študijskega obiska (v nadaljnjem besedilu: program), lahko zaprosi sklad za pojasnilo, ali bo na novem programu upravičen do štipendije. Sklad v tem primeru preveri ali program ustreza pogojem za nadaljnje prejemanje štipendije, in sicer ali program izpolnjuje pogoje javnega razpisa, na podlagi katerega je štipendist pridobil štipendijo, in druge pogoje, določene z zakonom. Če program ni ustrezen, sklad štipendista opozori, da mu bo v primeru spremembe programa štipendijsko razmerje prenehalo.
(2) Sklad ob spremembi programa izda odločbo o spremembi programa oziroma sklene s štipendistom dodatek k pogodbi, če nov program izpolnjuje pogoje javnega razpisa, na podlagi katerega je štipendist pridobil štipendijo, in druge pogoje, določene z zakonom. Če štipendist po spremembi programa teh pogojev ne izpolnjuje, sklad izda odločbo o prenehanju štipendijskega razmerja oziroma razdre pogodbo.
(3) V primeru spremembe programa je lahko višina štipendije enaka ali nižja, kot je bila določena s prvotno odločbo oziroma pogodbo. Za določitev nove višine štipendije se upoštevajo dejanski stroški novega programa, ki jih štipendist lahko izkaže.
(4) Štipendist ob spremembi programa predloži skladu dokazila, s katerimi izkazuje ustreznost programa, kot so zahtevana v javnem razpisu, na podlagi katerega je štipendist pridobil štipendijo.
14. člen 
(uveljavljanje in trajanje mirovanja štipendije za visokošolsko izobraževanje) 
(1) Štipendist, ki želi uveljavljati mirovanje štipendije za visokošolsko izobraževanje, skladu predloži pisno vlogo, ki mora vsebovati:
1. razloge za mirovanje;
2. obdobje trajanja mirovanja, za katerega zaproša;
3. dokazila o razlogih za mirovanje.
(2) Če sklad soglaša z mirovanjem, se sklene dodatek k pogodbi, v katerem se opredeli tudi razlog, zaradi katerega je bilo mirovanje odobreno.
(3) Določbe zakona v zvezi z mirovanjem se smiselno uporabljajo tudi, če štipendist ne zaključi obveznosti s študijskim programom predpisanega zadnjega letnika visokošolskega izobraževanja in ne pridobi javnoveljavnega spričevala v roku, določenem s pogodbo o štipendiranju.
15. člen 
(obveznosti po zaključku štipendiranja) 
(1) Štipendist mora po zaključenem visokošolskem izobraževanju, za katerega je prejel štipendijo, izpolniti obveznost zaposlitve oziroma samozaposlitve ali druge obveznosti, določene v javnem razpisu.
(2) Štipendist mora o izpolnjevanju obveznosti zaposlitve oziroma samozaposlitve iz prejšnjega odstavka in morebitnih spremembah v zvezi s tem sklad pisno obvestiti v 30 dneh od zaposlitve oziroma samozaposlitve.
(3) Štipendist obvestilu iz prejšnjega odstavka priloži naslednja dokazila:
1. pogodbo o zaposlitvi in morebitne dodatke k tej pogodbi;
2. potrdilo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije o prijavi/odjavi podatkov pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja, zavarovanja za starševsko varstvo in zavarovanja za primer brezposelnosti;
3. dokazilo o prenehanju pogodbe o zaposlitvi;
4. druga ustrezna dokazila v zvezi z izpolnjevanjem obveznosti zaposlitve oziroma samozaposlitve, ki jih sklad zahteva.
16. člen 
(odlog vračila in obročno vračilo) 
(1) Sklad lahko štipendistu dovoli odlog vračila štipendije za čas trajanja utemeljenih razlogov, vendar največ za 12 mesecev.
(2) Sklad lahko iz utemeljenih razlogov dovoli obročno vračanje štipendije za izobraževanje za daljšo dobo, kot je bila doba prejemanja štipendije, vendar največ za trikratnik obdobja prejemanja štipendije, če bi znesek mesečnega obroka za vračilo presegal 2/3 mesečnega prihodka štipendista.
(3) Kot utemeljen razlog za uveljavljanje odloga ali obročnega vračila štipendije se šteje zlasti:
1. starševstvo, kar štipendist izkazuje z rojstnim listom otroka;
2. opravičljivi zdravstveni razlogi, kar štipendist dokazuje z mnenjem zdravnika specialista za posamezno medicinsko področje;
3. izjemne socialne okoliščine štipendista, kar štipendist dokazuje z dokončno odločbo o dodeljeni državni socialni pomoči, ki jo izda pristojni center za socialno delo.
(4) Na podlagi izkazanih razlogov sklad določi obdobje odloga ali število in znesek posameznega obroka pri obročnem vračanju štipendije.
IV. KONČNI DOLOČBI 
17. člen 
(prenehanje uporabe) 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati Pravilnik o dodeljevanju štipendije Ad futura (Uradni list RS, št. 76/14, 45/18 in 122/23 – ZŠtip-1C).
18. člen 
(začetek veljavnosti in uporabe) 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne za študijsko leto 2025/2026.
Št. 0070-18/2024/18
Ljubljana, dne 27. februarja 2025
EVA 2024-3360-0024
Dr. Igor Papič 
minister 
za visoko šolstvo, 
znanost in inovacije 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti