Uradni list

Številka 17
Uradni list RS, št. 17/2025 z dne 18. 3. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 17/2025 z dne 18. 3. 2025

Kazalo

582. Zakon o izvajanju uredbe (EU) o informacijah, ki spremljajo prenos sredstev in nekaterih kriptosredstev (ZIUIPSK), stran 1676.

  
Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z 
o razglasitvi Zakona o izvajanju uredbe (EU) o informacijah, ki spremljajo prenos sredstev in nekaterih kriptosredstev (ZIUIPSK) 
Razglašam Zakon o izvajanju uredbe (EU) o informacijah, ki spremljajo prenos sredstev in nekaterih kriptosredstev (ZIUIPSK), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 6. marca 2025.
Št. 003-02-1/2025-33
Ljubljana, dne 14. marca 2025
Nataša Pirc Musar 
predsednica 
Republike Slovenije 
Z A K O N 
O IZVAJANJU UREDBE (EU) O INFORMACIJAH, KI SPREMLJAJO PRENOS SREDSTEV IN NEKATERIH KRIPTOSREDSTEV (ZIUIPSK) 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
S tem zakonom se za izvajanje Uredbe (EU) 2023/1113 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 31. maja 2023 o informacijah, ki spremljajo prenose sredstev in nekaterih kriptosredstev, in spremembi Direktive (EU) 2015/849 (UL L št. 150 z dne 9. 6. 2023, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Uredba 2023/1113/EU) določajo pristojni organi za nadzor nad ponudniki plačilnih storitev in ponudniki posredniških plačilnih storitev, ponudniki storitev v zvezi s kriptosredstvi in ponudniki posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi, način opravljanja nadzora, nadzorni ukrepi, postopek izrekanja nadzornih ukrepov ter prekrški in globe v zvezi z izvajanjem Uredbe 2023/1113/EU.
2. člen 
(pomen izrazov) 
Izrazi, uporabljeni v tem zakonu, pomenijo enako kot izrazi, opredeljeni v Uredbi 2023/1113/EU.
3. člen 
(izjema) 
Uredba 2023/1113/EU se ne uporablja za prenose sredstev v Republiki Sloveniji na plačilni račun prejemnika plačila, ki je namenjen izključno plačevanju blaga in storitev, če so izpolnjeni pogoji iz petega odstavka 2. člena Uredbe 2023/1113/EU.
4. člen 
(pristojnost za nadzor) 
(1) Banka Slovenije je pristojna za nadzor nad izvajanjem Uredbe 2023/1113/EU in tega zakona pri ponudnikih plačilnih storitev in ponudnikih posredniških plačilnih storitev.
(2) Agencija za trg vrednostnih papirjev (v nadaljnjem besedilu: agencija) je pristojna za nadzor nad izvajanjem Uredbe 2023/1113/EU in tega zakona pri ponudnikih storitev v zvezi s kriptosredstvi in ponudniki posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek je Banka Slovenije pristojna za nadzor nad izvajanjem Uredbe 2023/1113/EU in tega zakona pri ponudnikih storitev v zvezi s kriptosredstvi in ponudnikih posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi, ki so hkrati banka, hranilnica, plačilna institucija, družba za izdajo elektronskega denarja in menjalec.
(4) Ne glede na prvi, drugi in tretji odstavek tega člena je za nadzor nad izvajanjem 24. člena Uredbe 2023/1113/EU pristojen Urad Republike Slovenije za preprečevanje pranja denarja (v nadaljnjem besedilu: urad).
5. člen 
(način opravljanja nadzora) 
(1) Banka Slovenije, agencija in urad opravljajo nadzor nad izvajanjem Uredbe 2023/1113/EU in tega zakona:
– s pridobivanjem informacij in opravljanjem pregledov poslovanja,
– z izrekanjem nadzornih ukrepov iz 6. člena tega zakona,
– z izrekanjem sankcij zaradi prekrškov.
(2) Za opravljanje nadzora in odločanje agencije se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja trg finančnih instrumentov.
(3) Za opravljanje nadzora in odločanje Banke Slovenije se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja delovanje Banke Slovenije, zakona, ki ureja bančništvo, in zakona, ki ureja plačilne storitve, storitve izdajanja elektronskega denarja in plačilne sisteme.
(4) Za opravljanje nadzora in odločanje urada se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma.
6. člen 
(nadzorni ukrepi) 
(1) Če pristojni organ pri nadzoru ugotovi kršitev Uredbe 2023/1113/EU ali tega zakona, lahko izreče naslednje nadzorne ukrepe:
– odredi ukrepe, potrebne za odpravo ugotovljene kršitve,
– odredi začasno prepoved izvajanja vodstvenih nalog za katerokoli osebo v subjektu nadzora,
– odredi odvzem dovoljenja za opravljanje storitev,
– odredi druge ukrepe, ki so določeni z Uredbo 2023/1113/EU, tem ali drugim zakonom.
(2) Če je za odločanje o ukrepih iz tega člena izključno pristojen drug organ, lahko pristojni organ po tem zakonu poda izključno pristojnemu organu predlog za začetek postopka za izrek tega ukrepa. Predlog za začetek postopka za izdajo ukrepa iz prejšnjega odstavka lahko pristojnemu organu poda tudi urad.
(3) Za izrekanje nadzornih ukrepov agencije in Banke Slovenije in za sodno varstvo se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja trg finančnih instrumentov, zakona, ki ureja delovanje Banke Slovenije, zakona, ki ureja bančništvo, in zakona, ki ureja plačilne storitve, storitve izdajanja elektronskega denarja in plačilne sisteme.
(4) Za izrekanje nadzornih ukrepov urada in za sodno varstvo se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma.
7. člen 
(poročanje o sprejetih ukrepih) 
Ponudniki plačilnih storitev prejemnika plačila, ponudniki posredniških plačilnih storitev, ponudniki storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca in ponudniki posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi o sprejetih ukrepih v skladu z drugim odstavkom 8. člena, drugim odstavkom 12. člena, drugim odstavkom 17. člena in drugim odstavkom 21. člena Uredbe 2023/1113/EU poročajo pristojnemu organu iz prvega, drugega ali tretjega odstavka 4. člena tega zakona v sedmih delovnih dneh od sprejetja ukrepov.
8. člen 
(razkritje informacij o izrečenih ukrepih) 
Banka Slovenije, agencija in urad javno objavijo informacije v zvezi z ukrepi nadzora in sankcijami zaradi prekrškov, ki so jih izrekli zaradi kršitev Uredbe 2023/1113/EU. Glede objave informacij se uporabljajo določbe zakona, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma, ki urejajo razkritje informacij o izrečenih ukrepih in razkritju identitete kršitelja.
II. KAZENSKE DOLOČBE 
9. člen 
(globe za hujše kršitve Uredbe 2023/1113/EU ponudnikov plačilnih storitev in ponudnikov posredniških plačilnih storitev) 
(1) Z globo od 3.000 do 60.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki ne presegajo 700.000 eurov, če:
1. kot ponudnik plačilnih storitev prejemnika plačila ali kot ponudnik posredniških plačilnih storitev ugotovi, da ponudnik plačilnih storitev plačnika večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o plačniku ali prejemniku plačila in tega ne sporoči pristojnemu organu (drugi pododstavek drugega odstavka 8. člena in drugi pododstavek drugega odstavka 12. člena Uredbe 2023/1113/EU);
2. kot ponudnik plačilnih storitev v treh delovnih dneh od prejema zahteve urada temu ne pošlje informacij, ki spremljajo prenose sredstev, in s tem povezanih evidenc (24. člen Uredbe 2023/1113/EU).
(2) Z globo od 6.000 do 120.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 700.000 eurov in ne presegajo 8.000.000 eurov.
(3) Z globo od 12.000 do 120.000 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 8.000.000 eurov.
(4) Z globo od 1.000 do 40.000 eurov se kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja plačilne storitve, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(5) Z globo od 400 do 4.000 eurov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
10. člen 
(globe za druge kršitve ponudnikov plačilnih storitev in ponudnikov posredniških plačilnih storitev) 
(1) Z globo od 1.500 do 30.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki ne presegajo 700.000 eurov, če:
1. kot ponudnik plačilnih storitev plačnika večkrat ne zagotovi, da prenos sredstev spremljajo zahtevane informacije o plačniku in prejemniku plačila, ali če pred prenosom sredstev ne preveri točnosti zahtevanih informacij o plačniku na predpisani način (prvi, drugi in četrti odstavek 4. člena Uredbe 2023/1113/EU),
2. kot ponudnik plačilnih storitev plačnika v predpisanem roku ponudniku plačilnih storitev prejemnika plačila ali ponudniku posredniških plačilnih storitev večkrat ne da na voljo zahtevanih informacij o plačniku ali prejemniku plačila (drugi odstavek 5. člena Uredbe 2023/1113/EU),
3. kot ponudnik plačilnih storitev plačnika ne upošteva določb o prenosu sredstev izven Evropske unije (6. člen Uredbe 2023/1113/EU),
4. kot ponudnik plačilnih storitev prejemnika plačila ob prejemu prenosov sredstev, kadar so informacije o plačniku ali prejemniku plačila pomanjkljive, jih ni, so nepopolne ali niso bile izpolnjene z znaki ali vnosi, ki so dopustni v skladu s pravili sistema sporočil ali plačilnega sistema in sistema poravnave, ne izvede učinkovitih postopkov, ki upoštevajo oceno tveganosti (prvi odstavek 8. člena Uredbe 2023/1113/EU),
5. kot ponudnik plačilnih storitev prejemnika plačila v razmerju do ponudnika plačilnih storitev plačnika, ki večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o plačniku ali prejemniku plačila, večkrat ne sprejme ustreznih ukrepov (prvi pododstavek drugega odstavka 8. člena Uredbe 2023/1113/EU),
6. kot ponudnik posredniških plačilnih storitev večkrat ne zagotovi, da se vse prejete informacije o plačniku in prejemniku plačila, ki spremljajo prenos sredstev, hranijo skupaj s prenosom (10. člen Uredbe 2023/1113/EU),
7. kot ponudnik posredniških plačilnih storitev ne vzpostavi učinkovitih postopkov za odkrivanje odsotnosti zahtevanih informacij o plačniku in prejemniku plačila (drugi odstavek 11. člena Uredbe 2023/1113/EU),
8. kot ponudnik posredniških plačilnih storitev ob prenosu sredstev, kadar so informacije o plačniku ali prejemniku plačila pomanjkljive, jih ni, so nepopolne ali niso bile izpolnjene z znaki ali vnosi, ki so dopustni v skladu s pravili sistema sporočil ali plačilnega sistema in sistema poravnave, ne izvede učinkovitih postopkov, ki upoštevajo oceno tveganosti (prvi odstavek 12. člena Uredbe 2023/1113/EU),
9. kot ponudnik posredniških plačilnih storitev v razmerju do drugega ponudnika plačilnih storitev, ki večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o plačniku ali prejemniku plačila, večkrat ne sprejme ustreznih ukrepov (prvi pododstavek drugega odstavka 12. člena Uredbe 2023/1113/EU),
10. kot ponudnik plačilnih storitev plačnika ali kot ponudnik plačilnih storitev prejemnika plačila ne vodi evidence ali jo vodi pomanjkljivo ali jo vodi več kot pet let (prvi odstavek 26. člena Uredbe 2023/1113/EU).
(2) Z globo od 3.000 do 60.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 700.000 eurov in ne presegajo 8.000.000 eurov.
(3) Z globo od 6.000 do 60.000 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 8.000.000 eurov.
(4) Z globo od 500 do 20.000 eurov se kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja plačilne storitve, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(5) Z globo od 200 do 2.000 eurov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
11. člen 
(posebne višine globe za kršitve Uredbe 2023/1113/EU ponudnikov plačilnih storitev in ponudnikov posredniških plačilnih storitev) 
(1) Če je narava storjenega prekrška iz 9. in 10. člena tega zakona posebno huda zaradi višine povzročene škode oziroma višine protipravno pridobljene premoženjske koristi, storilčevega naklepa oziroma njegovega namena koristoljubnosti, ponavljanja ali sistematičnosti storitve prekrška, se pravna oseba iz prvega, drugega ali tretjega odstavka 9. člena tega zakona in pravna oseba iz prvega, drugega ali tretjega odstavka prejšnjega člena kaznujeta z globo v višini:
1. 1.000.000 eurov ali
2. dvakratnega zneska premoženjske koristi, pridobljene s kršitvijo, kadar je to korist mogoče določiti, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(2) Če je narava storjenega prekrška iz 9. in 10. člena tega zakona posebno huda zaradi višine povzročene škode oziroma višine protipravno pridobljene premoženjske koristi, storilčevega naklepa oziroma njegovega namena koristoljubnosti, ponavljanja ali sistematičnosti storitve prekrška, se samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, iz četrtega odstavka 9. člena in četrtega odstavka prejšnjega člena kaznujeta z globo v višini:
1. 500.000 eurov ali
2. dvakratnega zneska premoženjske koristi, pridobljene s kršitvijo, kadar je to korist mogoče določiti, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(3) Odgovorna oseba pravne osebe iz prvega odstavka tega člena ter odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika in odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, iz prejšnjega odstavka se kaznujejo z globo v višini do 250.000 eurov.
(4) Pravna oseba iz prvega odstavka tega člena ali oseba iz drugega odstavka tega člena, ki je kreditna ali finančna institucija, se kaznujeta z globo v višini:
1. 5.000.000 eurov ali
2. deset odstotkov skupnega letnega prometa v prejšnjem poslovnem letu, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(5) Kadar je oseba iz prejšnjega odstavka oseba, ki obvladuje eno ali več odvisnih družb ali ki je odvisna družba, se za podatek o skupnem letnem prometu v prejšnjem poslovnem letu upošteva letno konsolidirano poročilo v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe.
(6) Odgovorna oseba pravne osebe iz četrtega odstavka tega člena ter odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika in odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, iz četrtega odstavka tega člena se kaznujejo z globo v višini do 500.000 eurov.
12. člen 
(globe za ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi in za ponudnike posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi za hujše kršitve Uredbe 2023/1113/EU) 
(1) Z globo od 3.000 do 60.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki ne presegajo 700.000 eurov, če:
1. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca ali kot ponudnik posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi ugotovi, da ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o originatorju ali upravičencu, in tega ne sporoči pristojnemu organu (drugi pododstavek drugega odstavka 17. člena in drugi pododstavek drugega odstavka 21. člena Uredbe 2023/1113/EU);
2. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi v treh delovnih dneh od prejema zahteve urada temu ne pošlje informacij, ki spremljajo prenose kriptosredstev, in s tem povezanih evidenc (24. člen Uredbe 2023/1113/EU).
(2) Z globo od 6.000 do 120.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 700.000 eurov in ne presegajo 8.000.000 eurov.
(3) Z globo od 12.000 do 120.000 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 8.000.000 eurov.
(4) Z globo od 1.000 do 40.000 eurov se kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja storitve v zvezi s kriptosredstvi, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(5) Z globo od 400 do 4.000 eurov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
13. člen 
(globe za ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi in za ponudnike posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi za druge kršitve Uredbe 2023/1113/EU) 
(1) Z globo od 1.500 do 30.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki ne presegajo 700.000 eurov, če:
1. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja večkrat ne zagotovi, da prenos kriptosredstev spremljajo zahtevane informacije o originatorju in upravičencu, ali če pred prenosom kriptosredstev ne preveri točnosti zahtevanih informacij o originatorju na predpisan način (prvi, drugi in četrti odstavek 14. člena Uredbe 2023/1113/EU),
2. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja v primeru prenosa kriptosredstev, ki se izvede na naslov brez gostitelja, večkrat ne pridobi in hrani zahtevanih informacij o originatorju in upravičencu ter ne zagotovi, da je prenos kriptosredstev mogoče individualno identificirati (peti odstavek 14. člena Uredbe 2023/1113/EU),
3. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja v primeru paketnega prenosa kriptosredstev od posameznega originatorja večkrat ne zagotovi, da paket vsebuje zahtevane informacije o originatorju, upravičencu in transakciji, da so bile te informacije preverjene na predpisani način in da posamezne prenose spremljajo naslov razpršene evidence originatorja, številka računa s kriptosredstvi originatorja oziroma enolična identifikacijska oznaka transakcije (15. člen Uredbe 2023/1113/EU),
4. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca ne vzpostavi učinkovitih postopkov za odkrivanje, ali so zahtevane informacije o originatorju in upravičencu vključene v prenos oziroma paketni prenos kriptosredstev ali se pošljejo naknadno (prvi odstavek 16. člena Uredbe 2023/1113/EU),
5. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca ob prejemu prenosov, kadar informacije o originatorju ali upravičencu niso navedene ali so nepopolne, ne izvede učinkovitih postopkov, ki upoštevajo oceno tveganosti (prvi odstavek 17. člena Uredbe 2023/1113/EU),
6. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca v razmerju do ponudnika storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja, ki večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o originatorju ali upravičencu, večkrat ne sprejme ustreznih ukrepov (prvi pododstavek drugega odstavka 17. člena Uredbe 2023/1113/EU),
7. kot ponudnik posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi večkrat ne zagotovi, da se vse prejete informacije o originatorju in upravičencu, ki spremljajo prenos kriptosredstev, pošljejo skupaj s prenosom ter da se evidence o teh informacijah ohranijo in na zahtevo dajo na voljo pristojnim organom (19. člen Uredbe 2023/1113/EU),
8. kot ponudnik posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi ne vzpostavi učinkovitih postopkov za odkrivanje, ali so bile zahtevane informacije o originatorju ali upravičencu predložene predhodno ali hkrati oziroma sočasno s prenosom ali paketnim prenosom kriptosredstev, tudi kadar se prenos izvede na naslov brez gostitelja ali z njega (20. člen Uredbe 2023/1113/EU),
9. kot ponudnik posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi ob prenosu kriptosredstev, kadar zahtevane informacije o originatorju ali upravičencu niso navedene ali so nepopolne, ne izvede učinkovitih postopkov (prvi odstavek 21. člena Uredbe 2023/1113/EU),
10. kot ponudnik posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi v razmerju do drugega ponudnika storitev v zvezi s kriptosredstvi, ki večkrat ne zagotovi zahtevanih informacij o originatorju ali upravičencu, večkrat ne sprejme ustreznih ukrepov (prvi pododstavek drugega odstavka 21. člena Uredbe 2023/1113/EU),
11. kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi originatorja ali kot ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi upravičenca ne vodi evidence ali jo vodi pomanjkljivo ali jo vodi več kot pet let (prvi odstavek 26. člena Uredbe 2023/1113/EU).
(2) Z globo od 3.000 do 60.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 700.000 eurov in ne presegajo 8.000.000 eurov.
(3) Z globo od 6.000 do 60.000 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje pravna oseba, ki v zadnjih dveh zaporednih poslovnih letih na bilančni presečni dan bilance stanja izkazuje prihodke, ki presegajo 8.000.000 eurov.
(4) Z globo od 500 do 20.000 eurov se kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja storitve v zvezi s kriptosredstvi, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(5) Z globo od 200 do 2.000 eurov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika oziroma odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
14. člen 
(posebne višine globe za ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi in za ponudnike posredniških storitev v zvezi s kriptosredstvi za kršitve Uredbe 2023/1113/EU) 
(1) Če je narava storjenega prekrška iz 12. in 13. člena tega zakona posebno huda zaradi višine povzročene škode oziroma višine protipravno pridobljene premoženjske koristi, zaradi storilčevega naklepa oziroma njegovega namena koristoljubnosti, zaradi ponavljanja ali sistematičnosti storitve prekrška, se pravna oseba iz prvega, drugega ali tretjega odstavka 12. člena tega zakona in pravna oseba iz prvega, drugega ali tretjega odstavka prejšnjega člena kaznujeta z globo v višini:
1. 1.000.000 eurov ali
2. dvakratnega zneska premoženjske koristi, pridobljene s kršitvijo, kadar je to korist mogoče določiti, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(2) Če je narava storjenega prekrška iz 12. in 13. člena tega zakona posebno huda zaradi višine povzročene škode oziroma višine protipravno pridobljene premoženjske koristi, zaradi storilčevega naklepa oziroma njegovega namena koristoljubnosti, zaradi ponavljanja ali sistematičnosti storitve prekrška, se samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, iz četrtega odstavka 12. člena tega zakona in četrtega odstavka prejšnjega člena kaznuje z globo v višini:
1. 500.000 eurov ali
2. dvakratnega zneska premoženjske koristi, pridobljene s kršitvijo, kadar je to korist mogoče določiti, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(3) Odgovorna oseba pravne osebe iz prvega odstavka tega člena ter odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika in odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, iz prejšnjega odstavka se kaznujejo z globo v višini do 250.000 eurov.
(4) Pravna oseba iz prvega odstavka tega člena ali oseba iz drugega odstavka tega člena, ki je kreditna ali finančna institucija, se kaznujeta z globo v višini:
1. 5.000.000 eurov ali
2. deset odstotkov skupnega letnega prometa v prejšnjem poslovnem letu, če ta znesek presega znesek iz prejšnje točke.
(5) Kadar je oseba iz prejšnjega odstavka oseba, ki obvladuje eno ali več odvisnih družb ali ki je odvisna družba, se za podatek o skupnem letnem prometu v prejšnjem poslovnem letu upošteva letno konsolidirano poročilo v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe.
(6) Odgovorna oseba pravne osebe iz četrtega odstavka tega člena ter odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika in odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, iz četrtega odstavka tega člena se kaznujejo z globo v višini do 500.000 eurov.
15. člen 
(višina globe v hitrem prekrškovnem postopku) 
Za prekrške iz tega zakona se sme v hitrem postopku izreči globa tudi v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, določene s tem zakonom.
16. člen 
(uporaba določb o prekrških) 
Višine in razponi glob, določeni v tem zakonu, veljajo in se uporabljajo ne glede na določbe zakona, ki ureja prekrške.
III. KONČNA DOLOČBA 
17. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 450-05/24-3/10
Ljubljana, dne 6. marca 2025
EPA 1870-IX
Državni zbor 
Republike Slovenije 
mag. Urška Klakočar Zupančič 
predsednica 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti