Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE, 62/24 – odl. US in 102/24 – ZLV-K) in 17. člena Statuta Občine Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 2/16 – uradno prečiščeno besedilo, 62/16 in 14/23) je Občinski svet Občine Miren - Kostanjevica na 17. seji dne 19. 3. 2025 sprejel
o dodeljevanju socialne denarne pomoči v Občini Miren - Kostanjevica
(1) S tem pravilnikom se določijo upravičenci, namen, merila za dodelitev, način izplačila in postopek za dodelitev socialne denarne pomoči (v nadaljnjem besedilu: denarna pomoč) iz sredstev občinskega proračuna Občine Miren - Kostanjevica (v nadaljnjem besedilu: občina).
(2) Denarne pomoči se dodeljujejo do porabe predvidenih proračunskih sredstev za tekoče leto, po zaporedju vloženih popolnih vlog.
Postopek dodeljevanja denarnih pomoči po tem odloku vodi organ občinske uprave, ki je pristojen za družbene dejavnosti (v nadaljevanju: pristojni organ).
V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in za ženske.
II. UPRAVIČENCI, NAMEN, MERILA IN VIŠINA DENARNE POMOČI
Upravičenci do denarne pomoči so tisti posamezniki, ki imajo stalno prebivališče na območju občine in ki trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, izkoristili pa so vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske in jih nihče ni dolžan preživljati, ter so se zaradi spleta okoliščin, na katere niso mogli vplivati (dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, naravne nesreče in podobno), znašli v takšnem položaju, da ne morejo poravnati najnujnejših življenjskih obveznosti, kot so plačilo vode, elektrike, stanarine in podobno.
(1) Denarna pomoč je namenjena:
– plačilu položnic za osnovne in nujne življenjske potrebe, ki nastanejo v povezavi s stalnim prebivališčem upravičenca in katerih zavezanec za plačilo je upravičenec,
– enkratni pomoči v primeru elementarne nesreče (požar, poplava, potres …),
– kritju drugih izrednih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti.
(2) Denarno pomoč upravičenci prejmejo za čas, ko pomoč nujno potrebujejo oziroma so do nje upravičeni in za to predložijo ustrezna dokazila.
(1) Vlagatelj je upravičen do denarne pomoči, če njegov dohodek ne presega za več kot 60 % minimalnega dohodka samske osebe oziroma dohodek njegove družine ne presega več kot 50 % minimalnega dohodka družine.
(2) Minimalni dohodek iz prejšnjega odstavka ter način in obdobje upoštevanja le-tega so določeni v predpisu, ki ureja socialno varstvene prejemke. Pri določanju minimalnega dohodka se upoštevajo tudi občasni in priložnostni dohodki, ugotovljeni v obdobju zadnjih treh mesecih pred mesecem vložitve vloge.
(3) Izraz družina po tem pravilniku pomeni skupnost vlagatelja in oseb, ki se poleg vlagatelja upoštevajo pri ugotavljanju materialnega položaja po predpisih o socialno varstvenih prejemkih in o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
V primeru, da dohodki presegajo minimalni dohodek iz prejšnjega člena, se denarna pomoč odobri le izjemoma, in sicer:
– če je materialna ogroženost posledica težje bolezni, hujše nesreče ali smrti v družini, zakonski ali nezakonski skupnosti,
– če gre za elementarno nesrečo,
– v drugih primerih, ko pristojni organ presodi, da gre za težje socialne razmere.
Ne glede na določila iz 4., 5. in 6. člena tega pravilnika, lahko pristojni organ pri odločanju o dodelitvi denarne pomoči upošteva tudi druga dejstva in okoliščine, ki odražajo dejanski socialni položaj posameznika ali družine. Če pristojni organ ugotovi, da je dejanski socialni položaj vlagatelja ali njegove družine bistveno boljši v primerjavi z izkazanimi dohodki, denarne pomoči ne dodeli.
(1) Višina denarne pomoči se določi ob upoštevanju materialnega, socialnega in zdravstvenega stanja upravičenca in njegovih družinskih članov. Enkratna denarna pomoč znaša največ 500 evrov.
(2) Denarna pomoč se praviloma dodeli enkrat letno. Izjemoma se denarna pomoč dodeli dvakrat letno, vendar skupni znesek dodeljene pomoči v istem koledarskem letu ne sme presegati 500 evrov.
(3) Če se je upravičenec znašel v položaju materialne ogroženosti zaradi bolezni, smrti v družini, elementarne ali druge nesreče, se denarna pomoč lahko, po prostem preudarku pristojnega organa, dodeli v višjem znesku, vendar največ do štirikratnika maksimalne vrednosti denarne pomoči iz prvega odstavka tega člena.
III. POSTOPEK ZA DODELITEV DENARNE POMOČI
Postopek za pridobitev denarne pomoči se uvede na podlagi vloge za denarno pomoč, ki jo vlagatelj vloži pristojnemu organu na predpisanem obrazcu Priloga 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
Vlogi je potrebno priložiti naslednja dokazila:
– bančne izpiske za zadnje tri mesece pred mesecem vložitve vloge za vlagatelja in polnoletne družinske člane;
– veljavno odločbo o otroškem dodatku, če je kdo izmed družinskih članov njen upravičenec;
– veljavno odločbo Centra za socialno delo o denarni socialni pomoči, če jo vlagatelj prejema;
– potrdilo o preživnini, če jo kdo izmed družinskih članov prejema;
– ustrezna potrdila o statusu brezposelnih polnoletnih družinskih članov (potrdilo o brezposelnosti Zavoda za zaposlovanje, potrdilo o šolanju polnoletnih družinskih članov);
– kratek opis okoliščin, zaradi katerih vlagatelj prosi za denarno pomoč.
(1) V postopku ugotavljanja upravičenosti do denarne pomoči pristojni organ pridobi mnenje Komisije za socialo Občine Miren - Kostanjevica (v nadaljnjem besedilu: komisija).
(2) Komisijo sestavljajo trije člani, ki jih imenuje župan. Člani so imenovani izmed predstavnikov organizacij, ki delujejo na humanitarnem in področju skrbi za ranljive skupine na območju občine na način, da ima vsaka organizacija največ enega predstavnika in da je zagotovljena teritorialna raznolikost članov glede na območje delovanja organizacije, iz katere je posamezen predstavnik. Mandat članov komisije traja 4 leta in so lahko ponovno imenovani.
(3) Vloga komisije v postopku odločanja o dodelitvi denarne pomoči je posvetovalna.
(1) V postopku odločanja o dodelitvi denarne pomoči se poleg določb tega pravilnika uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek.
(2) V primeru, da je vloga nepopolna, pristojni organ pozove vlagatelja, da svojo vlogo dopolni v roku osmih dni od prejema poziva za dopolnitev. Če vlagatelj vloge v roku ne dopolni, se vlogo s sklepom zavrže.
(3) Pristojni organ lahko ob formalnem preizkusu vloge ali na podlagi mnenja komisije vlagatelja pozove, naj v roku iz prejšnjega odstavka predloži dodatna dokazila, s katerimi izkaže upravičenost do denarne pomoči. Če vlagatelj v roku ne predloži dodatnih dokazil, pristojni organ odloči o upravičenosti do denarne pomoči na podlagi dokazil, ki je je vlagatelj predložil.
(4) Pristojni organ po preverjanju vseh podatkov in dokazil odloči o višini in načinu nakazila denarne pomoči. V posameznih primerih lahko pristojni organ pri odločanju zaprosi za mnenje pristojni Center za socialno delo, zdravstvene službe, humanitarne organizacije in druge podobne organizacije.
(5) O upravičenosti in višini denarne pomoči pristojni organ izda odločbo v roku tridesetih dni od prejema popolne vloge. Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba v roku petnajstih dni od dneva vročitve odločbe. O pritožbi zoper odločbe odloča župan.
Odobrena denarna pomoč je namenjena plačilu položnic za osnovne in nujne življenjske potrebe. Neposredno se denarna pomoč izplača upravičencu le izjemoma, v primeru izjemnih okoliščin in ob upoštevanju mnenja komisije.
V primeru lažnega prikazovanja in zamolčanja podatkov je prejemnik dolžan vrniti neupravičeno pomoč skladno z določili civilnega prava o neupravičeni obogatitvi.
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
Postopki dodeljevanja denarne pomoči, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega pravilnika, se dokončajo po določbah pravilnika, ki je veljal do uveljavitve tega pravilnika, razen v primeru, da je obravnava po tem pravilniku ugodnejša za upravičenca.
Komisijo iz 12. člena župan imenuje, ko preneha mandat komisiji, ki je bila imenovana po določbah pravilnika, ki je veljal do uveljavitve tega pravilnika.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju socialno-varstvenih pomoči v Občini Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 29/09).
Ta pravilnik začne veljati in se uporabljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0019/2024-1
Miren, dne 19. marca 2025
Občine Miren - Kostanjevica