Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o divjadi in lovstvu (ZDLov-1F)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o divjadi in lovstvu (ZDLov-1F), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 15. aprila 2025.
Št. 003-02-1/2025-92
Ljubljana, dne 23. aprila 2025
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O DIVJADI IN LOVSTVU (ZDLov-1F)
1. člen
V Zakonu o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 16/04, 120/06 – odl. US, 17/08, 46/14 – ZON-C, 31/18, 65/20, 97/20 – popr., 44/22 in 158/22) se v 1. členu v tretjem odstavku besedilo »Z divjadjo upravlja Republika Slovenija« nadomesti z besedilom »Divjad, razen divjad v ujetništvu in oborah, je pod posebnim varstvom države in z njo upravlja Republika Slovenija«.
V 5. členu se pomen izraza »Izredni poseg« spremeni tako, da se glasi:
»Izredni poseg je odvzem divjadi ne glede na lovno dobo na lovnih ali nelovnih površinah.«.
Za pomenom izraza »Lov na klic« se doda nov izraz, ki se glasi:
»Loviti divjad ponoči je iskati, opazovati, zasledovati, vabiti in čakati divjad s ciljem upleniti divjad ali odloviti divjad živo v času od ene ure po javno objavljenem koncu navtičnega mraka do ene ure pred začetkom navtične zore naslednjega dne.«.
Pomen izraza »Lovski pes« se spremeni tako, da se glasi:
»Lovski pes je čistokrvni rodovniški pasemski pes iz 3., 4., 6., 7. in 8. pasemske skupine v skladu s klasifikacijo Mednarodne kinološke zveze (v nadaljnjem besedilu: FCI), ki je opravil delovno preizkušnjo, ki jo za navedene pasemske skupine zahteva pasemski standard, ali pa je delovno preizkušnjo za posamezno pasmo odobrila FCI na predlog nacionalne predstavnice FCI v Republiki Sloveniji. Za lovskega psa se šteje tudi pes, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega stavka in še ni opravil predpisane delovne preizkušnje, a je v postopku šolanja predpisane delovne izkušnje, in hkrati še ni dopolnil četrtega leta starosti.«.
Pomen izraza »Mrhovišče« se črta.
Za pomenom izraza »Stečina« se doda nov izraz, ki se glasi:
»Strokovno spremstvo lovskemu pripravniku, lovskemu gostu na individualnih lovih ali lovskemu gostu na skupinskih lovih, ki nimajo veljavne lovske izkaznice iz 62. člena tega zakona, je fizično spremstvo s strani osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ter ga določi upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom, v katerem se izvaja lov.«.
Za pomenom izraza »Ukrepi v življenjskem okolju divjadi« se doda nov izraz, ki se glasi:
»Uplenitev divjadi je odstrel ali odlov divjadi.«.
V prvem in tretjem odstavku 13. člena, v naslovu, prvem in drugem odstavku 16. člena, v četrtem odstavku 17. člena ter v tretjem odstavku 54. člena se besedilo »letni načrt« v vseh sklonih in številih nadomesti z besedilom »dvoletni načrt« v ustreznem sklonu in številu.
V 21. členu se v drugem odstavku za 5. točko dodata novi 6. in 7. točka, ki se glasita:
»6. izdajanje dovolilnic za lovske goste za lov v loviščih s posebnim namenom;
7. izvajanje izrednega odstrela ali odlova na nelovnih površinah;«.
Dosedanja 6. točka postane 8. točka.
V tretjem odstavku se za 6. točko dodata novi 7. in 8. točka, ki se glasita:
»7. izdajanje dovolilnic za lovske goste v loviščih;
8. ocenjevanje trofej divjadi;«.
Dosedanja 7. točka postane 9. točka.
Za četrtim odstavkom se doda nov peti odstavek, ki se glasi:
»(5) Območne zveze lovskih družin v javnem interesu nudijo pomoč Zvezi pri izvedbi usposabljanj lovcev za opravljanje lovskih izpitov in upravljavcem lovišč pri ocenjevanju škod od divjadi na kmetijskih in gozdnih kulturah.«.
5. člen
22. člen se spremeni tako, da se glasi:
Kot javno pooblastilo opravljajo posamezne naloge:
– Zavod naloge iz 2., 8., 10. in 12. točke 20. člena tega zakona ter prvega in tretjega odstavka 30. člena tega zakona;
– upravljavci v loviščih naloge iz 3. in 11. točke prvega odstavka 21. člena tega zakona;
– upravljavci v loviščih s posebnim namenom naloge iz 3. in 11. točke prvega odstavka 21. člena tega zakona ter 6. in 7. točke drugega odstavka 21. člena tega zakona;
– Zveza naloge iz 1., 2., 6., 7. in 8. točke tretjega odstavka 21. člena tega zakona;
– območno združenje upravljavcev lovišč in lovišč s posebnim namenom naloge iz četrtega odstavka 21. člena tega zakona.«.
V 23. členu se v prvem odstavku na koncu besedila pete alineje pika nadomesti s podpičjem in se doda nova šesta alineja, ki se glasi:
»– naloge, ki jih opravljajo območne zveze lovskih družin, iz članarin, prispevkov članov oziroma članic in drugih virov.«.
V 29. členu se v tretjem odstavku pred piko na koncu stavka doda besedilo, ki se glasi: »pred letom, za katero se zaračuna koncesijska dajatev«.
Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Podatke iz prejšnjega odstavka koncesionar za preteklo leto pošlje na ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, najpozneje do 31. marca tekočega leta.«.
Dosedanji četrti odstavek, ki postane peti odstavek, se spremeni tako, da se glasi:
»(5) Koncesijska dajatev za posamezno lovišče znaša 10 odstotkov od povprečnega prihodka, ki ga za posamezno lovišče za vsako leto v skladu s tretjim odstavkom tega člena zaračuna ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo.«.
Dosedanja peti in šesti odstavek postaneta šesti in sedmi odstavek.
Za sedmim odstavkom se dodata nova osmi in deveti odstavek, ki se glasita:
»(8) Ne glede na peti odstavek tega člena se lahko posameznemu koncesionarju, ob izpolnjevanju načrtov upravljanja z divjadjo, zniža koncesijska dajatev na 5 odstotkov od osnove iz tretjega odstavka tega člena v naslednjih primerih:
– če je imel koncesionar v tekočem letu zaradi plačila škod od divjadi povečane stroške v višini, ki presega 50 odstotkov letnega prihodka od prodane divjačine,
– če je imel koncesionar v tekočem letu zaradi izvajanja ukrepov v življenjskem okolju in v populacijah divjadi, s katerimi je dosegel občutno zmanjšanje škod od divjadi povečane stroške v višini, ki presega 50 odstotkov letnega prihodka od prodane divjačine, ali
– če je koncesionar zagotovil zavarovanje izkušenih oseb iz tretjega odstavka 42.a člena tega zakona.
(9) Ne glede na prejšnji odstavek se lahko v primeru naravnih nesreč, opredeljenih v zakonu, ki ureja odpravo posledic naravnih nesreč, ali v primeru izvedenega vsaj enega izrednega posega iz prvega odstavka 42.a člena tega zakona v letu, za katero se zaračuna koncesijska dajatev, ob pogoju, da je upravljavec zagotovil zavarovanje izkušenih oseb iz tretjega odstavka 42.a člena tega zakona, koncesijska dajatev zniža na 1 odstotek od osnove iz tretjega odstavka tega člena.«.
V 35. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(3) Ne glede na zakon, ki ureja zaščito živali, morajo biti psi na lovnih površinah, v obdobju med 1. aprilom in 20. avgustom, pripeti na povodec ali imeti zagotovljeno varstvo skrbnika psa. Varstvo skrbnika psa pomeni, da skrbnik psa vidi in da se pes na odpoklic takoj vrne k skrbniku psa.«.
Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Določba prejšnjega odstavka se ne uporablja za pse, ki imajo status lovskega, pastirskega, reševalnega ali službenega psa državnih organov, pri izvajanju lova, varovanju tropa ali črede, reševanju ljudi ali opravljanju nalog državnih organov.«.
41. člen se spremeni tako, da se glasi:
Krmljenje divjadi je dovoljeno le za tiste vrste divjadi in na tistih lokacijah, ki so predvidene z načrti lovsko upravljavskih območij.«.
Za 42. členom se doda nov 42.a člen, ki se glasi:
(izredni poseg v populacije divjadi na nelovnih površinah)
(1) Ne glede na drugi odstavek prejšnjega člena lahko lovski inšpektor odredi odstrel ali odlov posameznih osebkov divjadi na nelovni površini v lovišču ali lovišču s posebnim namenom iz razlogov, določenih v prvi ali drugi alineji prvega odstavka prejšnjega člena ter določi način in pogoje posega. V primeru neposredno grozeče nevarnosti lahko lovski inšpektor odredi odstrel ali odlov tudi ustno po telefonu, če je z uporabo naprave, ki omogoča prenos slike in zvoka na daljavo mogoče nedvoumno identificirati izkušenega lovca iz tretjega odstavka tega člena.
(2) Zaradi nujnosti neprekinjenega izvajanja nalog iz prejšnjega odstavka se lovskemu inšpektorju lahko odredi pripravljenost na domu.
(3) Upravljavec lovišča lahko izvrši poseg iz prvega odstavka tega člena le z izkušenimi lovci. Izkušeni lovci so lovski čuvaji ali lovci, ki imajo najmanj pet let izkušenj z izvajanjem odstrela divjadi v tem lovišču ali lovišču s posebnim namenom in imajo opravljeno usposabljanje za izvajanje lova in odlova na nelovnih površinah.
(4) Če upravljavec lovišča ne more zagotoviti izvedbe posega iz prvega odstavka tega člena, lovski inšpektor odredi izvedbo upravljavcu lovišča s posebnim namenom.
(5) Upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom skrbi za redno usposabljanje oseb iz tretjega in četrtega odstavka tega člena.
(6) Nezgodno zavarovanje in zavarovanje odgovornosti oseb iz četrtega odstavka tega člena se financirata iz proračuna Republike Slovenije.
(7) Način izvajanja izrednega posega na nelovnih površinah, usposabljanja in zavarovanja oseb iz tretjega in četrtega odstavka tega člena podrobneje predpiše minister.«.
Za 43.a členom se doda nov 43.b člen, ki se glasi:
(uporaba in šolanje lovskih psov)
(1) Za nevarne pse se ne štejejo lovski psi, katerih ugriz druge živali je posledica izvajanja lova ali zadrževanja oziroma varovanja najdene divjadi.
(2) Lov z lovskim psom, ki še ni opravil predpisane delovne preizkušnje, brez hkratne uporabe drugega lovskega psa, ki je zahtevano preizkušnjo že opravil, ni dovoljen.
(3) Vsak upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom mora zagotoviti ustrezno število usposobljenih lovskih psov.
(4) Zveza organizira šolanje lovskih psov, ki vključuje program šolanja, preizkuse in ocenjevanje dela lovskih psov, ter vodi evidenco usposobljenih lovskih psov.
(5) Minister podrobneje predpiše način uporabe lovskih psov v lovišču ali lovišču s posebnim namenom, obveznosti upravljavca lovišča in lovišča s posebnim namenom ter organiziranje šolanja lovskih psov.«.
V 44. členu se v prvem odstavku 1. in 2. točka spremenita tako, da se glasita:
»1. loviti divjad v nasprotju z 38. členom tega zakona, drugim, tretjim in četrtim odstavkom 42. člena tega zakona ter prvim, tretjim in četrtim odstavkom 42.a člena tega zakona;
2. loviti divjad na površinah, ki so izločene iz lovne površine lovišča, razen dejanj evidentiranja izgub v skladu s 46. členom tega zakona in ob izrednih posegih v populacije divjadi iz 42. in 42.a člena tega zakona;«.
45. člen se spremeni tako, da se glasi:
(ukrepi ob odvzemu in najdbi poginule divjadi in velikih zveri)
(1) Odvzeta parkljasta divjad se lahko prenaša ali prevaža z mesta, kjer je odvzeta, samo če je ustrezno označena. Pravilnost označitve preveri pooblaščena oseba iz petega odstavka tega člena na mestu za prevzem divjadi iz prvega odstavka 46. člena zakona. Za namen ugotavljanja pravilnosti evidentiranja odvzema lahko lovski inšpektor odvzame vzorce posamezne odvzete parkljaste divjadi.
(2) Zavod izdaja oznake in vodi seznam izdanih oznak. Vpogled v seznam izdanih oznak imata tudi ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, in lovski inšpektor.
(3) Seznam izdanih oznak zajema podatke o upravljavcu lovišča ali lovišča s posebnim namenom, številu izdanih oznak, datumu izdaje, številu vrnjenih oznak in datumu vrnitve.
(4) Evidenco izdanih oznak upravljavca posameznim lovcem z namenom zagotavljanja sledljivosti in pravilnosti izvedenega odvzema vodi upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom. Upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom v evidenci izdanih oznak vodi in upravlja naslednje podatke: ime in priimek lovca, številko lovske izkaznice, zaporedne številke izdanih oznak, zaporedne številke vrnjenih oznak. Podatke iz evidence iz prejšnjega stavka upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom hrani za tekoče leto do 31. decembra naslednjega leta, nato podatke izbriše. Za namen izvajanja nadzora upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom lovskemu inšpektorju omogoči vpogled v evidenco izdanih oznak.
(5) Ne glede na prvi odstavek tega člena se odvzete velike zveri in parkljasta divjad opremijo s posebno oznako, ki jo izpolni pooblaščena oseba za pregled trupov divjadi v skladu s predpisi, ki urejajo higieno živil živalskega izvora.
(6) Upravljavec poskrbi, da pooblaščeni predstavnik oziroma predstavnica (v nadaljnjem besedilu: predstavnik) Zavoda še pred izkoženjem opravi ogled vsake odvzete velike zveri, opravi vse predpisane meritve, odvzame potrebne vzorce in ugotovi, ali je bil odvzem opravljen v skladu z izdanimi dovoljenji. Upravljavec o odvzemu vsake velike zveri najpozneje v 24 urah obvesti območno združenje upravljavcev lovišč in lovišč s posebnim namenom, ki o odvzemu čim prej obvesti vse druge upravičence za lov v lovsko upravljavskem območju.
(7) Policija, upravljavci cest in veterinarsko higienska služba o trku divjadi z vozili v prometu in o najdbi ranjene ali poginule divjadi na cestišču pred odstranitvijo divjadi obvestijo regijski center za obveščanje, ki o tem obvesti upravljavca lovišča. Upravljavec ima pred odstranitvijo poginule divjadi na cestišču pravico do pridobitve vseh tistih delov poginule divjadi, ki jih potrebuje za evidentiranje izgub.
(8) Pooblaščeni predstavnik upravljavca si poginulo divjad in velike zveri po obvestilu o najdbi čim prej ogleda, poskuša ugotoviti vzrok smrti in ukrepa v skladu s petim odstavkom 46. člena tega zakona.
(9) Minister podrobneje predpiše način, vrsto in obliko označevanja parkljaste divjadi po odvzemu, izjeme od označevanja, način izdajanja oznak, vodenja seznama iz tretjega odstavka tega člena in evidence iz četrtega odstavka tega člena.«.
V 46. členu se v prvem odstavku za besedilom »mesto za prevzem divjadi« dodata vejica in besedilo, ki se glasi: »ki je registrirano«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Podatke iz evidenčne knjige odstrela in izgub upravljavci lovišč v elektronski obliki pošljejo v osrednji lovski informacijski sistem, ki ga vodi in vzdržuje Gozdarski inštitut Slovenije, najpozneje do 15. dne v mesecu za pretekli mesec.«.
Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek.
V 52. členu se sedmi odstavek črta.
56. člen se spremeni tako, da se glasi:
(uveljavljanje škode na kmetijskih in gozdnih kulturah od upravljavca)
(1) Oškodovanec škodo na kmetijskih in gozdnih kulturah v treh dneh od dneva, ko je škodo opazil:
– pisno prijavi pooblaščencu upravljavca, čigar osebne podatke (ime in priimek, naslov, telefon, e-poštni naslov) upravljavec javno objavi na krajevno običajen način do 31. decembra tekočega leta za prihodnje leto, ali
– elektronsko prijavi preko vstopnega spletnega mesta, ki ga omogoči ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo.
(2) Upravljavec se na pisno prijavo škode iz prejšnjega odstavka odzove in izvede ogled škode v osmih dneh. Če se upravljavec na pisno prijavo škode iz prejšnjega odstavka v osmih dneh po prejemu pisne prijave ne odzove ali si ne ogleda škode, lahko oškodovanec v obliki spletne prijave škode seznani ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, oziroma lovskega inšpektorja.
(3) Če se oškodovanec in pooblaščenec upravljavca v osmih dneh po pisni prijavi škode na podlagi ogleda ne sporazumeta o višini odškodnine, pošlje oškodovanec pisno prijavo škode komisiji za določanje višine škod na kmetijskih in gozdnih kulturah (v nadaljnjem besedilu: komisija). Oškodovanec lahko škodo prijavi tudi v obliki spletne prijave škode.
(4) Komisije za vsako lovsko upravljavsko območje za dobo petih let imenuje minister. Komisijo sestavljajo predsednik ali njegov namestnik in dva člana ali njuna namestnika. Predsednik in njegov namestnik sta usposobljena za gozdarsko stroko in zaposlena na območni enoti Zavoda, ki v celoti ali deloma leži znotraj posameznega lovsko upravljavskega območja. En član komisije in njegov namestnik morata biti usposobljena za kmetijsko stroko, drugi član komisije in njegov namestnik pa za upravljanje divjadi. Komisija odloča v tričlanski sestavi z večino glasov. Pri delu komisije sodeluje tudi lovski inšpektor oziroma inšpektorica (v nadaljnjem besedilu: lovski inšpektor) brez pravice glasovanja.
(5) Na podlagi ocene komisije, ki mora opraviti ogled najpozneje v petnajstih dneh od prijave, poskusita oškodovanec in upravljavec skleniti sporazum o plačilu odškodnine.
(6) V primeru sklenjenega sporazuma o odškodnini v obliki finančnih sredstev upravljavec lovišča v 30 dneh od sklenitve sporazuma izplača dogovorjeno odškodnino oškodovancu, razen če se stranki ne dogovorita drugače. Rok za ostale oblike odškodnine se določi v sporazumu o višini odškodnine. Oškodovanec in pooblaščenec upravljavca se za primer ponavljajočih se škod na istih kmetijskih in gozdnih kulturah ob prvi prijavi škode pisno dogovorita za rok in način izvedbe končnega ocenjevanja škode.
(7) Oškodovanec ali upravljavec, ki se ne strinja z odločitvijo komisije, lahko s tožbo zahteva, da o odškodnini odloči pristojno sodišče. Tožbo mora vložiti najpozneje v treh letih od dneva, ko je škoda nastala.
(8) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, za upravljavce in za delovanje komisij pripravi navodila in jih objavi na osrednjem spletnem mestu državne uprave.«.
Za 58. členom se dodata nova 58.a in 58.b člen, ki se glasita:
(evidenca škod na nelovnih površinah)
(1) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, za namen izplačevanja odškodnin od divjadi na nelovnih površinah in upravljanja divjadi vodi in upravlja naslednje podatke:
1. o oškodovancu (ime in priimek, naslov, davčna številka, naziv banke, osebni račun in telefonska številka);
2. o pooblaščencu (ime in priimek, območna enota Zavoda);
3. datum in kraj nastanka škode (parcelna številka in katastrska občina), datum opažene ter datum prijavljene škode in datum ogleda;
4. o povzročeni škodi po vrstah premoženja;
5. o obsegu škode in višini dogovorjene odškodnine;
6. o vrsti povzročitelja in opisu znakov, ki pričajo o povzročitelju škode;
7. o nelovni površini;
8. opis varovanja premoženja pred nastankom škode.
(2) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, omogoči lovskemu inšpektorju za namen izvajanja nadzora brezplačen izpis podatkov iz evidence iz prejšnjega odstavka.
(3) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, hrani osebne podatke iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka tega člena tri leta po izplačilu odškodnine, nato se osebni podatki izbrišejo.
(evidenca komisije za določanje višine škod na kmetijskih in gozdnih kulturah)
(1) Zavod za namen obravnavanja zadev s strani komisij iz četrtega odstavka 56. člena tega zakona vodi in upravlja naslednje podatke:
1. o oškodovancu (ime in priimek, naslov, datum rojstva in telefonska številka);
2. o članih komisije (ime in priimek, organizacija);
3. o ostalih udeležencih (ime in priimek);
4. datum in kraj nastanka škode, datum opažene ter datum prijavljene škode lovski družini, datum ogleda in ocene škode;
5. o vrsti povzročitelja;
6. o površini, kjer je škoda nastala;
7. o povzročeni škodi po vrstah premoženja;
8. o obsegu škode in ocenjeni višini škode s strani komisije;
9. opis varovanja premoženja pred nastankom škode.
(2) Zavod omogoči za namen izvajanja nadzora lovskemu inšpektorju in za namen upravljanja divjadi ministrstvu, pristojnemu za divjad in lovstvo, brezplačen izpis podatkov iz evidence iz prejšnjega odstavka tega člena.
(3) Zavod hrani osebne podatke iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka tega člena tri leta po podani oceni komisije, nato osebne podatke izbriše.«.
60. člen se spremeni tako, da se glasi:
(1) Pravico do lova ima državljan ali tuji državljan s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji, ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico (v nadaljnjem besedilu: lovec). Ne glede na prejšnji stavek ima pravico do lova tudi oseba, ki nima lovskega izpita in veljavne lovske izkaznice, vendar le z veljavno dovolilnico za lovske goste in strokovnim spremstvom, oziroma oseba, ki je lovski pripravnik s strokovnim spremstvom.
(2) Lovski gost je vsaka oseba, ki ni član upravljavca lovišča, lovski pomočnik ali ni zaposlena v lovišču s posebnim namenom, v katerem lovi.
(3) Lovski pomočnik je oseba, ki ni zaposlena v lovišču s posebnim namenom in na podlagi veljavne lovske izkaznice za lovišče s posebnim namenom izvaja lov in druga dela v tem lovišču s posebnim namenom na podlagi sklenjenega pisnega dogovora z upravljavcem lovišča s posebnim namenom.
(4) Lovec lahko lovi pod pogoji, ki so določeni s tem zakonom.
(5) Tuji državljani oziroma tuje državljanke, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji in niso člani lovskih družin, lahko lovijo kot lovski gosti z veljavno dovolilnico za lovske goste.
(6) Ne glede na prvi odstavek 65. člena tega zakona lahko član upravljavca lovišča postane tudi posameznik, ki nima stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, če je pripadnik avtohtone slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah v skladu z zakonom, ki ureja odnose Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja.
(7) Lovskim gostom mora upravljavec zagotoviti strokovno spremstvo, razen lovskim gostom na organiziranih skupinskih lovih, ki imajo lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico iz 62. člena tega zakona.«.
Za 63. členom se doda nov 63.a člen, ki se glasi:
(dovolilnica za lovske goste)
(1) Pravico do lova si lovski gost pridobi z veljavno dovolilnico za lovske goste. Dovolilnice za lovske goste ne potrebuje lovski gost, ki ima veljavno lovsko izkaznico.
(2) Dovolilnice za lovske goste svojih članov izdaja Zveza na predlog upravljavca lovišča. Dovolilnice za lovske goste v loviščih s posebnim namenom izdaja upravljavec lovišča s posebnim namenom.
(3) Lovski gost na zahtevo policije, lovskega čuvaja ali lovskega inšpektorja omogoči vpogled v veljavno dovolilnico za lovske goste. Dovolilnica za lovske goste se lahko izda v fizični ali elektronski obliki, vendar mora biti izdana, preden lovski gost začne loviti v lovišču ali lovišču s posebnim namenom.
(4) Lovska dovolilnica vsebuje najmanj naslednje podatke:
1. ime in priimek lovskega gosta;
2. naslov in datum rojstva lovskega gosta;
3. zaporedno številko dovolilnice;
4. državo, v kateri ima lovski gost stalno prebivališče;
5. datum izdaje in veljavnost dovolilnice za tekoče leto;
6. drugi podatki, ki niso osebni podatki.
(5) Za izvajanje tega člena Zveza in upravljavci lovišč s posebnim namenom vodijo in upravljajo evidenco izdanih dovolilnic za lovske goste, ki vsebuje podatke iz prejšnjega odstavka.
(6) Ves prihodek iz naslova izdaje dovolilnic za lovske goste Zveza nameni lovskim družinam, ki so zaprosile za izdajo lovske dovolilnice za lovskega gosta in so izpolnile zadnji dvoletni načrt lovišča. Prihodki, ki jih pridobijo upravljavci lovišč z izdajo dovolilnic za lovske goste, so namenski in jih upravljavci lovišč namenijo za izvajanje javnih nalog, ki jih izvajajo pod pogoji javne službe iz prvega odstavka 21. člena tega zakona.
(7) Lovski inšpektor ima za namen izvajanja nadzora brezplačen vpogled v evidenco izdanih dovolilnic za lovske goste. Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, ima za namen upravljanja z divjadjo brezplačen vpogled v podatke iz 3., 4. in 5. točke četrtega odstavka tega člena.
(8) Zveza in upravljavci lovišč s posebnim namenom hranijo osebne podatke iz 1. in 2. točke četrtega odstavka tega člena eno leto po izdaji lovske dovolilnice, nato osebne podatke izbrišejo.
(9) Minister podrobneje predpiše obliko, vsebino in ceno dovolilnice za lovske goste.«.
V 64. členu se za besedo »Zveza« dodata vejica in besedilo »območne zveze lovskih družin,«.
V 66. členu se v prvem odstavku za besedilom »vseh lovskih družin« črta vejica in doda besedilo »in območnih zvez lovskih družin,«.
Za 66. členom se doda nov 66.a člen, ki se glasi:
(območna zveza lovskih družin)
(1) Upravljavci lovišč se zaradi urejanja in usklajevanja skupnih nalog, ki so povezane z upravljanjem z divjadjo ali izvajanjem društvenih dejavnosti, lahko združujejo v območno zvezo lovskih družin.
(2) Območna zveza lovskih družin je društvo, ki se ustanovi, deluje in preneha obstajati v skladu s predpisi o društvih.
(3) Poleg nalog, ki jih opravljajo v javnem interesu, območne zveze lovskih družin nudijo pomoč upravljavcem lovišč pri oblikovanju mnenj v postopkih presoje posegov v življenjski prostor divjadi na območju upravljavcev lovišč in skrbijo za naravovarstveno osveščanje lovcev.
(4) Območna zveza lovskih družin pokriva stroške delovanja s članarinami, prispevki članov oziroma članic in drugimi viri.«.
V 67. členu se v četrtem odstavku v prvi alineji na koncu besedila podpičje nadomesti z vejico in doda besedilo »vključno z zastopanjem v upravnih postopkih za izredne posege v populacije divjadi, če člani območnega združenja upravljavcev tako določijo v temeljnem aktu območnega združenja upravljavcev;«.
Četrta alineja se spremeni tako, da se glasi:
»– pripravlja izhodišča za pripravo dvoletnih načrtov lovišč po posameznih loviščih;«.
Za petim odstavkom se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:
»(6) Območno združenje upravljavcev lahko za izvajanje nalog iz druge in pete alineje četrtega odstavka tega člena z odločitvijo zbora upravljavcev pisno pooblasti eno območno zvezo lovskih družin, ki v celoti ali deloma leži znotraj lovsko upravljavskega območja, na katerem deluje to območno združenje upravljavcev.«.
72. člen se spremeni tako, da se glasi:
(pogoji za opravljanje lovskočuvajske službe)
(1) Lovski čuvaj lahko postane polnoleten državljan Republike Slovenije, ki je opravil izpit za lovskega čuvaja in ima kot član lovske organizacije petletno lovsko prakso.
(2) Vlogo za imenovanje lovskega čuvaja vloži upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom na ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo. Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, lahko od Zveze pridobi podatke o opravljenem lovskočuvajskem izpitu oziroma o udeležbi na izobraževanju lovskih čuvajev v zadnjih petih letih ter o petletni lovski praksi.
(3) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, lovske čuvaje imenuje z odločbo za obdobje petih let.
(4) Zveza na podlagi pravnomočne odločbe iz prejšnjega odstavka izda lovskemu čuvaju izkaznico in službeni znak lovskega čuvaja za obdobje petih let.
(5) Lovski čuvaj je v času opravljanja službe v lovišču ali lovišču s posebnim namenom uradna oseba.
(6) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, lahko z odločbo razreši lovskega čuvaja opravljanja lovskočuvajske službe pred potekom petletnega obdobja na:
– lastni predlog lovskega čuvaja ali
– predlog upravljavca lovišča, če lovski čuvaj ne opravlja svojih nalog, ali
– predlog lovskega inšpektorja, če je lovski čuvaj prekršil določbe tega zakona ali na njegovi podlagi izdanih predpisov.
(7) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, za namen izvajanja lovskočuvajske službe vodi in upravlja podatke o imenovanih in razrešenih lovskih čuvajih, in sicer:
– ime in priimek;
– datum rojstva;
– ime lovišča;
– datum imenovanja;
– datum razrešitve.
(8) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, hrani osebne podatke iz prve in druge alineje prejšnjega odstavka pet let po imenovanju lovskega čuvaja oziroma do njegove razrešitve.
(9) Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, lovskemu inšpektorju za nadzor nad izvajanjem zakona na njegovo zahtevo pripravi izpis osebnih podatkov iz osmega odstavka tega člena.
(10) Obliko izkaznice in službenega znaka lovskega čuvaja določi minister.«.
75. člen se spremeni tako, da se glasi:
(1) Z globo od 2.100 do 12.500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:
1. ki v roku ne pošlje podatkov iz tretjega odstavka 29. člena tega zakona na ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo (četrti odstavek 29. člena);
2. ki pri osuševanjih zemljišč ne ohranja najmanj petine površine v prvotnem stanju (tretji odstavek 33. člena);
3. ki leti z napravami za letenje zunaj posebej za ta namen odrejenih območij (drugi odstavek 35. člena);
4. ki ne vzpostavi ekocelic v skladu z drugim odstavkom 37. člena tega zakona;
5. ki ne zagotavlja ukrepov v skladu z načrti za trajnostno gospodarjenje z divjadjo (39. člen);
6. ki ne vrne upravljavcu izpolnjene polharske dovolilnice do 31. decembra tekočega leta (tretji odstavek 43.a člena);
7. ki gradi lovske objekte za izvajanje lova in krmljenje divjadi bližje kot 100 m od meja med posameznimi lovišči ali lovišči s posebnim namenom (4. točka prvega odstavka 44. člena);
8. ki odstreli parkljasto divjad v sezoni krmljenja v krogu s polmerom 200 m od krmišča, razen na privabljalnih krmiščih (20. točka prvega odstavka 44. člena);
9. ki podatkov za pretekli mesec v elektronski obliki ne pošlje v osrednji lovski informacijski sistem do 15. dne tekočega meseca (tretji odstavek 46. člena);
10. ki v rokih, določenih z dvoletnimi načrti lovsko upravljavskih območij, ne pošlje komisiji lovsko upravljavskega območja trofejnih listov ali materialnih dokazov o opravljenem odstrelu in izgubah (četrti odstavek 46. člena);
11. ki imetnikom kmetijskih in gozdnih zemljišč ne priskrbi dogovorjenih ustreznih zaščitnih sredstev (drugi odstavek 53. člena);
12. ki lovi divjad in pri sebi nima veljavne lovske izkaznice ali izkaznice lovskega čuvaja (drugi odstavek 62. člena).
(2) Z globo od 210 do 4.200 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.
(3) Z globo od 100 do 600 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje posameznik.«.
76. člen se spremeni tako, da se glasi:
(1) Z globo od 4.200 do 60.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:
1. ki pod pogoji javne službe ne opravlja nalog iz prvega ali drugega odstavka 21. člena tega zakona;
2. ki opravlja v gozdu dela, ki bi ovirala ali preprečevala nemoten potek reprodukcije divjadi (drugi odstavek 31. člena);
3. ki pri sečnji in spravilu z vejami zametuje in z vlačenjem lesa poškoduje kaluže, vodne kale in izvire ter s travo porasle površine v gozdu oziroma po opravljenem delu ne vzpostavi prvotnega stanja (četrti odstavek 31. člena);
4. ki ne uporablja preventivnih sredstev in načinov dela za preprečevanje in omejevanje izgub divjadi na leglih in gnezdih (četrti odstavek 32. člena);
5. ki seka, požiga ali drugače uničuje žive meje, grmišča in s suho zarastjo porasle površine po pašnikih, travnikih in poljih v času gnezdenja ptic in poleganja mladičev, med 1. marcem in 1. avgustom (peti odstavek 32. člena);
6. ki pri urejanju vodotokov ne ohranja posameznih odsekov stare struge ter rastočega drevja in grmovja na njihovih bregovih oziroma ne zagotavlja nepretrgane zarasti vsaj enega od obeh bregov struge (prvi odstavek 33. člena);
7. ki z regulacijo vodotokov ali osuševanjem zemljišč uničuje močvirja oziroma vlažne biotope (drugi odstavek 33. člena);
8. ki v času gnezdenja ptic, med 1. marcem in 1. avgustom, seka zarast po bregovih voda, čisti odvodne kanale ali prazni vodna zajetja (četrti odstavek 33. člena);
9. ki brez nadzora spušča psa na lovne površine v prosto naravo ali med 1. aprilom in 20. avgustom nima pripetega psa na povodcu oziroma ne zagotavlja potrebnega varstva in nadzorstva psa (tretji odstavek 35. člena);
10. ki krmi divjad v nasprotju z načrti lovsko upravljavskih območij (41. člen);
11. ki kot upravljavec lovišča s posebnim namenom ne izvede izrednega posega na nelovni površini (četrti odstavek 42.a člena);
12. ki lovi polhe brez polharske dovolilnice (prvi odstavek 43.a člena) ali ki sokolari brez opravljenega lovskega izpita in veljavne lovske izkaznice z dovoljenjem za sokolarjenje ali brez spremstva osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico z dovoljenjem za sokolarjenje (peti odstavek 43.a člena);
13. ki lovi le z lovskim psom, ki ni opravil predpisane delovne preizkušnje (drugi odstavek 43.b člena);
14. ki ne zagotavlja ustreznega števila usposobljenih lovskih psov (tretji odstavek 43.b člena);
15. ki ne uporablja lovskih psov na predpisan način (peti odstavek 43.b člena);
16. ki krši dodatne prepovedi iz drugega odstavka 44. člena tega zakona;
17. ki ne vodi evidence o izdanih oznakah ali jo vodi nepravilno ali ne omogoči vpogleda v evidenco ministrstvu, pristojnemu za lovstvu ali lovskemu inšpektorju (drugi, tretji ali četrti odstavek 45. člena);
18. ki ne opremi odstreljene velike zveri ali parkljaste divjadi s posebno oznako, ki jo izpolni pooblaščena oseba za pregled trupov divjadi v skladu s predpisi s področja veterinarstva (peti odstavek 45. člena);
19. ki za odstreljeno ali najdeno poginulo divjad ne opravi pravilne izmere predpisanih podatkov oziroma ne vpiše podatkov v evidenčno knjigo odstrela in izgub (drugi odstavek 46. člena);
20. ki poseduje divjad, namenjeno prometu, njen del oziroma trofejo, pa nima izvornega spričevala (prvi odstavek 47. člena);
21. ki ne izroči originala izvornega spričevala prevzemniku oziroma kupcu divjadi (drugi odstavek 47. člena);
22. ki nima pred prepariranjem divjadi pri sebi izvornega spričevala za vso divjad oziroma njene dele ali ne vodi predpisane evidence (četrti odstavek 47. člena);
23. ki ne obvesti upravljavca javne ceste o krajih stalnih prehodov divjadi (peti odstavek 53. člena);
24. ki do roka ne objavi na krajevno običajen način imena in priimka pooblaščenca upravljavca z navedbo kraja, kjer je dosegljiv oškodovancem (prvi odstavek 56. člena);
25. katere pooblaščenec se v osmih dneh po pisni prijavi ne odzove ali si ne ogleda nastale škode (drugi odstavek 56. člena);
26. ki osebi, ki ni upravičena do izdaje ali podaljšanja lovske izkaznice, izda ali podaljša lovsko izkaznico (prvi odstavek 63. člena).
(2) Z globo od 420 do 6.000 eurov se za prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 210 do 1.200 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje posameznik.«.
77. člen se spremeni tako, da se glasi:
(1) Z globo od 6.300 do 125.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:
1. ki ne pridobi soglasja Zavoda za posege, ki lahko bistveno spremenijo življenjske razmere divjadi (tretji odstavek 30. člena);
2. ki gradi ceste ali vlake preko rastišč, gnezdišč, območij brlogov, zimovališč ali pasišč divjadi (tretji odstavek 31. člena);
3. ki uporablja fitosanitarna sredstva v nasprotju s predpisi o njihovi uporabi (drugi odstavek 32. člena);
4. ki ne uredi izhodov za divjad pri odprtih, s strmimi stenami obdanih vodnih zajetjih ali vodnih koritih (peti odstavek 33. člena);
5. ki pri gradnji z ograjo zavarovanih prometnic ne zagotovi prehodov za divjad na krajih, kjer so že od nekdaj potekale stečine in naravni prehodi divjadi (prvi odstavek 34. člena);
6. ki potrdi ali izda gradbeno dovoljenje za gradnjo prometnic, dokler niso zagotovljene strokovne rešitve prehodov divjadi (drugi odstavek 34. člena);
7. ki vznemirja divjad v mirnih conah, na rastiščih, gnezdiščih, polegališčih, brlogih, zimovališčih, pasiščih v gozdu in krmiščih ali jo zalezuje v neugodnih vremenskih razmerah (prvi odstavek 35. člena);
8. ki ne izvaja ponovnega naseljevanja domorodnih vrst divjadi ter naseljevanja in doseljevanja domorodnih ali tujerodnih vrst divjadi na osnovi načrtov lovsko upravljavskih območij v skladu s predpisi s področja veterinarstva in ohranjanja narave (40. člen);
9. ki izvede neutemeljen izredni poseg v populacijo ali o tem ne obvesti lovskega inšpektorja (četrti odstavek 42. člena);
10. ki pri lovu ogroža življenje ali zdravje ljudi (prva alinea prvega odstavka 43. člena);
11. ki pri lovu divjad pretirano vznemirja ali jo izpostavlja nepotrebnemu trpljenju, uporablja na tekmovanjih ali vajah v streljanju za tarčo žive živali ali uporablja pri učenju lovskega psa živo žival tako, da je med njima mogoč neposreden stik in lahko drug drugega poškodujeta (druga alinea prvega odstavka 43. člena, 21. in 22. točka prvega odstavka 44. člena);
12. ki pri lovu lastniku zemljišča povzroči škodo ali brez pisnega dovoljenja lastnika oziroma upravljavca lovi na ograjenih nelovnih površinah (tretja alinea prvega odstavka 43. člena in 5. točka prvega odstavka 44. člena);
13. ki lovi divjad z orožjem, ki ga ni dovoljeno uporabljati za lov ali krši predpise o vrsti lovskega orožja in minimalni moči izstrelkov, s katerimi je dovoljeno odstreljevati posamezne vrste divjadi (drugi odstavek 43. člena in 9., 10., 11., 12. in 13. točka prvega odstavka 44. člena);
14. ki ne poišče ranjene ali zastreljene divjadi s psom krvoslednikom v skladu s predpisom ministra ali pri lovu na malo poljsko divjad ne uporablja vsaj enega lovskega psa (drugi in četrti odstavek 43. člena);
15. ki lovi prosto živeče sesalce in ptice, ki se ne lovijo oziroma niso divjad ali lovi divjad izven lovne dobe, razen izjem iz drugega, tretjega in četrtega odstavka 42. člena tega zakona (1. točka prvega odstavka 44. člena);
16. ki lovi na površinah, izločenih iz lovne površine lovišča, ali če uporablja lovsko orožje na skupinskih lovih bližje kot 50 m od naselij in zaselkov (2. in 3. točka prvega odstavka 44. člena);
17. ki nastavlja divjadi strupene vabe (6. točka prvega odstavka 44. člena);
18. ki lovi živo divjad v lovke s sredstvi za omamljanje ali na druge načine brez dovoljenja ministra oziroma nastavlja divjadi, razen izjem iz tretjega odstavka 43. člena tega zakona, kakršnekoli pasti, zanke, mreže ali limanice (7. točka prvega odstavka 44. člena);
19. ki uporablja pri lovu na divjad umetne vire svetlobe (8. točka prvega odstavka 44. člena);
20. ki uporablja pri lovu za vabljenje divjadi elektronske avdio pripomočke za posnemanje glasov divjadi, razen običajnih vabil in klicev ali če uporablja za vabo žive vabnike (14. in 15. točka prvega odstavka 44. člena);
21. ki lovi divjad iz motornih ali zračnih vozil, železnic, žičnic ali motornih čolnov in drugih prevoznih sredstev (16. točka prvega odstavka 44. člena);
22. ki lovi divjad, razen divjega prašiča, zveri ter polha, ponoči (17. točka prvega odstavka 44. člena);
23. ki lovi divjad v primerih, ko je snežna odeja višja kot 40 cm ali poledenela (18. točka prvega odstavka 44. člena);
24. ki lovi divjad ob poplavah (19. točka prvega odstavka 44. člena);
25. ki strelja v gnezda (23. točka prvega odstavka 44. člena);
26. ki uporablja pasti stopalke in pasti, ki ne omogočajo selektivnega lova (24. točka prvega odstavka 44. člena);
27. ki odvzete parkljaste divjadi ustrezno ne označi, preden jo prenaša ali prevaža z mesta odvzema ali katerega pooblaščena oseba iz prvega odstavka 45. člena tega zakona na mestu za prevzem divjadi iz prvega odstavka 46. člena tega zakona ne preveri označitve (prvi in peti odstavek 45. člena);
28. ki izkoži uplenjeno veliko zver, preden si jo ogleda pooblaščeni predstavnik zavoda, ali ki o uplenitvi pravočasno v roku ne obvesti območnega združenja upravljavcev lovišč in lovišč s posebnim namenom (šesti odstavek 45. člena);
29. katere pooblaščeni predstavnik si ne ogleda najdene poginule divjadi ali velike zveri ali ne poskuša ugotoviti vzroka smrti (osmi odstavek 45. člena);
30. ki odstreljene parkljaste divjadi ne dostavi na registrirano mesto za prevzem divjadi (prvi odstavek 46. člena);
31. ki se dotika, prenaša ali prilašča najdene osebke vseh vrst divjadi ali razdira gnezda oziroma pobira jajca pernate divjadi (prvi odstavek 48. člena);
32. ki ne javi upravljavcu najdbe onemogle ali poškodovane divjadi, ogroženega mladiča ali gnezda (drugi odstavek 48. člena);
33. ki brez dovoljenja zadržuje divjad v ujetništvu (prvi odstavek 49. člena);
34. ki lovi ali dovoli lov lovskim gostom brez dovolilnice ali lovske izkaznice (prvi ali tretji odstavek 60. člena ter prvi odstavek 63. člena);
35. ki ne zagotavlja strokovnega spremstva v skladu s prvim ali sedmim odstavkom 60. člena tega zakona;
36. ki na zahtevo policije, lovskih čuvajev ali lovske inšpekcije ne omogoči vpogleda v veljavno dovolilnico za lovske goste (tretji odstavek 63.a člena);
37. ki ne vodi ali upravlja evidence izdanih dovolilnic za lovske goste (peti odstavek 63.a člena);
38. ki ne zagotovi nadzora z organiziranjem lovskočuvajske službe (prvi odstavek 70. člena) ali ne opravlja nalog lovskočuvajske službe v skladu z drugim odstavkom 70. člena tega zakona.
(2) Z globo od 600 do 10.000 eurov se za prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 400 do 2.100 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje posameznik.«.
Za 77. členom se doda nov 77.a člen, ki se glasi:
(višina globe v hitrem prekrškovnem postopku)
Za prekrške iz tega zakona se sme v hitrem postopku izreči globa tudi v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, določene s tem zakonom.«.
PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA
(začetek uporabe določb o dvoletnih načrtih lovišč in lovišč s posebnim namenom)
Določbe spremenjenih prvega in tretjega odstavka 13. člena, prvega in drugega odstavka 16. člena, četrtega odstavka 17. člena, tretjega odstavka 54. člena ter četrte alineje četrtega odstavka 67. člena zakona se začnejo uporabljati 1. maja 2027. Do takrat se uporabljajo določbe prvega in tretjega odstavka 13. člena, prvega in drugega odstavka 16. člena, četrtega odstavka 17. člena, tretjega odstavka 54. člena ter četrte alineje četrtega odstavka 67. člena Zakona o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 16/04, 120/06 – odl. US, 17/08, 46/14 – ZON-C, 31/18, 65/20, 97/20 – popr., 44/22 in 158/22).
(začetek uporabe novega načina zaračunavanja koncesijskih dajatev)
Koncesijske dajatve se v skladu z novim načinom zaračunavanja koncesijskih dajatev iz spremenjenega 29. člena zakona začnejo zaračunavati za leto 2028.
(začetek uporabe označevanja parkljaste divjadi)
Parkljasta divjad se začne označevati v skladu s prvim odstavkom spremenjenega 45. člena zakona 1. maja 2026. S tem dnem se tudi preneha s predložitvijo spodnjih čeljusti komisiji za oceno odstrela in izgub v posameznem lovsko upravljavskem območju.
(začetek uporabe vstopnega spletnega mesta za oddajo elektronskih prijav škod od divjadi)
Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, omogoči oddajo elektronskih prijav škod od divjadi iz prvega odstavka spremenjenega 56. člena zakona na vstopno spletno mesto od 1. januarja 2026 dalje.
(začetek uporabe dovolilnic za lovske goste)
Zveza in upravljavci lovišč s posebnim namenom začnejo izdajati dovolilnice za lovske goste iz drugega odstavka novega 63.a člena zakona s 1. januarjem 2026.
(imenovanje in izkaznica lovskega čuvaja v prehodnem obdobju)
(1) Postopki za imenovanje in razrešitev lovskih čuvajev, začeti pred začetkom uporabe tega zakona, se končajo po določbah tega zakona.
(2) Izkaznice lovskih čuvajev, izdane na podlagi Zakona o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 16/04, 120/06 – odl. US, 17/08, 46/14 – ZON-C, 31/18, 65/20, 97/20 – popr., 44/22 in 158/22), veljajo do izteka njihove veljavnosti.
Minister izda podzakonske predpise iz sedmega odstavka novega 42.a člena, petega odstavka novega 43.b člena, devetega odstavka spremenjenega 45. člena in devetega odstavka novega 63.a člena zakona v šestih mesecih od uveljavitve tega zakona.
Z dnem uveljavitve tega zakona preneha veljati Pravilnik o območnih združenjih upravljavcev lovišč in lovišč s posebnim namenom (Uradni list RS, št. 62/06).
(škoda, ki jo povzroči šakal)
V Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 65/20) se v 6. členu v prvem odstavku besedilo »30. aprila 2025« nadomesti z besedilom »1. septembra 2029«.
(začetek veljavnosti zakona)
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 324-01/25-2/17
Ljubljana, dne 15. aprila 2025
EPA 2017-IX
mag. Urška Klakočar Zupančič